Προς το περιεχόμενο

ebay : την ψιλοπάτησα... καμιά ιδέα?


skfn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έστειλε  ο Κινέζος ότι επέστρεψε τα χρήματα από Παρασκευή, χάρηκα, αλλά ....δεν τα βλέπω πουθενά.

Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστούν αργότερα καθυστερημένα η με δουλεύει??

Θα επιστραφούν απο εκεί που "τραβήχτηκαν",σε τραπεζικό λογαριασμό/κάρτα θέλει 2 με 3 ημέρες για να τα δείς.αν τραβήχτηκαν(είχες υπόλοιπο) στο paypal balance τα βλέπεις άμεσα στο λογαριασμό σου στο paypal.

 

*Μύνημα απο paypal έλαβες,ότι έγινε επιστροφή χρημάτων/refund;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα επιστραφούν απο εκεί που "τραβήχτηκαν",σε τραπεζικό λογαριασμό/κάρτα θέλει 2 με 3 ημέρες για να τα δείς.αν τραβήχτηκαν(είχες υπόλοιπο) στο paypal balance τα βλέπεις άμεσα στο λογαριασμό σου στο paypal.

 

*Μύνημα απο paypal έλαβες,ότι έγινε επιστροφή χρημάτων/refund;;

Όχι ούτε μήνυμα ούτε στο paypal balance βλέπω 

Μάλλον με δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN δεν έχουν περάσει η ημέρες,ΔΕΝ μπορείς να ανοίξεις case στο paypal..AN έχουν περάσει ανοίγεις με την μία και ζητάς τα χρήματα σου πίσω.

https://www.youtube.com/watch?v=Q2rDjB2ysbs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN δεν έχουν περάσει η ημέρες,ΔΕΝ μπορείς να ανοίξεις case στο paypal..AN έχουν περάσει ανοίγεις με την μία και ζητάς τα χρήματα σου πίσω.

 

 την άνοιξα , μου έκανε  πρόταση να στείλει ξανά , δέχτηκα και περίμενα ..

τη ξεχασα και εκλεισε μονη της γιατι κατι δεν εκανα σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 την άνοιξα , μου έκανε  πρόταση να στείλει ξανά , δέχτηκα και περίμενα ..

τη ξεχασα και εκλεισε μονη της γιατι κατι δεν εκανα σωστα.

μάλλον έπεσες σε λαμόγιο...εύχομαι να παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ πάτησα την επιλογή i didnt receive the item  και είπα για επιστροφή χρημάτων άλλα και πάλι όμως μέσω του πωλητή, τώρα λέει οτι μέχρι της 31 του μήνα θα με απαντήσει έχει το δικαίωμα, αν δεν βγάλουμε άκρη μετά λέει να μιλήσω με το ίδιο το ebay αν και νομίζω πάλι τα ίδια θα πει ο Κινέζος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και γω. εκανα αγορα κατι πραματα (με cart παραγγελια ολα μαζι) γυρω 10 γιουρο γυρω στις 10 δεκεμβρη και δε φτασανε ακομα.

εχω ξαναπαρει απο τον τυπο πολλες φορες παντα οκ.

 

ανοιξα case αλλά βλέπω οτι αναφέρεται σε ένα αντικείμενο, θα πρέπει νανοιξω και για τα υπολοιπα?

 

ps. μουχει απαντησει ο τύπος οτι θα δει τι εγινε με την αποστολή και να του ξαναστείλω σε 2 μέρες να το λύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω μια ερώτηση, από την στιγμή που γίνεται επαναποστολή του αντικειμένου χωρίς να φαίνεται πουθενά γιατί δεν ζητάτε tracking number? Σε κάθε αποστολή δεν υπάρχει tracking number? 

 

Είχα κάνει παραγγελία πολύ μικρής αξίας και ο πωλητής λέγοντάς μου πως θα μου στείλει άλλο, αφού το έστειλε μου έστειλε σε μήνυμα τον κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω μια ερώτηση, από την στιγμή που γίνεται επαναποστολή του αντικειμένου χωρίς να φαίνεται πουθενά γιατί δεν ζητάτε tracking number? Σε κάθε αποστολή δεν υπάρχει tracking number? 

 

Είχα κάνει παραγγελία πολύ μικρής αξίας και ο πωλητής λέγοντάς μου πως θα μου στείλει άλλο, αφού το έστειλε μου έστειλε σε μήνυμα τον κωδικό.

Όσο αφορά το δικό μου θέμα το ζήτησα, προτείνοντας μάλιστα να πληρώσω το επιπλέον κόστος.

Με αγνόησε και υποτίθεται το ξαναστείλε

Ακόμα περιμένω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το δικό μου θέμα το ζήτησα, προτείνοντας μάλιστα να πληρώσω το επιπλέον κόστος.

Με αγνόησε και υποτίθεται το ξαναστείλε

Ακόμα περιμένω ...

Να ανοίξεις υπόθεση για να μπορεί το ebay να σε καλύψει αν δεν έρθει. Μην περιμένεις να έρθει τίποτε αν είναι στο κουβεντιαστό.

να ρωτησω και γω. εκανα αγορα κατι πραματα (με cart παραγγελια ολα μαζι) γυρω 10 γιουρο γυρω στις 10 δεκεμβρη και δε φτασανε ακομα.

εχω ξαναπαρει απο τον τυπο πολλες φορες παντα οκ.

