Προς το περιεχόμενο

Benchmark δείχνει ότι οι νέοι AMD Ryzen τα καταφέρνουν πολύ καλά απέναντι στους επεξεργαστές της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αγορά είναι στατική λόγω του μονοπωλίου! Είναι ξεκάθαρο ότι η intel στοκάρει λεφτά στην άκρη, παίζοντας safe, παρά να ζοριστεί και να πληρώσει για R&D. Βέβαια αυτό της γυρνάει μπουμεράνγκ διότι χάνει πολλά λεφτά από τους ενθουσιώδεις χρήστες (καλή ώρα σαν κι εμένα), που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν και κάθε χρόνο το νέο, το πολύ καλύτερο. Εγώ προσωπικά για CPU δεν έχω νιώσει πλέον την ανάγκη να πληρώσω αναβάθμιση παρόλο που έχω CPU από το '08. Αντίθετα για VGA, πληρώνω για high end ανά δύο χρόνια.

 

Ως Νόμος του Moore ονομάζεται η παρατήρηση πως ο αριθμός των τρανζίστορ ενός πυκνού ολοκληρωμένου κυκλώματος διπλασιάζεται κάθε δύο χρόνια. Εμπειρικός είναι ο κανόνας.

Και μιας και τον επικαλέστηκες, δες από το 2008, στην φθηνή σειρά Ι7 κάθε έκδοσης.

 

Noe 2008            "Bloomfield" (45 nm)        i7-920         731 million
September 2009 "Lynnfield" (45 nm)          i7-860         774 million
July 2010            "Gulftown" (32 nm)          i7-970       1170 million (6Cores)
January 2011      "Sandy Bridge" (32 nm)  i7-2600      1.16 billion[4]
February 2012    "Sandy Bridge-E" (32nm) i7-3820     1.27 (M1 stepping)
April 2012            "Ivy Bridge" (22 nm)         i7-3770     1.4 billion
September 2013 "Ivy Bridge-E" (22 nm)      i7-4820K   1.86 billion
June 2013           "Haswell-DT" (quad-core, 22 nm) i7-4770 1.4 billion
August 2014        "Haswell-E" (22 nm)         i7-5820K   2.60 billion(6cores)
 
 
Εφαρμόζοντας τον αλγόριθμο, αν το '08 ο 920 (ένας Ι7 των 300$) είχε 731Μ transitions, τότε το '10 θα έπρεπε να είχε 1.46B. Αντίστοιχα το '12 έπρεπε να είχε 2.9Β, το '14 5,8Β, το '16 11.6Β, το '18 23,3Β.
 
Θεωρητικά λοιπόν και σύμφωνα με τον νόμο του moore που επικαλέστηκες, θα έπρεπε το '14 ένας i7 4cores  των 300$ να έχει 5.8ΔΙΣ τρανζίστορ! Αντ' αυτού βλέπω τον i7-5820K του είναι 6cores στα 400$ με 2.6ΔΙΣ τρανζίστορ. Τα μισά δηλαδή.
 
Δες πότε ξεκινάει να υπάρχει απόκλιση από τον "Νόμο του Moore". Όταν η intel εξαφανίζει από τον χάρτη την AMD! Και το δικαιολογεί λέγοντας ότι το γραφένιο έχει κάποια όρια, και ότι αντιμετωπίζουν "δυσκολίες" στην κατασκευή ημιαγωγών. Δεν διαφωνώ ότι το γραφένιο φτάνει στα όριά του, αλλά αν υπήρχε ανταγωνισμός και πίεση, τότε θα έβλεπες τι λύσεις θα έβρισκαν και τι "διαμαντάκια" θα κατασκεύαζαν στα λεφτά που σου πουλάνε τώρα τα κουτσουρεμένα τους.
 
 

 

 

Συνάδελφε, Μάντεψε τι έχω κι εγώ; 920-D0 και είμαι υπερχαρούμενος! :)

 

Έχει εδώ και 1.5 χρόνο περίπου που ξύνομαι να αλλάξω pc. Κάθε φορά που ξεκινάω ζεστά να το κάνω βλέπω ότι με τον 920 μου δεν έχω κανένα πρόβλημα και δεν μου κόλλησε πουθενά. Παίζω τα παιχνίδια μου στα 45-55 fps, Τουλάχιστον το Witcher εκεί το έπαιζα σε full settings, οπότε μόνο με την φαγούρα έχω μείνει προς το παρόν.

