Προς το περιεχόμενο

απεργια μετρο ησαπ


Ορφεύς27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαινομενικα ακυρες μερες δεν τις λες παντως τις καθημερινες που απεργουν!

Και δεν εχω δει ποτε να μου επιστρεφουν τα χρηματα που θα ξοδεψω σε ταξι για να παω στην δουλεια μου ή να μου πληρωσουν τις εργασιακες ωρες που μπορεί να εχασα. Κανουν μονο καμια φορα μια γελοια εκπτωση στην καρτα απεριοριστων διαδρομων του επομενου μηνα...εκπτωση 1-2€, μιλαμε μας εσωσαν!!

Μα εννοείται οτι η απεργία θα γίνει εργάσιμη μέρα αλλιώς δεν έχει νόημα.

(Λογικά εννοείς οχι Σ/Κ και όχι οτι απεργούν κάθε μέρα(!)...)

 

Υπ' όψιν οτι το νόημα δεν είναι για να ταλαιπωρηθεί κόσμος, είναι για να αποδειχθεί πως χωρίς τους εργαζόμενους δεν μπορεί να λειτουργήσει η επιχείρηση θυσιάζοντας το μεροκάματό τους για την διασφάλιση των δικαιωμάτων τους.

 

Εν το μεταξύ ναι, συμφωνώ κι εγώ και το συνδικαλιστικό κίνημα οτι η αποζημείωσή σου είναι γελοία,100%. Δεν είναι όμως στο χέρι του εργαζόμενου του μετρό να καθορίσει το ύψος της και είναι άλλο ένα λιθαράκι στο να τσακωνόμαστε μεταξύ μας, αλίμονο αν υποννοείς να την βάλουν οι εργαζόμενοι απο την τσέπη τους(την αποζημείωση να ξέρεις το κίνημα την διεκδίκησε)

 

Δεν είναι 30 χιλιάδες ευρώ το μήνα, αλλά το χρόνο νομίζω, που και πάλι είναι πολλά λεφτά.

Μα κι έτσι, τί θες να πείς οτι η καθαρίστρια παίρνει 30.000;;

 

Το ξαναλέω, ο πραγματικός αριθμός των εργαζόμενων στο μετρό δεν είναι 433!!! Δεν συμπεριλαμβάνουν τα στοιχεία που παρατέθηκαν, τα συνεργεία που ανήκουν σε εργολάβους και τα οποία πληρώνονται απο το μετρό.

 

Η μητέρα μου είναι πρόεδρος του συνδικάτου καθαριστών/στριών του νομού Αττικής και σου υπογράφω, οι καθαρίστριες 300τόσα παίρνουν το μήνα(3.500 με 4.000€ τον χρόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα εννοείται οτι η απεργία θα γίνει εργάσιμη μέρα αλλιώς δεν έχει νόημα.

(Λογικά εννοείς οχι Σ/Κ και όχι οτι απεργούν κάθε μέρα(!)...)

 

Υπ' όψιν οτι το νόημα δεν είναι για να ταλαιπωρηθεί κόσμος, είναι για να αποδειχθεί πως χωρίς τους εργαζόμενους δεν μπορεί να λειτουργήσει η επιχείρηση θυσιάζοντας το μεροκάματό τους για την διασφάλιση των δικαιωμάτων τους.

 

Εν το μεταξύ ναι, συμφωνώ κι εγώ και το συνδικαλιστικό κίνημα οτι η αποζημείωσή σου είναι γελοία,100%. Δεν είναι όμως στο χέρι του εργαζόμενου του μετρό να καθορίσει το ύψος της και είναι άλλο ένα λιθαράκι στο να τσακωνόμαστε μεταξύ μας, αλίμονο αν υποννοείς να την βάλουν οι εργαζόμενοι απο την τσέπη τους(την αποζημείωση να ξέρεις το κίνημα την διεκδίκησε)

 

Μα κι έτσι, τί θες να πείς οτι η καθαρίστρια παίρνει 30.000;;

 

Το ξαναλέω, ο πραγματικός αριθμός των εργαζόμενων στο μετρό δεν είναι 433!!! Δεν συμπεριλαμβάνουν τα στοιχεία που παρατέθηκαν, τα συνεργεία που ανήκουν σε εργολάβους και τα οποία πληρώνονται απο το μετρό.

