Προς το περιεχόμενο

Προκάτ σπίτι ... να το προχωρήσω?


demis_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δεν γράφω συχνά, ωστόσο επειδή όσο και αν έψαξα βρήκα λίγες και σχετικά παλιές πληροφορίες, θα ήθελα την άποψη σας. Τον τελευταίο καιρό «ψάχνομαι» για την αγορά/ανέγερση μιας προκατασκευασμένης μονοκατοικίας. Διαθέτουμε ένα δικό μας οικόπεδο και είπαμε να κάνουμε το επόμενο βήμα. Κλίνω προς τα εκεί, γιατί έχουμε συγκεκριμένο budget (100Κ), οπότε θέλω να έχω κατά το δυνατόν «κλειδωμένα» το κόστος κατασκευής αλλά και το χρόνο παράδοσης. Και τα δυο είναι εξίσου σημαντικά για μας.

Μιλάμε για βάρια προκατασκευή, ή/και σύμμεικτη. Από όσα μπόρεσα να ψάξω, είδα ότι τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει παρά πολύ οι επιλογές και η ευελιξία λύσεων που προσφέρονται στον πελάτη, τόσο που είναι πολύ κοντά στις συμβατικές κατασκευές. Τις τελευταίες δεν τις αποκλείω εντελώς, θέλω να αποφύγω όμως τις άπειρες αναποδιές (κυνήγι συνεργειών-κακοτεχνίες, κλπ) που μπορεί να προκύψουν, μιας και λόγω δουλειάς δε μπορώ να είμαι συνεχεία από πάνω τους.

Αυτό που δεν έχω βρει, είναι κάποιον που να ζει τα τελευταία χρόνια ήδη σε μια τέτοια κατοικία, ώστε να έχω από πρώτο χέρι εντυπώσεις, καλές ή κακές. Εννοείται ότι θα πάρω μπάλα όσες εκθέσεις μπορώ. Αν ξέρετε κάποιον, έχετε να προτείνετε καμιά εταιρεία, αν έχετε ακούσει κάτι, ή αν έχετε προσωπική εμπειρία βοηθήστε!! Ευχαριστώ εκ των πρότερων παιδιά, να είστε όλοι καλά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θεωρώ ότι το 2017 ένα προκατ σπίτι είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Η κατασκευή είναι άμεση (5 μήνες το πολύ), δεν έχεις άγχος μην πέσει σε μαλάκα εργολάβο - συνεργείο, η ποιότητα κατασκευής είναι ελεγχόμενη, είναι αντισεισμικά φτιαγμένα (ο σεισμός του 1997 να συμβεί ξανά ούτε που θα το νιώσεις) και πολλά ακόμα θετικά.

 

Εγώ λέω Go for it.

 

Ξέχασα φυσικά να αναφέρω ότι όλα τα σπίτια προκατ είναι πανέμορφα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προκατ με ρόδες τροχόσπιτου απο κάτω να το στηρίζει για να μην χρειαστεί να πληρώσεις και άδεια.

Ή είπα βλακεία ?Δεν είμαι σίγουρος

Όχι δεν είπες βλακεία νομίζω. Οι κατασκευές που είναι πάνω σε ρόδες (πχ τροχοβίλες) δεν πρέπει να θέλουν άδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελουν αδεια,αλλα θα πεταχτουν πολλοι να ζητησουν τελη κυκλοφοριας που το εχεις μεσα στο οικοπεδο σου ακουνητο.και εγω ειμαι υπερ του προκατ,και μαλιστα αν το στησεις κανονικα σε πλακα και βγαλεις αδεια,βγαλε για 50 μετρα,παρε ρευμα νερο και τελικες σφραγιδες,και μετα κανε οτι προεκτασεις θελεις.βεβαια αν εχεις 100κ για σπιτι προκατ σημερα,στηνεις γαματο προκατ,με ισχυρο πλαισιο για να βαλεις και τροχους και να γλυτωσεις το ετησιο ενοικιο του σπιτιου σου,εως και με δυνατοτητα μεταφορας.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελουν αδεια,αλλα θα πεταχτουν πολλοι να ζητησουν τελη κυκλοφοριας που το εχεις μεσα στο οικοπεδο σου ακουνητο.και εγω ειμαι υπερ του προκατ,και μαλιστα αν το στησεις κανονικα σε πλακα και βγαλεις αδεια,βγαλε για 50 μετρα,παρε ρευμα νερο και τελικες σφραγιδες,και μετα κανε οτι προεκτασεις θελεις.βεβαια αν εχεις 100κ για σπιτι προκατ σημερα,στηνεις γαματο προκατ,με ισχυρο πλαισιο για να βαλεις και τροχους και να γλυτωσεις το ετησιο ενοικιο του σπιτιου σου,εως και με δυνατοτητα μεταφορας.....

