Προς το περιεχόμενο

Προκάτ σπίτι ... να το προχωρήσω?


demis_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις την εντυπωση οτι η μεταπωλητικη αξια  των συμβατικων ειναι καλυτερη?μονο η τοποθεσια τα δινει αξια.το σπιτι σαν σπιτι πηγαινει απατο..........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Ομοίως και εμένα ενδιαφέρει.

Το μόνο κόλλημα είναι η μεταπωλητική αξία των προκάτ που φαντάζομαι είναι χαμηλότερη των συμβατικών κατοικιών.

Αν είναι λίγο χαμηλότερη, είναι και λίγο χαμηλότερα το κόστος κατασκευής οπότε μία η άλλη :)

Προσωπικά σε συμβατική κατασκευή εν θα πήγαινα, αν αξιωθώ να φτιάξω σπίτι προκάτ θα είναι και το ψιλοκοιτάω είναι η αλήθεια. Δεν βλέπω τον λόγο να πάω σε κλασσική κατασκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

εχεις την εντυπωση οτι η μεταπωλητικη αξια  των συμβατικων ειναι καλυτερη?μονο η τοποθεσια τα δινει αξια.το σπιτι σαν σπιτι πηγαινει απατο..........

Δεν συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νομιζω οτι το πρωτο που μετραει γεονικοτερα ειναι η γη, το σημειο που βρισκεται ενα σπιτι. Ολα τα αλλα ερχονται δευτερα. Κατεληξα στην προκατασκευη υστερα απο 3+ χρονια ψαξιματος για αγορα συμβατικου. Εχω δει απιστευτα σπιτια σε δυσκολα σημεια (Πεντελη, στην κορυφη σχεδον, Διονυσος χωμενα στο δασος) σε καλες τιμες να μενουν απουλητα. Για μενα το σπιτι πρωτα απο ολα πρεπει να σε εξυπηρετει. Τεχνικα, χωροταξικα και ενεργειακα. Ειδικα εαν εισαι με μικρα παιδια (καλη ωρα) δε μπορεις να πας στου διαολου το κερατο. Εχω επισης δει απιστευτες κακοτεχνιες και αυθαιρεσιες. Εχω βιωσει σχετικα προσφατα την εμπειρια του να χτιζεις (το πατρικο μου) και ξερω οτι δεν εχω ουτε το χρονο ουτε την υπομονη, ουτε τις γνωσεις να εποπτευσω μια οικοδομη. Εχω δει συγγενεις και συναδελφους να ωρυονται με τα μαστορια. Επισης δε με ενδιαφερει να ριξω εναν οροφο απο πανω σε 20-30 χρονια για ενα παιδι-δε ξερω αν θα ζω και αν τα παιδια μου θα ζουν εδω. Με ενδιαφερει τωρα που ειναι μικρα να τους δωσω τα στοιχειωδη (λιγο χωμα να παιζουν) και να εχουν ομορφες αναμνησεις απο την παιδικη τους ηλικια. Να μην τρεχουν στο διαμερισμα που ζουμε και να μου χτυπαει ο αποκατω επειδη ειναι 17.20 και οχι 17.30. Για αυτο καλυτερα να επιλεξεις πρωτα τη γη που σε βολευει και μετα να κατασκευασεις. That's my story.

Σε λιγο θα ξεκινησουμε, πιστευω μεσα καλοκαιριου να ειμαστε ετοιμοι. Αν εκανα καλα η οχι θα φανει οπου να ναι. Παντως σκοπευω να κρατησω αυτο το thread σαν αναφορα για οσους μελλοντικα το σκεφτονται/ψαχνουν για προκατασκευη..

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που ξερω ειναι οτι στα προκατ χρειαζεσαι (οπως και στα συμβατικα βεβαια) εξαρχης εναν καλο μηχανικο απο διπλα

Αν μεινεις μονο στα λογια και στις υποσχεσεις αυτου που πουλαει τα προκατ,πιθανοτατα θα βιωσεις πολλες ασχημες εκπληξεις.

Επισης υπαρχει διαφορα στο κοστος,αλλα δεν ειναι τοσο χαοτικη οσο διαφημιζουν

Το μονο βεβαιο ειναι οτι εφοσον πληρουνται οι δυνατοτητες κατασκευης,ειναι μικροτερος ο χρονος αποπερατωσης

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@demis_n με το καλό να μπείτε! Αυτό που λες για την αυλή και τα διαμερίσματα είναι το πιο σημαντικό για μένα.

Αν μπορείς γράψε εδώ ή στείλε μου pm σε ποια εταιρεία καταλήξατε, πόσο βγήκε το κόστος τμ και πόσο στοίχισε η βάση.

Για αυτή εδώ τη μέθοδο έχει κανείς άποψη; Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα.

https://newdbhellas.gr/index.html

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανικος ειναι απαραιτητος γιατι αυτοι που πουλανε προκατ εχουν την ταση να απλουστευουν πραγματα και καταστασεις για να πουλησουν,καποιοι λενε χονδροειδεις παπ@ριες οπως πχ οτι δεν χρειαζεται αδεια για να χτισεις προκατ (αυτο ισχυει μονο για τροχοβιλες) ή δεν λαμβανουν υποψη τους περιορισμους απο τις κατα τοπου αρχιτεκτονικες επιτροπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αν μιλαμε για τπτ τσομπανηδες, τοτε ναι. Εμενα δε μου ετυχε κανενας τετοιος. Σε οσους πηγα ολοι ειχαν και το μηχανικο μαζι και χοντραδες δεν ακουσα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αλλα ηταν ο δικος τους μηχανικος

Ο οποιος δεν εχει ως δουλεια του να σε προστατευσει αλλα να βοηθησει την πωληση

Δεν χρειαζεται να πει ψεμματα,αρκει να αποκρυψει πραγματα που εσυ δεν ξερεις να ρωτησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...