 

Φυσικά GPU έχω αλλάξει αρκετές φορές, Τώρα έχω την 970 g1 gaming.

 

Οπότε ναι μας έχει κάτσει μια χαρά. Το πρόβλημα είναι στους χρήστες που θέλουν πάντα να έχουν το καλύτερο και νεότερο, και όταν το παίρνουν βλέπουν ελάχιστες διαφορές με το παλιό που είχαν πχ 6700 σε 7700. Και συμφωνώ ότι τα τελευταία χρόνια η ιντελ έχει δώσει λίγα πράγματα στην αγορά.

Από την άλλη αναρωτιέμαι είναι θέμα της Ιντελ? Ή όντως το software έχει μείνει πίσω?

 

Η άποψη μου είναι ότι όντως το software έχει μείνει πίσω.Από την στιγμή που στον mid user δεν υπάρχει η ανάγκη από τις εφαρμογές να αναβαθμίσει τον υπολογιστή του τότε δεν υπάρχει και λόγος για τρελή εξέλιξη στο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε ξανα amd μετα απο  προσωπικη χρηση 8320   :P

Με αυτο ειναι σα να λες πως επειδη οι atom της intel ή οι celeron ειχαν βγει παρωδια να μη ξαναπάρει κανεις intel

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως τώρα καλά πάνε στα Benchmarks Η amd .Από κατανάλωση πως θα τα πηγαίνουν ????.....και δεύτερων θα είναι αναγκαστικό να αγοράσεις και ψήκτρα ?

Που έχεις δει ρε φίλε επεξεργαστή χωρίς ψύκτρα;;;; Θα μας τρελάνετε τελείως εδώ μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να παραθέσεις το URL από το οποίο αντέγραψες τον παραπάνω πίνακα ; Το λεώ αυτό γιατί το URL

cdn.mos.cms.futurecdn.net/

δεν οδηγεί πουθενά και το TDP του 1700 φαίνεται να είναι ίδιο με του 1700Χ και 1800Χ. Ενώ σε παλιότερο άρθρο του insomnia

http://www.insomnia.gr/_/articles/hardware/amd/%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%ba%ce%b1%ce%bb%cf%8d%cf%86%ce%b8%ce%b7%ce%ba%ce%b1%ce%bd-%ce%bf%ce%b9-%cf%83%cf%85%cf%87%ce%bd%cf%8c%cf%84%ce%b7%cf%84%ce%b5%cf%82-%ce%bb%ce%b5%ce%b9%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%b3%ce%af-r13520

φαίνεται το TDP να είναι μόλις 65W.

Όπως και να έχει φέτος για μένα θα είναι η χρονιά αγοράς νέου PC με τον 1700άρι να είναι η πιθανότερη επιλογή. Ο μόνος λόγος να περιμένω την αγορά του είναι η παρουσίαση μητρικών από την ASUS εφάμιλη της σειράς Sabertooth.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

 

Οι τιμές είναι από το http://www.pcgamer.com/new-amd-ryzen-details-and-pricing-leaks/

οι ίδιες τιμές έχουν γραφτεί και από άλλα sites.

Eκτός απο samsung η amd υπεκμισθώνει και άλλες εταιρείες όπως η umc http://www.umc.com/English/process/a.asp

 

UMC???

ullaqld.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που έχεις δει ρε φίλε επεξεργαστή χωρίς ψύκτρα;;;; Θα μας τρελάνετε τελείως εδώ μέσα

http://www.intel.com/content/www/us/en/support/processors/000005940.html  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νέοι Ryzen θα είναι λίγο καλύτεροι λόγο των πυρήνων αλλά , 1) θα παίρνουν φωτιά επειδή η amd δεν φημίζεται για τις καλες της ψύκτρας και 2) θα είναι κατά 200 ευρώ ποιο ακριβοί !!! Άρα αν θες παίρνεις έναν ιντελ 7ης γενιάς και τα υπόλοιπα τα επενδύεις σε κάρτα γραφικών !!

