Προς το περιεχόμενο

The RPG corner [ultra-mega thread συζήτησης]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν και γενικώς είμαι "ULTRA gamer" (έπαιζα τα πάντα, από την εποχή του Spectrum!), εντούτοις - κακά τα ψέμματα - ήμουν λάτρης ΚΥΡΙΩΣ των RPGs & Adventures. Πώς να το κάνουμε, είχαν/έχουν υπόβαθρο, σενάριο, πλοκή κτλ. Δεν είναι... Λάρα Κροφτ, μια γκόμενα με βύζους να τρέχει αλλόφρονη σε ένα level και να τα σκοτώνει όλα στο διάβα της...

 

Για μένα, αυτά είναι τα κορυφαία RPGs που έχω παίξει (όχι κατά σειρά προτίμησης ή βαθμολογίας, τα βάζω τυχαία):

 

- Neverwinter Nights series (σαν Baldur's Gate, ένα πράμα)

- Elder Scrolls series (με το "Oblivion" σαφώς λιγότερο καλό απ' τα λοιπά, διότι είχε βαρετή πλοκή)

- Gothic series (φοβερή σειρά)

- Icewind Dale series (σαν Baldur's Gate)

- Baldur's Gate series (ο "βασιλιάς" κατ' εμέ!)

- Pillars of Eternity (μια μοντέρνα "εκδοχή" του Baldur's Gate)

- Knights of the Old Republic series (καλά, "έλιωσα" με δαύτα, είμαι και φανατικός λάτρης του StarWars)

- Mass Effect series (σαν να παίζεις KotOR, αλλά ίσως καλύτερο)

- Dark Souls series (φοβερά games, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολα)

- The Witcher series (πολύ καλά μοντέρνα φτιαγμένα RPGs, φοβερά)

- Deus Ex series (ε... δεν γίνεται να μην παίξετε αυτά τα "φουτουριστικά" RPGs)

- Fallout series (το πρώτο ήταν turned-based strategy. Τα άλλα, RPGs)

- Might & Magic series (ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!)

- Dragon Age series (πάρα πολύ καλή σειρά επίσης)

- Planescape: Torment (τί να πούμε; Πρέπει να το παίξετε, δεν υπάρχει!)

- Ultima series (όταν είχαμε υπολογιστές με... 16Κ μνήμη, έσκιζαν!)

- Vampire: The Masquerade – Bloodlines (πάρα πολύ καλό)

- Dungeon Siege series (ίσως ΤΟ ΜΟΝΟ μαζί με τα Baldur's Gate, που είχαν βάλει το ΥΠ' ΑΡΙΘΜΟΝ ΕΝΑ factor των pen 'n paper RPG: είχαν ΠΑΡΤΥ/ΟΜΑΔΑ, δεν πολεμούσες μόνος σου, είχες 6-7 companions ΚΑΙ... ΜΟΥΛΑΡΙ για να το φορτώνεις με loot - όχι όπως τώρα που ο παίκτης κουβαλάει... δυο σπίτια πράγματα πάνω του και... τρέχει και πολεμά κι από πάνω!)

 

...Δεν γίνεται να θες να λέγεσαι "RPG-άκιας" και να μην έχεις παίξει τα παραπάνω. Σαφώς υπάρχουν και άλλα (τύπου "Diablo"), αλλά εγώ έβαλα τα "καθαρόαιμα" RPGs, αυτά που πάντα προτιμούσα - το Diablo πχ. είναι "hack-slash-προχωρώ-παρακάτω".

έχω pc με επεξεργαστή intel core2duo στα 2.93 GHz, ram 4gb και windows 10 64 bit. Με αυτή τη σύνθεση θέλω να παίξω rpg τύπου gothic,witcher κλπ. να μην είναι δηλαδή fps και να έχει μεγάλο κόσμο για εξερεύνηση. Έχω παίξει το gothic2 και ξετρελάθηκα.Τι θα μου προτείνατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα μαλλον οχι και τοσο γνωστο αγαπημενο μου RPG απο εποχη PSX. Legend of Dragoon. 

Αλλα αγαπημενα RPG απο παλια:

Final Fantasy 9, X

Kingdom Hearts 1 + 2

Grandia 1 + 2

Πολυ καλα επισης τα Fable.

Πολυ πολυ γαματο ενω δεν το περιμενα, τα Mass Effect. 

Και αγαπημενο παιχνιδι απο τα μοντερνα, Witcher.

Και για τα τελευταια σχεδον 3 χρονια επαιζα και ενα online MMORPG το Marvel Heroes με 1500+ ωρες αν και μετα απο τις μισες απο αυτες ειχε κορεστει και με τραβουσαν πισω που και που διαφορα event μονο, ετσι κι αλλιως το παιχνιδι τερματιζει τη λειτουργια του αυτες τις μερες και το εσβησα προσφατα αφου με εβγαλαν απτο διλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0:38 We've also ruled out action RPGs and MMOs

6:31 Diablo 3 :D

Προσωπικά θα έβγαζα τα Diablo 3, Undertale και θα έβαζα τα KOTOR, Fallout 2 ( ή Divinity Original Sin). Ευχάριστη έκπληξη το Final Fantasy X, δεν το περιμένα σε λίστα για PC.

