Προς το περιεχόμενο

Στα καταστήματα του αύριο θα υπάρχουν τα πάντα εκτός από videogames


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι το νόημα;; Επειδή με PC gaming δεν ασχολούμαι δεν ξέρω τι προσφορές παίζουν ούτε sites.

Σου βάζω ένα παιχνίδι του PS4 που γενικά τα παιχνίδια στις κονσόλες είναι πιο ακριβά από του pc και είναι στα ίδια χρήματα με το digital του PC. 

Εφόσον το βρίσκεις σε τέτοια τιμή για ps4 φαντάζομαι πως θα μπορείς να το βρεις και στο PC στα ίδια χρήματα. 

Ξαναδιάβασε τι γράφω πάνω.. 

 

Τα Online Store στις κονσόλες είναι πανάκριβα σε σχέση με τα φυσικά δισκάκια που πουλιούνται σε καταστήματα Online.  Δεν διαφωνώ σε αυτό μαζί σου.

 

Τα παιχνίδια για PC κοστίζουν είτε το ίδιο με τα Digital Keys είτε βγαίνουν μερικές φορές φτηνότερα ως Digital. Με την διαφορά ότι σε PC και να αγοράσεις το παιχνίδι από το κατάστημα το μόνο που θα σου χρησιμεύσει είναι το CD-Key ή το περιεχόμενο αν αγοράσεις το Collectors που έχει μερικά συλλεκτικά καλούδια. Με λίγα λόγια τα δισκάκια σου είναι άχρηστα άμα έχεις καλό ίντερνετ και δεν σου δίνεται η δυνατότητα πλέον να το πουλήσεις μεταχειρισμένο αφού το CD-Key έχει χρησιμοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Στραβά βλέπεις..

GTA V Μέσω σκρούτζ, Physical: 40-42€ http://www.gamestation.gr/el/video-games/grand-theft-auto-v-pc.html

MMOGA CD-Key: 28€ https://www.mmoga.com/Game-Keys/GTA-5-Grand-Theft-Auto-V.html

 

Πες μου τώρα εμένα ποιο συμφέρει;

 

πηγες να αντικρουσεις αυτο που βλεπουμε ολοι με εναν τιτλο επιλεκτικα ε? περαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγες να αντικρουσεις αυτο που βλεπουμε ολοι με εναν τιτλο επιλεκτικα ε? περαστικα

Ναι με την διαφορά ότι θα το παραλάβω μετά από  2 μιση εβδομάδες και αν. Άμα το θέλω σύντομα μαζί με μεταφορικά φτάνουμε στα 23€ περίπου vs Instant Delivery με τα ίδια λεφτά, άντε γεια και περαστικά.

 

http://www.cdkeys.com/pc/games/grand-theft-auto-v-5-pc-cd-key?mw_aref=8023ef0aa94165947417b567beee956d&utm_source=keyforsteam.de&utm_medium=referral&utm_campaign=keyforsteam

 

επιλεκτικά; Πάμε καινούργιο τίτλο

 

The Witcher 3 δίχως τα μεταφορικά 17€ βάλε και τα μεταφορικά και παραλαβή μετά από 2 βδομάδες πάμε στα 19€ για Express δεν το συζητάμε ξεφεύγουμε πολύ.

https://www.amazon.co.uk/Witcher-Wild-Hunt-PC-DVD/dp/B00I9WUZEM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1484562104&sr=8-1&keywords=the%2Bwitcher%2B3%2Bpc&th=1

 

Online Instant Delivery 12.50€

 

https://www.scdkey.com/the-witcher-3-wild-hunt-gog-cd-key_742-20.html?utm_source=www.allkeyshop.com&utm_medium=referral&utm_campaign=allkeyshop&&site=com&auth=&from=aHR0cDovL3d3dy5hbGxrZXlzaG9wLmNvbS9vdXRnb2luZ2xpbmsvbGluay8xMzIzNzIwMjE%2FbWVyY2hhbnQ9MTIy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπωντας όλα τα πόστ το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να υπάρχουν και οι δύο υπηρεσίες Digital / Retail με το retail να έχει τα πιο πολλά πλεονεκτήματα σε όλους σχεδόν τους τομείς έναντι του Digital

