Προς το περιεχόμενο

Μπλόκο της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων στο ηλεκτρονικό εισιτήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που μερικοι πιστευετε οτι ΔΕΝ ειστε φακελωμενοι και οτι περιμεναν την καρτα για τα μεσα για να μπορουν σε περιπτωση που θελησουν να ξερουν που ειστε και τι κανετε με ξεπερναει.....

 

Εγω μάγκες μου την κοπάνησα για Ολλανδία τον τελευταίο χρόνο....εδωσα όλα μου τα στοιχεία να με φακελώσουν και έβγαλα την καρτούλα μου για τα μέσα και δεν έχω κανένα πρόβλήμα....

Τωρα αμα κάνω καμια ληστεία σε τράπεζα θα έχω στο νου μου να μην γυρίσω με λεωφορείο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν μπορώ να αντιληφθώ αφού είμαστε ΑΝΙΚΑΝΟΙ να καινοτομήσουμε γιατί δεν αντιγράφουμε κάποια απλά πράγματα από χώρες όπως η αγγλία που θα μας λύσουν τα χέρια. Αναλυτικότερα, το μοντέλο των ηλεκτρονικών εισιτηρίων αντικαθίσταται σιγά σιγά σε όλη την ευρώπη από κάρτες και phone pay συστηματα. Ποίος ο λόγος εν έτη 2017 να εισάγουμε κάτι που θα είναι ξεπερασμένο σε 2-3 χρόνια. Όλοι πλέον έχουμε μια καρτούλα ελέω capital control, βάλτε ένα POS με NFC reader για contactless και android/ios pay και τέλος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μερικούς σας απασχολεί η παρακολούθηση ενώ στο Facebook ανεβάζετε μέχρι και τι βρακί φοράτε με ξεπερνά.

άλλο να σε παρακολουθούν οι αμερικάνοι και άλλο ο Τσίπρας...είναι θέμα πρεστίζ

...xaxaxaxaaxax

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λεπτό ρε παιδιά; Αν δεν υπάρχει σύνδεση με το ΑΦΜ πώς θα υποστηρίζονται οι δωρεάν μετακινήσεις των ανέργων; Αν δεν υπάρχει ημερομηνία γέννησης, πώς θα έχουν μειωμένο τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι; Οι φοιτητές πώς; Εκτός αν υπάρχει άλλος τύπος κάρτας για κάθε κατηγορία, αλλά αυτό σημαίνει ότι ο άνεργος θα πρέπει να έχει πάνω του χαρτί από τον ΟΑΕΔ, ο ηλικιωμένος ταυτότητα (γιατί να τη δείχνω σε κάθε ελεγκτή, αλήθεια; ) κτλ.

Το πρόβλημα για εμένα δεν είναι τα στοιχεία που ζητάει ο ΟΑΣΑ, όσο η επεξεργασία τους. Θα έπρεπε δηλαδή η καταγραφή της μετακίνησης να υπάρχει μεν για στατιστικούς λόγους, αλλά να είναι ανόνυμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε η τραπεζα δεν ζηταει τοσα για να κανεις παραπανω πραγμματα  απο το να χτηπας  μια καρτα 

 

Ελα που ζηταει η Τραπεζα. Σε προσφατη "επικαιροποιηση" που με αναγκασαν να κανω, μου ζητησαν μεχρι και το χαρτι απο την Εφορια που ειχα κλεισει την προσωπικη μου εταιρια πριν 3 χρονια.

 

Οταν τους ρωτησα γιατι, μου απαντησαν οτι ειναι νομος της Τραπεζας της Ελλαδας. Οταν τους απαντησα οτι η Τραπεζα της Ελλαδας δεν βγαζει νομους, γελασαν και με κοιταγαν περιεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λεπτό ρε παιδιά; Αν δεν υπάρχει σύνδεση με το ΑΦΜ πώς θα υποστηρίζονται οι δωρεάν μετακινήσεις των ανέργων; Αν δεν υπάρχει ημερομηνία γέννησης, πώς θα έχουν μειωμένο τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι; Οι φοιτητές πώς; Εκτός αν υπάρχει άλλος τύπος κάρτας για κάθε κατηγορία, αλλά αυτό σημαίνει ότι ο άνεργος θα πρέπει να έχει πάνω του χαρτί από τον ΟΑΕΔ, ο ηλικιωμένος ταυτότητα (γιατί να τη δείχνω σε κάθε ελεγκτή, αλήθεια; ) κτλ.

