Προς το περιεχόμενο

Στα καταστήματα του αύριο θα υπάρχουν τα πάντα εκτός από videogames


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποκλειστικά και μόνο retail.

Και από κάτω θα αναφέρω μερικούς λόγους.

 

1)Μου αρέσει να βλέπω τα παιχνίδια στην βιβλιοθήκη μου. Έχω παιχνίδια από εποχές Mega Drive και κάθομαι κάποιες φορές τα κοιτάω και μου ξυπνάνε αναμνήσεις. 

2)Όταν έχω το φυσικό αντίτυπο το παιχνίδι είναι δικό μου. Με το digital απλά μου δίνουν το δικαίωμα να παίξω. 

3)Μπορώ να πουλήσω το παιχνίδι.Αν και συλλέγω games μερικές φορές έχει τύχει να πουλήσω κάποια επειδή βρήκα μια καλύτερη έκδοση του game (collectors) σε πολύ καλή τιμή. 

4)Αγοράζω από αγγελίες μεταχειρισμένα Games σε πολύ καλές τιμές. 

5)Ακόμα και τώρα στα sales του psn που είχε καλές προσφορές βρίσκεις σε retail τις ίδιες τιμές (μπορεί και φθηνότερα)

6)Ξέρω ότι ακόμα και αν κλείσει η Sony ή η MS (ή το Psn και το Live) εγώ τα παιχνίδια που πλήρωσα θα μπορώ να τα παίζω όποτε γουστάρω. Όπως τώρα θα μου κάτσει να βάλω ένα παιχνίδι στο Mega Drive ή στο Playstation 1. Σε περίπτωση digital πάνε τα λεφτά μου.

7)Μου αρέσει όλη η διαδικασία: Πήγαινε στο μαγαζί δες τίτλους, διάλεξε αυτόν που σου αρέσει πήγαινε σπίτι σου απόλαυσε το παιχνίδι σου. Ακόμα και όταν παραγγέλνω από το internet μου αρέσει που έρχεται το δέμα με τα games. 

8) Επίσης ένα digital game δεν μπορεί να γίνει συλλεκτικό. Ένα retail μετά από χρόνια μπορεί όμως.

9) Εδώ με τις ταχύτητες που έχουμε θες 3 μέρες για να κατεβάσεις ένα Game 50-60gb. Ενώ αν το έχεις retail το βάζεις και παίζεις. Θα πείτε για update 10gb ναι, ισχύει. Αλλά και πάλι μπορείς να το ξεκινήσεις χωρίς τα Update. 

 

Θα μπορούσα να αναφέρω 100 λόγους άλλα είπα να μην σας κουράσω πολύ :P

Εγώ θέλω να υπάρχουν και οι 2 επιλογές ώστε ο καθένας να διαλέγει ο,τι τον βολεύει.

Πάντως (θέλω να) πιστεύω πως δεν θα καταργηθούν τα retail μιας και στο gaming υπάρχουν πολλοί συλλέκτες. 

Ετσι ακριβως φιλε μου! Αυτα ειναι τα βασικοτερα!

ΣΩΣΤΟΣ!

good.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιες προσφορές μιλάμε που έχει το GTAV 60 ευρώ το PS STORE. και το FIFA 17 70 ευρώ ενώ στα μαγαζιά τα βρίσκεις με 40 και 48 ευρώ. Για @@λακες ψάχνουν. digital game πάνω απο 15-20 ευρώ δεν αξίζει να το αγοράσεις ενώ το blu ray αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για να το έχεις για την συλλογή η να το ξαναπουλήσεις. όλο αυτό με το digital δεν γίνετε για να πέσουν οι τιμές απλά για να μην υπάρχουν δισκάκια τα οποία μπορείς να τα ξαναπουλήσεις. αυτό θέλουν να χτυπήσουν οι εταιρίες και αν το καταφέρουν αυτό απλά θα καταφέρουν να διπλασιάσουν τα κέρδη τους μιας και θα πουλάνε σε ίδια τιμή digital game χωρίς τα έξοδα του package και bluray

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τα τελευταία χρόνια παιχνίδια και ταινίες τις προμηθεύομαι Online, είτε μέσω Netflix, iTunes για τις ταινίες είτε μέσω Steam, HumbleBundle, Mmoga, gog και πάει λέγοντας για τα παιχνίδια. Τα μόνα φυσικά δισκάκια που αγόραζα κατά καιρούς ήταν μόνο και μόνο για την κονσόλα γιατί οι τιμές στα Online καταστήματα των Sony, Microsoft, Nintendo είναι εξωφρενικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιες προσφορές μιλάμε που έχει το GTAV 60 ευρώ το PS STORE. και το FIFA 17 70 ευρώ ενώ στα μαγαζιά τα βρίσκεις με 40 και 48 ευρώ. Για @@λακες ψάχνουν. digital game πάνω απο 15-20 ευρώ δεν αξίζει να το αγοράσεις ενώ το blu ray αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για να το έχεις για την συλλογή η να το ξαναπουλήσεις. όλο αυτό με το digital δεν γίνετε για να πέσουν οι τιμές απλά για να μην υπάρχουν δισκάκια τα οποία μπορείς να τα ξαναπουλήσεις. αυτό θέλουν να χτυπήσουν οι εταιρίες και αν το καταφέρουν αυτό απλά θα καταφέρουν να διπλασιάσουν τα κέρδη τους μιας και θα πουλάνε σε ίδια τιμή digital game χωρίς τα έξοδα του package και bluray

ΜΠΡΑΒΟ! ΣΩΣΤΟΣ ΚΙ ΕΣΥ!

