Προς το περιεχόμενο

The RPG corner [ultra-mega thread συζήτησης]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ, αλλά όταν το combat-system είναι αυτή η αηδία του "Diablo", από RPG γίνεται... console-φάπα-game.

Δεν είναι έτσι τα κανονικά RPGs...

 

Στα κανονικά RPGs (βλ. Baldur's Gate, KotOR, Mass Effect κτλ), έχεις ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ της μάχης, των companions, της ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ που θα ακολουθήσεις. Και βασικά... άμα είναι ΣΟΛΟ-hero game, εξ' αρχής δεν είναι "real-RPG". Τα κανονικά RPGs στηρίζονται στο "ΠΑΡΤΥ", στην ΟΜΑΔΑ των ηρώων (με διαφορετικά attributes, abilities κτλ).

 

Φυσικά... είμαι "δεινόσαυρος" και έχω ξεκινήσει με "D'nD" pen-paper, οπότε σας ομιλώ από τα βάθη μιας... σπηλιάς. Εσείς οι περισσότεροι είστε νέοι και έχετε μάθει ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ gaming, οπότε και δεν καταλαβαίνετε τί εννοώ ακριβώς. "Πα-μαλ", που λένε...

 

Καταλαβαίνω ότι στο δικό σου βιβλίο RPG σημαίνει διαχείριση ομάδας και tactical combat. Αν ήταν όμως έτσι και το Commandos θα το λέγαμε RPG. Θεωρείται όμως tactical combat strategy game. Γιατί πολύ απλά δεν έχει ανάπτυξη χαρακτήρα. Δεν έχει αρκετή αλληλεπίδραση με τον κόσμο. Δεν παίρνεις αποφάσεις που διαμορφώνουν τις καταστάσεις γύρω σου.

Καλό και άγιο το Dungeon Siege. Παιχνιδάρα. Σου δίνουν ένα αγροτόπαιδο, μαζεύεις μια ομάδα και μετά μοιράζεις attributes και πόνο. Τίποτα παραπάνω, απλό αγνό ξύλο. Ε, για κανένα λόγο δεν το λες ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ RPG.

Και εγώ από τα βάθυ μιας σπηλιάς μιλάω και ας μην είμαι δεινόσαυρος. Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και solo pnp RPG...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και από μένα. Παλιός rpgάς και crpgάς και γω. :-)

 

Πρώτο crpg που έπαιξα το 1986 σε Commodore 128D ήταν το Bard's Tale. Δεν υπήρχε λόγος συζήτησης για γραφικά τότε. Απλά δεν υπήρχαν γραφικά. Το παιχνίδι ήταν 99,9% σε text mode. Ούτε action, ούτε hack'n'slash. Όλο το action ήταν στο μυαλό και στη φαντασία. Ο εθισμός? Απίστευτος! Ατελείωτες ώρες gameplay. Ουσιαστικά single player pen and paper με party.

 

Και για μένα όπως προείπε κάποιος το party είναι η πιο ολοκληρωμένη εμπειρία σε crpg/rpg. Τα Baldur's Gate και όλα τα παιχνίδια της Black Isle με Infinity Engine είναι τα αγαπημένα μου. Πάντα προτιμούσα crpg με party και turn based σύστημα μάχης. Αυτό βέβαια δεν με απέτρεψε από το να τερματίσω το πρώτο Diablo, 6 φορές και να περάσω επίσης ατελείωτες ώρες γυρίζοντας τους κόσμους του Arena και του Daggerfall ανεβάζοντας τα attributes οπως και όπου μπορούσα (εντελώς έξω από το main quest).

 

Θέλω να πω, ότι η rpg εμπειρία είναι αρρώστια, που εάν την κολλήσεις, γίνεσαι junkie με ό,τι κυκλοφορεί. Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου και αισθητικής (γνώμη μου).

 

(Παρεπιπτόντως, έχει προλάβει να ασχοληθεί κανένας με το Planescape: Tales of Numenera? Καμία γνώμη?)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το numenera δεν το έχω παίξει ακόμα, σκοπεύω να το κάνω αργότερα που θα έχει πέσει η τιμή. Πάντως, αν ρίξεις μια βόλτα στο νετ δυστυχώς δεν θα διαβάσεις και τα καλύτερα...

 

Υ.Γ. Πατριώτη το πήραμε το ματσάκι εχτες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, αλλά όταν το combat-system είναι αυτή η αηδία του "Diablo", από RPG γίνεται... console-φάπα-game.

