Προς το περιεχόμενο

Εξιχνίαση υπόθεσης απάτης με πώληση κινητών τηλεφώνων μέσω Internet σε πολύ χαμηλές τιμές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρατραβηξες λίγο με το φακέλωμα χεχε. Ότι και να ζητήσουν από τη στιγμή που δεν μπορούν να επαληθεύσουν τα στοιχεία, θα είναι δώρον άδωρον.
Ας πάρουμε παράδειγμα την αφεντιά μου. Πρώτη φορά θα αγοράσω αύριο από ένα παλικάρι. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος να το φερει, να το κουμπωσω και να δουλεύει και μετά να τον πληρώσω, υπάρχει ρίσκο. Θα εκτιμούσα όμως, αν υπήρχε ένα κειμενάκι να λεει ποιούς πωλητές να προτιμώ και ποιον τρόπο πληρωμης/παραλαβής και γιατί. Ίσως έτσι καθιερωθεί και ένας τρόπος που να αποθαρρύνει τους κακοπροαίρετους.

Επεξ/σία από Fotis908
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα εσυ δεν μπορεις να δεις αν μπηκαν τα χρηματα στο λογαριασμο σου;

Αν σου κάνουν κατάθεση απο άλλη τράπεζα απο αυτήν που έχεις λογαριασμό θέλει τρείς ημέρες να εμφανιστεί το ποσόν,αυτοί χρησιμοποιούν το πρόσχημα οτι το βιάζονται γιατι το θέλουν για δώρο,μόλις βρήκα λογαριασμό φίλου στη ίδια τράπεζα με την δική τους δεν ξανακούστηκαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε,εδω στο insomnia πάρα πολύ βοήθεια σου παρέχουν οι αξιολογίσεις.

Αν δηλαδη ένας πώλητης εχει πολλές θετικές αξιολογήσεις,ξέρεις οτι μπορείς να τον εμπιστευτείς και δεν ειναι απατεώνας!

Εγώ εχω αγοράσει από εδω s6 αξίας 300€ και έχω πουλήσει Ps3 αξίας 200€, όλα με κατάθεση από πριν στην τράπεζα,και δεν ειχα κανένα θέμα.

Σε άλλα site τώρα εννοείται δεν εμπιστεύεσαι κανένα...

Συμφωνώ απόλυτα! Αν κάποιος έχει αρκετές αξιολογήσεις, πχ πάνω από 20-30, τον εμπιστεύεσαι πολύ καλύτερα από κάποιον που δεν έχει καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αστυνομια θα πρεπει επισης να προβει στην συλληψη αυτων που πηγαν να αγορασουν τα κινητα σε εξευτετελιστικες τιμες και τελικα την πατησαν.ΠΟΥ πας ρε κιτσο?Τι το θες το iphone αφου δεν εχεις να φας.Βρακι δεν εχει ο κωλος μας στολιδια θελει ο π******* μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια πράγματα, καλά ρε γαμώτο πόσο στόκος παίζει να είσαι για να στείλεις τα λεφτά το 2017 με κατάθεση σε κάποιον άγνωστο που βρήκες στο ίντερνετ. Εδώ δεν στέλνεις με κατάθεση λεφτά στο eBay χρησιμοποιείς PayPal για να έχεις προστασία σε περίπτωση που παίξουν πουστιά και ο άλλος λέει στέλνει επιταγές και καταθέσεις. Μπράβο και μετά αναρωτιούνται πως υπάρχουν τέτοιοι απατεώνες στο ίντερνετ.

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πάντως το πρόβλημα που έχω εντοπίσει εγώ σε όσες σελίδες πουλούν μεταχειρισμένα (από το ricardo παλιότερα, την χρυσή ευκαιρία, insomnia κλπ) δεν είναι οι φτηνές τιμές αλλά οι ακριβές....

  Για τις αξιολογήσεις τώρα πάντα κοιτάζω να δω τις αρνητικές αξιολογήσεις και να δω τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν κάνω συναλλαγές μέσω χε ή οποιοδήποτε άλλο site αγγελιών εκτός αν αυτό που με ενδιαφέρει είναι στην πόλη μου,μέσω ινσομνια κάνω συνέχεια αγοραπωλησίες,όταν θέλω να αγοράσω, ψάχνω μόνο σε άτομα με μόνο θετικές αξιολογήσεις και να είναι όσο το δυνατόν ποιο παλιό μέλος γίνετε,μετά από τόσα χρόνια εδώ πέρα όλα έχουν πάει καλά και για μένα αλλά και για τα άτομα που συνεργάστηκαν μαζί μου :)

Μερικές φορές γελάω με μερικές που χωρίς να έχει ούτε μία αξιολόγηση ο άλλος να ζητάει μόνο κατάθεση για αυτό που πουλάει,και το έχω και σε αγγελίες στο χε και αγγελιοπολις.

