Προς το περιεχόμενο

Μπλόκο της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων στο ηλεκτρονικό εισιτήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει κ αυτό...Όνειρο ήταν και πέρασε.

 

Δεν θα πάμε ποτέ μπροστά.

Με το χέρι στην καρδιά, εμπιστεύεσαι το σύστημα που έχει στήσει η ΣΤΑ.ΣΥ;

ωπππ!!! Τι λε ρε!? Ωραιοι αυτοι! Για να πάρω ενα ηλεκτρονικο εισητηριο τοσα στοιχεία? Καλα εκαναν και τους εβαλαν φρενο. Απο ποτε για να παρεις μια ηλεκτρονικη καρτα και να την φορτιζεις χρειαζονται ολα αυτα τα στοιχεια...? Σε αλλες χωρες με ενα email και ενα ονομα (οτι θες βαζεις) βγαζεις κάρτα και την φορτιζεις κανονικα μεσω paypal, credit card κλπ.

Έχω την εντύπωση, που πιθανόν να είναι και λάθος, ότι η κάρτα (όχι το εισιτήριο) δε θα λειτουργούσε με φόρτιση, δηλαδή "Της πιστώνω 30 ευρώ, και με χρεώνει ανάλογα τις διαδρομές μου κάνω". Αντίθετα, νομίζω η κάρτα θα αντικαταστούσε απλώς τις μηνιαίες κάρτες, συν ίσως κάποια ακόμα πακέτα καρτών απεριορίστων. Οπότε, θα ήταν ονομαστικές. Λάθος σχεδιασμός κατά τη γνώμη μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι να σ πω.

 

Πάντως ωραία ήταν η ιδέα με το ηλεκτρονικο εισιτήριο ελπίζω αυτό το θέμα που υπάρχει να λυθεί,ώστε να πάμε παρακάτω

 

Και να πω την αλήθεια όχι δεν εμπιστεύομαι το σύστημα τους.οποτε καλό είναι να βρεθεί μία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε οτι για την έκδοση εισητήριο στα μμμ απαιτείται εξέταση ούρων και καλλιέργεια κοπράνων, για το τελευταίο εξέφρασε τις αντιρρήσεις της η Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, επείσης ζήτησε επισήμως την τεκμηρίωση για την αναγκαιότητα της εξέτασης αυτής

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι δώσαμε πόσες χιλιάδες να επισκευάσουμε όλα τα μηχανήματα που σπάγανε και καταστρέφανε για να μπει το φρένο τώρα.Το πιο απλό είναι η κάρτα να έχει απλά το ονομα, φωτογραφία και το νουμερο της κάρτας ότι έχει και το χαρτάκι που δίναν μέχρι τώρα.Όλα τα άλλα που θέλει είναι απλά παράλογα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάνε στο διάολο λέω εγώ.

Ένα ονοματεπώνυμο και φωτογραφια πολύ τους είναι.

 

Σε λίγο θα μας ζητάνε πιστοποιητικό υπακοής στις επιταγές του ΟΑΣΑ.

 

Άντε τα λαμόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μερικούς σας απασχολεί η παρακολούθηση ενώ στο Facebook ανεβάζετε μέχρι και τι βρακί φοράτε με ξεπερνά.

 

αυτο που γενικευουμε με βαση τον εαυτο μας με ξεπερνα

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σ πω.

 

Πάντως ωραία ήταν η ιδέα με το ηλεκτρονικο εισιτήριο ελπίζω αυτό το θέμα που υπάρχει να λυθεί,ώστε να πάμε παρακάτω

 

Και να πω την αλήθεια όχι δεν εμπιστεύομαι το σύστημα τους.οποτε καλό είναι να βρεθεί μία λύση.

Μη με παρεξηγήσεις, κι εγώ θιασώτης του μέτρου είμαι. Αλλά παράλληλα δεν εμπιστεύομαι καθόλου το σύστημα που θα παραγγείλει η ΣΤΑ.ΣΥ. και θα υλοποιήσει μια ελληνική εταιρεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σαν να ζητάνε πάρα πολλές πληροφορίες... πιστεύω πως το ον/μο, 1 φωτογραφία και 1 τηλέφωνο ή διεύθυνση θα ήταν υπεραρκετά.

