Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ οσο διαβάζω σημερα με τυπους που εχουν παραπάνω απο εναν Ryzen, ειναι και λιγο silicon lottery ο mem controler του Ryzen ακομα και στο ιδιο Mobo ο ενας με τον αλλο επεξεργαστη μπορει να μη σηκώνουν τα ιδια Mhz στις μνημες, κατι που λυνετε με λιγο voltage control.

 

εγώ προσωπικά από day one είχα 3200 χωρίς πρόβλημα , με κάθε bios από την πρώτη μέρα άλλαζε αυτό ....

από οτι γράφει ο elmor στο ocnet ειναι κάτι που το διορθώνουν με τον καιρό (και όντως το κάνουν) και τέλος του Μαρτίου περιμένουμε 

καινούργια bios με το Update στο microcode .

Με βάση τα παραπάνω και την εμπειρία μου μέχρι τώρα θα έλεγα ότι ειναι θέμα συμβατότητας και όχι silicone lottery

το να μπορέσεις να δουλέψεις με στοκ ταχύτητες ραμ  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω μεχρι ενος σημειου. Οσοο ανεβαινει η τιμη ενος mobo συνηθως τοσο καλυτερα components εχει. Γραφω στα @@ μου το αν εχει 8 ή 28 USB3, αλλα το να εχει καλα components οπως capacitors και inductors ειναι κατι που του δινω προσοχη ακομα κι ας μην κανω overclock.

Ο λογος ειναι οτι αυτα τα parts κανουν degrade over time+temperature. Οποτε οσο καλυτερα ειναι (black caps 10k hours@105oC) ή περισσοτερα (10-14 phase) τοσο καλυτερα θα διαχειρiζοντε τα normal loads, και θα ειναι ποιο κρυα βελτιώνοντας την μακροζωια του motherboard.

Κοιταξε να δεις σιγουρα ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια. Παντως καποιο παιδι εδω ειχε ανεβασει τις μητρικες και αναλυτικα τι πυκνωτες φορανε. Σε ολες τις μαρκες οι φθηνες x370 φοραγαν τα ιδια με τις ακριβες. Σιγουρα οσο πιο τοπ τοσο καλυτερα σε αντοχη και υποστηριξη αλλα θεωρω οτι καποιες φορες ειναι overkill καποιες μητρικες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι εδώ και 10 χρόνια με τον 9950 και αρχίζουν και φαίνονται. Είμαι και εγώ ανάμεσα στον 1700 1600χ 1600 και 1500 και δεν ξέρω ποιόν να αγοράσω.

1.Άμα πάρω τον 1700 θα τον κρατήσω πάνω από 5 χρόνια.

2.Άμα πάρω τον 1500 θα τον αλλάξω αργότερα με τον Ζεν2.

3. Άμα αγοράσω τον 1600χ θα είναι κάτι ενδιάμεσο

 

Το σίγουρο είναι ότι η μητρικές που θα βγούνε αργότερα θα είναι πολύ καλύτερες για τους ζεν2. (Ddr4 σε μεγαλύτερες συχνότητες ή και ddr5.)

Συμπέρασμα που βγάζουμε είναι ή αγοράζεις ακριβή μητρική με 1700 για να την κρατήσεις για πολλά χρόνια και αργότερα αγοράζεις ζεν2 με χειρότερες επιδόσεις λόγω παλιάς μητρικής ή αγοράζεις μητρική τον 100-160 € και 1600χ τον αλλάζεις μαζί με μητρική.

1. Περίπτωση 345+260=605 + 350ζεν2=955

2.Περίπτωση160+250=410+410(zen2+motherboard)=820

Πιθανόν να τώρα να σας έβαλα σε σκέψεις. Πάντως εγώ είμαι ακόμα μπερδεμένος.

 

 

Είμαι περίπου στο ίδιο μπέρδεμα 

Εχω τον Q9550 εδω και αρκετά χρόνια και σκέφτομαι

 

1600 , 1600x ή 1700

1600 και σε καμια 3τια μιλάμε , με stock cpu fan

1600x + 40+ και βγαζουμε λίγο παραπανω χρόνια κανα 5τία 

1700 και πάμε παλι στα 5+ και γλιτώνω και τα λεφτα τις ψήκτρα

 

Μητρική εχω δει την Asus Prime X370-Pro   στα  180 στο Μ-χ γνωστό μαγαζί που φαίνεται μια μέση λύση !!! 

 

οπότε εχουμε και λέμε 300 (CPU) + 180 (M/B) + 160 (RAM) + 200 (VGA)

 

έχω τροφοδοτικό Corsair TX650 και SSD 280 και ενα κουτάκι  Thermaltake Soprano

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 7 ετη με τον 955, τον εδωσα πριν 2 ημερες. Τα λεφτα που χρειαζονται για να στησεις ενα gaming υπολογιστη, σε σχεση με τις δυνατοτητες που περνεις, εχουν μειωθει αρκετα σε σχεση με πριν μια 5ετία.

7 χρονια...εεε?   ωραιος..!! 

 

κι εγω εχω τον 720ΒΕ απο το 2009(!!!) και ακομα το σκεφτομαι να τον αλλαξω...!! για την χρηση που κανει...!

 

οντως η εξελιξη εχει επιβραδυνθει, και εχουν αναλυθει οι αιτιες σε αλλα θεματα.  τωρα με τις αλλαγες, εγω σκεφτομαι σοβαρα να ......κανω τα 2 --> 1. 

