Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θα βγει κάτι καινούριο είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε αλλαγές ;

 

Εγώ πρως το παρών είμαι πολύ διστακτικός ως πρως την αγορα-αναβαθμιση στην ΑΜ4.....

Είναι όλα πανάκριβα.

Εξαρταται πως το βλεπεις. Βασει επιδοσεων ειναι πολυ φθηνα σε σχεση με την αναλογια τιμης/αποδοσης συγκριτικα με τον ανταγωνισμο της intel,η οποια δεν ξερω τι θα κανει γιατι οι πληροφοριες λενε οτι εχει σοβαρα τεχνικα προβληματα να λυσει,αλλα οποιος δεν πουλησει συντομοτατα παλιοτερο intel./amd υλικο που εχει,γρηγορα θα διαπιστωσει οτι θα χασει ισως τα ιδια και περισσοτερα χρηματα και θα μεινει και πισω.Βλεπεις το θεμα ειναι οτι οταν δεν κανεις upgrade την καταλληλη χρονικα στιγμη ,παλι σου στοιχιζει ακριβα.

 

Καθε παλιος χρηστης στον χωρο της τεχνολογιας διαβαζει καθημερινα η τουλαχιστον συχνα τα νεα για να μην χασει αυτη τη στιγμη που συμβαινει καθε 4-5 χρονια και το πληρωσει ακριβα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα θα εχει αυτο...! :-)

 

Δεν αποκλείεται μάλιστα οι Pinnacle Ridge να κατασκευάζονται στα 7nm.......

 

 

http://gr.pcmag.com/amd/25761/news/to-2018-e-kuklophoria-ton-amd-ryzen-2

 

 

http://gr.pcmag.com/global-foundries/22436/news/alma-sta-7nm-tha-pragmatopoiesei-e-global-foundries

 

 

ΥΓ.

 

Ειναι παλια, μετα ειδα ημερομηνιες... :ph34r:

 

Στα 14nm θα ειναι.Εχει δρομο ακομα για αλλο process node.

Στα ίδια με σένα είμαι και εγώ από πλευράς επεξεργαστών...μπέρδεμα η δουλειά αλλά σκέψου ότι πριν 4-5 μήνες δεν είχες καθόλου επιλογές στις cpus...οπότε γλυκό μπέρδεμα είναι!

 

Ετσι ειναι.Αν εχεις χρηματα και υγεια ειναι ευχαριστο μπερδεμα  :)  Παλι καλα να λεμε που η amd δινει νεο ενδιαφερον ξανα στο desktop και οχι μονο.Μακαρι να πανε καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα βγει κάτι καινούριο είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε αλλαγές ;

 

Εγώ πρως το παρών είμαι πολύ διστακτικός ως πρως την αγορα-αναβαθμιση στην ΑΜ4.....

Είναι όλα πανάκριβα.

Το πανάκριβα δεν το κατάλαβα....

Για αυτά που προσφέρουν και με OC και με πλάνο 5 ετών στην πλατφόρμα είναι τζάμπα!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανάκριβα δεν το κατάλαβα....

Για αυτά που προσφέρουν και με OC και με πλάνο 5 ετών στην πλατφόρμα είναι τζάμπα!!!

 

Μεταξύ μας οι μητρικές χαλάνε όλο το πακέτο.

 

-------------

 

 

2nd Gen B1 ES for Ryzen 16C/32T on X399 platform incoming. Speed (and TDP) bumped to 3.1/3.6 GHz @ 180W on these samples. Still not QS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας οι μητρικές χαλάνε όλο το πακέτο.

 

-------------

 

 

2nd Gen B1 ES for Ryzen 16C/32T on X399 platform incoming. Speed (and TDP) bumped to 3.1/3.6 GHz @ 180W on these samples. Still not QS.

Πολυ δυσοιωνος ο τιτλος του αρθρου για την ιντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 14nm θα ειναι.Εχει δρομο ακομα για αλλο process node.

 

Ναι φιλε μου απλα ετσι οπως το ειδα ξαφνικα, δεν πολυ σκεφτηκα και χαρηκα καπως και λεω "ε οχι ρε!"  Και το καλο ειναι οτι τα ειχα ξανα δει τοτε που τα λεγανε αλλα οταν διαβαζεις κατι τετοιο, ξεγελαει ο ενθουσιασμος εστω και στιγμιαια... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά βλέπω αυτόν τον 1600 στα 260 Ε στο eshop Και με το ζόρι δεν πατάω το κουμπί!