...Την ίδια στιγμή που η Intel τσιγκουνεύεται στα IHS και οι ψύκτρες είναι άφαντες σε ότι έχει Κ στο τέλος;

Οχι πως και με τον 4770K που έχω έκαναν και καμία δουλεία, με το που έτρεχες IBT στην στοκ το πολύ να έπαιρνε 1 λεπτό για να βαρέσει 95C+...

 

Ααα, τις καινούργιες ψύκτρες της AMD τις έχεις δει; 

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-wraith-cpu-cooler,4450-2.html

 

500$ θα έχει ο 1800X, o 1700 έχει 320$ και με 65W TDP!

Αλλά γιατί να πάρεις τον 8πύρινο αφού με 260$ θα μπορείς να πάρεις τον 1600Χ που ούτε θα τον ακουμπάει ο 7700K;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει εδώ και 1.5 χρόνο περίπου που ξύνομαι να αλλάξω pc. Κάθε φορά που ξεκινάω ζεστά να το κάνω βλέπω ότι με τον 920 μου δεν έχω κανένα πρόβλημα και δεν μου κόλλησε πουθενά. Παίζω τα παιχνίδια μου στα 45-55 fps, Τουλάχιστον το Witcher εκεί το έπαιζα σε full settings, οπότε μόνο με την φαγούρα έχω μείνει προς το παρόν.

 

Φυσικά GPU έχω αλλάξει αρκετές φορές, Τώρα έχω την 970 g1 gaming.

 

Οπότε ναι μας έχει κάτσει μια χαρά. Το πρόβλημα είναι στους χρήστες που θέλουν πάντα να έχουν το καλύτερο και νεότερο, και όταν το παίρνουν βλέπουν ελάχιστες διαφορές με το παλιό που είχαν πχ 6700 σε 7700. Και συμφωνώ ότι τα τελευταία χρόνια η ιντελ έχει δώσει λίγα πράγματα στην αγορά.

Από την άλλη αναρωτιέμαι είναι θέμα της Ιντελ? Ή όντως το software έχει μείνει πίσω?

 

Η άποψη μου είναι ότι όντως το software έχει μείνει πίσω.Από την στιγμή που στον mid user δεν υπάρχει η ανάγκη από τις εφαρμογές να αναβαθμίσει τον υπολογιστή του τότε δεν υπάρχει και λόγος για τρελή εξέλιξη στο hardware.

 

Ακριβώς όπως τα λες! Από το '09 με τρώει το χέρι μου να αλλάξω πλατφόρμα και μόλις είμαι έτοιμος να ρίξω την παραγγελία κοιτάω τον 920 και λέω άστο του χρόνου.... και ψωνίζω vga χαχα... Με τον ρυθμό που πάει η ιντελ, ξέρεις πότε θα αλλάξω cpu; Όταν θα καεί η 1336 mobo και δεν θα βρίσκω ούτε στα μεταχειρισμένα του insomnia :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...Την ίδια στιγμή που η Intel τσιγκουνεύεται στα IHS και οι ψύκτρες είναι άφαντες σε ότι έχει Κ στο τέλος;

Οχι πως και με τον 4770K που έχω έκαναν και καμία δουλεία, με το που έτρεχες IBT στην στοκ το πολύ να έπαιρνε 1 λεπτό για να βαρέσει 95C+...

 

Ααα, τις καινούργιες ψύκτρες της AMD τις έχεις δει;

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-wraith-cpu-cooler,4450-2.html

 

500$ θα έχει ο 1800X, o 1700 έχει 320$ και με 65W TDP!

