Προς το περιεχόμενο

Πόλεμος Apple με Qualcomm με χρηματικό έπαθλο 1 δισ. δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το GSM δεν ειναι προτυπο ουτε καινοτομια της Qualcomm.

Αναπτυχθηκε απο τον Ευρωπαικο οργανισμο ETSI, οπως και το LTE απο το 3GPP.

 

Αν εσυ σημερα, χρησιμοποιεις συσκευες με οθονη αφης, ειναι γιατι η Apple καινοτομησε, την ιδια ωρα που η Microsoft (ισχυρο μονοπωλιο τοτε) ετρωγε τα μουτρα της με κατι οθονες της πλακας.

 

Οποτε το σχολιο σου ειναι το λιγοτερο αστειο.

 

Πολυ καλο, η οθονη αφης, οπως επισης και το multitouch δεν ειναι εφευρεση της apple.

 

Η qualcomm εχει τοσες πατεντες στο gsm οσες καμια αλλη εταιρεια και κανει οτι γουσταρει οπως και η apple σε αλλα πραγματα. Δεν συμφωνω με τις πρακτικες των εταιρειων, αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το οτι κινηθηκε διαδικασια δεν λεει κατι ,οι ηπα προφανως κ θα υπερασπιστουν τα συμφεροντα της αμερικανικης apple με οποιοδηποτε πατημα λογικο η παραλογο 

 

τοσο ξερεις απο αγορα τοσο λες

Ενταξει, τωρα ειμαι πεποισμενος οτι εισαι ανιδεος, καθως η Qualcomm ειναι επισης Αμερικανικη εταιρια.

Τοσα ξερεις απο αγορα, τοσα λες.

 

Ευχαριστω για τις στιγμες αφθονου γελιου που μου χαρισες  :-D  :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο, η οθονη αφης, οπως επισης και το multitouch δεν ειναι εφευρεση της apple.

 

Η qualcomm εχει τοσες πατεντες στο gsm οσες καμια αλλη εταιρεια και κανει οτι γουσταρει οπως και η apple σε αλλα πραγματα. Δεν συμφωνω με τις πρακτικες των εταιρειων, αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.

Δεν ανεφερα πουθενα οτι το multitouch κι η οθονη αφης ειναι εφευρεση της Apple. Το ανεφερα πουθενα; Οχι.

Ανεφερα οτι χαρη στην Apple, που συνδυασε καποιες τεχνολογιες και την τεχνογνωσια της, εσυ χρησιμοποιεις κινητα με οθονες αφης.

 

Και καθε εταιρια πρεπει να εχει αυτη τη δυνατοτητα, οχι μονο η Apple.

Προφανως η Qualcomm εχει επιληψιμα θεματα για να κινηθηκε διαδικασια εναντιον της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευετε σοβαρα πχ οτι η samsung δινει τις ιδιες amoled οθονες κ στις ιδιες τιμες ,σε μικρες παραγγελιες απο μικρες εταιρειες, σε ανταγωνιστες ,σε συνεργατες η θυγατρικες κλπ?

 

τι δλδ επειδη δεν βολευει την φρουτοεταιρεια ο ανταγωνισμος θα το ριξει στην αδικια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο, η οθονη αφης, οπως επισης και το multitouch δεν ειναι εφευρεση της apple.

 

Η qualcomm εχει τοσες πατεντες στο gsm οσες καμια αλλη εταιρεια και κανει οτι γουσταρει οπως και η apple σε αλλα πραγματα. Δεν συμφωνω με τις πρακτικες των εταιρειων, αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.

Το "κάνω ό,τι γουστάρω" δεν έχει καμία σχέση με την αγορά η οποία βασίζεται σε γραπτούς νόμους. Οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει κάτι παράνομο αλλά αν τον πιάσουν θα έχει επιπτώσεις.

 

Παιδιά με τέτοια σχόλια δείχνετε ότι δεν έχετε ιδέα πως λειτουργεί ο κόσμος.

 

Καλό είναι να αφήσετε την Apple και την Qualcomm και να ψαχτείτε λίγο.

πιστευετε σοβαρα πχ οτι η samsung δινει τις ιδιες amoled οθονες κ στις ιδιες τιμες ,σε μικρες παραγγελιες απο μικρες εταιρειες, σε ανταγωνιστες ,σε συνεργατες η θυγατρικες κλπ?

 

Το θέμα δεν είναι τι πιστεύεις εσυ και εγώ. Έχεις καμία απόδειξη γι αυτό που λες; Πες μου τώρα τις τιμές που χρεώνει η Samsung στους πελάτες της να το συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φερε μου εσυ αποδειξεις οτι πρεπει να πουλαει σε ολους το ιδιο

 

ετρεχα μαγαζι κ ξερω πολυ καλα τα παζαρια με τους προμηθευτες ,εσυ προφανως δεν γιατι δεν θα ελεγες τετοιες χοντραδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι κακο να πουλαει οσο θελει.

Ειναι κακο να πουλαει 100€ στην Samsung 120€ στην Apple χωρις επαρκης εξηγησεις.