 

Για την κάρτα απεριορίστων ναι, για το "απλό" εισιτήριο που δεν είναι προσωπικό γιατί?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχή εφόσον της ζητήθηκε γνωμοδότηση (προβλέπεται απο τον νόμο), την έδωσε και καλά έκανε.

 

Το περίεργο όμως είναι γιατί δεν έχει παρέμβει ακόμα ένας εισαγγελέας να ξηλώσει όλους αυτούς τους αλήτες που υποτίθεται είναι υπεύθυνοι για την περάτωση του έργου που έπρεπε να φτάσουμε παραμονή της έναρξης λειτουργίας του συστήματος για να γυρίσουμε πάλι στο μηδέν. 

 

Γι'αυτό δεν θα πάμε ποτέ μπροστά. Γι'αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μ πει κάποιος γιατί κάνουμε έτσι

Με τα Pos και το πλαστικό χρήμα ακριβώς τον ίδιο έλεγχο δεν έχουμε ;;;;

Ξέρουν ανα πάσα στιγμή από πήραμε τυρόπιτα που βρισκόμαστε Τ ψωνίζουμε ποσά χαλάμε και ποσά παίρνουμε !!!! Όποτε έλεγχος είτε έτσι είτε αλλιώς υπάρχει

εσυ πες μας που χρειάζονται τα:

 

Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης-ΑΜΚΑ, ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας, ημερομηνία γέννησης, φωτογραφία σε ηλεκτρονική μορφή, αριθμός τηλεφώνου, αριθμός κινητού τηλεφώνου, αριθμός fax, ταχυδρομική διεύθυνση, ηλεκτρονική διεύθυνση κ.ά

 

στο να τα έχουν, πώς διασφαλιζεται η ασφάλεια των δεδομένων αυτών και συνάμα, οτι δεν θα φτάσουν στα χέρια τρίτων.

 

Εκτός και αν πιστευεις οτι τα στοιχεια σου είναι το ιδιο ασφαλή οσο με την χρηση pos...

 

Οι διαφορες διαφημιστικές/spam και 1002 άλλες "εταιριες", πάρτυ θα έκαναν αν ειχαν τέτοια στοιχεια μας!

 

Aντι για ολα αυτά, ενα ονοματεπωνυμο και μια φωτογραφια ειναι υπεραρκετα. Κ όσοι δικαιουνται κάποια έξτρα εκπτωση, ας κουβαλανε οπως κάνουν και τώρα, το απαραιτητο δικαιολογητικο μαζι τους για την περιπτωση ελεγχου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου βρωμάει η ιστορία.

Άκουγα τον πρόεδρο των εργαζομένων την ημέρα της "εφαρμογής" του ηλ. εισιτηρίου και ο άνθρωπος έλεγε ότι αυτά που είχαν ανακοινώσει ήταν σε δυσαναλογία με αυτά τα οποία είχαν κάνει για να λειτουργήσει το ηλ. εισ.

Τελείως απροετοίμαστοι, ανεφάρμοστα, και χειρότερα απο πρόχειρα ότι είχαν κάνει μέχρι στιγμής.

Όπως ανέφερε ο άνθρωπος "μάλλον δεν ήθελε ο υπουργός να φανεί  ανακόλουθος με τις υποσχέσεις του."

 

Έβαλαν την "κακιά" (ή καλή όπως το δεί κανείς) Αρχή προστασίας πρ. δεδομένων να τους βγάλει απο τη κωλοθέση που οι ίδιοι μπήκαν.

Περαστικά μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσα στοιχεια τι τα θελουν?

Σοβαρα?

Αγγλια που πηγα Δεκεμβρη εβγαλα καρτα χωρις να ζητησουν τιποτα!Πας σε περιπτερο,πληρωνεις,τη φορτωνεις και φευγεις.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...