Δεν είναι έτσι τα κανονικά RPGs...

 

Στα κανονικά RPGs (βλ. Baldur's Gate, KotOR, Mass Effect κτλ), έχεις ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ της μάχης, των companions, της ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ που θα ακολουθήσεις. Και βασικά... άμα είναι ΣΟΛΟ-hero game, εξ' αρχής δεν είναι "real-RPG". Τα κανονικά RPGs στηρίζονται στο "ΠΑΡΤΥ", στην ΟΜΑΔΑ των ηρώων (με διαφορετικά attributes, abilities κτλ).

 

Φυσικά... είμαι "δεινόσαυρος" και έχω ξεκινήσει με "D'nD" pen-paper, οπότε σας ομιλώ από τα βάθη μιας... σπηλιάς. Εσείς οι περισσότεροι είστε νέοι και έχετε μάθει ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ gaming, οπότε και δεν καταλαβαίνετε τί εννοώ ακριβώς. "Πα-μαλ", που λένε...

 

Nα ένα κανονικό rpg.

 

 

rpg-7-launcher.gif

Tα υπολοιπα ειναι δικοί σου,αυθαιρετοι ισχυρισμοί.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, αλλά όταν το combat-system είναι αυτή η αηδία του "Diablo", από RPG γίνεται... console-φάπα-game.

Δεν είναι έτσι τα κανονικά RPGs...

 

Στα κανονικά RPGs (βλ. Baldur's Gate, KotOR, Mass Effect κτλ), έχεις ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ της μάχης, των companions, της ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ που θα ακολουθήσεις. Και βασικά... άμα είναι ΣΟΛΟ-hero game, εξ' αρχής δεν είναι "real-RPG". Τα κανονικά RPGs στηρίζονται στο "ΠΑΡΤΥ", στην ΟΜΑΔΑ των ηρώων (με διαφορετικά attributes, abilities κτλ).

 

Φυσικά... είμαι "δεινόσαυρος" και έχω ξεκινήσει με "D'nD" pen-paper, οπότε σας ομιλώ από τα βάθη μιας... σπηλιάς. Εσείς οι περισσότεροι είστε νέοι και έχετε μάθει ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ gaming, οπότε και δεν καταλαβαίνετε τί εννοώ ακριβώς. "Πα-μαλ", που λένε...

Εγω καταλαβα οτι τα γαλλικα τα ξες καλυτερα απο τα rpg,σποτ ον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, σωστά... Όταν έπαιζα εγώ RPG, οι ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ήταν είτε αγέννητοι είτε πιο μικροί από μένα!!!

(Μαθαίνετε για την... Χούντα απ' την "Μηχανή του Χρόνου" και άλλα ντοκιμαντέρ, όταν εγώ την ΕΖΗΣΑ παιδί δημοτικού...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, σωστά... Όταν έπαιζα εγώ RPG, οι ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ήταν είτε αγέννητοι είτε πιο μικροί από μένα!!!

(Μαθαίνετε για την... Χούντα απ' την "Μηχανή του Χρόνου" και άλλα ντοκιμαντέρ, όταν εγώ την ΕΖΗΣΑ παιδί δημοτικού...).

 

Το μόνο που λείπει από post σας είναι το ''ΘΑ ΣΕΒΕΣΤΕ''. Από κει και πέρα, περιμένω από εσάς που έχετε εντρηφύσει στα RPG εκ την γενέση τους, να στηρίξετε τις απόψεις σας με απτά επιχειρήματα και όχι με φράσεις ''εγώ έζησα την Χούντα'' μιας και δεν έχουν καμμιά σχέση με το θέμα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, σωστά... Όταν έπαιζα εγώ RPG, οι ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ήταν είτε αγέννητοι είτε πιο μικροί από μένα!!!

(Μαθαίνετε για την... Χούντα απ' την "Μηχανή του Χρόνου" και άλλα ντοκιμαντέρ, όταν εγώ την ΕΖΗΣΑ παιδί δημοτικού...).

WOW!

Ανατριχίλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nαι, σωστά... Όταν έπαιζα εγώ RPG, οι ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ήταν είτε αγέννητοι είτε πιο μικροί από μένα!!!

(Μαθαίνετε για την... Χούντα απ' την "Μηχανή του Χρόνου" και άλλα ντοκιμαντέρ, όταν εγώ την ΕΖΗΣΑ παιδί δημοτικού...).