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα δεν βρισκω το παραμικρο πλεονεκτημα στην ψηφιακη εποχη και αντιθετως θεωρω πως ειναι μια τεραστια πληγη στον χωρο των βιντεοπαιχνιδιων η οποια μονο προς το χειροτερο μπορει να παει απο εδω και περα. Προφανως ατομα που ξεκινησαν με ps3 / xbox 360 (PSN / xbox live) και ατομα που παιζουν μονο τις γνωστες mainstreamιες δεν θα με καταλαβουν μιας και τα παιχνιδια τους το πιθανοτερο ειναι πως δεν κινδυνευουν να χαθουν ποτε απο αυτα τα καταστηματα (οι mainstream gamers στηριζουν την βιομηχανια εξαλλου) αλλα για πιο ψαγμενους gamers η πληγη ειναι τεραστια βλεποντας καθε μηνα τιτλους να χανονται απο τα ψηφιακα καταστηματα χωρις να ειναι δυνατον να αποκτηθουν με αλλον τροπο όπως το προπερσινο Duke Nukem 3D Megaton Edition (ο οποιος μονο αγνωστος τιτλος δεν ειναι). (Μόλις θυμηθηκα και την παιχνιδαρα TMNT: Turtles In Time που ευτυχως ειχα προλαβει και ειχα κατεβασει στο PS3 όταν είχε βγει, remake του κλασσικού τιτλου του Super Nintendo)

 

 

Απειρα DLC εξαφανιζονται, αγοραζεις beat em up και να βλεπεις κενα 4 τετραγωνακια που δεν μπορεις πλεον να καλυψεις επειδη το DLC έχει κατεβει απο το PSN (όπως το DLC του Marvel VS Capcom 3 με Shuma Gorath και Jill Valentine, όποιος προλαβε να το κατεβασει, προλαβε) και βεβαια η εταιρεια δεν τα συμπεριελαβε απο την αρχη στην retail εκδοση γιατι βρισκομαστε στην ψηφιακη εποχη, παρολο που προβλεψε οτι θα υπαρξει DLC και σου αφησε ομορφα κενα τετραγωνακια να θαυμαζεις στην οθονη επιλογης παικτη.

 

 

Δυστυχως αυτο ειναι μονο η αρχη. Η επικρατηση των ψηφιακων καταστηματων επιτρεπει στην καθε εταιρεια να προσφερει μισοτελειωμενους τιτλους σε retail, περιμενοντας απο εσενα να κατεβασεις ψηφιακα το υπολοιπο παιχνιδι. Street Fighter 5, Tony Hawks Pro Skater 5, τιτλους που πληρωνεις 60 ευρω για να αγορασεις το δισκακι το οποιο τελικά περιεχει το 1gb απο τα συνολικα 10+ που θα επρεπε να περιεχει με τα υπολοιπα να περιμενουν απο εσενα να κατεβασεις σπιτι σου μιας και ΠΡΕΠΕΙ να εχεις συνδεση στο διαδικτυο. Ήμουν εγώ αυτος που ανεφερε τραγικο bug στην εταιρεια του πολυβραβευμενου Lumo (κλικ στην υπογραφη μου), ενας τιτλος που κυκλοφορουσε εντελως broken εδω και πολλους μηνες και η εταιρεια του κοιμοταν εντελως. Και αυτο γιατι; Γιατι τολμησα να αγορασω την περιορισμενων αντιτυπων retail εκδοση του. Πανε οι εποχες που αγοραζες παιχνιδι και ειχε περασει απο ελεγχο, τωρα και να εχει οχι απλα bugs αλλα τραγικα σφαλματα σε φαση που να μην τερματιζεται καν, δεν τρεχει τιποτα, στην ψηφιακη εποχη μπορεις απλα να περιμενεις για patch. Βεβαια εσυ πληρωσες για ενα δισκακι το οποιο δεν εχει μεσα το patch, και αν θες να το ξαναπαιξεις σε 15 χρονια ή είσαι συλλεκτης και θες να το πουλησεις σε αλλον μεγαλώνοντας, τρεχα γυρευε για αυτό το patch. Το ιδιο και με την retail εκδοση του Ratchet & Clank 2 που εχει οπλο που δεν μπορεις να παρεις γιατι το παιχνιδι crashάρει με το που περασεις την εκαστοτε αποστολη, και για το οποιο δεν βγηκε patch ποτέ. Όντως, πόσο τέλεια η ψηφιακή εποχή.