Σε γενικές γραμμές πρέπει να είσαι και εσύ υπεύθυνος για αυτό που κάνεις,αν πας και κανείς κατάθεση σε έναν άκυρο,χωρίς αξιολόγησης χωρίς τίποτα,τότε τα θέλεις και τα παθαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιαδηποτε αγορα/πωληση απο ιδιωτη μεταχειρισμενου οταν δεν γινεται χερι χερι και με ελεγχο λειτουργικοτητας

απλα τα θελει ο κωλος σου.

 

Χωρις καμια εξαιρεση.

Φίλε μου δες λίγο το προφίλ μου.. οι 14 συναλλαγές που εχω έχω κανει είναι απο επαρχία , νησιά κ.τ.λ. εχω βαλει σε λογαριασμό 190 ευρώ για επεξεργαστή και mobo , μου εχουν βαλει αντίστοιχα ποσα για αλλά που έχω στείλει κ.τ.λ. και φυσικά όλα τα δέματα σταλθηκαν κανονικά.

Βέβαια τους ψάχνω όσο πιο βαθιά γίνεται (κινητα, σταθερά, διευθύνσεις, facebook, αξιολογήσεις κ.α.).

Εχω απορρίψει βέβαια και πάρα πολλούς γιατί μου φαίνονταν ύποπτοι..

 

τυχερός θα μου πεις? Δεν νομιζω αλλά δεν μου εχει συμβεί τίποτα τα τελευταία 5-6

(Τα προηγουμενα είχαμε λεφτά και δεν μας ενοιαζε :) ) χρόνια που κανω αγοραπωλησίες μεατχειρισμενου hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορια, να πω το προφανες:

Οτι κανει νιαου νιαου στο κεραμιδια, μοιαζει με γατα και κινειται σαν γατα, ειναι οντως γατα.

Προσεχετε που δινετε τα λεφτα σας, ffs.

Τι υπονοεις? Εγω γραφτηκα, πληρωσα συνδρομη, πήρα και αποδειξη και τωρα περιμενω την διαγραφη των χρεων...

 

sorry, λαθος θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγοραπωλησίες που έχω κάνει μέσω του forum , ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα με όσους έκανα συναλλαγή και είχαν καλό feedback.

Το χέρι με χέρι που λένε οι περισσότεροι δεν υφίσταται για κάποιους (αρκετούς) που μένουν επαρχία όπως εγώ.Δεν μένουμε όλοι Αθήνα (ευτυχώς).

Και έχω κάνει κατάθεση πριν παραλάβω (σαν αγοραστής) και έχω πάρει κατάθεση πριν στείλω (σαν πωλητής).

Κάποιος που έχει καλό feedback και παρουσία στο forum δεν τον συμφέρει να τα χαλάσει σε συναλλαγή γιατί δεν πρόκειται ποτέ να ξανασυνεργαστεί με τον οποιονδήποτε όταν πάρει αρνητική κριτική.Πάντα βέβαια υπάρχουν και οι κακοπροαίρετοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου κάνουν κατάθεση απο άλλη τράπεζα απο αυτήν που έχεις λογαριασμό θέλει τρείς ημέρες να εμφανιστεί το ποσόν,αυτοί χρησιμοποιούν το πρόσχημα οτι το βιάζονται γιατι το θέλουν για δώρο,μόλις βρήκα λογαριασμό φίλου στη ίδια τράπεζα με την δική τους δεν ξανακούστηκαν...

Προσχηματα πολλα θα σου βρουν. Αλλα αν δεν τσεκαρεις αν μπηκαν τα χρηματα και το στειλεις τοτε ειναι δικη σου ευθυνη. Οπως επισης το αν σου ζητανε να συναντηθεις σε ερημιες βραδυ παλι ποιος φταιει αν σε κλεψουν; (εχει τυχει πολλες φορες να μου το ζητησουν και φυσικα τρωνε ακυρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...