Προς το περιεχόμενο

Προκάτ σπίτι ... να το προχωρήσω?


demis_n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50.000 κοστίζει έτοιμο διαμέρισμα των 50τμ σήμερα κι αυτός έχτισε 85τμ;;; :o

 

Δηλαδή έχτισε με 50.000€ και θα πουλήσει 100.000 που λέει ο λόγος;; :huh:

Στο διαμερισμα πληρωνεις την τοποθεσια, αν εχεις δικο σου οικοπεδο πέρα απο την θεμελιωση και καποια αλλα πραγματα, τα υπολοιπα κόστη ειναι ιδια, σοβαδες-μονωσεις-δαπεδα-Η/Μ-κουφωματα κτλ ειναι ιδια. Απλα τα διαμερισματα επειδη εχουν συνηθως "εργολαβικη" ποιοτητα έχουν και χαμηλο κοστος κατασκευης..

 

Στο παραδειγμα που αναφερω ο φιλος ειναι μηχανικός οπότε γλίτωσε 5-6 χιλιαρικα απο κοστος αδείας και επειδη ειναι και εμπειρος αλλα τοσα απο τα συνεργεια, κλεψιες σε υλικα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες το έτσι ντεε :P

 

Μόνο τα δικά του, του μηχανικού τα stuff δηλαδή και τα του αρχιτέκτονα που γλίτωσε δεν θέλει και πολύ... είπα κι εγώ :-)

 

Υ.Γ. Εν το μεταξύ στα έτοιμα, μόνο που γλιτώνεις τα σπατουλαρίσματα που είναι το μισό κόστος του ελαιοχρωματιστή φτάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες το έτσι ντεε :P

 

Μόνο τα δικά του, του μηχανικού τα stuff δηλαδή και τα του αρχιτέκτονα που γλίτωσε δεν θέλει και πολύ... είπα κι εγώ :-)

Κανενα 10ρι να ειναι αυτα, υποτε πας στα 60κ, παλι αρκετα κατω απο τα 1000€/τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσα Υ.Γ. στο τελευταίο μήνυμα :-)

 

Που αμα κάτσουμε και το αναλύσουμε εκτενέστερα και με μεγαλύτερη ακρίβεια, τότε το κόστος θα καταλήξει και κανά 80άρι χιλιάρικα :mrgreen: χαχαχα

 

(σύμφωνα με τις νορμάλ τιμές πάντα, οχι να 'χεις άκρες κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσα Υ.Γ. στο τελευταίο μήνυμα :-)

 

Που αμα κάτσουμε και το αναλύσουμε εκτενέστερα και με μεγαλύτερη ακρίβεια, τότε το κόστος θα καταλήξει και κανά 80άρι χιλιάρικα :mrgreen: χαχαχα

 

(σύμφωνα με τις νορμάλ τιμές πάντα, οχι να 'χεις άκρες κλπ)

 

Και παλι ομως, κατω απο 1000ε/τμ ειναι για 85τμ σπιτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως και αυτός είναι ο λόγος που δεν καθιερώθηκαν ποτέ τα προκατασκευασμένα όσον αφορά την ανέγερση/πώληση/αγορά μονοκατοικίας/μεζονέτας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο πλεονεκτημα στα προκατ ειναι ο αρκετος μικροτερος χρονος κατασκευης, κατι που βρισκει εφαρμογη κυρίως σε εμπορικές χρήσεις οπου ο χρόνος ειναι χρημα. Στη γερμανια πέρυσι ημουν στην κατασκευη ενος 3οροφου χωρου γραφειων προκατ, τελη απριλίου ξεκίνησαν και 7 ιουλιου ειχαν το παρτυ εγκαινίων....

Για κατοικια θα ελεγα θα βολευε για κανενα εξοχικο στα κατσαβραχα που η προσβαση ειναι δυσκολη, αλλα για κατι πιο νορμαλ αμφιβαλω αν θα βγει αρκετα φθηνοτερα σε σχεση με συμβατικη κατασκευη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά ανακαλύπτεις στη διαδρομή όταν χτίζεις.

Κοντά 4000 δώσαμε για να μας συνδέσουν με την αποχέτευση.

Και όχι σε καμιά Εκάλη, Καματερό έχτισα.

Μια μαλακία να κάνει ο μηχανικός σου με την πολεοδομία και το 2.5 χίλιαρο πρόστιμο (πάει εφορία βεβαιωμένη οφειλή) το χεις στο τσεπάκι.