 

 

Η κοροϊδια βεβαια δεν σταματαει εκει. Το περσινο Hotline Miami Collected Edition κυκλοφορει σε retail προσφεροντας τον 2ο τιτλο μεσω... redeem code! Δεμενο στον λογαριασμο σου. Τι και αν εσκασες 30+ ευρω για την συλλογη για να κανεις τα παιχνιδια ΟΤΙ ΘΕΣ, να τα παιζεις σε οποια κονσολα θες χωρις να εξαρτασε απο activation και psn accounts. Και αν για καποιον λογο καποια στιγμη φας ban, αντιο στο παιχνιδι αυτο και σε οτι αλλο εχεις αγορασει. Μια λογικη που υιοθετησε και η retail εκδοση του Final Fantasy X / X-2 Remastered στο PS Vita ενω στην Ιαπωνια το X-2 κυκλοφορησε σε κανονικη retail έκδοση. Ουσιαστικά δεν μπορεις καν να πεις οτι σου ανηκει αυτο που πληρωσες αν κατεβαζεις ψηφιακα, δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο αερας κοπανιστός.

 

 

Την προηγουμενη εβδομαδα πάλι κοιτουσα εναν πρόσφατο retail τιτλο για το 3DS και γραφει στο οπισθοφυλλο οτι το κουτι δεν περιεχει το παιχνιδι αλλα κωδικο για να το κατεβασεις απο το καταστημα!!!!!!!! (κανονικο κουτι παιχνιδιου τωρα, να το βαλεις στην βιβλιοθηκη σου μαζι με τα αλλα). 

 

 

Ευτυχως υπαρχουν 4-5 εταιρειες στο εξωτερικο που προσπαθουν με νυχια και με δοντια να κρατησουν τα βιντεοπαιχνιδια στην μορφη που αυτα ξεκινησαν κυκλοφορωντας τους προηγουμενως -digital only- τιτλους σε retail μορφη περιορισμενων αντιτυπων για τους λιγους 'ρομαντικους' γνωριζοντας πολυ καλα οτι στην ψηφιακη εποχη ειναι όλα "οποιος προλαβει" και θα χανονται οποτε το θελησει η εκαστοτε εταιρεια τους. Αέρα κοπανιστό καταντησαμε να αγοραζουμε, και αυτο υπο προϋποθεσεις δεμενα σε ενα account. Το μόνο καλό είναι πως όσοι συνεχιζουμε να αγοραζουμε retail και να στηριζουμε τετοιες ρομαντικες εταιρειες, βλεπουμε την τιμη τους στο ebay και επιβεβαιωνομαστε για την αξια τους.

 

 

Για το τέλος, μπορουμε απλά να απολαύσουμε την κατάντια του σύγχρονου -με ημερομηνία λήξης- gaming, έτσι όπως το κατάντησαν τα ψηφιακά καταστήματα. Εγω θα συνεχιζω να μαζευω 'με νυχια και με δοντια' τα αγαπημενα μου παιχνιδια σε retail ξεροντας οτι αν θελω να επιστρεψω σε αυτα σε 5 χρονια, δεν θα υπαρχει η παραμικρη αμφιβολια για το αν θα μπορω να το κανω, αφού τα έχω όλα μπροστα μου, απεξαρτημενα απο οποιοδηποτε account και ψηφιακο καταστημα, έτοιμα να μπουνε σε οποιαδηποτε κονσόλα ps3 / ps4 / ps vita / xbox360 ή να πωληθούν μεμονωμένα χωρις να αναγκαστω να δωσω ενα ολοκληρο account με ολες μου τις αγορες για ψιχουλα.

 

ΥΓ) Αυτό το topic προσθεσε κατι που ξεχασα να αναφερω. την ζημια που εχουν κανει τα ψηφιακα καταστηματα και στα παιχνιδια που καταφεραν να βρουνε τον δρομο τους σε φυσικη εκδοση αφου πλεον δεν εχουν καν το manual σε φυσικη μορφη, κατι που εχει σταματησει να γινεται εδω και τουλαχιστον 4 χρονια.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με την διαφορά ότι θα το παραλάβω μετά από  2 μιση εβδομάδες και αν. Άμα το θέλω σύντομα μαζί με μεταφορικά φτάνουμε στα 23€ περίπου vs Instant Delivery με τα ίδια λεφτά, άντε γεια και περαστικά.

