Προς το περιεχόμενο

NES Classic Mini Review


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που "έσπασε" και παίρνει περισσότερα roms, αξίζει κάπως. Αν και μπορείτε να βρείτε ένα παλιό case από NES και να του περάσετε το Raspberry Pi, η αίσθηση είναι ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

69€ το NES Classic mini

6€ δεύτερο χειριστήριο & δύο καλώδια επέκτασης 2m

CRT effect από τις ρυθμίσεις του NES Classic mini

 

και μπορώ να παίζω διπλό με τα φιλαράκια μου αναπολώντας εκείνα τα χρόνια.

 

Τα χειριστήρια και το CRT Effect συν το ότι γουστάρω να πληρώσω μια εταιρεία που είναι συνυφασμένη με κάποια καλοκαίρια στο χωριό που μεγάλωσα.

 

Ξέρετε, εκείνα που ερχόταν στα εξοχικά τους τα παιδιά από την Αθήνα και όταν δεν είμασταν στην πλατεία για μπάλα, μήλα, εφτάπετρα, κρυφτοκυνηγητό αλώνισμα στα βουνά και τα λαγκάδια, μαζί τους παίζαμε με Gameboy, ακούγαμε Τρύπες και Παπακωνσταντίνου σε κασέτες και γενικά κάναμε πράγματα που στην επαρχία, δεν τα έβρισκες συχνά.

 

Δεν είναι όλα τα πράγματα vfm ή alternatives.

 

Αυτή η μικρή συσκευούλα που λέγεται NES Classic είναι η αφορμή για ατέλειωτες συζητήσεις αναπολώντας εκείνα τα χρόνια!

 

Ευχαριστούμε Nintendo! :)

 

Τι δεν έβρισκες στην επαρχία; Εγώ προσωπικά την πληρέστερη Metal συλλογή από LP, CD, κασέτες, αφίσες, t-shirts την βρήκα στο σπίτι ενός παιδιού 3, 4 χρόνια μεγαλύτερου από 'μένα που έμενε σε ένα χωριουδάκι των 300 κατοίκων στους πρόποδες του Κισσάβου στα 40 χιλιόμετρα από την Λάρισα. Είχε και ένα απίστευτο mini Hi-Fi εποχής σε φέτες, ένα Pioneer με cd player το καλοκαίρι του 1993, όταν εμείς στην Λάρισα πήραμε Hi-Fi με CD player το 1996. Τότε δηλαδή πείστηκε ο πατέρας μου να εγκαταλείψει το LP. Μην νομίζεις ότι στα χωριά και στην επαρχία δεν είχαν επαφή με τις κονσόλες. Τα ξαδέλφια μου πήραν SNES με το που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα, νομίζω το αγόρασαν τον Οκτώβριο του 1992 και μένουν στο ίδιο χωριό που ανέφερα για τον μεταλά. Οι φίλοι τους οι μισοί πήραν και αυτοί SNES και οι υπόλοιποι Mega Drive. Άσχετα αν εγώ δεν είχα ποτέ μου κονσόλα γιατί είχα PC από μικρός. Το μόνο που ζήλευα ήταν τα Mario και τα Sonic Κάθε άλλο παρά πίσω ήταν τα παιδιά της επαρχίας. Στο μόνο που άργησαν τα χωριά να έχουν πρόσβαση ήταν στο DSL.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη για το nes τι προτείνετε; Θέλω να το πάρω δώρο στον αδερφό μου! Πόσο μεγάλη; ιδανικά θέλω να είναι οκ και για το ps4 που έχει μιας και η τηλεόραση μονοπωλείται πολλές φορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη για το nes τι προτείνετε; Θέλω να το πάρω δώρο στον αδερφό μου! Πόσο μεγάλη; ιδανικά θέλω να είναι οκ και για το ps4 που έχει μιας και η τηλεόραση μονοπωλείται πολλές φορές!

post-283515-0-20257600-1486064463_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελαχιστη  πληροφορια για ενα review με βαση την ημερομηνια δημοσιευσης. Εαν πληρωνα εφημεριδα για αυτο θα το ελεγα και απαραδεκτο, εγγράφως, στον εκδοτη, οτι δημοσιογραφια δεν ειναι μεταφραση αλλων blogger.