Καλά κι όταν πρωτοοδηγούσες, ο Lewis Hamilton ήταν 3-4 ετών. Άρα επειδή είσαι "παλιότερος" οδηγείς καλύτερα από ότι οδηγεί αυτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

EITR

 

https://youtu.be/z4EWdcoSpAo

 

μέσα στο 17 είναι να κυκλοφορήσει! ήδη με 2.5 χρόνια στην ανάπτυξη

https://youtu.be/NwRXSC4hCCM

 

http://eitrthegame.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και γενικώς είμαι "ULTRA gamer" (έπαιζα τα πάντα, από την εποχή του Spectrum!), εντούτοις - κακά τα ψέμματα - ήμουν λάτρης ΚΥΡΙΩΣ των RPGs & Adventures. Πώς να το κάνουμε, είχαν/έχουν υπόβαθρο, σενάριο, πλοκή κτλ. Δεν είναι... Λάρα Κροφτ, μια γκόμενα με βύζους να τρέχει αλλόφρονη σε ένα level και να τα σκοτώνει όλα στο διάβα της...

 

Για μένα, αυτά είναι τα κορυφαία RPGs που έχω παίξει (όχι κατά σειρά προτίμησης ή βαθμολογίας, τα βάζω τυχαία):

 

- Neverwinter Nights series (σαν Baldur's Gate, ένα πράμα)

- Elder Scrolls series (με το "Oblivion" σαφώς λιγότερο καλό απ' τα λοιπά, διότι είχε βαρετή πλοκή)

- Gothic series (φοβερή σειρά)

- Icewind Dale series (σαν Baldur's Gate)

- Baldur's Gate series (ο "βασιλιάς" κατ' εμέ!)

- Pillars of Eternity (μια μοντέρνα "εκδοχή" του Baldur's Gate)

- Knights of the Old Republic series (καλά, "έλιωσα" με δαύτα, είμαι και φανατικός λάτρης του StarWars)

- Mass Effect series (σαν να παίζεις KotOR, αλλά ίσως καλύτερο)

- Dark Souls series (φοβερά games, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολα)

- The Witcher series (πολύ καλά μοντέρνα φτιαγμένα RPGs, φοβερά)

- Deus Ex series (ε... δεν γίνεται να μην παίξετε αυτά τα "φουτουριστικά" RPGs)

- Fallout series (το πρώτο ήταν turned-based strategy. Τα άλλα, RPGs)

- Might & Magic series (ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!)

- Dragon Age series (πάρα πολύ καλή σειρά επίσης)

- Planescape: Torment (τί να πούμε; Πρέπει να το παίξετε, δεν υπάρχει!)

- Ultima series (όταν είχαμε υπολογιστές με... 16Κ μνήμη, έσκιζαν!)

- Vampire: The Masquerade – Bloodlines (πάρα πολύ καλό)

- Dungeon Siege series (ίσως ΤΟ ΜΟΝΟ μαζί με τα Baldur's Gate, που είχαν βάλει το ΥΠ' ΑΡΙΘΜΟΝ ΕΝΑ factor των pen 'n paper RPG: είχαν ΠΑΡΤΥ/ΟΜΑΔΑ, δεν πολεμούσες μόνος σου, είχες 6-7 companions ΚΑΙ... ΜΟΥΛΑΡΙ για να το φορτώνεις με loot - όχι όπως τώρα που ο παίκτης κουβαλάει... δυο σπίτια πράγματα πάνω του και... τρέχει και πολεμά κι από πάνω!)

 

...Δεν γίνεται να θες να λέγεσαι "RPG-άκιας" και να μην έχεις παίξει τα παραπάνω. Σαφώς υπάρχουν και άλλα (τύπου "Diablo"), αλλά εγώ έβαλα τα "καθαρόαιμα" RPGs, αυτά που πάντα προτιμούσα - το Diablo πχ. είναι "hack-slash-προχωρώ-παρακάτω".

Ο πρωτος υπολογιστης μου Spectrum 48k με τα λαστιχενια κουμπια και δωρο το Jet Pac και ενα αλλο με ενα μαγειρα δε θυμαμαι πως λεγετε.

Rpg only παιχτης.

 

Αγαπημένα

 

Pool of Darkness

Eye of the Beholder

Daggerfall

Ultima underworld

Ultima 7  I & II ( το οποίο το ξανατερματισα προσφατα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...