Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/12/2023 στις 1:24 ΜΜ, Psyber είπε

Προσιτά acetal blocks για σύγχρονα cpu  έχει η ek  ή μόνο αυτά τα πανάκριβα;

και δεν εχει και αυτα που εχει ειναι μονο φρουφρου και αρωματα και απο ουσια μηδεν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημερα στους υδραυλικους του φορουμ χαχαχαχ

Κατα ποσο μπορει μια DDC να σηκωσει 4 Χ 240αρια ψυγεια και CPU+GPU block ?

οταν προσθεσα το 3ο ψυγειο στην λουπα ενιωσα οτι δυσκολευεται, τωρα παω να κανω την τρελα να προσθεσω και 4ο 240αρι

το ιδανικο θα ηταν να κανω dual loop αλλα δεν θελω να σκασω το 200αευρο για ακομα ενα flt120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς υπόψιν υγρό κοντά σε τιμή των EK cryofuel (10-12€) ή είναι πλέον μονόδρομος; Σίγουρα κάποια επιλογή θα αγνοώ. 😁 Να ριχνα biocide σε wfi αλλά απο που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, johnpopexi είπε

Έχει κανείς υπόψιν υγρό κοντά σε τιμή των EK cryofuel (10-12€) ή είναι πλέον μονόδρομος; Σίγουρα κάποια επιλογή θα αγνοώ. 😁 Να ριχνα biocide σε wfi αλλά απο που;

Δές και Mayhems.

WFI με βιοκτόνο βγαίνει πολύ φτηνότερα,ειδικά αν δέν θέλεις να μπλέξεις με χρώματα.

Mayhems Hades+inhibitor, κοστίζουν ~40 ευρώ. Το Wfi ήταν κοντά στο 1 ευρώ/λίτρο. Με 70 ευρώ μπορείς να φτιάξεις 30lt ψυκτικού!

Καλη προετοιμασία/καθαρισμό στα ψυγεία,μόνο copper-brass-nickel απο μέταλλα.

Watercool/Alphacool/Bykski blocks μέχρι να σοβαρευτεί η EK και να κάνει κάτι ουσιαστικό για το QC στο nickel plating της.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το heatkiller,το πήρα την εποχή που είχε σκάσει το αγγούρι με το nickel της ekwb,είναι και ασορτί με το block της κάρτας :P
Ψαχνόμουν πολύ για bykski,barrow και λοιπές κινέζικες δημοκρατικές δυνάμεις αλλά επειδή έπαιζε ο φόβος του τελωνείου από ali + το χρόνο αναμονής υπήρχε σοβαρό ενδεχόμενο να μου βγει στα ίδια λεφτά και μάλιστα χωρίς να έχω δυνατότητες επιστροφής και εγγύησης.
Μου την είχε σπάσει και λίγο αυτός ο οργασμός για την ekwb που γινόταν στα φόρουμς,όπως και η ταρίφα για τα μεταφορικά τους,είτε βίδα πάρεις είτε 3 κιλά προβατίνα από δαύτους 25-26 ευρώ μεταφορικά.
Αργότερα ανακάλυψα αυτό το site με έδρα Γερμανία που φέρνει αρκετά από τους Κινέζους

https://ezmodding.com/en

heatkiller-iv-pro-amd-am4-am5-copper-ni.jpg

heatkiller-iv-for-gtx-1070-1080-ftw-ftw2-acryl.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες θελει κανεις epdm 12/16 της ek? το ειχα παρει καταλαθος αντι για 10/16. Αν το θελει κανεις να του το στειλω δωρεαν εννοειται.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και ελπίζω να είστε καλά.

Όλα τα είχε η Μαριωρή, οι d5 της λείπουν.... Μετά από 3 χρόνια περίπου συμβίωσης με d15 και liquid freezer II, λέω κάπως διστακτικά να επιστρέψω στην custom υδρόψυξη.

 

Σαν έξυπνος που είμαι τα έχω πουλήσει όλα και πρέπει να το στήσω από την αρχή. Επειδή θα με κράξετε, δε σας λέω τι επεξεργαστή έχω (i5 14600k) και θα σας πω κάποια κομμάτια να μου πείτε αν τα εγκρίνετε.

 

1.Μπλοκάκι λέω να πάρω το Alphacool core 1. Ακούω καλά λόγια και τα λεφτά που ζητά για το non rgb που θέλω εγώ είναι τίμια.

 

2. Αντλία λέω να πάρω την Alphacool Apex κυρίως λόγω εμφάνισης. Επειδή με αφορά ο θόρυβος, μόνο d5. Θα μπει res/pump combo, δεν ξέρω ποιο res, ίσως κοιτάξω και στα μεταχειρισμένα.

