Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/9/2018 στις 1:49 ΜΜ, godslayerxp είπε

Στην ουσία με τον 2700Χ θα έχουμε έναν 7820Χ σε mainstream πλατφόρμα... not bad

Και με super efficiency, χωρίς τα 140 ζεστά-ζεστά watt του Meltdown 7820X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Spartan117 είπε

Έχει σημαντική βελτίωση σε memory/cache latency:

AMD-Ryzen-2000-AIDA64-2.jpg

AMD-Ryzen-2000-AIDA64-1.jpg

Στο iMac Pro με τον 10 core Sky-X Xeon (σαν 7900x περίπου) που έτρεξα Aida64 (με bootcamp) σε 2666MHz quad channel είχε περίπου 78ns latency αλλα τα timings ήταν 19-19-19-43 (έχει Hynix ECC μνήμες). Το single core boost που έχει είναι 4.1 GHz αν δεν κάνω λάθος. Οποτε είναι καλο σημάδι αυτό στα της RAM τουλάχιστον.

μπορεις να ποσταρεις ενα aida απο το mac να δουμε L2/L3 read/write/copy?

Επεξ/σία από james rod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2018 στις 6:49 ΜΜ, ilos είπε

Όσοι Intel έχουν ring bus έχουν και πολύ χαμηλά latencies, μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια ^_^ Οι ryzen που είναι με 1 CCX design (2200g,2400g) πάλι έχουν μικρότερό latency από τους 1xxx. Για τους ryzen+ υποτίθεται έχουν γίνει βελτιστοποιήσεις τόσο στον imc όσο και στον τρόπο που επικοινωνούν με τις cache.

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα στα λάθος(πολύ χαλαρά) subtimings που έδινε η πρώτη γενιά των ryzen στις πολύ γρήγορες ραμ. Όχι γενικά και αόριστα στις σχετιζόμενες με τη ραμ επιδόσεις τους. Μέχρι και άνθρωποι της AMD ασχολήθηκαν και έβγαζαν bench με optimized subtimings για να δείξουν πόσο μεγάλη ήταν η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αναφέρθηκα συγκεκριμένα στα λάθος(πολύ χαλαρά) subtimings που έδινε η πρώτη γενιά των ryzen στις πολύ γρήγορες ραμ. Όχι γενικά και αόριστα στις σχετιζόμενες με τη ραμ επιδόσεις τους. Μέχρι και άνθρωποι της AMD ασχολήθηκαν και έβγαζαν bench με optimized subtimings για να δείξουν πόσο μεγάλη ήταν η διαφορά.

Τα timings μπαινουν ανάλογα με  το xmp  της καθε μνημης ,δεν ειναι λαθος ,το εχεις καταλαβει καπως λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει ούτε μισό θρεντ για optimized subtimings στις μνήμες των intel, που να οδηγούν στις βελτιώσεις που βλέπουμε στους ryzen. Δοκίμασα για μια περίοδο να κάνω τέτοια optimizations και είδα γενικά πολύ μικρές βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει ούτε μισό θρεντ για optimized subtimings στις μνήμες των intel, που να οδηγούν στις βελτιώσεις που βλέπουμε στους ryzen. Δοκίμασα για μια περίοδο να κάνω τέτοια optimizations και είδα γενικά πολύ μικρές βελτιώσεις.

Αλλο το ενα ρε συ αλλο το αλλο, η καθε μητρικη θα διαβασει το spd για να βαλει τα σωστα timings. Το οτι κατεβαζοντας τα θα σου δωσει περισσοτερες επιδοσεις σε καποια σεναρια δεν σημαινει οτι ειναι λαθος τα timings που βαζει γιατι τα βαζει συμφωνα με τις προδιαγραφες των ram ,στην ουσια κανεις ενα overclock οπως θα εκανες και αν ανεβαζες συχνότητα στον επεξεργατση δεν σημαινει οτι σε στοκ ο επεξεργαστης σου δουλευει λαθος. Καταλαβαινεις τι εννοω.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω το άκουσα σε ανάλυση που είχε ανεβάσει ο Spartan στο θέμα του oc των ryzen.

