Προς το περιεχόμενο

Στα καταστήματα του αύριο θα υπάρχουν τα πάντα εκτός από videogames


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι έχω ζήσει κι εγώ την εποχή της αθωότητας του παλιου καλού retail gaming που περιγράφει ο ilos και δε θα ήθελα να εξαφανιστεί υπό τη σκιά των αποκλειστικά ψηφιακών παιχνιδιών.Η αθωότητα του gaming βέβαια εδώ και λίγο παραπάνω από μία 5ετια κατά τη δική μου τη γνώμη έχει εξαφανιστεί τελείως, τουλάχιστον ας μην αφανιστεί και το retail gaming. Παρόλ' αυτά εδώ και δέκα περίπου χρόνια έχω στραφεί αποκλειστικά στα ψηφιακά παιχνίδια χωρίς επιστροφή.Κυριως για λόγους πρακτικούς και επειδή μετακινουμαι διαρκώς. Δε γίνεται όταν κάθε έξι μήνες για παράδειγμα αλλάζεις σπίτι να κουβαλάς ένα δωμάτιο με 300 κουτιά από παιχνιδια.Απλα δε γίνεται.

Επιπλέον, να πω σε όσους φοβούνται μήπως τους χαλάσει ο σκληρός δίσκος και χάσουν τα παιχνίδια τους ότι χαλάνε και οι κασέτες, χαλάνε και οι δισκετες, χαλάνε και τα cd και τα dvd και μάλιστα πολύ πιο εύκολα από τους σκληρούς.Και αν σου χαλάσουν αυτά, πάει το παιχνιδάκι, αν σου χαλάσει ο σκληρός, πάει ο σκληρός και απλά ξανακατεβαίνει το παιχνιδάκι.

Κι εγώ είναι η αλήθεια ότι πεθύμησα αυτή τη στιγμή να παίξω λίγο c64.Τωρα, βάζω κάτι πρόχειρο επάνω μου, πετιεμαι 10.000 χλμ μακριά στο πατάρι του πατρικού μου και ψάχνω για τις κασέτες μου.Καποια από τις 150 θα δουλεύει μετά από 28 χρόνια πιστεύω ε;Άσε μωρέ, θα τα παίξω σε emulator...Την πιάσατε την ευκολία του ψηφιακού ε;

 

Απο τοτε που βγηκαν τα dvd μεχρι και σημερα σε bluray,ps3 και ps4 ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ δισκακι δεν μου εχει χαλασει!!!Ειναι πως τα προσεχει κανεις.
Οταν ομως πεσεις θυμα χτυπηματος δισκου η hacker η ban η ετσι της καυλωσε της sony να καταργησει απο το store καποιο-α παιχνιδι-α τοτε να σε δω τι θα μας πεις!!!Δικαιολογιες του τυπου να μη σηκωνομαι να βαζω-βγαζω,κουβαλαω κτλ ειναι για τους τεμπελιδες :-D .
Δεν πειραζει,ασε εμας τα κοροιδα να θελουμε να πληρωνουμε 200 και 300 ευρω+ (και με το καιρο θα φτασουν πολυ παραπανω) σε κατι τουλαχιστον χειροπιαστο κι οχι σε αερα κοπανιστο!!!!Εφοσον ειναι ιδιες οι τιμες ψηφιακου με φυσικου (και τις περισσοτερες φορες ακριβοτερα απο του φυσικου) γιατι να παρω αερα;Συγνωμη αλλα να δινουμε τοσα χρηματα για ενοικιαση (γιατι στην ουσια ετσι ειναι απο τη στιγμη που δεν το εχεις στα χερια σου,να το κρατας και τα δικαιωματα τα εχει η sony) δεν ειναι και οτι εξυπνοτερο!!!! 
Την πιασατε τη διαφορα ε; 
 
EDIT: Μετα απο επικοινωνια με την sony σε ερωτηση το αν υπαρχει ποτε περιπτωση να χαθουν παιχνιδια ειτε απο την ιδια τη sony ειτε απο hacker,ban κτλ,μου επιβεβαιωσαν πως ολα ειναι δυνατα!!!!Ε,μετα απο αυτο ΣΤΟΠ κι απο μενα τα ψηφιακα!!!Μονο αν κατι δεν υπαρχει σε φυσικη μορφη η καποιο φτηνο παιχνιδακι που να μη με νοιαζει τοσο η αγορα του σε φυσικη μορφη για τη συλλογη ισως να αγορασω.Κι εμεις μετα την υποστηριζουμε στις αγορες psn!!!!Χαχαχαχα τα θελουμε κι εμεις!!!!!! :-D
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικα αν τυχη τιποτα και χαθούν κάποια παιχνίδια η φάω χωρίς λόγο μπαν δεν πρόκειται ουτε εγω ουτε κανένας πιστεύω να μείνει με τα χέρια Σταυρωμένα.