3. Fittings μου αρέσουν τα 16/10 torque της ek.Εμφανισιακα αξεπέραστα και αρκετά ποιοτικά νομίζω. Σωλήνες μάλλον τους zmt.

 

4. Ψυγείο θέλω 3x120, προτείνετε μου εσείς κάποιο καλό. Σκεφτόμουν alphacool nexxxos, αλλά δεν ξέρω τι λένε ποιοτικά.

 

Πώς σας φαίνονται τα παραπάνω; Όλα πεταμένα λεφτά ή θα κερδίσω κάτι σε επιδόσεις πέρα από εμφάνιση;

 

Φιλικά 

Psyber

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανεις και θελεις νερα!

εγω που εχω τον i3 12100 του htpc στο νερο? ποσο κραξιμο αξιζω εγω 😂

οπως και αν εχει εχω 2 ερωτησεις. 1 ποιο κουτι εχεις και 2 η καρτα δεν θα μπει στο νερο? 

αν δεν βαλεις και την καρτα στο νερο δεν πιστευω πως αξιζει ολη αυτη η φασαρια και το κοστος

αλλα για να απαντησω και στις ερωτησεις σου

1) οτι καλυτερο. δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα αν επαιρνα cpu block τωρα, αυτο θα επαιρνα

2) εχεις κανενα λινκ? οπως και αν εχει ειτε D5 Ειτε Ddc πλεον ρυθμιζονται με pwm

3) Ναι ειναι πολυ ωραια της EK τα torque αλλα και της alphacool ειναι ωραια, τα εχω δουλεψει και τα δυο. EPDM με 1000, δεν υπαρχει κατι καλυτερο. εγω επειδη παιζω σε μικρα κουτια χρησιμοποιω το epdm της alphacool 13/10 και ειναι παρα πολυ καλο!

4) εισαι σε πολυ σωστο δρομο. παρε το πιο χοντρο που χωραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mandragoraSCR Σε ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση.

 

Το κουτί μου είναι το Fractal Define 7, στο οποίο έχω αφαιρέσει το μπροστινό πάνελ. Σκέφτομαι να μη βάλω την κάρτα στη λούπα γιατί η Gigabyte 4070 gaming oc που έχω συμπεριφέρεται άψογα από πλευράς θερμοκρασιών και μου αρέσει οπτικά όπως είναι. Εκτός αυτού δε θέλω να ρισκάρω τα 4 χρόνια εγγύησης.

 

Η αντλία που σου λέω είναι αυτή: https://shop.alphacool.com/en/shop/pumpen/vpp-d5/13339-alphacool-vpp-apex-pump

O σωλήνας EDPM που προτείνεις φαίνεται πολύ καλός αναρωτιέμαι να θα ταιριάξει με τα fittings της ek.

Πολύ χοντρό ψυγείο θέλω να αποφύγω, το πολύ μέχρι 45mm. Και στην αποθήκη έχω ακόμα 4 Gentle Typhoon, are they still relevant?😀

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσα ψυγεία μιλάμε βασικά;

Αν κάνουμε λόγο για ένα κομμάτι, βάλε ότι θέλεις, επιλογές υπάρχουν (Heatkiller/Alphacool/EK). Για περισσότερα του ενός και όσο ανεβαίνεις, ξεχνάς τα Alphacool...απλά. Είναι τίμια,τα αγαπάω,τα εκτιμάω, άλλα το αρχικό flush είναι πραγματικό μαρτύριο. Έρχονται με τόσα κατάλοιπα, που καλύτερα να δώσεις την όποια διαφορά για να πάρεις κάτι πιο καθαρό.

Οι GT μόνο παρωχημένοι δέν είναι. Μετά απο σχεδόν 10-15 χρόνια, σοβαρές εταιρείες ακολουθούν το παράδειγμα της Nidec / Sythe, βγάζοντας "νέους" ανεμιστήρες με μεγάλο hub.

Κουβέντα να γίνεται όμως, αν υποθετικά δέν είχες ανεμιστήρες πιστεύω πως 3 x Phanteks T30 θα ήταν ταμάμ.

 

PS. Είχα για αρκετά φεγγάρια έναν FX8320 σε νερό και μιλάτε για κράξιμο...λέλ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Psyber είπε

Καλησπέρα και ελπίζω να είστε καλά.

Όλα τα είχε η Μαριωρή, οι d5 της λείπουν.... Μετά από 3 χρόνια περίπου συμβίωσης με d15 και liquid freezer II, λέω κάπως διστακτικά να επιστρέψω στην custom υδρόψυξη.

 

Σαν έξυπνος που είμαι τα έχω πουλήσει όλα και πρέπει να το στήσω από την αρχή. Επειδή θα με κράξετε, δε σας λέω τι επεξεργαστή έχω (i5 14600k) και θα σας πω κάποια κομμάτια να μου πείτε αν τα εγκρίνετε.

