Προς το περιεχόμενο

The RPG corner [ultra-mega thread συζήτησης]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν και γενικώς είμαι "ULTRA gamer" (έπαιζα τα πάντα, από την εποχή του Spectrum!), εντούτοις - κακά τα ψέμματα - ήμουν λάτρης ΚΥΡΙΩΣ των RPGs & Adventures. Πώς να το κάνουμε, είχαν/έχουν υπόβαθρο, σενάριο, πλοκή κτλ. Δεν είναι... Λάρα Κροφτ, μια γκόμενα με βύζους να τρέχει αλλόφρονη σε ένα level και να τα σκοτώνει όλα στο διάβα της...

 

Για μένα, αυτά είναι τα κορυφαία RPGs που έχω παίξει (όχι κατά σειρά προτίμησης ή βαθμολογίας, τα βάζω τυχαία):

 

- Neverwinter Nights series (σαν Baldur's Gate, ένα πράμα)

- Elder Scrolls series (με το "Oblivion" σαφώς λιγότερο καλό απ' τα λοιπά, διότι είχε βαρετή πλοκή)

- Gothic series (φοβερή σειρά)

- Icewind Dale series (σαν Baldur's Gate)

- Baldur's Gate series (ο "βασιλιάς" κατ' εμέ!)

- Pillars of Eternity (μια μοντέρνα "εκδοχή" του Baldur's Gate)

- Knights of the Old Republic series (καλά, "έλιωσα" με δαύτα, είμαι και φανατικός λάτρης του StarWars)

- Mass Effect series (σαν να παίζεις KotOR, αλλά ίσως καλύτερο)

- Dark Souls series (φοβερά games, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολα)

- The Witcher series (πολύ καλά μοντέρνα φτιαγμένα RPGs, φοβερά)

- Deus Ex series (ε... δεν γίνεται να μην παίξετε αυτά τα "φουτουριστικά" RPGs)

- Fallout series (το πρώτο ήταν turned-based strategy. Τα άλλα, RPGs)

- Might & Magic series (ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!)

- Dragon Age series (πάρα πολύ καλή σειρά επίσης)

- Planescape: Torment (τί να πούμε; Πρέπει να το παίξετε, δεν υπάρχει!)

- Ultima series (όταν είχαμε υπολογιστές με... 16Κ μνήμη, έσκιζαν!)

- Vampire: The Masquerade – Bloodlines (πάρα πολύ καλό)

- Dungeon Siege series (ίσως ΤΟ ΜΟΝΟ μαζί με τα Baldur's Gate, που είχαν βάλει το ΥΠ' ΑΡΙΘΜΟΝ ΕΝΑ factor των pen 'n paper RPG: είχαν ΠΑΡΤΥ/ΟΜΑΔΑ, δεν πολεμούσες μόνος σου, είχες 6-7 companions ΚΑΙ... ΜΟΥΛΑΡΙ για να το φορτώνεις με loot - όχι όπως τώρα που ο παίκτης κουβαλάει... δυο σπίτια πράγματα πάνω του και... τρέχει και πολεμά κι από πάνω!)

 

...Δεν γίνεται να θες να λέγεσαι "RPG-άκιας" και να μην έχεις παίξει τα παραπάνω. Σαφώς υπάρχουν και άλλα (τύπου "Diablo"), αλλά εγώ έβαλα τα "καθαρόαιμα" RPGs, αυτά που πάντα προτιμούσα - το Diablo πχ. είναι "hack-slash-προχωρώ-παρακάτω".

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ANNOUNCING D&D BEYOND

 

We are excited to announce development of D&D Beyond, an official digital toolset for use with the Dungeons & Dragons fifth edition rules. We have partnered with Curse to take D&D players beyond pen and paper, providing a rules compendium, character builder, digital character sheets, and more—all populated with official D&D content. D&D Beyond aims to make game management easier for both players and Dungeon Masters by providing high-quality tools available on any device, empowering beginners and veterans alike!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Dn8Kpmm_aJA

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσθέσω και εγώ δύο παιχνιδάκια, μου κάνει εντύπωσει που δεν έχουν αναφερθεί...

Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura της Troika Games ή Θεσμοί Games επί ΣΥΡΙΖΑ (δεν άντεξα) :-)

Crpg με κλασικό fantasy setting (δες Tolkien) όπου τεχνολογία και μαγεία συνυπάρχουν (όχι και τόσο ιδανικά). Ο κόσμος θυμίζει την περίοδο της βιομηχανικής επανάστασης του 19ου αιώνα στην Ευρώπη ή αλλιώς steampunk.
Το παιχνίδι όσον αφορά το character creation, το combat system και τα γραφικά (ισομετρική άποψη) θυμίζει αρκετά τα παλιά καλά fallout...
Ενδιαφέρουσα ιστορία, πλούσιος και ζωντανός κόσμος, μεγάλη διάρκεια και τρομερό replayability. Σε αυτό συνεισφέρει και το γεγονός ότι πολλά από τα quests μπορείς να τα τελείωσεις, εφόσον και αν επιθυμείς, χωρίς να δώσεις καν μάχη, απλά χρησιμοποιόντας διπλωματία.
Όταν κυκλοφόρησε δέχτηκε πολύ καλές κριτικές και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Σε γνωστό ιντερνετομάγαζο κοστίζει περίπου 5,50 ευρώ...
Για την ιστορία η Troika Games μας έδωσε επίσης το Temple of Elemental Evil και το εξαιρετικό Vampire: The Masquerade - Bloodlines...