Κάποια παιχνίδια που πήρα σε digital έψαξα πρώτα εννοείται σε cd αλλα όταν σε cd πχ εχει λεω εγω 60-70€ και το βρω 20-30€ μισή τιμή θα κοιτάξω εννοείται σε ηλεκτρονική μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αν τυχη τιποτα και χαθούν κάποια παιχνίδια η φάω χωρίς λόγο μπαν δεν πρόκειται ουτε εγω ουτε κανένας πιστεύω να μείνει με τα χέρια Σταυρωμένα. Κάποια παιχνίδια που πήρα σε digital έψαξα πρώτα εννοείται σε cd αλλα όταν σε cd πχ εχει λεω εγω 60-70€ και το βρω 20-30€ μισή τιμή θα κοιτάξω εννοείται σε ηλεκτρονική μορφή.

Ηδη κανα δυο πιο πανω φιλε μου την εχουν πατησει κι εχασαν παιχνιδι κι ο ενας καταφερε (αν θυμαμαι καλα) με τα πολλα να παρει πισω τα χρηματα του αλλα και παλι σε πιστωση!!!! :shock: Τι να την κανω;Να ξανα αγορασω (μετα απο αυτο) παλι ψηφιακα;ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!!! :-D

60-70 ευρω αν εχει ενα παιχνιδι θα εννοεις καινουριο σωστα;Αρα και ψηφιακο τοσο θα το εχει στο ps store εκτος οπως ειπα και πιο πανω αν περιμενει κανεις ωστε να το βρει σε καποια προσφορα (ζησε μαη μου δηλαδη :-D ) αλλα και παλι για να το βαλει το ps store προσφορα θα πει οτι εχει περασει αρκετος καιρος απο τη κυκλοφορια του που σημαινει οτι και στο σκρουτζ θα μπορει να το βρει καινουριο η στα μεταχειρισμενα η και στις αγγελιες ακομη φτηνοτερα η εστω οσο θα τα εβρισκε κανεις τα παιχνιδια στο store σε προσφορα!!!!Οποτε παλι ομως αξιζει καλυτερα η αγορα σε φυσικη μορφη!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω απ'ολα. Χάρτινα κουτιά, πλαστικα, games από PC master, και καμμιά 500αρια digital σε steam, origin, Uplay, gog, battlenet.

Αν αξίζει το κουτακι, όπως witcher 3, το παίρνω κουτατο.

Σε 5 χρόνια το πολυ κουτατες θα ειναι μόνο οι collectors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως έκανε καλα να πάρει τα χρήματα του πίσω δεν τα πήρε παράνομα εγώ ολόκληρη φασαρία θα έκανα. Μην πω θα ζητούσα να μου στείλει πολλά promo χαχαχα.

Είχε τύχη να πάρω κάποια παιχνίδια -15 με 20€ σε ηλεκτρονική μορφή σε σχέση με το cd ,αλλα εννοείται αν ειναι ίδια η τιμή χωρίς συζήτηση σε cd μόνο όταν εχει πολυ συμφέρουσες προσφορες θα αγοράσω σε ηλεκτρονική μορφή πχ το hitman το έχω σε ηλεκτρονική μορφή και το need for speed είχε 60 αν θυμάμαι τότε σε cd και σε digital 28€ το είχα πάρει μόνο έτσι αγοραζω σε digital αλλιώς κι εγώ είμαι σε cd να το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τα πηρε τα χρηματα στο χερι!Αυτο λεμε.Πχ αν καποιος περασει ολη αυτη τη βαβουρα για να παρει τα χρηματα του,θα ξανα αγοραζε ψηφιακα;Εγω παντως οχι!Θα ξενερωνα απλα γιατι θα καταλαβαινα πως παλι αργα η γρηγορα θα ξαναγινοταν αυτο απο τη sony.Αλοιμονο αν καθε φορα που για οποιοδηποτε λογω εχανα παιχνιδι να καθομουν να τσακωνομαι με την sony για να μου δωσουν πισω τα χρηματα μου για παλι να παρω κατι αλλο ψηφιακο.Απο τη στιγμη που παραδεχεται οτι αν καποτε χαθουν τα παιχνιδια σας απο τον οποιοδηποτε λογω (ban,hacker,βλαβη σερβερ,καταργηση παιχνιδιων απο την sony) τι συζηταμε;Μας το λεει καταμουτρα οτι χασαμε τα χρηματα!!!!