Δεν έχω ιδέα πόσα παίρνουν, απλά λέω ότι τα ποσά είναι /χρόνο και όχι /μήνα λογικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sargio τι να σου πω κι εγω; Την ταλαιπωρια ζω απ'το κινημα που λες. Χανεται το νοημα της απεργιας σας οταν με τετοιες πρακτικες στρεφει τον υπολοιπο κοσμο εναντιον της. Μην περιμενει υποστηριξη το κινημα (απο εμενα προσωπικα) οταν μεσα στο διάστημα των τελευταιων 5-6 ετων με εχει κανει να χασω και χρονο απ'τη ζωη μου αλλα και χρημα. Ναι, ετσι το βλεπω, και δεν με βλεπω να αλλαζω γνωμη οσο συνεχιζω να νιωθω ταλαιπωρια.

(Αφου δεν με σεβονται ετσι κι εγω δεν θα τους σεβαστω και δεν θα νιωσω συμπονια. Θεωρω τετοιες πρακτικες λαθος. Δεν το συνεχιζω, βγαινουμε off topic, και ετσι κι αλλιως θα καταληξω να ριχνω μπινελικια σε ολα τα κομματα :P ο καθενας μας πραττει οπως νομιζει κ ακολουθει αυτα που τον εκφραζουν.)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "μεγαλα κεφαλια" νοιαζονται μονο για το χρημα.

Αντι να κανουν λοιπον απεργιες (και δεν εξεταζω αν εχουν δικιο ή αδικο) και να ταλαιπωρουν τον κοσμο, γιατι δεν λενε οτι "ξερετε κυριοι, τον μηνα Μαρτιο το Μετρο θα λειτουργει κανονικα, αλλα οι ελεγκτες μας δεν θα γραψουν κανεναν, και δεν ειναι αναγκη ουτε καρτα να αγορασετε ουτε εισιτηριο"

 

Θα βγαλουν την δυσαρεσκεια τους εκει που πρεπει και εκει που τους ποναει. Οχι στους υπολοιπους που προσπαθουνε να πανε στις δουλειες τους και εχουν τα δικα τους προβληματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sargio τι να σου πω κι εγω; Την ταλαιπωρια ζω απ'το κινημα που λες. Χανεται το νοημα της απεργιας σας οταν με τετοιες πρακτικες στρεφει τον υπολοιπο κοσμο εναντιον της. Μην περιμενει υποστηριξη το κινημα (απο εμενα προσωπικα) οταν μεσα στο διάστημα των τελευταιων 5-6 ετων με εχει κανει να χασω και χρονο απ'τη ζωη μου αλλα και χρημα. Ναι, ετσι το βλεπω, και δεν με βλεπω να αλλαζω γνωμη οσο συνεχιζω να νιωθω ταλαιπωρια.

(Αφου δεν με σεβονται ετσι κι εγω δεν θα τους σεβαστω και δεν θα νιωσω συμπονια. Θεωρω τετοιες πρακτικες λαθος. Δεν το συνεχιζω, βγαινουμε off topic, και ετσι κι αλλιως θα καταληξω να ριχνω μπινελικια σε ολα τα κομματα :P ο καθενας μας πραττει οπως νομιζει κ ακολουθει αυτα που τον εκφραζουν.)

 

Πάντως το νόημα της όποιας απεργίας είναι να έχει ένα αντίκτυπο.

Καλώς ή κακώς ο αντίκτυπος αυτός θα είναι στο κοινωνικό σύνολο (δεν πιστεύω κανείς να φαντάζεται ότι το όποιο κυβερνητικό ή βουλευτικό στέλεχος χρησιμοποιεί μετρό και άρα θα έπρεπε να γίνει εκεί πιο στοχευμένη κινητοποίηση).