 

ανοιξα case αλλά βλέπω οτι αναφέρεται σε ένα αντικείμενο, θα πρέπει νανοιξω και για τα υπολοιπα?

 

ps. μουχει απαντησει ο τύπος οτι θα δει τι εγινε με την αποστολή και να του ξαναστείλω σε 2 μέρες να το λύσουμε.

Ανοίγεις υπόθεση και περιμένεις.Επειδή έχει περάσει αρκετός χρόνος αναμονής περίπου σε 4 ημέρες θα αποφασίσει το ebay.Πρέπει να ανοίξεις υπόθεση για όλα τα αντικείμενα που δεν έχουν έρθει.Γενικά να ξέρεις οι Κινέζοι πάντα θα σου ζητάνε πίστωση χρόνου. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να δει τι έχει γίνει με την αποστολή σε παραμυθιάζει λέγοντά σου να δει τι γίνεται και σε δύο ημέρες να το λύσετε. Ελπίζει ότι ΙΣΩΣ σε δύο ημέρες να σου έχει έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω μια ερώτηση, από την στιγμή που γίνεται επαναποστολή του αντικειμένου χωρίς να φαίνεται πουθενά γιατί δεν ζητάτε tracking number? Σε κάθε αποστολή δεν υπάρχει tracking number? 

 

Είχα κάνει παραγγελία πολύ μικρής αξίας και ο πωλητής λέγοντάς μου πως θα μου στείλει άλλο, αφού το έστειλε μου έστειλε σε μήνυμα τον κωδικό.

Μα ναι ζητησα tracking number τον λεω δωσε τον αριθμο οι αλλοι με δινουνε εκτος απο 2 που δεν μου ειχαν δωσει, και λεει δεν μπωρο γιατι ειναι σε οικονομικη θεση, το βλεπω εγω απο το συστημα αυτη ηταν η απαντηση του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω μια ερώτηση, από την στιγμή που γίνεται επαναποστολή του αντικειμένου χωρίς να φαίνεται πουθενά γιατί δεν ζητάτε tracking number? Σε κάθε αποστολή δεν υπάρχει tracking number? 

 

Είχα κάνει παραγγελία πολύ μικρής αξίας και ο πωλητής λέγοντάς μου πως θα μου στείλει άλλο, αφού το έστειλε μου έστειλε σε μήνυμα τον κωδικό.

Το πιο πιθανό είναι να σου έστειλε ένα μακρόστενο αριθμό παραγγελίας (όπως συνηθίζουν οι Κινέζοι) κι όχι Tracking Number ,πάντως όπως και να χει δεν είναι όλοι οι πωλητές ίδιοι.

Κάποτε αγόρασα ένα αντικείμενο και είχαν περάσει 42 ημέρες και δεν είχε έρθει. Μιλώντας με τον πωλητή μου είπε ότι θα μου στείλει ένα άλλο διότι ίσως το προηγούμενο να χάθηκε στο δρόμο. Του είπα ότι δεν μπορώ να ζω στην άγνοια άλλες 45 ημέρες και γι αυτό να μου δώσει αριθμό παρακολούθησης έτσι ώστε να βλέπω που βρίσκεται το αντικείμενό μου. Μου είπε ότι η πολιτική τους είναι αν στην πρώτη αγορά το αντικείμενο ταξίδευε ελεύθερο τότε και η δεύτερη αποστολή πρέπει να γίνει χωρίς αριθμό παρακολούθησης,οπότε κι εγώ του είπα ότι η δική μου πολιτική είναι ότι για να εξασφαλιστώ να μου δώσει πίσω τα λεφτά μου για να προχωρήσω σε νέα αγορά από άλλον πωλητή. Δεν του άρεσε αυτό που του είπα οπότε αναγκάστηκα κι άνοιξα υπόθεση στο ebay το οποίο μου έδωσε πίσω τα λεφτά μου.Μην μασάτε όλο το θέμα στηρίζεται πάνω σε κανόνες αν τους ακολουθείται δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τωρα ο κινεζος που ανοιξα για επιστροφη χρηματων με λεει μια παλι για την διευθυνση αν ειναι σωστη και τετοια και του λεω ναι σωστη ειναι, απλα τωρα για να ζητησω τα λεφτα πισω απο που μπωρο να τα ζητησω;  κατι μου λεει στο help center του ebay πρεπει να παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και εγώ την πάτησα..

Έκανα μια παραγγελία αξίας 5 ευρώ απο ebay

Έπρεπε να είχε έρθει πριν απο 2 βδομάδες.

Ανοιξα refund και μου έστειλε μήνυμα οτι θα το ξανα στείλει και εγώ έκανα την βλακεία να κλείσω το refund. Σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και εγώ την πάτησα..

Έκανα μια παραγγελία αξίας 5 ευρώ απο ebay

Έπρεπε να είχε έρθει πριν απο 2 βδομάδες.

Ανοιξα refund και μου έστειλε μήνυμα οτι θα το ξανα στείλει και εγώ έκανα την βλακεία να κλείσω το refund. Σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω?

Πολλοί οι (α)πατημένοι τελικά !

Όχι πολλά πράγματα , στη καλή του προαίρεση είσαι και συ όπως και εγώ.

Άμα θέλει , που μάλλον δεν..., σαν το δικό μου.

Ζάλισε του ευγενικά τα &@€"/, μήπως τον πιασεις στο φιλότιμο.

Αν κλείσεις την υπόθεση που άνοιξες, δεν ξανανοίγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...