Το πρόβλημα για εμένα δεν είναι τα στοιχεία που ζητάει ο ΟΑΣΑ, όσο η επεξεργασία τους. Θα έπρεπε δηλαδή η καταγραφή της μετακίνησης να υπάρχει μεν για στατιστικούς λόγους, αλλά να είναι ανόνυμη.

 

Οπως τα διαχειριζονται σε αλλες χωρες... και οπως τα διαχειριζομασταν και μεις μεχρι προτεινος. Παιρνεις το εισητηριο που σου ταιριάζει και πάρε και την φοιτητικη σου ταυτοτητα η οτι αλλο.

 

Τα εισητηρια-καρτες θα επρεπε να ειναι ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΩΝΥΜΑ. Αν θες εσυ να έχεις καποιες αλλες διευκολυνσεις... να ειναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γέλια.

 

Ολος ο Δυτικός πολιτισμός χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό Εισιτήριο. Η Αγγλία έχει την Oyster Card με NFC πχ. 

 

Ειμαστε για γέλια, για λύπηση , δεν εχω λόγια πλεον. 

 

Θα ασχοληθεί η μυστική υπηρεσία με το που ανεβαινει που κατεβαινει η Κυρα Μαρία.  Οπως έγινε και με τις ιδιωτικές εταιρίες κινητης, ΟΤΕ, ΔΕΗ, Τηλεόρασης, τα Λιμάνια, το Facebook και εν γένει τα κινητα τηλέφωνα. 

 

Κουράσατε. Προσγειωθείται στο 2017 λοιπον, και αντιληφθείτε οσοι ειστε αρνητικοι με την ιδεα οτι ειμαστε ΕΥΡΩΠΗ (ακόμη) και θα κινηθούμε παράλληλα με την Ευρώπη. 

 

Και πισω απο ολα αυτα βρίσκονται προφανέστατα οι αριστεροί κατσαπλιάδες, που θελουν να ΚΛΕΒΟΥΝ το κράτος και τα ΜΜΜ. 

 

Μνημονια μεχρι να σβησει ο ήλιος, και οταν σβήσει ολονύκτιο πρόγραμμα με Thatcher μεχρι να έρθει αλλος, γιατι χώρα εμείς δεν προκειται να γίνουμε ποτε. Το τελευταιο ευρωπαικο σοβιετικό κράτος.

Φιλε εχεις θεμα ευρωπη δε θα ημαστε μονο στην "προοδο οπως το νομιζεις εσυ"Γιατι πρωτον η δυτικη ευρωπη δεν εχει την φραφειοκρατια που εχουμε εμεις επισης τις συγκοινωνιες που εχουμε εμεις την νοοτροπια να ψοφησει η κατσικα του γειτονα ,οσο για αριστερους που αναφερεις αυτοι ειναι στο ονομα,Και μακαρι να ημασταν σοβιετικη χωρα της ευρωπης γιατι θα πρεπει να διαβαζεις και λιγο προοδευμενε μου φιλε οτι η σοβιετικη ενωση ειχε απο τα πιο καλα συστηματα υγειας δημοσια παιδεια ,Δουλευες με το που τελειωνες τις σπουδες σου,συγκοινωνια παντου παντα και σχεδον τσαμπα πχ 20 λεπτα του ευρω,επισης ειχαν και σπιτι τσαμπα και θερμανση και ζεστο νερο ολοι,ΟΛΑ αυτα και πολλα αλλα δωρεαν χωρις πιστωτικες και ηλεκτρονικα εισητηρια,Επισης αν εισαι γονιος το παιδι σου σε παιδικο σταθμο τσαμπα και και και δεν υπηρχε αναλφαβητισμος ολα αυτα πριν 50 χρονια εμεις ακομα το παλευουμε.Θελω να πω οτι δε φταιει, οτι πρεπει ο μεγαλος αδερφος να υπαρχει παντου η προοδος λοιπον ειναι στο συστημα.Εμεις οπως θα καταλαβες βλεπουμε το δεντρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Δεν μπορείς να καταλάβεις βασικά πράγματα. Ελπίζω να καταλήξεις να πληρώνεις μόνος σου τα μνημόνια.