Divine Divinity της Larian Studios

Ένα παιχνίδι που συνδυάζει στοιχεία από aRPG και cRPG. Και το κάνει ιδανικά. Ανελέητο Hack and slash, skill trees, inventory, random item generation κατευθείαν από DIablo. Convertation skills, reputation system, NPC reaction, story και βάθος κόσμου δανεισμένα κυρίως από Ultima. Κλασσικό fantasy setting και πολλές ώρες παιχνιδιού. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με το Beyond Divinity όπου η ψυχή του ήρωα μας είναι συνδεδεμένη με αυτή ενός Deathknight δύνοντας απολαυστικούς διαλόγους και πολύ γέλιο...

Όσοι θέλουν pure role playing και αρκετό ξύλο να μην τα προσπεράσουν. Επίσης σε γνωστό ιντερνετομάγαζο...

 

υ.γ. Αλήθεια, ποιός θυμάται το Dink Smallwood; :-D

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό δεν τα ανέφερα, ειδικά το 2ο. Γιατί είναι ανελέητο "φάπα-RPG", που τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ RPGs δεν είναι έτσι.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μπορεί ως προς το combat system να είναι φάπα - RPG όπως λες, αλλά η τριβή με τον κόσμο του παιχνιδιού είναι αρκετά βαθιά για να το χαρακτηρήσεις ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 10 rpgs που έχει βάλει, τα 4 είναι στην κατηγορία "φάπα-rpg" όπως λέει. Action RPG δηλαδή. 

 

Οπότε το επιχειρημά του δεν στέκει. 

 

Το Divine Divinity είναι ένα από τα καλύτερα RPG που έχουν φτιαχτεί, εφάμιλλο του Diablo 1-2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα παιχνιδι που παντα ολοι το ξεχνανε, ισως γιατι δεν ειχε τις πολλαπλες συνεχειες των υπλοιπων ειναι το jade empire, ελπιζω καποια στιγμη η bioware να επανελθει...

 

επισης να πουμε και ενα καλο λογο για το fable...που ηταν η rpg εκδοση του zelda...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αφορά tabletop RPG (pen and paper κοινώς ή επιτραπέζια κάθε μορφής), όχι video games.

 

 

 

Είπα να φτιάξω ένα topic, ή όπως λέει ο τίτλος μια γωνίτσα μόνο γιαυτά τα παιχνίδια αποκλειστικά, είτε rgp,είτε frpg,είτε a-rpg,[isometric rpg], είτε mmorpg, είτε action rpg,είτε shooter rpg,,νομίζω χωράει και το tabletop rpg μαζί μας,αφού από κει γεννήθηκαν τα CRPG.

 

Quoting the TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fallout series (το πρώτο ήταν turned-based strategy. Τα άλλα, RPGs)

LOLWUT?!

 

Γι' αυτό δεν τα ανέφερα, ειδικά το 2ο. Γιατί είναι ανελέητο "φάπα-RPG", που τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ RPGs δεν είναι έτσι.

Ναι ενώ το Dark Souls ή το Dungeon Siege δεν είναι action/φάπα, lol...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μπορεί ως προς το combat system να είναι φάπα - RPG όπως λες, αλλά η τριβή με τον κόσμο του παιχνιδιού είναι αρκετά βαθιά για να το χαρακτηρήσεις ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ...

 

Δεν διαφωνώ, αλλά όταν το combat-system είναι αυτή η αηδία του "Diablo", από RPG γίνεται... console-φάπα-game.

Δεν είναι έτσι τα κανονικά RPGs...

 

Στα κανονικά RPGs (βλ. Baldur's Gate, KotOR, Mass Effect κτλ), έχεις ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ της μάχης, των companions, της ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ που θα ακολουθήσεις. Και βασικά... άμα είναι ΣΟΛΟ-hero game, εξ' αρχής δεν είναι "real-RPG". Τα κανονικά RPGs στηρίζονται στο "ΠΑΡΤΥ", στην ΟΜΑΔΑ των ηρώων (με διαφορετικά attributes, abilities κτλ).

 

Φυσικά... είμαι "δεινόσαυρος" και έχω ξεκινήσει με "D'nD" pen-paper, οπότε σας ομιλώ από τα βάθη μιας... σπηλιάς. Εσείς οι περισσότεροι είστε νέοι και έχετε μάθει ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ gaming, οπότε και δεν καταλαβαίνετε τί εννοώ ακριβώς. "Πα-μαλ", που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...