Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερές στο Team , μετα απο εναμιση χρονο full χρησης ηρθε η ωρα για καθαρισμα και ισως και καποιο upgrade σε ddr5! θα δειξει! 5950Χ και rog strix 3090 στο Carnage build 

NIK_6916.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μετά την αγορά του 14600k, αν και αποκρίνεται άψογα με τη Liquid Freezer II 360, με τρώει ο κώλος μου να ξαναγυρίσω σε custom wc... (εδώ ο @alexcrx θα με κράξει...) Ποιο cpu waterblock είναι αξιόλογο για lga 1700;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psyber είπε

Μετά την αγορά του 14600k, αν και αποκρίνεται άψογα με τη Liquid Freezer II 360, με τρώει ο κώλος μου να ξαναγυρίσω σε custom wc... (εδώ ο @alexcrx θα με κράξει...) Ποιο cpu waterblock είναι αξιόλογο για lga 1700;

Εγώ έχω βάλει αυτό με το αντίστοιχο backplate για 1700 (δεν είναι απαραίτητο για το install) που έχει στο κάτω μέρος  της σελίδας σε 12700k (oc) και δεν έχω κανένα παράπονο https://shop.watercool.de/HEATKILLER-IV-PRO-INTEL-LGA-1X00-ACETAL-CLEAN.Φανταζομαι μιας και έχει περάσει καιρός από το release του 1700 λίγο πολύ όλες οι εταιρίες θα έχουν αξιόλογες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Psyber είπε

@niko13 Τα heatkiller είναι πάντα αξιόλογα. Πολύ ενδιαφέρον αν και τσιμπημένο μου φαίνεται αυτό. https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-velocity2-ddc-4-2-pwm-d-rgb-1700-nickel-plexi

Αυτό είναι με αντλία/ μικρό reservoir μαζί για αυτό είναι τόσο ακριβό,κάπου  λογικό είναι.Αρκετα χρήσιμο φαίνεται για mini itx builds.Δεν έχω βάλει ποτέ κάτι τέτοιο να σου πω κάτι πιο ουσιαστικό για τη λειτουργία του.Επειδη ανέφερες να γυρίσεις σε υδροψυξη,υπέθεσα πως θα έχεις ήδη κάποιο combo αντλία/ρεζερβουάρ.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Psyber είπε

όχι τα πούλησα όλα.

Α οκ.Αν έχεις θέμα μικρου χώρου στο case είναι μια λογική εναλλακτική.Αν δεν έχεις ,δεν νομίζω να σου βγει παραπάνω να πάρεις με ξεχωριστό pump/reservoir.Αν σου αρέσει η ekwb βλέπω έχει κάποια γύρω στα 160 ευρο και με d5 αντλία ,που προσωπικά την προτιμώ από θέμα ήχου.

Επεξ/σία από niko13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

θα με κράξει

κρα κρα κρα

🤣🤣🤣

αδερφέ μου @Psyber άμα εσένα σου σηκώνετε για custom εγώ μαζί σου , εχω και πραματάκια να σου δώσω για να μη σου πάει πολλά φταλέ.

Σίγουρα έχω ψυγείο να σου δώσω και τρόμπα.......το ξέρεις για σε'να χαρά μου.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

Μετά την αγορά του 14600k, αν και αποκρίνεται άψογα με τη Liquid Freezer II 360, με τρώει ο κώλος μου να ξαναγυρίσω σε custom wc... (εδώ ο @alexcrx θα με κράξει...) Ποιο cpu waterblock είναι αξιόλογο για lga 1700;

δες αυτο. εκανε ενα συγκριτικο ο derbauer και το εχει βγαλει σαν καλυτερο εκτος απο το optimus που ειναι απλησιαστο βεβαια και παιζει μονο αμερικα

https://shop.alphacool.com/en/shop/cpu-water-cooling/intel/13446-alphacool-core-1-aurora-black

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psyber είπε

Για να είμαι ακριβής το μόνο εξάρτημα που έχω κρατήσει είναι το Ek supremacy evo waterblock και βλέπω ότι η EK δίνει backplate για συμβατότητα με lga 1700.

Δεν νομιζω πως θα εχεις καλα αποτελεσματα αλλα δεν χανειςκαι πολλα λεφτα να το δοκιμασεις. Το εχει διαθεσιμο το bracket?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Psyber είπε

Ναι το ξέρω έχει και σχεδόν χωρίς χρέωση. Λες είναι παρωχημένο design?

ναι. και πιο πολυ λογω του μεγεθους του. ειναι πολυ μικρο το coldplate του σε σχεση με τα νεα τσιπακια που εχουν μεγαλυτερο ihs

πχ εγω εχω κανει κατι παρομοιο με το velocity1 την πρωτη γενια δλδ και δεν ειμαι ευχαριστημένος με την απόδοση (σε ΑΜ5 βεβαια εγω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...