 

http://www.cdkeys.com/pc/games/grand-theft-auto-v-5-pc-cd-key?mw_aref=8023ef0aa94165947417b567beee956d&utm_source=keyforsteam.de&utm_medium=referral&utm_campaign=keyforsteam

 

επιλεκτικά; Πάμε καινούργιο τίτλο

 

The Witcher 3 δίχως τα μεταφορικά 17€ βάλε και τα μεταφορικά και παραλαβή μετά από 2 βδομάδες πάμε στα 19€ για Express δεν το συζητάμε ξεφεύγουμε πολύ.

https://www.amazon.co.uk/Witcher-Wild-Hunt-PC-DVD/dp/B00I9WUZEM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1484562104&sr=8-1&keywords=the%2Bwitcher%2B3%2Bpc&th=1

 

Online Instant Delivery 12.50€

 

https://www.scdkey.com/the-witcher-3-wild-hunt-gog-cd-key_742-20.html?utm_source=www.allkeyshop.com&utm_medium=referral&utm_campaign=allkeyshop&&site=com&auth=&from=aHR0cDovL3d3dy5hbGxrZXlzaG9wLmNvbS9vdXRnb2luZ2xpbmsvbGluay8xMzIzNzIwMjE%2FbWVyY2hhbnQ9MTIy

 

λοιπον ισως για pc να ισχυει αυτο που λες ,στο xbox ποτε μα ποτε (πλην καποιων ελαχιστων indie) δεν βρηκα ψηφιακο φθηνοτερο απο δισκατο παραλληλα με τα πλεονεκτηματα μεταπωλησης κλπ κλπ του δισκατου

 

κ οπως ειπωθηκε οταν πας να αγορασεις το digital παντα η τιμη ειναι κατα τι ακριβοτερη απο την αναγραφομενη απο αμφιβολης νομιμοτητας μαγαζια κ εν τελη με μεγαλο ρισκο για ban η απωλεια του τιτλου κλπ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί που ονειρεύονται αγορές χωρίς μεσάζοντες ξεχνούν οτι εργάζονται και οι ίδιοι σε μεσάζοντες :-)

το όνειρο τους θα γίνει πραγματικότητα αλλά δε θα έχουν χρήματα για να το βιώσουν :-ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε τι γράφω πάνω.. 

 

Τα Online Store στις κονσόλες είναι πανάκριβα σε σχέση με τα φυσικά δισκάκια που πουλιούνται σε καταστήματα Online.  Δεν διαφωνώ σε αυτό μαζί σου.

 

Τα παιχνίδια για PC κοστίζουν είτε το ίδιο με τα Digital Keys είτε βγαίνουν μερικές φορές φτηνότερα ως Digital. Με την διαφορά ότι σε PC και να αγοράσεις το παιχνίδι από το κατάστημα το μόνο που θα σου χρησιμεύσει είναι το CD-Key ή το περιεχόμενο αν αγοράσεις το Collectors που έχει μερικά συλλεκτικά καλούδια. Με λίγα λόγια τα δισκάκια σου είναι άχρηστα άμα έχεις καλό ίντερνετ και δεν σου δίνεται η δυνατότητα πλέον να το πουλήσεις μεταχειρισμένο αφού το CD-Key έχει χρησιμοποιηθεί.

 

Δεν ξέρω, ίσως με pc να ισχύουν αυτά που λες. Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την αγορά των PC games.

Πάντως είναι απαράδεκτο σε retail αντίτυπα να έχουν κωδικό για το παιχνίδι... 

Προσωπικά εγώ είμαι υπέρ του retail.

Όπως είπα καταλαβαίνω τους λόγους να προτιμήσει κάποιος digital άσχετα αν εγώ δεν προτιμώ.

Μακάρι να υπάρχουν και τα 2 και ο καθένας μας να διαλέγει σύμφωνα με τα γούστα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απευχομαι την ψηφιακη αγορα για ενα και μοναδικο λογο,θεωρω οτι το digital ειναι απλα ενοικιο και στο τελος ειναι σαν να μην το χεις,χαρακτηριστικα οτι digital αγορασα ποτε ουτε μπορουσα να το μεταπωλησω και σε μια περιπτωση αποσυρθηκε το παιχνιδι απο το store και επρεπε να φαω ωρες ανταλλαζοντας μηνυματα για να μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω ,που στα τελος τα πηρα ως πιστωτικο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δίκη μου γνώμη σε αυτο ειναι οτι δεν θα πρέπει να καταργηθούν τα cd διότι ειναι πολυ εκείνη που συλλέγουν παιχνίδια και θέλουν να τα βλέπουν στα ράφια τους,ενα αλλο ειναι όπως είπαν πολυ αν θέλεις να πουλήσεις το παιχνίδι σε ψηφιακή μορφή δεν μπορείς ενα αλλο ειναι οτι πολυ ειναι αυτοί οι οποίοι νοικιάζουν ενα παιχνίδι το κρατάνε για λίγες μερες και μετα το επιστρέφουν για να δουν πως ειναι και αν τους αρεσει απλα το αγοράζουν σε ψηφιακή μορφή αυτο δεν γίνεται.