υπάρχει μια διαφορά. άλλη έκπτωση κάνεις σε έναν πελάτη που αγοράζει 100 και άλλη σε κάποιον που αγοράζει 1000. επίσης μετράει και ο τρόπος πληρωμής κα χίλια δυο πράγματα. καμία εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να δώσει εξηγήσεις σε πελάτη της για το πως πουλάει παρά μόνο οι αρχές για να δουν εάν έχουν παραβιαστεί κανόνες εμπορίου, ανταγωνισμού κτλ. δουλεύω σε μεταφορική και βλέπω τιμολόγια πελατών που από τους ίδιους προμηθευτές έχουν διαφορές στις χρεώσεις. και είναι λογικό να συμβαίνει αυτό.

τώρα να με πάει κάποιος πελάτης στα δικαστήρια επειδή πουλάω ακριβά είναι πρωτάκουστο. επειδή όλα δουλεύουν βάση προσφορών, τα δικαστήρια είναι αρμόδια να κρίνουν εάν τα προϊόντα έχουν τιμολογηθεί βάση της προσφοράς. εάν έχουν τιμολογηθεί σωστά, τότε το δικαστήριο δεν μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί υπάρχουν συμφωνίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευετε σοβαρα πχ οτι η samsung δινει τις ιδιες amoled οθονες κ στις ιδιες τιμες ,σε μικρες παραγγελιες απο μικρες εταιρειες, σε ανταγωνιστες ,σε συνεργατες η θυγατρικες κλπ?

 

τι δλδ επειδη δεν βολευει την φρουτοεταιρεια ο ανταγωνισμος θα το ριξει στην αδικια?

Στη θεση σου θα σταματουσα την συζητηση, αν ειχα πεταξει την ανοησια οτι οι αμερικανικες αρχες υπαρεσπιζονται την Αμερικανικη Apple εναντι της Qualcomm.

 

Το point της ολης υποθεσης ειναι οτι ΚΑΙ η Apple κινηθηκε νομικα, πλην των Αμερικανικων αρχων.

Κι αυτη ειναι μονο η αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φερε μου εσυ αποδειξεις οτι πρεπει να πουλαει σε ολους το ιδιο

 

ετρεχα μαγαζι κ ξερω πολυ καλα τα παζαρια με τους προμηθευτες ,εσυ προφανως δεν γιατι δεν θα ελεγες τετοιες χοντραδες

Και ποιος σου ειπε οτι η αγορα στις ΗΠΑ, ειδικα σε τετοιες κλιμακες και για τετοιες εταιριες, λειτουργει οπως λειτουργει το μαγαζι στη γειτονια σου;

 

Κι εγω εχω διαχειριστει παραγελιες δεκαδων εκατομμυριων € στην εταιρια που δουλευω αλλα δεν το εκανα θεμα.

 

Και προφανως, οι νομοθεσιες antitrust δεν ειναι ιδιες σε Ελλαδα και ΗΠΑ.

Αναθεμα κι αν εφαρμοζονται βεβαια στην Ελλαδα (βλεπε κινητη τηλεφωνια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει μια διαφορά. άλλη έκπτωση κάνεις σε έναν πελάτη που αγοράζει 100 και άλλη σε κάποιον που αγοράζει 1000. επίσης μετράει και ο τρόπος πληρωμής κα χίλια δυο πράγματα. καμία εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να δώσει εξηγήσεις σε πελάτη της για το πως πουλάει παρά μόνο οι αρχές για να δουν εάν έχουν παραβιαστεί κανόνες εμπορίου, ανταγωνισμού κτλ. δουλεύω σε μεταφορική και βλέπω τιμολόγια πελατών που από τους ίδιους προμηθευτές έχουν διαφορές στις χρεώσεις. και είναι λογικό να συμβαίνει αυτό.

τώρα να με πάει κάποιος πελάτης στα δικαστήρια επειδή πουλάω ακριβά είναι πρωτάκουστο. επειδή όλα δουλεύουν βάση προσφορών, τα δικαστήρια είναι αρμόδια να κρίνουν εάν τα προϊόντα έχουν τιμολογηθεί βάση της προσφοράς. εάν έχουν τιμολογηθεί σωστά, τότε το δικαστήριο δεν μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί υπάρχουν συμφωνίες.

 

ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα ,υπαρχει μια τυπικη τιμη καταλογου κοινη για ολους κ μετα εκπτωσεις κ προσφορες που μπορουν να αλλαξουν κατα πολυ την τιμη

 

αναλογως το ιστορικο συνεργασιας ,τις προτερες παραγγελιες ,τον ογκο της παραγγελιας κλπ κλπ

Και ποιος σου ειπε οτι η αγορα στις ΗΠΑ, ειδικα σε τετοιες κλιμακες και για τετοιες εταιριες, λειτουργει οπως λειτουργει το μαγαζι στη γειτονια σου;

 

Κι εγω εχω διαχειριστει παραγελιες δεκαδων εκατομμυριων € στη πολυεθνικη που δουλευω αλλα δεν το εκανα θεμα.

