Προς το περιεχόμενο

Στα καταστήματα του αύριο θα υπάρχουν τα πάντα εκτός από videogames


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος δεν ασχολήθηκε με το gaming από την εποχή του Steam και ύστερα, θα έχει ζήσει την μαγεία του να περιμένεις το φυσικό αντίγραφο του παιχνιδιού που περιμένεις χρόνια να εμφανιστεί στη βιτρίνα του κοντινού καταστήματος. Και όποιος έχει ζήσει αυτή τη μαγεία, ξέρει ότι το φυσικό αντίγραφο δεν μπορεί να το αντικαταστήσει ΤΙΠΟΤΑ.

 

Δε θα ξεχάσω τις μέρες που κυριολεκτικά έτρεχα ενθουσιασμένος να αγοράσω με το χαρτζιλίκι μου το Warcraft 3. Ή τότε που λιγουρευόμουν τα Myth ΙΙ και ΙΙΙ σε μια βιτρίνα οποτε γύριζα σπίτι από το φροντιστήριο και μάζευα δραχμή δραχμή για να τα αγοράσω. Τι να λέμε τώρα, έχω παιχνίδια στο κλασσικό, χάρτινο κουτί όπως το Kingdom Under Fire, Deathrap Dungeon, Turok 2, Everquest, AVP, Myth 1 & 2, Τhrone of Darkess κ.α. και χαίρομαι ακόμη και σήμερα να τα βλέπω με τα εξώφυλλά τους και τα πλούσια εγχειρίδια. Ακόμη και οι 50+ αυθεντικοί τίτλοι που έχω στα πιο εκσυγρονισμένα dvd κουτία, έχουν άλλη χαρά να τα χαζεύεις παραταγμένα στο ράφι. Τι χαρά σου δίνει λοιπόν ένα ψηφιακό αντίγραφο? Τίποτα. Ούτε συλλογή δεν μπορείς να το κάνεις.

 

 

 

Είμαι PC gamer απο το 1999 και αυτή η μαγεία που λές όντως υπήρχε. Η τεχνολογία όμως εξελίσσεται, η συνθήκες αλλάζουν και αυτή η μαγεία δεν υπάρχει πλέον.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το ψηφιακό είναι στο 50%-60% της τιμής στο ράφι, έχει νόημα το digital download. Αλλιώς, δεν θα μεγιστοποιήσω τα κέρδη των εταιρειών παιχνιδιών.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι PC gamer απο το 1999 και αυτή η μαγεία που λές όντως υπήρχε. Η τεχνολογία όμως εξελίσσεται, η συνθήκες αλλάζουν και αυτή η μαγεία δεν υπάρχει πλέον.

 

Μιας κι αρχισατε τα περι "μαγειας",

ιδια αισθηση εχουν τα ψηφιακα ρομς των gameboy παιχνιδιων

με τις κασσετες παραταγμενες στο συρταρι?

Αυτα για τους ρομαντικους.

Η ευκολια του ψηφιακου ομως δε συγκρινεται.

 

Ας πραττει ο καθενας οπως καταλαβαινει.

Εγω παραμενω ρομαντικος.

 

Να δωσουνε στον κοσμο μεγαλες χωρητικοτητες σε αξιοπιστα μεσα αποθηκευσης και μετα το ξανασυζηταμε.

Μπορεις να φορτωσεις τα παιχνιδια και τα patch σε εξωτερικους? Μονο η MS σου δινει τη δυνατοτητα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αυριο" δεν θα υπαρχουν καταστηματα. μονο αποθηκες και μεταφορικα drones ;)

καιρος να φευγουν οι μεσαζοντες απο τη μεση και να κανουν κατι προσοδοφορο για την κοινωνια και οχι απλα να κοβουν μεριδιο απο τους πωλητες-αγοραστες για την προωθηση.

πλεον υπαρχει το ιντερνετ για αυτο!

Εσυ δηλαδη τωρα πιστευεις αυτα που λες??? προσοδοφορο για την κοινωνια??? ΚΚΕ φουλ ε? χαχα που παμε ωρε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πλέον τα κουτιά είναι αυτό. Κουτιά.

Παλιά είχαν 500 πράγματα μέσα, τώρα... Cd και μισό φυλλάδιο...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν ασχολήθηκε με το gaming από την εποχή του Steam και ύστερα, θα έχει ζήσει την μαγεία του να περιμένεις το φυσικό αντίγραφο του παιχνιδιού που περιμένεις χρόνια να εμφανιστεί στη βιτρίνα του κοντινού καταστήματος. Και όποιος έχει ζήσει αυτή τη μαγεία, ξέρει ότι το φυσικό αντίγραφο δεν μπορεί να το αντικαταστήσει ΤΙΠΟΤΑ.