Προτιμάω αν εχει μικρή διαφορα να το πάρω σε retail και να το βάλω στο ράφι παρα σε ηλεκτρονική μορφή digital φυσικά σαν καταναλωτής αγοράζω και απο τα δυο αν δω καμία προσφορά που συμφέρει τρελά εννοείται πως θα την πάρω σε digital να γλιτώσω χρήματα.

Φυσικά γίνεται απο οτι μου έμαθε ενας φίλος μου να πάρεις ενα παιχνίδι και να το πληρώσεις στην μισή τιμή με έναν άλλον φίλο και να το έχετε και οι δυο μαζί σε ηλεκτρονική μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απευχομαι την ψηφιακη αγορα για ενα και μοναδικο λογο,θεωρω οτι το digital ειναι απλα ενοικιο και στο τελος ειναι σαν να μην το χεις,χαρακτηριστικα οτι digital αγορασα ποτε ουτε μπορουσα να το μεταπωλησω και σε μια περιπτωση αποσυρθηκε το παιχνιδι απο το store και επρεπε να φαω ωρες ανταλλαζοντας μηνυματα για να μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω ,που στα τελος τα πηρα ως πιστωτικο

Ωχ,να,να αυτα που λεγαμε και φοβομασταν!!! :mad:

Η δίκη μου γνώμη σε αυτο ειναι οτι δεν θα πρέπει να καταργηθούν τα cd διότι ειναι πολυ εκείνη που συλλέγουν παιχνίδια και θέλουν να τα βλέπουν στα ράφια τους,ενα αλλο ειναι όπως είπαν πολυ αν θέλεις να πουλήσεις το παιχνίδι σε ψηφιακή μορφή δεν μπορείς ενα αλλο ειναι οτι πολυ ειναι αυτοί οι οποίοι νοικιάζουν ενα παιχνίδι το κρατάνε για λίγες μερες και μετα το επιστρέφουν για να δουν πως ειναι και αν τους αρεσει απλα το αγοράζουν σε ψηφιακή μορφή αυτο δεν γίνεται. Προτιμάω αν εχει μικρή διαφορα να το πάρω σε retail και να το βάλω στο ράφι παρα σε ηλεκτρονική μορφή digital φυσικά σαν καταναλωτής αγοράζω και απο τα δυο αν δω καμία προσφορά που συμφέρει τρελά εννοείται πως θα την πάρω σε digital να γλιτώσω χρήματα. Φυσικά γίνεται απο οτι μου έμαθε ενας φίλος μου να πάρεις ενα παιχνίδι και να το πληρώσεις στην μισή τιμή με έναν άλλον φίλο και να το έχετε και οι δυο μαζί σε ηλεκτρονική μορφή.

Και παλι,οσο φτηνα και να βρουμε ενα παιχνιδι στο ps store (που τωρα δεν μας φαινεται λογω χαμηλης τιμης που μπορει ομως και να εχει τοσο και σε δισκακι αν το ψαξουμε λιγο) οταν θα εχουμε δωσει (με τον καιρο η και απο αμεσες αγορες) ενα ποσο πχ των 50-100-150+ ευρω και τα χασουμε καποτε ολα (απο πολλους λογους που αναφεραμε ηδη πιο πανω) μετα θα χτυπαμε το κεφαλι μας στο τοιχο!!!!

Ενω σε φυσικη μορφη ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ και θα μπορουμε να τα πεταξουμε,να τα χαρισουμε,να τα πουλησουμε,να τα ανταλλαξουμε η να τα κρατησουμε στη συλλογη μας και οποτε τα επιθυμησουμε να τα ξαναπαιξουμε!!!