δλδ να δωσω και τα 2 συστηματα και παω σε ενα AM4, αλλα αργοτερα, οταν θα εχει σταθεροποιηθει η πλατφορμα, και θα γινει αρκετο debugging. 

απο φθινοπωρο- χειμωνα, δλδ, βλεπουμε...!!  ετσι κι αλλιως με τον FX να κραταει ακομα, δεν υπαρχει καμια πιεση...............

 

με αυτο θα εχω αυξημενη αποδοση, μειωμενη καταναλωση (ειδικα σε σχεση με FX), νεοτερη πλατφορμα, πιο συγχρονο συστημα. 

 

αλλα... θελει λιγο χρονο η ΑΜ4, να διορθωθουν τα bugs. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 χρονια...εεε?   ωραιος..!! 

 

κι εγω εχω τον 720ΒΕ απο το 2009(!!!) και ακομα το σκεφτομαι να τον αλλαξω...!! για την χρηση που κανει...!

 

οντως η εξελιξη εχει επιβραδυνθει, και εχουν αναλυθει οι αιτιες σε αλλα θεματα.  τωρα με τις αλλαγες, εγω σκεφτομαι σοβαρα να ......κανω τα 2 --> 1. 

δλδ να δωσω και τα 2 συστηματα και παω σε ενα AM4, αλλα αργοτερα, οταν θα εχει σταθεροποιηθει η πλατφορμα, και θα γινει αρκετο debugging. 

απο φθινοπωρο- χειμωνα, δλδ, βλεπουμε...!!  ετσι κι αλλιως με τον FX να κραταει ακομα, δεν υπαρχει καμια πιεση...............

 

με αυτο θα εχω αυξημενη αποδοση, μειωμενη καταναλωση (ειδικα σε σχεση με FX), νεοτερη πλατφορμα, πιο συγχρονο συστημα. 

 

αλλα... θελει λιγο χρονο η ΑΜ4, να διορθωθουν τα bugs. 

Αν δεν κανεις extreme overclocking,για τον μεσο χρηστη,δεν υπαρχει λογος να περιμενει ολα τρεχουν τελεια. :)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τον έχω από το 13 και μου κάνει μια χαρά ότι θέλω απλά τον δίνω τώρα για να μην χάσω περισσότερα χρήματα και για την νέα πλατφόρμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα θα εχει αυτο...! :-)

 

Δεν αποκλείεται μάλιστα οι Pinnacle Ridge να κατασκευάζονται στα 7nm.......

 

 

http://gr.pcmag.com/amd/25761/news/to-2018-e-kuklophoria-ton-amd-ryzen-2

 

 

http://gr.pcmag.com/global-foundries/22436/news/alma-sta-7nm-tha-pragmatopoiesei-e-global-foundries

 

 

ΥΓ.

 

Ειναι παλια, μετα ειδα ημερομηνιες... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα θα εχει αυτο...! :-)

 

Δεν αποκλείεται μάλιστα οι Pinnacle Ridge να κατασκευάζονται στα 7nm.......

 

 

http://gr.pcmag.com/amd/25761/news/to-2018-e-kuklophoria-ton-amd-ryzen-2

 

 

http://gr.pcmag.com/global-foundries/22436/news/alma-sta-7nm-tha-pragmatopoiesei-e-global-foundries

 

 

ΥΓ.

 

Ειναι παλια, μετα ειδα ημερομηνιες... :ph34r:

Δηλαδή σκάω 250+ € και θα πρεπει και του χρόνου θα θελουμε ξανα αλλαγές; Γρρρρρρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει πληροφορία για υποστήριξη ECC από μητρικές, μοντέλα κτλπ, ας συμπληρώσει.

 

 
 

 

 

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_confirms_that_ryzen_supports_ecc_memory/1

 

Δεν έχει κανείς ως τώρα καταφέρει να εκμεταλλευτεί πραγματικά την ECC σε ΑΜ4 από όσο γνωρίζω.

 

(Άλλο να δουλεύει το σύστημα με ECC, άλλα να μη χρησημοπποιεί το ECC (κάτι που το τάζει η Asrock) και άλλο να είναι όντως ενεργοποιημένη η προστασία ECC.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σκάω 250+ € και θα πρεπει και του χρόνου θα θελουμε ξανα αλλαγές; Γρρρρρρ 

 

Οχι ρε ο,τι cpu και να βγαλει θα μπαινει κανονικα στο συστημα που θα εχεις φτιαξει, κι αν θες αλλαζεις ετσι κι αλλιως...Δεν ειναι με το ζορι... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σκάω 250+ € και θα πρεπει και του χρόνου θα θελουμε ξανα αλλαγές; Γρρρρρρ

Επειδή θα βγει κάτι καινούριο είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε αλλαγές ;

 

Εγώ πρως το παρών είμαι πολύ διστακτικός ως πρως την αγορα-αναβαθμιση στην ΑΜ4.....

Είναι όλα πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε ο,τι cpu και να βγαλει θα μπαινει κανονικα στο συστημα που θα εχεις φτιαξει, κι αν θες αλλαζεις ετσι κι αλλιως...Δεν ειναι με το ζορι... :-)

Περίμενα να βγει η νέα version λίγο αργότερα (αμα σε ενα χρόνο εχεις παλιά CPU δεν λεει ) ... έρχονται αλλαγές στο πλάνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...