 

Υ.Γ. Εγω μια φορα αγορασα καταλαθος (λογω μη καλων αγγλικων και δεν καταλαβα οτι περιειχε και το 1ο και το 2ο παιχνιδι μαζι ενω ειχα αγορασει το 2ο ξεχωριστα) ξανα το ιδιο παιχνιδι και δεν μου τα εδωσε πισω οσο και να παρακαλουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως δεν πας μετά ξανά σε ηλεκτρονική μορφή. Ειναι μέχρι να πάθει και να μάθει μετά διότι αν το κάνει σε όλους πχ δεν πρόκειται να μείνουν έτσι.

 

Μακάρι να βγω λάθος με αυτό που θα πω αλλα βλέπω σε λίγα χρόνια να καταργούνται τα cd και να υπάρχουν μόνο σε digital και σαν δικαιολογία να το πω κόστος blue ray disc κόστος blue ray driver μικρότερο μέγεθος κονσόλας και τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπώληση και "ρομαντική ιδιοκτησία" η φυσική έκδοση σε δισκάκια, αλλά ένα ψηφιακό store που περιλαμβάνει μία τεράστια συλλογή παιχνιδιών και είναι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο, αποτελεί εξαιρετική επιλογή. Ειδικά για ποιοτικά indie games ή παλαιότερα best sellers σε μειωμένες τιμές, ή απλά για εξερεύνηση επιλογών...Η ψήφος μου πάει στο να διατηρηθούν και να βελτιωθούν και οι δύο επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια τωρα μας ελεγαν οτι τα παιχνιδια ειναι ακριβα διοτι εχουν μεταφορικα, κοστιζει το cd κτλ

 

Δεν ειδα καμμια ιδιατερη μειωση οταν περασαμε στην ψηφιακη εποχη... Οτι εχω αγορασει ειναι σε πακετα ή τιμη με εκπτωση... Σιγα μην δινω 40ρια και 50ρια για ενα παιχνιδι που σε ενα χρονο θα ειναι ξεπερασμενο...

 

Εμενα προσωπικα μου την σπαει πολυ το steam, οταν θελω να παιξω ενα παιχνιδι, θελω να παιξω ενα παιχνιδι οχι να γινεται ολοκληρη διεργασια απο πισω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν έχω διαβάσει όλα τα σχόλια.

Όταν θέλω ενα νέο τίτλο πάντα αγοράζω δισκάκι (ps3-ps4).Είναι πάντα φθηνότερα από psn και αν θέλω το ξαναπούλαω.

14/2 βγαίνει ένα παιχνίδι.

Τιμή 69€ στο psn 56.5€ στο μαγαζί.

Ήδη 12.5 € κερδος.Αν δε μου αρέσει άνετα το δίνω 20€ πίσω τον πρώτο μηνα.

Μεγάλη διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Στραβά βλέπεις..

GTA V Μέσω σκρούτζ, Physical: 40-42€ http://www.gamestation.gr/el/video-games/grand-theft-auto-v-pc.html

MMOGA CD-Key: 28€ https://www.mmoga.com/Game-Keys/GTA-5-Grand-Theft-Auto-V.html

 

Πες μου τώρα εμένα ποιο συμφέρει;

Θα το πω μία τελευταία

 

Τα κλειδαδικα έχουν τόσο χαμηλές τιμές ΛΟΓΩ RETAIL αλλων χώρων

 

Αν δεν υπήρχαν αυτά τα retail και υπήρχε μόνο ψηφιακή λύση η φάση θα ήταν αποκλειστικά σαν τα exclusive του store της ms με τιμές στο θεό μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παλιότερη είδηση που αφορούσε τα CD μουσικής κάποιοι εδώ μέσα έλεγαν "τι χρειάζονται τα CD αφού μπορώ όλα να τα ακούσω online". Κατεβάστε τώρα παιχνίδι 20-30Gb και μην γκρινιάζετε. Και όσο για συλλογές ξεχάστε το.