Ευτυχώς εδω ειναι το insomnia.... 

 

 

Οθόνη για το nes τι προτείνετε; Θέλω να το πάρω δώρο στον αδερφό μου! Πόσο μεγάλη; ιδανικά θέλω να είναι οκ και για το ps4 που έχει μιας και η τηλεόραση μονοπωλείται πολλές φορές!

 

24 / 32 


ρε παιδια ξερει κανεις τι εγινε με τον διαγωνισμο;που κληρωνε το nintendo;

 

Ποιον απο ολους;

Επεξ/σία από Mazinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ξερει κανεις τι εγινε με τον διαγωνισμο;που κληρωνε το nintendo;

Στη σελίδα του insomnia στο facebook έχει το νικητή του τελευταίου διαγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν έβρισκες στην επαρχία; Εγώ προσωπικά την πληρέστερη Metal συλλογή από LP, CD, κασέτες, αφίσες, t-shirts την βρήκα στο σπίτι ενός παιδιού 3, 4 χρόνια μεγαλύτερου από 'μένα που έμενε σε ένα χωριουδάκι των 300 κατοίκων στους πρόποδες του Κισσάβου στα 40 χιλιόμετρα από την Λάρισα. Είχε και ένα απίστευτο mini Hi-Fi εποχής σε φέτες, ένα Pioneer με cd player το καλοκαίρι του 1993, όταν εμείς στην Λάρισα πήραμε Hi-Fi με CD player το 1996. Τότε δηλαδή πείστηκε ο πατέρας μου να εγκαταλείψει το LP. Μην νομίζεις ότι στα χωριά και στην επαρχία δεν είχαν επαφή με τις κονσόλες. Τα ξαδέλφια μου πήραν SNES με το που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα, νομίζω το αγόρασαν τον Οκτώβριο του 1992 και μένουν στο ίδιο χωριό που ανέφερα για τον μεταλά. Οι φίλοι τους οι μισοί πήραν και αυτοί SNES και οι υπόλοιποι Mega Drive. Άσχετα αν εγώ δεν είχα ποτέ μου κονσόλα γιατί είχα PC από μικρός. Το μόνο που ζήλευα ήταν τα Mario και τα Sonic Κάθε άλλο παρά πίσω ήταν τα παιδιά της επαρχίας. Στο μόνο που άργησαν τα χωριά να έχουν πρόσβαση ήταν στο DSL.

 

Τα δικά μου βιώματα στο χωριό και την επαρχία όπου έζησα τα παιδικά μου χρόνια, είναι διαφορετικά από κάθε άποψη.

 

Τιμή και δόξα πάντως στο δισκάδικο της πρωτεύουσας από όπου αγόρασα το πρώτο μου CD (Dream Theater - Awake) που έφερνε και non-mainstream δισκάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος του οτι η nintendo μαλακιστηκε καργα στην παραγωγη του με αποτελεσμα να μην εχει αρκετες μοναδες προς διαθεση, το ολο concept με αφηνει λιγο αδιαφορο... οκ πληρωνεις τοσα και παιρνεις ενα κουτι με "χ" παιχνιδια σου αρεσει δεν σου αρεσει και να λες και "ευχαριστω".. αν ειχε καποια δικια του virtual console η καποιο service τοτε η κουβεντα θα ηταν αλλιωτικη. αλλα...  no thank you , και εκτος αυτου ημουν sega fan οσο μεγαλωνα :P 

 

συν του οτι δεν παιρνει ΚΑΝ τα οριτζιναλ κοντρολερ του NES τοσο ποτανα για το (εξτρα) δολλαριο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...