Υπάρχουν εργασιακές ομάδες που η απεργία τους έχει σημαντική επίπτωση και άλλες (όπως αυτές που δούλευα/ω πάντα εγώ στον ιδιωτικό τομέα) που ότι απεργία και να κάνουμε "χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι".

Αν και έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά από απεργίες των ΜΜΜ, ειδικά τα 80ς και αρχές 90ς αυτό δεν σημαίνει ότι θα παραγνωρίσω την αξία της απεργίας. Θεωρώ μεγάλη επιτυχία της όποιας κυβέρνησης που έχει καταφέρει να βάζει εμένα αντιμέτωπο με τον απεργό λέγοντας αυτά που λες (μια μικρή απογοήτευση την πήρα γιατί μέχρι τώρα συμφωνούσα και με το παραπάνω με τα posts σου).

Τέλος, γι' αυτό που ανέφερες παραπάνω σχετικά με την τουλάχιστον οικονομική χασούρα που μπορεί να έχεις από την χρήση της κάρτας (έχω κι εγώ αντίστοιχη στην οικογένεια με την κάρτα της γυναίκας μου) αυτή δεν αφορά το προσωπικό αλλά την εταιρία, η οποία μάλλον το κάνει "γαργάρα" πέραν εκείνης της μίας φορά πριν 1,5 χρόνο αφού έτσι υπονομεύει ακόμα περισσότερο την εικόνα των εργαζομένων.

 

(για την αποφυγή παρεξηγήσεων να πω ότι δεν είμαι πλήρως ενήμερος για τα αιτήματά τους αυτή τη φορά που μπορεί όντως να είναι τελείως κουλά. Απλά μια που η τοποθέτησή σου ήταν λίγο γενικότερη, απάντησα με αντίστοιχο πνεύμα)

.....................................Μισθολογικο κόστος €13,420,000 με 433 ατομα. Απλη διαιρεση μας δινει οτι το μεσο μισθολογικο κόστος ανα εργαζόμενο ειναι €31,000

 

Επειδή όμως αυτό μπορεί να δημιουργήσει λάθος εντυπώσεις να πούμε ότι το "μισθολογικό κόστος" δεν μεταφράζεται σε χρήματα που παίρνει ο Χ εργαζόμενος στο χέρι (πχ 31.000/14=2215,00) αλλά σε αυτό συμπεριλαμβάνεται εκτός από το μισθό και τα άλλα που πληρώνει η εταιρία πχ ασφαλιστικές εισφορές.

Επίσης με δεδομένο ότι δεν παίρνουν όλοι τα ίδια χρήματα (μάλιστα υπάρχουν τρομακτικές διαφορές) είναι τουλάχιστον αφελές να διαιρούμε το κόστος όλου του προσωπικού δια του αριθμού των εργαζομένων και να βγάζουμε νούμερο

Για παράδειγμα στην εταιρία που είμαι ο διευθύνων σύμβουλος παίρνει το μήνα όσο 8 από τους υψηλόμισθους συναδέλφους μου ή γύρω στους 13 από τους πιο χαμηλόμισθους.

Αν τώρα έρθει η ώρα να αξιολογήσουμε το κόστος θα βάλουμε το ποσόν δια του αριθμού ατόμων???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα οτι χθες απεργουσε το μετρο και ο ηλεκτρικος και επειδη σκοπευω να ανεβω σην αθηνα τις επομενες μερες και ενδεχεται να πεσω παλι σε παρομοια απεργια

αναρωτιεμαι πως ειναι η ζωη στην αθηνα σε περιπτωση απεργιας?

πως μετακινειται ο πληθυσμος?

 

ταξί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "μεγαλα κεφαλια" νοιαζονται μονο για το χρημα.