Το μέγεθος δεν παίζει ρόλο; Αρκεί να έχει ρόδες και γλιτώνεις την άδεια (και το ΕΝΦΙΑ αν κατάλαβα σωστά);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέγεθος παίζει ρόλο στην αντοχή του πλαισίου.οσο μεγαλύτερο,τόσο ισχυρότερη κατασκευή πρέπει να γίνει,για να μπουν οι άξονες με τους ανάλογους τροχούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως, εμένα οι επιλογές μου θα ήταν αγορά έτοιμης μονοκατοικίας ή προκάτ. Δεν θα πήγαινα σε αγορά διαμερίσματος (με τίποτα) ή κλασσική κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και με ροδες αν το συνδεσεις σε δικτυα υδρευσης ρευματος το πληρωνεις σαν σπιτι κανονικο και παρόλο που δεν θέλει άδεια οικοδομής θελει έγκριση από πολεοδομια για να  εγκαταστήσεις τροχοβιλλα

 

Εγκ-27860/4450/34/23-3-88      
"Εγκατάσταση Τροχόσπιτου - Τροχοβίλλας". 
 
              Τα τροχόσπιτα που δεν είναι κυκλοφορούντα οχήματα και 
ρυμολκούμενα από ΙΧ. αυτοκίνητα με αριθμό κυκλοφορίας του 
Υπουργείου Συγκοινωνιών, εφόσον μεταπίπτουν στην κατηγορία που 
περιγράφεται από την παρ.17 του Αρθ-2 του ΓΟΚ/85), δηλαδή 
μετατρέπονται σε εγκαταστάσεις με μόνιμη εξάρτησή τους από το 
περιβάλλον στο οποίο εγκαθίστανται και συνδέονται σταθερά με αυτό 
(π.χ. σταθερή σύνδεση με το έδαφος, κατασκευή βόθρου, σύνδεση με 
δίκτυα) ή εξυπηρετούν παραμονή ανθρώπων ή ζώων, εκτέλεση εργασίας 
ή άσκηση επαγγέλματος, αποθήκευση ή τοποθέτηση πραγμάτων, 
μηχανημάτων, κλπ., πρέπει πριν εγκατασταθούν σε γήπεδο ή οικόπεδα 
να έχουν άδεια της αρμόδιας για την έκδοση οικοδομικής αδείας 
Υπηρεσίας η οποία τα κρίνει κατά τις ισχύουσες πολεοδομικές 

διατάξεις."

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και με ροδες αν το συνδεσεις σε δικτυα υδρευσης ρευματος το πληρωνεις σαν σπιτι κανονικο και θελει και αδεια

Σκεφτόμουν τι μου διέφευγε και μάλλον είναι αυτό που λες, πρέπει να το έχω ξανακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει τελευταια, και για διαφορες κατοικιες, να διαλεγουν να τις κανουν ως μεταλλικες κατασκευες.

Δεν ξερω τι λεει συγκριτικα με τα αλλα προκατ, αλλα ειναι μια καλη εναλλακτικη επιλογη κι αυτη πλεον, οπως φαινεται.

 

Πχ δειτε εδω

https://www.afoitouloumi.gr/

 

Παντως κι εγω δεν θα διαλεγα πλεον συμβατικη κατασκευη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 100Κ παντως χτίζεις ανετα ενα σπιτι 100-120μ2 συμβατικης με την ποιοτητα που θελεις εσυ, τα υλικα που θες και στο σχεδιο που θελεις εσυ,με δυνατοτητα επεκτασης στο μελλον αν το επιθυμεις. Το μεγαλυτερο προβλημα της συμβατικης κατασκευης ειναι ο χρονος που απαιτειται, καθος και το ρισκο. Αν βρεις εναν αξιοπιστο και εμπειρο Μηχανικο να το αναλαβει εργολαβικα τοτε θα γλυτωσεις απο το τρεξιμο, εσυ θα πρεπει απλα να ενεγχεις τον μηχανικο οτι ολα θα γινονται οπως αναφερονται στο συμφωνητικο.

Αλλοιως ακομα και σε προκατ να πας, πληρωσε εναν εμπειρο μηχανικο να τον εχεις σαν συμβουλο γιατι οι πωλητες τα παρουσιαζουν ολα ωραια και ευκολα αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...