Αν βοηθούν τα χαμηλότερα subtimings σε κάποια σενάρια, όπως λες, τότε θα βλέπαμε παρόμοιες βελτιώσεις επιδόσεων και σε ίντελ. Πράγμα που δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιχε πει πουθενα ο spartan οτι εβαζαν οι μητρικες λαθος timings ? ο ανθρωπος ελεγε οτι οσο σφιγγεις τα timings ανεβαινουν οι επιδοσεις οπως και γινεται (σε ολα τα 3d mark για παραδειγμα βγαζω πολυ καλυτερο physics σκορ με σγιχτα timings και με performance bias που ριχνει τα Latencies σε μνημες και cache). Αυτο που λες εσυ "λαθος timings" δεν μπορω να καταλαβω, τι λαθος δεν υπαρχει λάθος τα timings μπαινουν αυτοματα με βαση το spd των μνημων και εξαρταται και σε καποιες περιπτωσεις απο την μητρικη για ορισμενα timings που ειναι εκτος spd.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέβασε βίντεο στο οποίο αναφερόταν ότι επιλέγονται πάρα πολύ χαλαρά subtimings by default και ότι αυτό διορθώνεις ουσιαστικά με τα optimizations.

Με δεδομένο ότι τα subtimings δεν έχουν καμία σχέση με infinity fabric, θα βλέπαμε ανάλογες βελτιώσεις και σε ίντελ από το "optimization" πράγμα που δεν ισχύει.

edit:

Το εξηγεί από το 5:10. Ενώ τα κύρια timings είναι μια χαρά, λέει, δεν συμβαίνει το ίδιο με τα subtimings.

Το να είναι τόσο πανάχρηστοι οι κατασκευαστές μνημών ώστε να βάλουν subtimings που σε ρίχνουν 20% κάτω από αυτό που θα μπορούσες να έχεις με optimization απλά δεν παίζει. Και αν έπαιζε, θα το βλέπαμε και σε ίντελ.

εδιτ2: Λέει ακόμα λίγο πιο μετά ότι το CPU επιλέγει subtimings βάσει του πολλαπλασιαστή που βάζεις για τις μνήμες. Μάλλον θα εννοεί τη μητρική. Πάντως δεν λέει ότι οι μνήμες παρέχουν αυτόματα info για subtimings.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ανέβασε βίντεο στο οποίο αναφερόταν ότι επιλέγονται πάρα πολύ χαλαρά subtimings by default και ότι αυτό διορθώνεις ουσιαστικά με τα optimizations.

Με δεδομένο ότι τα subtimings δεν έχουν καμία σχέση με infinity fabric, θα βλέπαμε ανάλογες βελτιώσεις και σε ίντελ από το "optimization" πράγμα που δεν ισχύει.

edit:

Το εξηγεί από το 5:10. Ενώ τα κύρια timings είναι μια χαρά, λέει, δεν συμβαίνει το ίδιο με τα subtimings.

Το να είναι τόσο πανάχρηστοι οι κατασκευαστές μνημών ώστε να βάλουν subtimings που σε ρίχνουν 20% κάτω από αυτό που θα μπορούσες να έχεις με optimization απλά δεν παίζει. Και αν έπαιζε, θα το βλέπαμε και σε ίντελ.

εδιτ2: Λέει ακόμα λίγο πιο μετά ότι το CPU επιλέγει subtimings βάσει του πολλαπλασιαστή που βάζεις για τις μνήμες. Μάλλον θα εννοεί τη μητρική. Πάντως δεν λέει ότι οι μνήμες παρέχουν αυτόματα info για subtimings.

Ρε μαστορα ξερεις κανεναν κατασκευαστη που να φτιαχνει μνημες ειδικα για ryzen ,ο κατασκευαστης σου δινει ενα η δυο xmp profiles. Το xmp θα σου περασει τα timings που εχουν προγραμματιστει απο τον κατασκευαστη. Για παραδειγμα καποιοι εκατσαν και εφτιαξαν το ryzen dram calculator που σου δινει τι timings να βαλεις ,αν δεις αυτα που αναφερουν ως safe ειναι σχεδον τα ιδια με αυτα που θα βαλει αυτοματα η μητρικη με ισως μια δυο βελτιωσεις.