Αλλά γιατί να πάρεις τον 8πύρινο αφού με 260$ θα μπορείς να πάρεις τον 1600Χ που ούτε θα τον ακουμπάει ο 7700K;

Προσωπικά θεωρώ περισσότερο σοφή επιλογή την αγορά 8 πυρηνου επεξεργαστή όπως λένε και στην αλλοδαπή wise and future proof. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα το τρέχον " κύριο" σταθερό μηχάνημα που έχω βασίζεται στον q6700 με 8 giga ram πάνω σε μία ASUS Striker Extreme. 14 Φεβρουαρίου έκλεισε 10ετια. Πιστεύεις ότι ήταν λάθος η τότε επιλογή μου να πάρω τον 2ο μικρότερο επεξεργαστή της top of the line σειράς; Επίσης επειδή το πιθανότερο για τον 1700άρη είναι να είναι στα 65 watt θα έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά και άρα μικρότερη φθορά και κατανάλωση κατά την διάρκεια της 8ετιας την οποία και ευελπιστώ να τον κρατήσω. Είμαι στην διάθεσή σου να απαντήσω σε οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις.

Καλή δύναμη σε όλους.

Επεξ/σία από amveria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές είναι από το http://www.pcgamer.com/new-amd-ryzen-details-and-pricing-leaks/

οι ίδιες τιμές έχουν γραφτεί και από άλλα sites.

 

UMC???

ullaqld.jpg

https://www.techpowerup.com/230448/umc-to-start-14-nm-shipments-in-q1-2017

προτού τρολάρεις κάνε μια ερευνα, μην νομίσει ο κόσμος πως είσαι άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα βρηκε? Χτες πηρα τον 7700Κ

και εγω ρε φιλε....αλλα οχι χτες οκ....πριν 3 εβδομαδες ;)

μην στεναχωριεσαι ειναι καλυτεροι οι δικοι μας....χααχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ περισσότερο σοφή επιλογή την αγορά 8 πυρηνου επεξεργαστή όπως λένε και στην αλλοδαπή wise and future proof. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα το τρέχον " κύριο" σταθερό μηχάνημα που έχω βασίζεται στον q6700 με 8 giga ram πάνω σε μία ASUS Striker Extreme. 14 Φεβρουαρίου έκλεισε 10ετια. Πιστεύεις ότι ήταν λάθος η τότε επιλογή μου να πάρω τον 2ο μικρότερο επεξεργαστή της top of the line σειράς; Επίσης επειδή το πιθανότερο για τον 1700άρη είναι να είναι στα 65 watt θα έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά και άρα μικρότερη φθορά και κατανάλωση κατά την διάρκεια της 8ετιας την οποία και ευελπιστώ να τον κρατήσω. Είμαι στην διάθεσή σου να απαντήσω σε οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις.

Καλή δύναμη σε όλους.

Απο τη στιγμη που η πλατφορα θα μεινει ιδια για 3,4 χρόνια, δε βλεπω την αναγκη για να παει καποιος σε 8πυρηνο απο τωρα. Και 4 ή 6 πυρηνες ειναι μια χαρα με δεδομενο το SMT σε ολα τα SKU, και πως εαν παρουσιαστεί η αναγκη μπορει να αλλάξει CPU σε 1,2,3 χρόνια κρατοντας ιδιο mobo και πέρνοντας εναν 8πυρηνο Zen+ ή Zen++ ή οπως αλλιως θα λεγοντε τα revisions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που η πλατφορα θα μεινει ιδια για 3,4 χρόνια, δε βλεπω την αναγκη για να παει καποιος σε 8πυρηνο απο τωρα. Και 4 ή 6 πυρηνες ειναι μια χαρα με δεδομενο το SMT σε ολα τα SKU, και πως εαν παρουσιαστεί η αναγκη μπορει να αλλάξει CPU σε 1,2,3 χρόνια κρατοντας ιδιο mobo και πέρνοντας εναν 8πυρηνο Zen+ ή Zen++ ή οπως αλλιως θα λεγοντε τα revisions.

Μέσα στο όποιο διάστημα μένει το κύριο PC στην κατοχή μου έχω σαν αρχή να μην αλλάζω CPU. Το μόνο που κάνω είναι αλλαγή πάστας, αλλαγή VGA και προσθήκη - αντικατάσταση μνημών ram.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φαπα λέμε σήμερα στην Intel...

 

Θα πρέπει να ρίξουν τις τιμές. Ποιός τελικός χρήστης θα πάει σε διπλά λεφτά για ίδιο ή χαμηλότερο per core και χαμηλότερο MT?

post-222241-0-18191600-1487788075_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...