Αντι να κανουν λοιπον απεργιες (και δεν εξεταζω αν εχουν δικιο ή αδικο) και να ταλαιπωρουν τον κοσμο, γιατι δεν λενε οτι "ξερετε κυριοι, τον μηνα Μαρτιο το Μετρο θα λειτουργει κανονικα, αλλα οι ελεγκτες μας δεν θα γραψουν κανεναν, και δεν ειναι αναγκη ουτε καρτα να αγορασετε ουτε εισιτηριο"

 

Θα βγαλουν την δυσαρεσκεια τους εκει που πρεπει και εκει που τους ποναει. Οχι στους υπολοιπους που προσπαθουνε να πανε στις δουλειες τους και εχουν τα δικα τους προβληματα.

 

Γιατί είναι παράνομο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το 8ωρο, πείτε και για το 8ωρο πόσο κακό έκανε στην μεταπολιτευτική Ελλάδα. Και για τις άδειες μητρότητας να πείτε. Ευτυχώς, όλα αυτά σύντομα θα κοπούν και θα επανέλθει η κανονικότητα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το 8ωρο, πείτε και για το 8ωρο πόσο κακό έκανε στην μεταπολιτευτική Ελλάδα. Και για τις άδειες μητρότητας να πείτε. Ευτυχώς, όλα αυτά σύντομα θα κοπούν και θα επανέλθει η κανονικότητα.

 

Εννοείται πως όλα τα "κακά" κόβονται σιγά-σιγά. Απλά κόβονται πρώτα στους "άλλους" (γιατί να μας νοιάξει γι' "αυτούς") και μετά, όταν παγιωθεί η κατάσταση, θα έρθουν και σε μας αλλά........

Καλά τα είχε πει ο Martin Niemöller τότε (έχει μπει το ίδιο κείμενο και σε τραγούδι).

Τόσο αληθινό αλλά ποιος τον ακούει. 

 

Και επί το ελληνικότερον "διαίρει και βασίλευε"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδικαλισμος με τη μορφη που εχει αυτη τη στιγμη (κομματικα υποκινουμενος , απεργιες-παρωδιες, απεργιες που μοναδικο στοχο εχουν να ταλαιπωρησουν τον κοσμακη κλπ) για μενα πρεπει να τελειωνει μια και καλη, ειναι πραγματικα αχρειαστος για τους εργαζομενους. Ειναι επισης απο τα μεγαλυτερα καρκινωματα της μεταπολιτευσης στην ελληνικη κοινωνια και εκ των βασικων συνυπευθυνων για την κατασταση στην οποια εχει περιελθει η χωρα.

Επειδή κατηγορηθήκαμε ότι πετάμε την μπάλα στην εξέδρα και τα σχόλιά μας είναι άσχετα, ας κάνουμε μερικά... σχετικά με τα παραπάνω σχόλια:

1) Δημόσια (δωρεάν) παιδεία: Με τη μορφή που έχει αυτή τη στιγμή (ελλιπής παρεχόμενη μόρφωση και παραπαιδεία, τεμπέληδες δάσκαλοι-δημόσιοι υπάλληλοι, πανεπιστήμια-λίκνα κομματόσκυλων και άτυπα γραφεία εύρεσης φθηνής εργασίας για τους καθηγητές) είναι πραγματικά αχρείαστη για μαθητές και γονείς. Πρέπει να τελειώνει μια και καλή!

2) Δημόσια (δωρεάν) υγεία: Με τη μορφή που έχει αυτή τη στιγμή (κακής ποιότητας υπηρεσίες υγείας, φακελάκια-φοροδιαφυγή, σκάνδαλα με μίζες και διακίνηση μαύρου χρήματος μεταξύ γιατρών του ΕΣΥ και φαρμακευτικών κ.α) είναι πραγματικά αχρείαστη για τους πολίτες. Πρέπει να τελειώνει μια και καλή!

3) Δημόσιες αστικές συγκοινωνίες: Με τη μορφή που έχουν αυτή τη στιγμή (απεργίες, κάκιστο επίπεδο εξυπηρέτησης, αριθμός και ποιότητα στόλου κ.α.) είναι πραγματικά αχρείαστες για το επιβατικό κοινό. Πρέπει να τελειώνουν μια και καλή!