Το επόμενο βήμα φυσικά θα είναι να παίζετε μόνο online.

Δεν φτάνει που πληρώνω το περιεχόμενο θα πληρώσω και το αποθηκευτικό μέσο + το κόστος download (συνδρομή internet);

Είναι σαν να αγοράζεις ένα βιβλίο και να σου λένε πάρε το αρχείο και τράβα να βρεις χαρτί και εκτυπωτή να το τυπώσεις και κατάστημα να στο δέσει.

Ε αν είναι να το κάνω όλο αυτό ρίξε την τιμή στο μισό να το συζητήσουμε. Βγαίνει από τη μέση το κόστος συσκευασίας τα μεταφορικά η διανομή τα καταστήματα αλλά η τελική τιμή ίδια μη χ€σω.

 

Προσωπικά όταν κάτι το αγοράζω το θέλω σε φυσικό μέσο. Τα download να τα βάλουν εκεί που ξέρουν.

Επεξ/σία από Regulus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ας ακούσουν το in the court of the crimson king στο you tube, που δεν υπαρχει. Αυτό ακριβός φίλε regulus, πες τα και η μουσική πιο ακρίβη είναι digital πάρα retail.

Βλεπω album online, και μου ζητάνε 15 euro για την χείροτερη ποιότητα (mp3 δηλάδη) για άλμπουμς του 80-90 και αν θες καλυτερη ποιότητα (flac 24 bit /44.1khz) 8-10 ευρω επιπλέον. Με 5 ευρώ τα βρίσκω μεταχειρισμένα, και μάλιστα σε βινύλιο που είναι ανώτερη ποιότητα ακρόασης.

Οπότε θέλουν να μου πουλήσουν ενα κατώτερο πρoιόν και μάλιστα ποιό ακριβά.

Ε ναι λοιπόν ας τα βάλουν εκεί που ξέρουν, αλλά ξέρεις τι?

ούτε αυτό μπορούν γιατι απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ να βάλουν κάτι ;)

Σε παλιότερη είδηση που αφορούσε τα CD μουσικής κάποιοι εδώ μέσα έλεγαν "τι χρειάζονται τα CD αφού μπορώ όλα να τα ακούσω online". Κατεβάστε τώρα παιχνίδι 20-30Gb και μην γκρινιάζετε. Και όσο για συλλογές ξεχάστε το.

Το επόμενο βήμα φυσικά θα είναι να παίζετε μόνο online.

Δεν φτάνει που πληρώνω το περιεχόμενο θα πληρώσω και το αποθηκευτικό μέσο + το κόστος download (συνδρομή internet);

Είναι σαν να αγοράζεις ένα βιβλίο και να σου λένε πάρε το αρχείο και τράβα να βρεις χαρτί και εκτυπωτή να το τυπώσεις και κατάστημα να στο δέσει.

Ε αν είναι τα το κάνω όλο αυτό ρίξε την τιμή στο μισό να το συζητήσουμε. Βγαίνει από τη μέση το κόστος συσκευασίας τα μεταφορικά η διανομή τα καταστήματα αλλά η τελική τιμή ίδια μη χ€σω.

 

Προσωπικά όταν κάτι το αγοράζω το θέλω σε φυσικό μέσο. Τα download να τα βάλουν εκεί που ξέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς όλους εδώ μέσα. πάρτε το απόφαση πλέον. ψηφιακά θα γίνουν όλα αρέσει δεν αρέσει, τις εταιρίες τις συμφέρει. επίσης όσο για το αργό internet οι εταιρίες δεν βγάζουν τα παιχνίδια με βάση τριτοκοσμικέςinternetoχώρες. πλεόν στην εποχή της οπτικής τα 50GB download δεν είναι τίποτα. οπότε σας αρέσει δεν σας αρέσει προς τα εκεί θα πάνε όλα. Ήδη η ΕΑ (την οποία προσωπικά σαν εταιρεία δεν την πάω μια) βγάζει physical εκδόσεις χωρίς καν το game μέσα.

 

ΥΓ :  με ξεπέρασε ο τύπος που είπε ότι το steam είναι ολόκληρη διαδικασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...