Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ πάντως όλες αυτές τις συγκρίσεις με 1080 ti στα 1080p δεν τις καταλαβάινω.

Ναι ξέρω ότι βγάζουν πιθανό bottleneck από την κάρτα για να δούμε το cpu αλλά δεν είναι σενάριο αληθινής χρήσης.

Προτιμώ να βλέπω benchmarks 1440p και 4κ γιατί αυτές οι αναλύσεις με τέτοια gpu και cpu έχουν νόημα.

Στο pc μου έχω 7700k και 1070ti, τί με νοιάζει εμένα τι γίνεται στα 1080p ;

Ακριβως γι αυτό το λόγο έχω πάρει 40αρα tv 60hz 4 4 4 και την έχω βάλει για μόνιτορ. Ξερω οι "ειδικοί" θα με ξορκίσουν για την επιλογή μου αλλά ευχαριστιέμαι gaming.

 

Just for the record, δεν υπάρχει 1070Ti  ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ πάντως όλες αυτές τις συγκρίσεις με 1080 ti στα 1080p δεν τις καταλαβάινω.

Ναι ξέρω ότι βγάζουν πιθανό bottleneck από την κάρτα για να δούμε το cpu αλλά δεν είναι σενάριο αληθινής χρήσης.

Προτιμώ να βλέπω benchmarks 1440p και 4κ γιατί αυτές οι αναλύσεις με τέτοια gpu και cpu έχουν νόημα.

Στο pc μου έχω 7700k και 1070ti, τί με νοιάζει εμένα τι γίνεται στα 1080p ;

 

Ακριβως γι αυτό το λόγο έχω πάρει 40αρα tv 60hz 4 4 4 και την έχω βάλει για μόνιτορ. Ξερω οι "ειδικοί" θα με ξορκίσουν για την επιλογή μου αλλά ευχαριστιέμαι gaming.

Όπως είπες "ειδικοί".

Το ίδιο θα ακούσεις αν γράψεις για αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού "δεν έχουμε δρόμους" κτλπ.

Το θέλω να κάνω το γούστο μου μάλλον δεν μετράει, όπως λες εσύ το απολαμβάνεις. Το τι πιστεύει/βολεύει ο καθένας είναι, όλα τα άλλα είναι αυταρχικά.

 

 

Όχι δεν μου αρέσουν τα όσπρια τρώω μόνο κρέας γιατί έτσι μου αρέσει ;)

Just for the record, δεν υπάρχει 1070Ti ;)

Κάτι διάβασα μία φήμη ότι θα βγει;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε άντε θα σου απαντήσω.

Θυμάσαι το blender που έχανε ο Intel;

Μάντεψε... Ναι χρησιμοποιεί AVX2, τώρα πώς χάνει είναι μάλλον άλλο ένα μυστήριο ;)

 

Τουλάχιστον κάνε τον κόπο να διαβάσεις κάτι πριν απλά ποσταρεις, άλλωστε δεν είναι κάτι κρυφό η AMD το είχε ανακοινώσει!!!

 

Στο τέλος εγώ θα φάω ban να μου το θυμηθείς για τον λόγο ότι προσπαθώ να πω στον fopation να σταματήσει όπως και οι περισσότεροι. Το κάθε πληρωμένο benchmark που έχει βγει και το λοιπό κουτόχορτο που μοιράζει η intel με της πουστιές είναι αποδεκτό, η amd που τα είπε όπως είναι τον πείραξε. Δεν αμφισβητώ την τεχνολογία της intel αλλά τις τακτικές της που είναι κάργα ύπουλες. 

Και για να μην παρεξηγηθώ αν η amd ήταν στη θέση της intel και έκανε τα ίδια το ίδιο κράξιμο θα έτρωγε. Είπαμε να εκφράσει κάποιος την εναντίωσή του μιας και είναι η άποψή του αλλά όχι δα να πηγαίνει το θάψιμο φουλ τόσες σελίδες και η παραπληροφόρηση να πηγαίνει και να έρχεται βάρκα γιαλό. Μεγάλο παράπονο η εξέλιξη που έχει πάρει το φόρουμ από τους αλεξιπτωτιστές, το έβαλα και στην υπογραφή μου έτσι για το γαμώτο :-(.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τον μηχανικό της amd που ταίζει τόνο κονσέρβα τη γάτα του,δεν λες τίποτα...μόνο για το avx2 τοποθετείσαι..

 

 

Να είσαι στην Ελλάδα της κρίσης,και να βγαίνεις σε φόρουμ τεχνολογίας κλαμένος να λές για extensions και sli bridges σε titan,λες και σε τσούζει που υπάρχει μια νέα αρχιτεκτονική ,σε γελοία προσιτές τιμές.

Κάντε ένα μπλοκ στο "παλικάρι" τον fapfapfapation όλοι.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HZnVF_gQr4E

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε fopation μπορεις να βρεις να ανεβασεις μιας και τα ψαχνεις benchmarks μετξυ 1800x και 6900k που χρησιμοποιουν avx2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυτικά....

Εδώ τα βασικά δεν καταλαβαίνεις 1+1=2 πετάς και ένα PDF με τίτλο αναλυτικά και έδεσε το γλυκό.

 

Μία απορία μόνο και δεν πρόκειται να πάρεις άλλο σχόλιο.

Γιατί δεν κάνεις ποστ με το πραγματικό σου λογαριασμό;

 

Βέβαια όσο απάντηση πήρα και για το avx άλλο τόσο θα απαντήσεις και σε αυτό.

 

Έτσι αναλυτικά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε fopation μπορεις να βρεις να ανεβασεις μιας και τα ψαχνεις benchmarks μετξυ 1800x και 6900k που χρησιμοποιουν avx2 ?

Αντε που εισαι? Πρεπει να παω και για δουλεια...

Η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι το πληρες γραψιμο. :)

Η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι η ΤΡΕΛΑ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 συγκεκριμένα προγράμματα που τρέχω χρησιμοποιουν avx2 αλλά 128 bit οπότε καλύπτονται. Τα μόνα που με εμποδιζουν στην αναβαθμιση αυτή την στιγμή είναι 1. οι ελλείψεις και τα προβλήματα στις μητρικές και 2. Η τιμή. Ανάθεμα να κυκλοφορίσει ο 6-12 κάνω κάθε μέρα. Αν μέχρι τότε ο Ιντελ βγάλει κάτι καλύτερο τα ζυγίζω και αγοράζω υπευθυνα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 συγκεκριμένα προγράμματα που τρέχω χρησιμοποιουν avx2 αλλά 128 bit οπότε καλύπτονται. Τα μόνα που με εμποδιζουν στην αναβαθμιση αυτή την στιγμή είναι 1. οι ελλείψεις και τα προβλήματα στις μητρικές και 2. Η τιμή. Ανάθεμα να κυκλοφορίσει ο 6-12 κάνω κάθε μέρα. Αν μέχρι τότε ο Ιντελ βγάλει κάτι καλύτερο τα ζυγίζω και αγοράζω υπευθυνα

εσυ δεν είσαι κάβουρας αετός είσαι,μεχρι να βγουν και οι 6/12 και 4/8 θα εχουν λυθει πολλα προβλήματα σε windows/bios πιστευω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...