 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με μητρικές καθόλου, υπάρχει κάτι αξιόπιστο για overclocking και να μην ξεφεύγει απο τα 100-150 Ε max;

 

Δεν με ενδιαφέρει να είναι στο κορυφαίο chipset.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σκάω 250+ € και θα πρεπει και του χρόνου θα θελουμε ξανα αλλαγές; Γρρρρρρ 

OXI βεβαια....!    το βλεπεις εντελως λαθος το ολο θεμα.  

 

1. πρωτα πρωτα, το "πρεπει" δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση. 

2, αν κανεις αναβαθμιση τωρα σε AM4, εχεις μια 4-5ετια μπροστα σου χωρις αλλαγη μητρικης, με ο,τι συνεπαγεται αυτο. 

3 αν πας τωρα σε Ryzen, γιατι νομιζεις οτι του χρονου θα κανεις παλι αλλαγη?  απλα θα βγει μια πιο βελτιωμενη εκδοση τους. δεν θα γινει παλι αυτη η τεραστια αναβαθμιση σε σχεση με την AM3+....!!! 

 

απορω πως το σκεφτηκες αυτο....!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI βεβαια....!    το βλεπεις εντελως λαθος το ολο θεμα.  

 

1. πρωτα πρωτα, το "πρεπει" δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση. 

2, αν κανεις αναβαθμιση τωρα σε AM4, εχεις μια 4-5ετια μπροστα σου χωρις αλλαγη μητρικης, με ο,τι συνεπαγεται αυτο. 

3 αν πας τωρα σε Ryzen, γιατι νομιζεις οτι του χρονου θα κανεις παλι αλλαγη?  απλα θα βγει μια πιο βελτιωμενη εκδοση τους. δεν θα γινει παλι αυτη η τεραστια αναβαθμιση σε σχεση με την AM3+....!!! 

 

απορω πως το σκεφτηκες αυτο....!!! 

 

Του το πα κι εγω πιο πανω αλλα κανει τον Κινεζο! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά βλέπω αυτόν τον 1600 στα 260 Ε στο eshop Και με το ζόρι δεν πατάω το κουμπί!

 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με μητρικές καθόλου, υπάρχει κάτι αξιόπιστο για overclocking και να μην ξεφεύγει απο τα 100-150 Ε max;

 

Δεν με ενδιαφέρει να είναι στο κορυφαίο chipset.

 

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα οι B350 μητρικές είναι οι φτηνότερες για overclocking αλλά σύμφωνα με τα επίσημα QVL μόνο η Asrock B350 Pro4 Retail είναι ικανή να σηκώσει μνήμες χρονισμένες στα 2933mhz. Μιλάω πάντα για κάτι κοντά στην τιμή που ανέφερες. 

 

Μια ματιά που έριξα στο e-shop την έχει στα 165.90€ και μνήμες Corsair 8GB(2x4GB) (cmk16gx4m2b3000c15) στα 138.10€(πάντα από το επίσημο QVL της Asrock). Τα 16GB(4x4GB) σε G.skill (f4-3000c15q-16grr) στα 188.60€. 

 

Και εγώ λιγουρεύομαι τον 1600 με μία φτηνή B350 αλλά με αυτές τις τιμές στις μνήμες διστάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά βλέπω αυτόν τον 1600 στα 260 Ε στο eshop Και με το ζόρι δεν πατάω το κουμπί!

 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με μητρικές καθόλου, υπάρχει κάτι αξιόπιστο για overclocking και να μην ξεφεύγει απο τα 100-150 Ε max;

 

Δεν με ενδιαφέρει να είναι στο κορυφαίο chipset.

http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=872#memorysupport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα οι B350 μητρικές είναι οι φτηνότερες για overclocking αλλά σύμφωνα με τα επίσημα QVL μόνο η Asrock B350 Pro4 Retail είναι ικανή να σηκώσει μνήμες χρονισμένες στα 2933mhz. Μιλάω πάντα για κάτι κοντά στην τιμή που ανέφερες. 

 

Μια ματιά που έριξα στο e-shop την έχει στα 165.90€ και μνήμες Corsair 8GB(2x4GB) (cmk16gx4m2b3000c15) στα 138.10€(πάντα από το επίσημο QVL της Asrock). Τα 16GB(4x4GB) σε G.skill (f4-3000c15q-16grr) στα 188.60€. 

 

Και εγώ λιγουρεύομαι τον 1600 με μία φτηνή B350 αλλά με αυτές τις τιμές στις μνήμες διστάζω...

 

 

 

Βλακεια μου αλλά δεν διευκρίνησα ότι θέλω Micro-atx.

 

Οι τιμές στις μνήμες είναι τραγικές αλλά από τα review βλέπω πως δεν υπάρχουν διαφορές από τα 2400 και πάνω σωστά;

 

Η πορεία στις μνήμες ποια αναμένεται να είναι; έχει ακουστεί κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...