 

Τι να πούμε και μερικοί που σαν παιδιά-έφηβοι προλάβαμε το gaming στις εποχές προ internet, οπού η μόνη διαφήμιση για κάποιο τίτλο ήταν ή ο φίλος σου που το είχε ή το αντίστοιχο coin op port σε κάποιο ουφάδικο της εποχής ή ακόμα πιο σπάνια κάποιο από τα επικά εγχώρια περιοδικά της εποχής (πχ pixel κτλ) ή ακόμα και του εξωτερικού. Μιλάμε σαν μπόμπιρας να ξεροσταλιάζω έξω από βιτρίνες μικρών για τη σημερινή εποχή παιχνιδάδικων κάτι mortal kombat II για το master system που είχαν κάτι απίστευτα λεφτά τότε 12-18.000 δραχμές όταν το χαρτζιλίκι ήταν κανένα πεντοχίλιαρο το μήνα το πολύ. Θυμάμαι που έπρηζα επίσης τον πατέρα μου και πηγαίναμε στο Περιστέρι που ήταν σχετικά πιο κοντά στον Μουστάκα γιατί είχε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία τίτλων. Η τις φορές που Χριστουγενιάτικα πηγαίναμε με φίλους από το σχολείο ή κάποιους συγγενείς βόλτες στην τότε Ερμού και το Σύνταγμα και χανόμασταν στον 11ο όροφο του Μινιόν...

 

Αυτά τα πράγματα κάποιος 15ρης-20ρης τώρα θα του φανούν αστεία αλλά ΤΟΤΕ είχαν ιδιαίτερη αξία και μαγεία. Ίσως χάθηκε η αθωότητα και η έκπληξη από την λιανική αγορά τότε και αντικαταστάθηκε από την ευκολία τον υπερκορεσμό/υπερκατανάλωση και γενικότερα το απρόσωπο πλαστικό χρήμα και τις πολυεθνικές.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δηλαδη τωρα πιστευεις αυτα που λες??? προσοδοφορο για την κοινωνια??? ΚΚΕ φουλ ε? χαχα που παμε ωρε!!!

Ωχ! λες να πηγα τοσο αριστερα καi δεν το καταλαβα? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφιακά να βγαίνουν κι όταν διορθώνονται όλα τα glitches, βγαίνουν όλα τα dlc, να κυκλοφορούν κουτάτα στη goty έκδοσή τους, έτσι κι αλλιώς μόνο τότε τα παίρνουμε, δε γινόμαστε beta testers σε μισοτελειωμένα παιχνίδια...

​Και είναι καιρός όσοι δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το online πειερχόμενο ενός τίτλου, να παίρνουν το single παιχνίδι τους φθηνότερα...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και εγω υπερ του φυσικου μεσου με το κουτι, οδηγιες και οπτικος δισκος (DVD,BD,CD και GD-ROM). Τι γινεται ομως τα τελευταια χρονια; Εταιρειες οπως η Sony, MS κ.α. ειναι η αληθεια λενε οτι προωθουν τα digital games με τις super deals καταστασεις ενω στην ουσια ειναι πιο ακριβα απο τα κανονικα, που αμα πηγαινεις σε τοπικα μαγαζια τα βρισκεις πιο φθηνα. Κατεχοντας και τις δυο κονσολες πλεον παρατηρεις οτι εαν αγορασεις κανονικα το παιχνιδι στο PS4 κανει εγκατασταση ενω στο XBOX1 κανει εγκατασταση μεσω του live(?) ειναι σαν αγοραζω το ψηφιακο και να βαζω τον δισκο δηλωνοντας το οτι εχω βαλει τον κωδικο(?). Νιωθεις απο την μια οτι δεν εχει νοημα να το αγοραζεις το κανονικο παιχνιδι απλα μονο και μονο για να κανεις την εγκατασταση και τελος. Στην περιπτωση των καταστηματων που επικρατησει το ψηφιακο θα βλεπεις απο την μια μερια τα περιφερειακα και απο την καρτελακια απο παιχνιδια με το κωδικο τους. Πιστευω οτι οι επομενες κονσολες θα κρατησουν το μεσο αλλα αυτην την φορα και οι δυο εταιρειες πρεπει να ξεπερασουν τα στανταρς (100 GB και πανω). 