 

1.Μπλοκάκι λέω να πάρω το Alphacool core 1. Ακούω καλά λόγια και τα λεφτά που ζητά για το non rgb που θέλω εγώ είναι τίμια.

 

2. Αντλία λέω να πάρω την Alphacool Apex κυρίως λόγω εμφάνισης. Επειδή με αφορά ο θόρυβος, μόνο d5. Θα μπει res/pump combo, δεν ξέρω ποιο res, ίσως κοιτάξω και στα μεταχειρισμένα.

3. Fittings μου αρέσουν τα 16/10 torque της ek.Εμφανισιακα αξεπέραστα και αρκετά ποιοτικά νομίζω. Σωλήνες μάλλον τους zmt.

 

4. Ψυγείο θέλω 3x120, προτείνετε μου εσείς κάποιο καλό. Σκεφτόμουν alphacool nexxxos, αλλά δεν ξέρω τι λένε ποιοτικά.

 

Πώς σας φαίνονται τα παραπάνω; Όλα πεταμένα λεφτά ή θα κερδίσω κάτι σε επιδόσεις πέρα από εμφάνιση;

 

Φιλικά 

Psyber

Προσωπικη αποψη ,απο την στιγμη που δεν θα βαλεις καρτα θα σου ελεγα να μεινεις με aio. Ειναι μεγαλο το κοστος  για να ψυξεις μονο τον 14600k και να εχεις   πανω κατω ιδια temps με μια aio. 

Αν ωστοσο το θες για την φαση παρε ενα 45αρι ψυγειο να υπαρχει και για μελλοντικη αναβαθμιση cpu. Τσεκαρε και στις αγγελιες εδω ισως υπαρχει τπτ. Απο τα καλυτερα ειναι της alphacool το 45αρι το hpe , τωρα για το ποση βρωμια εχουν μεσα που ειπε ο Tensi ισως ειναι και θεμα τυχης ,μου εχει τυχει alphacool πεντακαθαρο μου εχει τυχει και βρωμικο οπως και στης ek  το ιδιο.

 

Το block της alphacool  ειναι απο τα καλυτερα ,πολυ καλη επιλογη.

fittings  εγω προτεινω ek, δεν με εχουν απογοητευσει ποτα ,σε αντιθεση με της alphacool που μου εχουν τυχει πολλα ελαττωματικα.

Σωληνα zmt μαυρο 16/10 και εισαι αρχοντας

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Προσωπικη αποψη ,απο την στιγμη που δεν θα βαλεις καρτα θα σου ελεγα να μεινεις με aio. Ειναι μεγαλο το κοστος  για να ψυξεις μονο τον 14600k και να εχεις   πανω κατω ιδια temps με μια aio. 

Συμφωνω απολυτα!! 

Ασε που και εμφανισιακά δεν θα φαίνεται ολοκληρωμένο και θα ειναι λιγο παράταιρο

8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αν ωστοσο το θες για την φαση παρε ενα 45αρι ψυγειο να υπαρχει και για μελλοντικη αναβαθμιση cpu. Τσεκαρε και στις αγγελιες εδω ισως υπαρχει τπτ. Απο τα καλυτερα ειναι της alphacool το 45αρι το hpe

+1 και σε αυτο!

8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

τωρα για το ποση βρωμια εχουν μεσα που ειπε ο Tensi ισως ειναι και θεμα τυχης ,μου εχει τυχει alphacool πεντακαθαρο μου εχει τυχει και βρωμικο οπως και στης ek  το ιδιο.

+1 

 

9 ώρες πριν, Psyber είπε

entle Typhoon, are they still relevant?

Απο θεμα απόδοσης ειναι ακομα καλοι ναι. Θορυβώδεις θα τους ελεγα ωστόσο

με 3 η 4 AC pst θα εισαι αρχοντας και με 5ε που κανει ο ενας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας και εγω κάνει custom loop για εναν 2200g (μη γελατε μωρέ.....) εχω να πω προχώρα!Η custom ειναι άρρωστια,ειναι εθισμός....δεν μπορω να διανοηθω build με οτιδήποτε άλλο.... Αισθητικά και μόνο υπερέχει ξεκάθαρα,για εμένα 

Πληροφοριακα τελείως,και αν θες να τσεκαρεις,η Corsair εχει βγάλει soft 13/10 σωλήνες sleeved σε ασπρο και μαυρο χρώμα.Θα την χρησιμοποιήσω στο build που φτιαχνω τώρα και θα σας πω εντυπωσεις.Λογικα σήμερα θα την εχω στα χέρια μου

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...