good.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παινχιδια οπως CSGO,Overwatch ενοειτε πως μονο ψηφιακα! Αλλα ρε φιλε παιχνιδια οπως το Witcher 3,GTAV μονο και παλι ΜΟΝΟ σε retail... Αν δεν εχεις το manual,το χαρτι,την αφισα και το κουτι να το βλεπεις και να το χερεσε μετα απο χρονια τι να λεμε τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανει εντυπωση ποσος κοσμος υπερασπιζεται τις ψηφιακες αγορες software εναντια στα συμφεροντα του λες κ ειναι τπτ μεγαλομετοχοι εταιρειων

 

η γεμισαμε παπαγαλακια στο insomnia η στραβος ειναι ο γιαλος 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανει εντυπωση ποσος κοσμος υπερασπιζεται τις ψηφιακες αγορες software εναντια στα συμφεροντα του λες κ ειναι τπτ μεγαλομετοχοι εταιρειων

 

η γεμισαμε παπαγαλακια στο insomnia η στραβος ειναι ο γιαλος 

Η Στραβά βλέπεις..

GTA V Μέσω σκρούτζ, Physical: 40-42€ http://www.gamestation.gr/el/video-games/grand-theft-auto-v-pc.html

MMOGA CD-Key: 28€ https://www.mmoga.com/Game-Keys/GTA-5-Grand-Theft-Auto-V.html

 

Πες μου τώρα εμένα ποιο συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2)φυσικα και τα ΨΗΦΙΑΚΑ αντιγραφα ειναι λιγο πιο φθηνα 

γιατι δεν υπαρχει κοστος παραγωγης και συντηρισης

 

Που το ειδες αυτο φιλε μου; :confused: Εγω βλεπω κατι παμπαλαια παιχνιδια στο ps store (πχ resident evil) στα 20 ευρω!!!! :shock:

Ενω σε δισκακι τα παιρνεις 5-10 ευρω!!!!!Σε ψηφιακη μορφη θα πρεπει να περιμενεις ΜΟΝΟ σε καποια προσφορα να παρεις καποιο παιχνιδι που θελεις φτηνα,οπως πχ τωρα που εχουν βαλει τα resident evil (6-10 ευρω).

Link.png Site: psstore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καταστήματα του αύριο θα υπάρχουν τα πάντα εκτός από videogames, ταινιες, μουσικη..

 

Αυτα τα 2 τελευταια τα ξεχασατε. Μιας και εκει ειδικα το Digital σχεδον κυριαρχει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Στραβά βλέπεις..

GTA V Μέσω σκρούτζ, Physical: 40-42€ http://www.gamestation.gr/el/video-games/grand-theft-auto-v-pc.html

MMOGA CD-Key: 28€ https://www.mmoga.com/Game-Keys/GTA-5-Grand-Theft-Auto-V.html

 

Πες μου τώρα εμένα ποιο συμφέρει;

 

http://deals.simplygames.com/p/grand-theft-auto-v-gta-5-ps4  27€ και γενικά σε καταστήματα του εξωτερικού θα το βρεις 30-35€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ψηφιακά τα μοιράζεσαι, οπότε το κόστος πέφτει ακόμα περισσότερο. Και δεν εννοούμε full price προφανώς....οι digital εκπτώσεις τείνουν να γίνει μόνιμες.

 

Π.χ. πρόσφατο παράδειγμα,αγόρασα το fifa 17 39,99 € ψηφιακό στο psn, το μοιράστηκα με τον κουμπάρο μου.....20€.  Πηγαίνετε πάρτε το physical copy να για να έχετε ένα κενό κουτί και manual 4 σελίδων...waste of space (άλλο πράγμα οι CE).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://deals.simplygames.com/p/grand-theft-auto-v-gta-5-ps4  27€ και γενικά σε καταστήματα του εξωτερικού θα το βρεις 30-35€

PC Σου λίνκαρα PS4 μου δείχνεις, στο παραπάνω σχόλιο μου άμα διαβάσεις γράφω πόσο πανάκριβα είναι τα Online Store στις κονσόλες σε σχέση με τα PC και τα φυσικά δισκάκια... σε PC είτε θα κοστίζει τα ίδια λεφτά ή λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC Σου λίνκαρα PS4 μου δείχνεις, στο παραπάνω σχόλιο μου άμα διαβάσεις γράφω πόσο πανάκριβα είναι τα Online Store στις κονσόλες σε σχέση με τα PC και τα φυσικά δισκάκια... σε PC είτε θα κοστίζει τα ίδια λεφτά ή λιγότερα.

 

Αυτό είναι το νόημα;; Επειδή με PC gaming δεν ασχολούμαι δεν ξέρω τι προσφορές παίζουν ούτε sites.

Σου βάζω ένα παιχνίδι του PS4 που γενικά τα παιχνίδια στις κονσόλες είναι πιο ακριβά από του pc και είναι στα ίδια χρήματα με το digital του PC. 

Εφόσον το βρίσκεις σε τέτοια τιμή για ps4 φαντάζομαι πως θα μπορείς να το βρεις και στο PC στα ίδια χρήματα. 

 

Επίσης εγώ θα προτιμούσα να έδινα 10-15€ παραπάνω και να είχα την φυσική έκδοση. Αλλά αυτά είναι θέμα γούστου. Οπως είπα και στο Post μου ο καθένας έχει τους λόγους του να προτιμάει μια έκδοση retail ή digital.

Εγώ προσωπικά το digital το απεχθάνομαι και ανέφερα τους λόγους που προτιμώ retail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...