Με τα ψηφιακα ομως...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφιακά και πάλι ψηφιακά. Πλέον αν αγοράσεις το παιχνίδι με το κουτί του, το μόνο που κερδίζεις είναι...το κουτί.

Κερδιζεις επισης οτι μπορεις να το πουλησεις.... Και ακομα κερδιζεις απειρες ωρες download.. px titanfall 2. αντι για 20 ωρες αναλογα ταχυτητα που εχεις μια ωρα install.

μετα μενουν μονο τα update να κανεις..

Οσο για το psn με τα 70 ευρω του ουδεν σχολιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έχω ζήσει κι εγώ την εποχή της αθωότητας του παλιου καλού retail gaming που περιγράφει ο ilos και δε θα ήθελα να εξαφανιστεί υπό τη σκιά των αποκλειστικά ψηφιακών παιχνιδιών.Η αθωότητα του gaming βέβαια εδώ και λίγο παραπάνω από μία 5ετια κατά τη δική μου τη γνώμη έχει εξαφανιστεί τελείως, τουλάχιστον ας μην αφανιστεί και το retail gaming. Παρόλ' αυτά εδώ και δέκα περίπου χρόνια έχω στραφεί αποκλειστικά στα ψηφιακά παιχνίδια χωρίς επιστροφή.Κυριως για λόγους πρακτικούς και επειδή μετακινουμαι διαρκώς. Δε γίνεται όταν κάθε έξι μήνες για παράδειγμα αλλάζεις σπίτι να κουβαλάς ένα δωμάτιο με 300 κουτιά από παιχνιδια.Απλα δε γίνεται.

Επιπλέον, να πω σε όσους φοβούνται μήπως τους χαλάσει ο σκληρός δίσκος και χάσουν τα παιχνίδια τους ότι χαλάνε και οι κασέτες, χαλάνε και οι δισκετες, χαλάνε και τα cd και τα dvd και μάλιστα πολύ πιο εύκολα από τους σκληρούς.Και αν σου χαλάσουν αυτά, πάει το παιχνιδάκι, αν σου χαλάσει ο σκληρός, πάει ο σκληρός και απλά ξανακατεβαίνει το παιχνιδάκι.

Κι εγώ είναι η αλήθεια ότι πεθύμησα αυτή τη στιγμή να παίξω λίγο c64.Τωρα, βάζω κάτι πρόχειρο επάνω μου, πετιεμαι 10.000 χλμ μακριά στο πατάρι του πατρικού μου και ψάχνω για τις κασέτες μου.Καποια από τις 150 θα δουλεύει μετά από 28 χρόνια πιστεύω ε;Άσε μωρέ, θα τα παίξω σε emulator...Την πιάσατε την ευκολία του ψηφιακού ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε κάποιους τους βολεύει το ψηφιακό, δεν διαφώνησε κανείς. 

Κάθε ένα έχει τα υπέρ του. Βέβαια εμένα 25 χρόνια δεν μου έχει χαλάσει κάτι... Οπότε δεν θα πω πως χαλάει μια κασέτα, ή ένα cd. Σαφώς και αν δεν το προσέχεις χαλάει.

Όμως μια υπηρεσία μπορεί να κλείσει, ή ένα παιχνίδι να κατέβει. ΠΧ το demo του PT που δεν υπάρχει πλέον στο Ps Store, οποιος το κατέβασε είναι "αναγκασμένος" να το κρατήσει για πάντα στον σκληρό του ώστε να μην το χάσει. 

Το ίδιο μπορεί να συμβεί στο μέλλον και με άλλα παιχνίδια.

Εγώ απλά θεωρώ πως αν στο μέλλον γίνουν όλα ψηφιακά θα είμαι φυλακισμένος σε μια εταιρεία. Θα σβήνει τα παιχνίδια όποτε γουστάρει, θα χρεώνει όπως θέλει μιας και δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός (καταστήματα, αγγελίες, video club)

Σαφώς και ορισμένους τους βολεύει το ψηφιακό, όπως ο φίλος από πάνω που μετακινείται συνέχεια ή κάποιος που μένει σε απομακρυσμένη περιοχή και δεν υπάρχουν καταστήματα.

Αλλά υπάρχει και πολύς κόσμος που προτιμά τα retail για διάφορους λόγους.

Εγώ ακόμα και τη μουσική και τα βιβλία τα προτιμώ σε retail. Για ταινίες βολεύομαι καλύτερα σε ψηφιακή μορφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...