Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, dimoskoutr said:

Μεγάλες φέτες κόβεις... Κάνε λίγη οικονομία... Ούτε και οι κολλημένοι amdάκηδες δεν είναι τόσο αισιόδοξοι... Εγώ πάντως μένω με τον 1600 στα 3,7 προς το παρόν. Δεν υπάρχει λόγος αλλαγής τώρα. Με το καλό στα 7nm... Πάντως επιτέλους ανταγωνισμός με την intel και πλατφόρμα που θα μείνει μέχρι το 2020... Άντε δώσε ρε amd να σε χαρούμε όλοι... Γιατί και οι μπλε θα πάρουν και άλλες επιδόσεις αναγκαστικά στην επόμενη γενιά...σκ@τ@ με τις μνήμες μόνο!!!

Το slide της GlobalFoundries αναφέρει 3Ghz base clock operation για τα 14nm και οι Ryzen παίζουν στα 3.8-4Ghz πάντως. Όταν για τα 7nm σου αναφέρει 5Ghz base clock operation, το λογικό είναι να φτάνει τα clocks που αναφέρω. Αλλά εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα 5Ghz για όλους τους πυρήνες θα τα πιάνει ο Zen 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Μεγάλες φέτες κόβεις... Κάνε λίγη οικονομία... Ούτε και οι κολλημένοι amdάκηδες δεν είναι τόσο αισιόδοξοι... Εγώ πάντως μένω με τον 1600 στα 3,7 προς το παρόν. Δεν υπάρχει λόγος αλλαγής τώρα. Με το καλό στα 7nm... Πάντως επιτέλους ανταγωνισμός με την intel και πλατφόρμα που θα μείνει μέχρι το 2020... Άντε δώσε ρε amd να σε χαρούμε όλοι... Γιατί και οι μπλε θα πάρουν και άλλες επιδόσεις αναγκαστικά στην επόμενη γενιά...σκ@τ@ με τις μνήμες μόνο!!!

το slide λεει πανω απο 3ghz operation και 5 ghz operation και αναφερεται σε hpc. πουθενα δε λεει base clock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2018 στις 2:31 ΜΜ, adtakhs είπε

Όχι μόνο.

Εχουν προσθέσει PCI-E V3.0 LANES στα Promontory για να δώσουν RAID σε NVME !!!

Το screen είναι λάθος.

Τα X370/ B350 δεν είχαν ποτέ PCI-E V3.0 Lanes .

Το SOC του RYZEN τα είχε επάνω του.

Τώρα δίνει και η AMD από το promontory για Raid με NVME ή και TB3.0

Το μεγαλύτερο άλμα στις επιδόσεις default θα το φέρει το παρακάτω.

Rf09rcNE7LuZTv3b.jpg

Δείτε πως δούλευε το precision boost (μέχρι 2 cores TURBO) και πως παίζει το PRECISION BOOST OVERDRIVE  .... 

Μιλάμε πως με PRECISION BOOST OVERDRIVE έχεις τα TURBO ρολόγια των RYZEN 1 μέχρι 6-7 πυρήνες .

Αγαπητέ φίλε, εγώ και εσύ μείναμε ακόμα ;

το καλοκαίρι θα πάρουμε ryzen 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2018 στις 6:15 ΜΜ, frozex είπε

Η καινούργια σειρά θα είναι και αυτή χωρισμένη σε 3-5-7 ή μόνο 5-7;

Λογικά θα την χωρίσουν όπως την πρώτη γενιά, 3/5/7. Απλά τα 3 θα βγούν πιο μετά γιατί έχουν καλά yields και απλά καταλήγουν να κλειδώνουν cores σε καλά dies για να πουλάνε πιο φτηνά κομμάτια (κάτι που δεν τους συμφέρει ιδιαιτερα). Πάντως βλέπω 1.25 vcore με turbo boost στα 4.35 στον 2700x, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε που πάνε με πιο ψηλές τάσεις :D

4.2 GHz με χαμηλή τάση (1.05-1.15) + πολύ γρήγορες μνήμες θα είναι καλή φάση.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος να δω αν διόρθωσαν το πρόβλημα με τα υπερβολικά χαλαρά subtimings στις μνήμες(που έπρεπε να γίνουν optimized από σένα) και αν θα τους τρέξει κανένας επώνυμος reviewer με τις ταχύτερες ram που υπάρχουν, για να δούμε που τερματίζουν τα οφέλη για το infinity fabric. Δηλαδή ποιό είναι το χαμηλότερο latency για CCX to CCX επικοινωνία που μπορεί να επιτευχθεί και πόσο βοηθάει στην πράξη.