 

Capital_SKAI_&Ομάδα_Αλήθειας_Seal_of_Approval.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειναι κανεις αφελης για να πιστευει οτι οι 24ωρες απεργιες ειναι για την διεκδικηση εργασιακων δικαιωματων.

 

Φυσικα και είναι για διεκδικήθουν δικαιώματα πως αλλιώς θα γίνει.

 

Πρώτα θα ξεκινήσεις με 24 ώρες και αν δεις ότι έχει συμμετοχή τότε προχωράς σε περισσότερες μέρες απεργίας.

Εννοείται πως όλα τα "κακά" κόβονται σιγά-σιγά. Απλά κόβονται πρώτα στους "άλλους" (γιατί να μας νοιάξει γι' "αυτούς") και μετά, όταν παγιωθεί η κατάσταση, θα έρθουν και σε μας αλλά........

Καλά τα είχε πει ο Martin Niemöller τότε (έχει μπει το ίδιο κείμενο και σε τραγούδι).

Τόσο αληθινό αλλά ποιος τον ακούει.

 

Και επί το ελληνικότερον "διαίρει και βασίλευε"

Όταν πήραν εμένα,

δεν υπήρχε κανείς πλέον,

που να μπορούσε να διαμαρτυρηθει....

 

Αυτό ακριβώς γίνεται δεν νοιάζεται ο ένας για τον άλλο λέει δημόσιος υπάλληλος δεν με νοιάζει.

Και για το 8ωρο, πείτε και για το 8ωρο πόσο κακό έκανε στην μεταπολιτευτική Ελλάδα. Και για τις άδειες μητρότητας να πείτε. Ευτυχώς, όλα αυτά σύντομα θα κοπούν και θα επανέλθει η κανονικότητα.

Ναι πολύ κανονικό να μην μπορει η μητέρα να πάρει άδεια για να είναι με το νεογέννητο παιδί της και ο εργαζόμενος να δουλευει απο το πρωί ως το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κατηγορηθήκαμε ότι πετάμε την μπάλα στην εξέδρα και τα σχόλιά μας είναι άσχετα, ας κάνουμε μερικά... σχετικά με τα παραπάνω σχόλια:

1) Δημόσια (δωρεάν) παιδεία: Με τη μορφή που έχει αυτή τη στιγμή (ελλιπής παρεχόμενη μόρφωση και παραπαιδεία, τεμπέληδες δάσκαλοι-δημόσιοι υπάλληλοι, πανεπιστήμια-λίκνα κομματόσκυλων και άτυπα γραφεία εύρεσης φθηνής εργασίας για τους καθηγητές) είναι πραγματικά αχρείαστη για μαθητές και γονείς. Πρέπει να τελειώνει μια και καλή!

2) Δημόσια (δωρεάν) υγεία: Με τη μορφή που έχει αυτή τη στιγμή (κακής ποιότητας υπηρεσίες υγείας, φακελάκια-φοροδιαφυγή, σκάνδαλα με μίζες και διακίνηση μαύρου χρήματος μεταξύ γιατρών του ΕΣΥ και φαρμακευτικών κ.α) είναι πραγματικά αχρείαστη για τους πολίτες. Πρέπει να τελειώνει μια και καλή!

3) Δημόσιες αστικές συγκοινωνίες: Με τη μορφή που έχουν αυτή τη στιγμή (απεργίες, κάκιστο επίπεδο εξυπηρέτησης, αριθμός και ποιότητα στόλου κ.α.) είναι πραγματικά αχρείαστες για το επιβατικό κοινό. Πρέπει να τελειώνουν μια και καλή!

 

Capital_SKAI_&Ομάδα_Αλήθειας_Seal_of_Approval.jpeg

Για ακομα μια φορα οσα γραφεις ειναι παντελως ασχετα και με το ποστ μου και με το τοπικ. Στο τριτο ακυρο σχολιο κερδιζεις ενα fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...