Κατά τα άλλα μιά χαρά είναι η λίστα τους, προτείνεται σε όποιον θέλει να ξεκινήσει την ενασχόληση του με το είδος, αρκεί να αφήσει το Planescape: Torment προς το τέλος. :)

 

 

Επεξ/σία από Bagerisu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
30 λεπτά πριν, KNSM είπε

Στηριξα PoE II στο Fig οποτε το εχω ηδη στο Steam και περιμενω την 3η Απριλιου να το κατεβασω και να το παιξω. Λατρεψα το πρωτο PoE

Λάτρης του πρώτου στήριξα και γω το Deadfire (multiclass hell yeah:D). Εν αναμονή της κυκλοφορίας ξεκίνησα δεύτερο playthrough για να το έχω φρέσκο.

Επίσης στήριξα και το Pathfinder στο Kickstarter...

Spoiler

Το παιχνίδι είναι σε Alpha, έχει ακόμα δρόμο. Παρ' όλα αυτά δείχνει υποσχόμενο, βοηθάει και η πένα του Avellone.

Ένα ακόμη παιχνίδι που στήριξα, δεν αναφέρεται στο video, είναι το Stygian: Reign of the Old Ones. Σε όσους αρέσει το Λαβκραφτικό σύμπαν αξίζει να ρίξουν μια ματιά. Λογικά θα κυκλοφορίσει προς το τέλος του χρόνου.

Spoiler

 

Από τα υπόλοιπα ξεχωρίζω τα Vampyr, Ni No Kuni, Druidstone, Death Trash, No Truce with the Furies και το ιδιαίτερα γαργαλιστικο Odd Gods (90's music and pop culture).  Δυστυχώς για τα περισσότερα δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες και η κυκλοφορία τους για φέτος δεν είναι σίγουρη. Για το τέλος άφησα τα Bard's Tales IV και Wasteland 3. Γνωστά παιχνίδια με παρελθόν, όμως μετά το μέτριο Wasteland 2 και το απογοητευτικό ως προς τα game mechanics Numenera της ίδιας εταιρίας, πλέον κρατώ μικρό καλάθι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
16 λεπτά πριν, bilisios είπε

Τελείωσα σήμερα και το Legend of Grimrock 2. Επειδή δεν σκαμπάζω και πολλά, υπάρχει τίποτα παρόμοιο για να αρχίσω;

 

5 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Πολύ καλός τίτλος , άξιος συνεχιστής της σειράς. Αν δεν σε χαλάνε τα ρετρό γραφικά μπορείς να ρίξεις και μια ματιά τα προηγούμενα, με προτίμηση στα 3,5,6,7...

Ρίξε μια ματιά και αυτό

http://store.steampowered.com/app/296570/Lords_of_Xulima/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bilisios είπε

Όσο πιο συνοπτικά μπορείτε, γιατί το Might and Magic X είναι mixed στο steam?

Από τα λίγα που διάβασα κυρίως λόγο τεχνικών θεμάτων (DRM, Uplay, some bugs)...

Σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιοι που είχαν μεγάλες προσδοκίες οι οποίες δεν καλύφθηκαν...

Προσωπικά το βρήκα διασκεδαστικό και χορταστικό. Αν σε προβληματίζει, όπως είπα και πιο πάνω, μπορείς να ρίξεις μια ματιά τους παλιότερους τίτλους της σειράς. Στο gog υπάρχουν σίγουρα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilisios είπε

Όσο πιο συνοπτικά μπορείτε, γιατί το Might and Magic X είναι mixed στο steam?

Γιατί αυτοί που βάλανε τις βαθμολογίες δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται. Το παιχνίδι είναι μια χαρά κλασσικούρα, διασκεδαστικότατο και αξίζει και το expansion.

Δες εδώ και για τις εμπειρίες του forum, έχω γράψει αρκετά.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/480372-might-magic-x-legacy/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε στο Metacritic βλεπω γενικα διαφορετικη υποδοχη παντως για το εν λογω παιχνιδι για να πεις οτι φταινε μονο οι κριτικες του steam

http://www.metacritic.com/game/pc/might-magic-x-legacy

Σε πιο προσφατα παιχνιδια τελειωσα προσφατα το καινουργιο(σαν κυκλοφορια στο pc)Final Fantasy XII the zodiac age.

Ισως το τελευταιο καλο(υπο την εννοια του διαμαντιου που λεμε σε τετοιες περιπτωσεις)Final Fantasy,ειδικα απο Square enix μερια σε 60fps(στις κονσολες τρεχει στα 30).

Υποστηριζει και ultrawide αναλυσεις και γενικα θεωρειται με διαφορα η καλυτερη εκδοση που κυκλοφορει.Δυστηχως εχει denuvo(για οποιον τον ενδιαφερουν πολυ αυτα)που ελπιζω να το βγαλουν τελειως σε μελλοντικο patch),αλλα κατα τα αλλα το προτεινω αν οχι στην τωρινη τιμη εστω απο κλειδαδικα ή σε καποιο καλο sale.

Ψιλο απογοητευση οι εντυπωσεις απο το Remake του Secret of mana που το περιμενα να βγει,μαλλον θα το τιμησω σε καποιο καλο steam sale.

Αναμενω 6 Μαρτιου να δω και το Final Fantasy XV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...