Προς το περιεχόμενο

Πόσα talent show μουσικής θα προβληθούν ακόμα στην τηλεόραση;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο θέμα. Τα τελευταία δυο χρόνια, βλέπουμε μια "έκρηξη" των talent shows όσον αφορά το τραγούδι. Πραγματικά ρε σεις, αν και δεν είναι άσχημο να υπάρχουν πότε-πότε τέτοιες εκπομπές, νομίζω ότι το έχουν κάψει το πράγμα. Δηλαδή το '15 έγινε το the voice 2, πριν λίγους μήνες έγινε το x-factor, τώρα γίνεται το the voice ξανά σε άλλο κανάλι στο σκάι και μετά θα γίνει το x-factor 2, στον αντ1 υπάρχει το rising star, και στο Ε θα γίνει το star academy.

 

Εγώ αναρωτιέμαι, δεν υπερβάλλουν κάπως με όλα αυτά; Το θέμα έγκειται στο πώς όλοι εκείνοι οι διαγωνιζόμενοι που περνούν στις επόμενες φάσεις, τελειώνουν σε καλές θέσεις, ή και κερδίζουν, θα απορροφηθούν από την όχι και τόσο μεγάλη αγορά της Ελλάδας; Μοιάζει να γίνονται αυτές οι παραγωγές απλά και μόνο για την τηλεθέαση και όχι για το αντικείμενο του τραγουδιού, και το να ανακαλυφθούν νέες φωνές.

 

Ιδίως με τα προηγούμενα voice και x-factor, άτομα με πολύ ταλέντο κατέληξαν είτε να βγάζουν κάποιο single και να εξαφανίζονται, είτε να τραγουδούν σε κανα σκυλάδικο. Δεν είναι κρίμα; Το ερώτημα λοιπόν είναι, αξίζει κάποιος να απευθυνθεί σε αυτά τα shows αν θέλει να ξεκινήσει σοβαρή καριέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Μοιάζει να γίνονται αυτές οι παραγωγές απλά και μόνο για την τηλεθέαση και όχι για το αντικείμενο του τραγουδιού, και το να ανακαλυφθούν νέες φωνές...

 

Αυτός και ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[..]

 

Ιδίως με τα προηγούμενα voice και x-factor, άτομα με πολύ ταλέντο κατέληξαν είτε να βγάζουν κάποιο single και να εξαφανίζονται, είτε να τραγουδούν σε κανα σκυλάδικο. Δεν είναι κρίμα; Το ερώτημα λοιπόν είναι, αξίζει κάποιος να απευθυνθεί σε αυτά τα shows αν θέλει να ξεκινήσει σοβαρή καριέρα;

Οχι δεν ειναι κριμα. Το πιθανοτερο ειναι πως αυτο αποζητουν, ή ακομα χειροτερα γουσταρουν την αναγνωριση. Οποτε η απαντηση ειναι οτι για σοβαρη καριερα, δεεεν. Για αρπαχτες κανα 2 σεζον με τον coach Ρουβα, μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο θέμα. Τα τελευταία δυο χρόνια, βλέπουμε μια "έκρηξη" των talent shows όσον αφορά το τραγούδι. Πραγματικά ρε σεις, αν και δεν είναι άσχημο να υπάρχουν πότε-πότε τέτοιες εκπομπές, νομίζω ότι το έχουν κάψει το πράγμα. Δηλαδή το '15 έγινε το the voice 2, πριν λίγους μήνες έγινε το x-factor, τώρα γίνεται το the voice ξανά σε άλλο κανάλι στο σκάι και μετά θα γίνει το x-factor 2, στον αντ1 υπάρχει το rising star, και στο Ε θα γίνει το star academy.

 

Εγώ αναρωτιέμαι, δεν υπερβάλλουν κάπως με όλα αυτά; Το θέμα έγκειται στο πώς όλοι εκείνοι οι διαγωνιζόμενοι που περνούν στις επόμενες φάσεις, τελειώνουν σε καλές θέσεις, ή και κερδίζουν, θα απορροφηθούν από την όχι και τόσο μεγάλη αγορά της Ελλάδας; Μοιάζει να γίνονται αυτές οι παραγωγές απλά και μόνο για την τηλεθέαση και όχι για το αντικείμενο του τραγουδιού, και το να ανακαλυφθούν νέες φωνές.

 

Ιδίως με τα προηγούμενα voice και x-factor, άτομα με πολύ ταλέντο κατέληξαν είτε να βγάζουν κάποιο single και να εξαφανίζονται, είτε να τραγουδούν σε κανα σκυλάδικο. Δεν είναι κρίμα; Το ερώτημα λοιπόν είναι, αξίζει κάποιος να απευθυνθεί σε αυτά τα shows αν θέλει να ξεκινήσει σοβαρή καριέρα;

 

Δεν ειναι σχολες Ιατρικης να αναρωτιομαστε αν εχουν απορροφηση. Την πλακα τους πανε και κανουν, αν εχουν φωνη μπορει να βγαλουν και πεντε φραγκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ρε σεις, αν και δεν είναι άσχημο να υπάρχουν πότε-πότε τέτοιες εκπομπές, νομίζω ότι το έχουν κάψει το πράγμα.

Και πως θα περάσουν την ώρα τους οι κλαρινογαμπροειδή χωρίς ενα μουσικό "talent" show της προκοπής? Είναι απο τις λίγες εκπομπές που έχουν ακόμα ζητηση στην τηλεόραση.

 

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι, αξίζει κάποιος να απευθυνθεί σε αυτά τα shows αν θέλει να ξεκινήσει σοβαρή καριέρα;

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα τωρινά, αλλά με το πρώτο x-factor στον ANT1 ο νικητής υπέγραφε συμβόλαιο με δισκογραφική εταιρία του ίδιου καναλιού και δεν είχε πολλές ελευθερίες. Αμφιβάλλω για το πόσο μπορεί κάποιος με πραγματικό ταλέντο να κερδίσει κάτι απο αυτή την διαδικασία. Πιο μεγάλο ώφελος πρέπει να έχουν τα ψώνια που πάνε για να βγάλουν το άχτι τους και οι τηλεθεατές που μπορούν να το παίζουν κριτές του καναπέ ακούγοντας τον κάθε τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεν γιου εξπλεην;

Στο Σεγα αναφέρομαι εεε!

Αυτό είναι μια σέγα. Η συγκεκριμένη είναι μάρκας ΜΑΟ όπως εμφανώς γράφει. Η γνωστή λοιπόν σέγα μαο.

post-53251-0-76664600-1484507965_thumb.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε οχι και μουσικης.

Κατι ψωνισμενα σκυλια ειναι που ουρλιαζουν και ονειρευονται λαμπρες σκυλοκαρριερες,καμια σχεση με τη μουσικη το 90% των διαγωνιζομενων.

Το μονο που αξιζει καπως ειναι αυτο με τα πιτσιρικια.

Επεξ/σία από georgekz750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και μουσικης.

Κατι ψωνισμενα σκυλια ειναι που ουρλιαζουνωκαι ονειρευονται λαμπρες σκυλοκαρριερες,καμια σχεση με τη μουσικη το 90% των διαγωνιζομενων.

Το μονο που αξιζει καπως ειναι αυτο με τα πιτσιρικια.

Όπως το λες.. Το μόνο που αξίζει είναι το Junior music stars. Πολυ προσεγμένη παραγωγή. Η μόνη που μου την σπάει είναι η Καλιμουκου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...