Τελος παντων φαινεται οτι δεν εχεις ασχοληθει και μου λες οτι διαβαζεις απο δω και απο κει οποτε δεν εχει νοημα να το συνεχισουμε.

 

Δεν ειμαι σπιτι τωρα να σου ανεβασω φωτο να δεις τι δινει το spd των μνημων μου και τι περναει η μητρικη.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Ρε μαστορα ξερεις κανεναν κατασκευαστη που να φτιαχνει μνημες ειδικα για ryzen ,ο κατασκευαστης σου δινει ενα η δυο xmp profiles. Το xmp θα σου περασει τα timings που εχουν προγραμματιστει απο τον κατασκευαστη. Για παραδειγμα καποιοι εκατσαν και εφτιαξαν το ryzen dram calculator που σου δινει τι timings να βαλεις ,αν δεις αυτα που αναφερουν ως safe ειναι σχεδον τα ιδια με αυτα που θα βαλει αυτοματα η μητρικη με ισως μια δυο βελτιωσεις.

Τελος παντων φαινεται οτι δεν εχεις ασχοληθει και μου λες οτι διαβαζεις απο δω και απο κει οποτε δεν εχει νοημα να το συνεχισουμε.

Δεν ειμαι σπιτι τωρα να σου ανεβασω φωτο να δεις τι δινει το spd των μνημων μου και τι περναει η μητρικη.

Ποιός μίλησε για XMP και κύρια timings;

Έχω ram στα 3200Mhz και την τρέχω όπου γουστάρω εγώ, με οποιονδήποτε συνδυασμό πολλαπλασιαστών και bclk. Ας πούμε στα 2745,4567 Mhz. Ό,τι και να βάλω ο υπολογιστής διαλέγει αυτόματα subtimings ανάλογα της ταχύτητας και των κύριων timings που επέλεξα. Πουθενά το xmp.

Αναφορά σε κείμενο

 

Ρε μαστορα ξερεις κανεναν κατασκευαστη που να φτιαχνει μνημες ειδικα για ryzen ,ο κατασκευαστης σου δινει ενα η δυο xmp profiles. 

 

Δηλαδή τόσος κόσμος και κοσμάκης που αγόρασαν πρόσφατα ram πολύ πάνω από τα 3.000Mhz και δεν μπορούν να τις τρέξουν, γιατί δεν είναι εκλεκτές b-die, τι ρόλο βαράνε;

Ο άνθρωπος που έχει δουλέψει πάνω σε ryzen εξηγεί γιατί τόσες και τόσες ram παθαίνουν κοκομπλόκο. Λέει λοιπόν ότι οι ryzen επιλέγουν τόσο χαλαρά subtimings, για μεγάλους πολλαπλασιαστές όπως ο 36, που πολλές ram δεν ξεκινούν καν, γιατί δεν είναι σταθερές στις ρυθμίσεις αυτές. Οι bdies το πετυχαίνουν με πατέντα υψηλού bclk σε συνδυασμό με χαμηλότερο πολλαπλασιαστή.

Τι είπε πρόσφατα κάτοχος ryzen.

Στις 3/7/2018 στις 9:22 ΜΜ, ilos είπε

Αν κάποια dimm δεν είναι stable με 1.100-1.150 soc, δεν θα είναι ούτε και με 1.2+ που υποτίθεται κάνεις degrade σιγά σιγά τον imc. Κάτι άλλο φταίει προφανώς (ή η μητρική τραβάει γενικά ζόρι, ή σου κάτσε banana imc, ή χρειάζεται να δώσεις λίγο παραπάνω vdimm ή να πειράξεις subtimings κλπ). Εγώ προσωπικά από τα πρώτα πράματα που κοιτάω πριν κάνω σύνθεση είναι το QVL ανεξαρτήτου πλατφόρμας. Τώρα το ότι οι ryzen είναι πιο δύστροποι από τους intel σε οτιδήποτε δεν είναι samsung b-die κανείς δε το αρνείται.