 

Και προφανως, οι νομοθεσιες antitrust δεν ειναι ιδιες σε Ελλαδα και ΗΠΑ.

Αναθεμα κι αν εφαρμοζονται βεβαια στην Ελλαδα (βλεπε κινητη τηλεφωνια).

 

αγορι μου εχεις παντελως αγνοια

 

γιατι νομιζεις οι αλυσιδες η το amazon πχ μπορει να χτυπα τις τιμες οποτε γουσταρει σε σχεση με τα μικρομαγαζα?

 

δεν φτανει που δεν σκαμπαζετε εχετε κ υφακι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει μια διαφορά. άλλη έκπτωση κάνεις σε έναν πελάτη που αγοράζει 100 και άλλη σε κάποιον που αγοράζει 1000. επίσης μετράει και ο τρόπος πληρωμής κα χίλια δυο πράγματα. καμία εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να δώσει εξηγήσεις σε πελάτη της για το πως πουλάει παρά μόνο οι αρχές για να δουν εάν έχουν παραβιαστεί κανόνες εμπορίου, ανταγωνισμού κτλ. δουλεύω σε μεταφορική και βλέπω τιμολόγια πελατών που από τους ίδιους προμηθευτές έχουν διαφορές στις χρεώσεις. και είναι λογικό να συμβαίνει αυτό.

τώρα να με πάει κάποιος πελάτης στα δικαστήρια επειδή πουλάω ακριβά είναι πρωτάκουστο. επειδή όλα δουλεύουν βάση προσφορών, τα δικαστήρια είναι αρμόδια να κρίνουν εάν τα προϊόντα έχουν τιμολογηθεί βάση της προσφοράς. εάν έχουν τιμολογηθεί σωστά, τότε το δικαστήριο δεν μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί υπάρχουν συμφωνίες.

Ακριβως, οπως τα ειπες.

Υπαρχουν χιλια δυο πραγματα που προφανως μπορει να μη γνωριζεις ουτε εσυ ουτε εγω.

 

Κι αν δεις, στα πρωτα μου σχολια, ανεφερα πολυ προσεκτικα οτι η Qualcomm δεν εδωσε επαρκης τεκμηριωση για αυτες τις πρακτικες. Δηλαδη ναι μεν υπαρχουν παντα αποκλισεις, αλλα αυτες πρεπει να τεκμηριωνονται.

 

Εν τελει, οι αμερικανικες αρχες σιγουρα ξερουν καλυτερα απο σενα κι απο μενα και κινηθηκαν κι αυτες εναντιον της Qualcomm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα ,υπαρχει μια τυπικη τιμη καταλογου κοινη για ολους κ μετα εκπτωσεις κ προσφορες που μπορουν να αλλαξουν κατα πολυ την τιμη

 

αναλογως το ιστορικο συνεργασιας ,τις προτερες παραγγελιες ,τον ογκο της παραγγελιας κλπ κλπ

 

αγορι μου εχεις παντελως αγνοια

 

γιατι νομιζεις οι αλυσιδες η το amazon πχ μπορει να χτυπα τις τιμες οποτε γουσταρει σε σχεση με τα μικρομαγαζα?

 

δεν φτανει που δεν σκαμπαζετε εχετε κ υφακι

Δεν συγκρινουμε amazon με μικρομαγαζα, αλλα vendors με εκατομμυρια πωλησεις ανα τον κοσμο.

Ενταξει, δεν σκαμπαζουμε ουτε εγω ουτε οι Αμερικανικες αρχες.

Σκαμπαζεις εσυ κι η.... κινεζικη (???) (κατα τα λεγομενα σου) Qualcomm!!  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ανακαλω το ασχετοσυνη ,τωρα ειναι αφελεια κ αγνοια σκετο

 

εμπιστευεται την αμερικανικη δικαιοσυνη λεει  :cry:  :-D  :cry:

Απο τα λεγομενα σου: 

1. Η Qualcomm δεν ειναι αμερικανικη εταιρια

2. Συγκρινεις amazon με μικρομαγαζα

3. Συγκρινεις την ελληνικη αγορα με την αμερικανικη αγορα των semiconductors, αξιας δισεκατομμυριων € σε αντιθεση με το μαγαζι που ετρεχες

4. Αμφισβητεις αυθεραιτα νομοθετικα οργανα και antitrust νομοθεσιες χωρις στοιχεια, απλα για να κραξεις την Apple και την καθε Apple

 

Δεν χαρακτηριζει εμενα η ασχετοσυνη κι η αφελεια.

Πρεπει να καταλαβεις οτι τα πραγματα δεν λειτουργουν παντα οπως λειτουργουν στη γειτονια σου και στο μαγαζι σου, ειδικα οταν μιλαμε για

1. διαφορετικα μηκη και πλατη της γης

2. διαφορετικες αγορες

3. διαφορετικου μεγεθου αγορες

 

Οι antitrust νομοθεσιες υπαρχουν για καποιο λογο. Δεν υπερασπιζονται το δικαιο και το αδικο οπως το βλεπεις εσυ, υπερασπιζονται συμφεροντα (του καταναλωτη, των πολυεθνικων κτλ. ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...