 

Μου πετάς μέσα την Oyster η οποία δεν ζητάει ΤΙΠΟΤΑ από προσωπικά στοιχεία με αυτή που ζητάει τα ΠΑΝΤΑ. Άμα δεν μπορείς να καταλάβεις τον λόγο που χρειάζονται να προστατεύονται τέτοια δεδομένα δεν σου φταίει κανένας.

 

Με προλαβες jmirko15 ......αλλα οταν ακους τετοια πραγματα, πραγματικα θελεις να εχεις μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος...μας λεει και για την Oyster...κλαιου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που επειδή έχω facebook, πρέπει να μην αντιδρώ -κατά ορισμένους- κάθε φορά που κάποιος μου ζητάει τα πλήρη στοιχεία μου, με ξεπερνάει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μερικοι πιστευετε οτι ΔΕΝ ειστε φακελωμενοι και οτι περιμεναν την καρτα για τα μεσα για να μπορουν σε περιπτωση που θελησουν να ξερουν που ειστε και τι κανετε με ξεπερναει.....

 

Εγω μάγκες μου την κοπάνησα για Ολλανδία τον τελευταίο χρόνο....εδωσα όλα μου τα στοιχεία να με φακελώσουν και έβγαλα την καρτούλα μου για τα μέσα και δεν έχω κανένα πρόβλήμα....

Τωρα αμα κάνω καμια ληστεία σε τράπεζα θα έχω στο νου μου να μην γυρίσω με λεωφορείο....

 

 

Η απαντηση ειναι απλη: Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του. Defacto φακελωμα οχι, οποιος θελει να δωσει τα προσωπικα του στοιχεια, το πεδιο ελευθερο. Ας το κανει.

 

Πχ στο Facebook καποιοι εμφανιζουν μεχρι και την καθημερινη τους διαδρομη και επισκεψεις σε μαγαζια, καφε κλπ. Προσωπικα το βρισκω βλακωδες, αλλα και παλι αμα τους αρεσει ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που επειδή έχω facebook, πρέπει να μην αντιδρώ -κατά ορισμένους- κάθε φορά που κάποιος μου ζητάει τα πλήρη στοιχεία μου, με ξεπερνάει.

Οταν λες πληρη εννοεις και ΑΜΚΑ και ΑΦΜ και ΑΜΑ κτλπ.

Εγω αντιδρω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σύστημα τύπου Oyster Card για το μετρό στο Λονδίνο που ούτε φωτογραφίες έχει πάνω ούτε τπτ, μπα ε;

 

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι εννοείται και πρέπει το e-ticket να έχει τόσα στοιχεία του επιβάτη γιατί πολύ ξέπλυμα μαύρου χρήματος μπορεί να πέσει με τις μετακινήσεις στο μετρό (κλαίω!!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

999 στους 1000 δεν προκειται να καταλαβουν τιποτα

ουτε θα δουν καμια διαφορα στην καθημερινοτητα τους απο την διαθεση ή κλοπη ή εκμεταλευση των στοιχειων τους απο τριτους.

η ολη φασαρια γινεται για τον εναν! ειτε λεγεται κυρα κουλα η κυρ αντωνης οι οποιοι ενας θεος ξερει τι θα τους ξημερωσει!

η καθε μα καθε πληροφορια ειναι χρυσος! και στα χερια επιτηδειων γινεται ενα πολυ επικινδυνο οπλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω να δω αντιστοιχες αποφασεις για τι λεγομενο περουσιολογιο με το οποιο αναμενεται μεγαλη αυξηση κλοπων, εκβιασμων και αλλων επειδη παντα σπαει ο διαολος το ποδαρι του και πεφτει σε πονηρα χερια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...