Σχετικά με τα cores και τις ταχύτητες μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για 4 cores dies. Όταν ο ένας έχει ήδη 6 cores dies που τρέχουν με στοκ τάσεις στα 4,7Ghz γιατί να μην πετύχει και ο άλλος κάτι παρόμοιο σε 4 core dies. Δεν πρέπει να 'ναι και τόσο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είμαι περίεργος να δω αν διόρθωσαν το πρόβλημα με τα υπερβολικά χαλαρά subtimings στις μνήμες(που έπρεπε να γίνουν optimized από σένα) και αν θα τους τρέξει κανένας επώνυμος reviewer με τις ταχύτερες ram που υπάρχουν, για να δούμε που τερματίζουν τα οφέλη για το infinity fabric. Δηλαδή ποιό είναι το χαμηλότερο latency για CCX to CCX επικοινωνία που μπορεί να επιτευχθεί και πόσο βοηθάει στην πράξη.

Σχετικά με τα cores και τις ταχύτητες μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για 4 cores dies. Όταν ο ένας έχει ήδη 6 cores dies που τρέχουν με στοκ τάσεις στα 4,7Ghz γιατί να μην πετύχει και ο άλλος κάτι παρόμοιο σε 4 core dies. Δεν πρέπει να 'ναι και τόσο δύσκολο.

Έχει σημαντική βελτίωση σε memory/cache latency:

AMD-Ryzen-2000-AIDA64-2.jpg

AMD-Ryzen-2000-AIDA64-1.jpg

Στο iMac Pro με τον 10 core Sky-X Xeon (σαν 7900x περίπου) που έτρεξα Aida64 (με bootcamp) σε 2666MHz quad channel είχε περίπου 78ns latency αλλα τα timings ήταν 19-19-19-43 (έχει Hynix ECC μνήμες). Το single core boost που έχει είναι 4.1 GHz αν δεν κάνω λάθος. Οποτε είναι καλο σημάδι αυτό στα της RAM τουλάχιστον.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πάνω από τι ακριβώς είναι;

Πάντως έτρεξα μόλις τώρα την 5.90 έκδοση με 3000 μνήμες και ελάχιστα χαλαρά 14-16-35(1,29 τάση αντί rated 1,35) και μου έβγαλε 48ns για τη μνήμη.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2700x στα 4GHz. Όσο ανεβάζεις frequency τόσο πιο χαμηλό το latency, και τα timings και cache/uncore παίζουν ρολο. Οι "mainstream" επεξεργαστές της Intel έχουν άλλο cache structure από τους Ryzen/Skylake-X οποτε και το memory latency είναι διαφορετικό. 

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

2700x στα 4GHz. Όσο ανεβάζεις frequency τόσο πιο χαμηλό το latency, και τα timings και cache/uncore παίζουν ρολο.

Τα subtimings ρυθμίζονται από τη μητρική, αν δεν κάνω λάθος. Εδώ όμως βλέπουμε ίδιο AGESA και bios. Άρα η βελτίωση μάλλον οφείλεται σε βελτίωση του imc(εδιτ: ή και της cache) παρά σε αλλαγή των πρώτων.

Το ξέρω ότι τόσο η ταχύτητα όσο και τα timings παίζουν ρόλο στο latency. Απλά και έτσι το latency μου φαίνεται λίγο ψηλό. Στους kaby βλέπεις νούμερα αρκετά κάτω από τα 70ns.

edit: Είδα το edit που έκανες αναφορικά με το δεύτερο που είπα.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Έχει σημαντική βελτίωση σε memory/cache latency:

Από που είναι τα νούμερα; Καλά φαίνονται, στην L3 δεν καταλαβαίνω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι Intel έχουν ring bus έχουν και πολύ χαμηλά latencies, μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια ^_^ Οι ryzen που είναι με 1 CCX design (2200g,2400g) πάλι έχουν μικρότερό latency από τους 1xxx. Για τους ryzen+ υποτίθεται έχουν γίνει βελτιστοποιήσεις τόσο στον imc όσο και στον τρόπο που επικοινωνούν με τις cache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...