 

Για να μη μιλήσω τα γαμησιάτικα τρεξίματα και λεφτά με δήμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα μου φαίνονται τα 100 χιλιάρικα για συμβατική μονοκατοικία 100-120 τ.μ. πάντως.

Δωσε μου τα 100 και ενα οικοπεδο στην Β.Ελλαδα και στο κάνω εργοτάξιο!

 

 

Πολλά ανακαλύπτεις στη διαδρομή όταν χτίζεις.

Κοντά 4000 δώσαμε για να μας συνδέσουν με την αποχέτευση.

Και όχι σε καμιά Εκάλη, Καματερό έχτισα.

Μια μαλακία να κάνει ο μηχανικός σου με την πολεοδομία και το 2.5 χίλιαρο πρόστιμο (πάει εφορία βεβαιωμένη οφειλή) το χεις στο τσεπάκι.

Για να μη μιλήσω τα γαμησιάτικα τρεξίματα και λεφτά με δήμους.

Η επιλογη μηχανικου ειναι το Α και το Ω, γιατι υπαρχουν πολλα λαμογια στο συναφι. Μια φορα ημουν στο ΙΚΑ και μπροστα ειχα ενα ζευγαρακι απο Γερμανια που εχτιζαν σπιτι Ελλαδα και εστελναν στον μηχανικο χρηματα και για τα ενσημα. Κανενα ενσημο κολλημενο τους λεει το ΙΚΑ, και επειδη το ΙΚΑ ειναι παντα στο ονομα του ιδιοκτητη προστιμο και ξανα πληρωμα για τα ενσημα του σπιτιου.

Σε αλλη περιπτωση ο μηχανικος πληρώνονταν με το να πουλαει τα ενσημα, ο παπαρας ομως τα πουλησε ολα για να παρει γρηγορα το χρημα. Παει για αυτοψια το ΙΚΑ και βλεπει ενα κτιριο στα θεμελια που ομως εχουν κολληθει ενσημα ακομα και για μπογιες. Ακυρωση των ενσημων και προστιμο.

Απο ιστοριες εχω να λεω πολλες, αλλα φταινε και οι πολιτες που δινουν 100-200Κ για ενα σπιτι με υλικα πολυτελειας αλλα ψαχνουν τον πιο φθηνο μηχανικο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι τα 4000 θα τα έδινες και σε προκάτ για την αποχέτευση. Δεν ξέρω τι παίζει Αθήνα πάντως από τη Λάρισα και πάνω που ξέρω με 1000 το τετραγωνικό αν έχεις οικόπεδα φτιάχνεις σπίτι ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Φαντάζομαι τα 4000 θα τα έδινες και σε προκάτ για την αποχέτευση. Δεν ξέρω τι παίζει Αθήνα πάντως από τη Λάρισα και πάνω που ξέρω με 1000 το τετραγωνικό αν έχεις οικόπεδα φτιάχνεις σπίτι ανετα

Παιδιά να σας ρωτήσω, ισχύει αυτό πού άκουσα ότι για προκατ δεν μπορείς να το κάνεις σε οικόπεδο πχ 250 τμ αλλά πρέπει να είναι τουλάχιστον 3-4 στρέμματα και παραπάνω? Γιατί είμαι πολύ ζεστός με το θέμα και εδώ και λίγο καιρό ψάχνω οικόπεδο οικοδομισημο γύρω στα 300 τμ,αν όμως ισχύει αυτό τότε άκυρο το εξοχικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να σας ρωτήσω, ισχύει αυτό πού άκουσα ότι για προκατ δεν μπορείς να το κάνεις σε οικόπεδο πχ 250 τμ αλλά πρέπει να είναι τουλάχιστον 3-4 στρέμματα και παραπάνω? Γιατί είμαι πολύ ζεστός με το θέμα και εδώ και λίγο καιρό ψάχνω οικόπεδο οικοδομισημο γύρω στα 300 τμ,αν όμως ισχύει αυτό τότε άκυρο το εξοχικό

Για οποιοδήποτε χτισμα εκτος απο τροχοσπιτο χρειάζεσαι αρτιότητα στο οικόπεδα. Εκτος σχεδίου κατα 95% η αρτιότητα ειναι στα 4 στρέμματα. Στα εντός σχεδίου ειναι αρκετά μικρότερη. Με 300τμ εκτός σχεδίου πας και παρκάρεις τροχοσπιτο, τιποτε αλλο νομιμα δεν μπορεις να βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...