 

Και να τελειωνω ειναι αλλη η γλυκα του φυσικου μεσου ακομα και για μια κονσολα οπως το Dreamcast! :)

 

sturmwind-dreamcast-games.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που αγοράζω πολύ από GOG έχω και τα δύο. Και τη ψηφιακή βιβλιοθήκη και ψήσιμο σε δίσκους (ρίχνω και καμιά εκτύπωση και το εξώφυλλο έτσι για τη «μαγεία») των backup αρχείων του εκάστοτε παιχνιδιού, όταν πάει να τιγκάρει ο δίσκος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Για να παίζεις τα παιχνίδια που έχεις σε ψηφιακή μορφή (PS4) χρειάζεται οπωσδήποτε να έχεις ενεργή Plus Συνδρομή αλλιώς δεν παίζουν.

Άρα που συμφέρει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1)MAΓΕΙΑ  ΚΑΙ  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

              Η

2)ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΚΛΕΨΙΑ

 

(αυτο ειναι το διλημμα που πρεπει να απαντησει 

ενας original gamer μεταξυ ενος φυσικου και ψηφιακου 

αντιτυπου παιχνιδιου)

Τι να πω ..ειναι ενα τεραστιο θεμα και φυσικα εχει και απο τις δυο μεριες οπαδους....

Δεν θα γραψω την ιστορια της ζωης  αλλα σαν την μαγεια 

του φυσικου αντιγραφου και την ολη διαδικασια αγορας 

,,,,,,,,,δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

και ας ερθουμε στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ 

δεν ειναι τοσο κακο πραγμα ο μεσαζοντας ..οσο γραφουν μερικοι ...ο φοιτητης που δουλευει στο καταστημα να πληρωθει η ο  μεταφωρεας να παει το καρβελι στο σπιτι του ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΖΟΥΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΑ σχολια στην ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2017 ...Ας ανοιξουν λιγο τα ματια τους ..

-------------------------------------------------------------

2)φυσικα και τα ΨΗΦΙΑΚΑ αντιγραφα ειναι λιγο πιο φθηνα 

γιατι δεν υπαρχει κοστος παραγωγης και συντηρισης

αρα πληρωνεις την Β" ΔΙΑΛΟΓΗ ενος προιοντος και οχι την Α"" ωραια ΚΛΕΨΙΑ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ???

ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ...

............ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ.....................

Εφοσων δεν υπαρχει φυσικο προιον και  δεν υπαρχει συντηριση .. ΦΥΣΙΚΑ ..ποτε δεν θα υπαρχει και το γνωστο ΣΤΟΚ  αρα οι τιμες θα πεφτουν πολυ πιο δυσκολα  και απο αυτο θα κερδισουν μονο οι εταιριες 

και οχι εσυ φιλε GAMER ....

...καλο βραδυ και καλη συνεχεια σε ολους...

------------------------------------------------------------------

sega mega drive +master system 

μινιον και κλαουδατος

ΝΟΥΜΠΑΔΕς

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε μενα ο τιτλος μου φανηκε λιγο παραπλανητικος? :P

 

Νομιζα οτι περασε παλι κανα καθυστερημενο νομοσχεδιο ( οπως αυτο που υπαρχει απο το 2001) και θα απαγορευει την πωληση video games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψηφιακή πώληση δε πρόκειται να αντικαταστήσει πλήρως την φυσική σύντομα και αυτό για πολλούς λόγους. Ίσως αυξηθεί το ποσοστό αλλά δε θα γίνει αντικατάσταση σύντομα. Παρόλη τη ψηφιοποίηση οι τιμές είναι ακόμα πολύ υψηλές και το ψηφιακό δεν είναι φθηνότερο από το φυσικό ενώ θα περίμενες το αντίθετο. Επίσης το φυσικό κουτί είναι κάτι που θα μείνει για αυτούς που το θέλουν για συλλογή. Έτσι λέγαμε και για τα CD DVD αλλά παρόλη τη ψηφιοποίηση ακόμα κυκλοφορούν κανονικά και θα εξακολουθήσουν και στο μέλλον. Τα χρόνια περνάνε η τεχνολογία αντικαθίσταται και τα ψηφιακά αρχεία χάνονται το φυσικό κουτί θα μείνει όμως. Επίσης μην ξεχνάμε πως ακόμα οι ταχύτητες του διαδικτύου είναι ακόμα σχετικά χαμηλές ακόμα. Λίγοι έχουν πρόσβαση σε πολύ γρήγορες ταχύτητες ακόμα και στην Ευρώπη. Εν το μεταξύ τα παιχνίδια και τα patch τους ολοένα και μεγαλώνουν. Τα φυσικά μέσα θα συνεχίσουν να υπάρχουν για πολλά χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...