Τα 3600 τα αφήνω ασχολίαστο εδώ καλές μητρικές και δυσκολεύονται πολλές φορές να πιάσουν 3466 VLT με b-dies.:blink:

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εχεις μπλεξει ολα μαζι και πας συνδιαζοντας τα ολα να βγαλεις ενα συμπερασμα. Οτι συζηταμε ειναι για συχνοτητες που υποστηριζουν οι μητρικες το να μου μιλας για 3600mhz τωρα ειναι ακυρο. Δεν νομιζω οτι παιζει κανενας με 3600 stable σε ryzen. Ο επεξεργαστης δεν ειναι κατασκευασμενος να δουλευει στα 3600 και οι μητρικες δεν υποστηριζουν 3600mhz.Οι περισσοτερες μητρικες αναφερουν 3200mhz max με εξαιρεση καποιες ακριβες.

Καθε φορα μου προσθετεις και κατι αλλο σε αυτο που συζηταμε.

Δλδ εσυ στο  δικο σου υπολογιστη βαζεις τις ram σου χωρις να ενεργοποιησεις το xmp στα 3200mhz και παιζουν stable χωρις να πειραξεις τπτ?

Με την παραθεση απο τον ilos τι ακριβως θες να μου πεις γτ δεν εχει καμια σχεση με αυτο που συζηταμε....

Δλδ αν εγω βαλω τωρα τις δικες μου  gskill που ειναι 4000mhz στα 3600mhz και βαλω σφιχτα subtimings θα δουλεψουν? Να το ξερω δλδ να μην τις χαραμιζω στα 3266mhz που τις εχω τωρα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δλδ εσυ στο  δικο σου υπολογιστη βαζεις τις ram σου χωρις να ενεργοποιησεις το xmp στα 3200mhz και παιζουν stable χωρις να πειραξεις τπτ?

Ακριβώς αυτό. Με παλιότερα bios που είχα μάλιστα δεν ήταν καν στις υποστηριζόμενες μνήμες(σαν μοντέλο). [Μπορεί να μην είναι ούτε και τώρα.] Μόνο ένα γενικό νούμερο για υποστήριξη oc ram μέχρι 3466+. Τα κύρια timings τα έβαλα μόνος μου βάσει των προδιαγραφών των ίδιων των μνημών και τα κατέβασα λίγο γιατί με έπαιρνε. Τα subtimings ρυθμίστηκαν από μόνα τους.

 

Αναφορά σε κείμενο

Ο επεξεργαστης δεν ειναι κατασκευασμενος να δουλευει στα 3600 και οι μητρικες δεν υποστηριζουν 3600mhz.Οι περισσοτερες μητρικες αναφερουν 3200mhz max με εξαιρεση καποιες ακριβες.

Αυτό που λες ότι οι περισσότερες μητρικές, ακόμα και οι ακριβές δεν υποστηρίζουν πάνω από 3200Mhz ram φαίνεται να ισχύει τώρα που το είδα. Ίσως όμως να έβαλαν τα 3200 ως όριο γνωρίζοντας τα προβλήματα με τα subtimings.

Για παράδειγμα η μητρική/cpu του Spartan σηκώνει σίγουρα τα 3466Mhz+. Δες αυτή τη στιγμή ποιά είναι η μέγιστη επίσημα υποστηριζόμενη ram για τη μητρική αυτή. Είναι τα 3200Mhz σε OC mode. Από τις πιο high end μητρικές που υπάρχουν.

https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-CROSSHAIR-VI-EXTREME/specifications/

44444.png

Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με τον imc των ryzen, ούτε με τη μητρική. Αλλού είναι το θέμα που τους ανάγκασε να βάλουν όριο τα 3200Mhz. Ίσως για να μην μπερδέψουν τον κόσμο και τον μπλέξουν με optimizations.

Όλη αυτή η κουβέντα ξεκίνησε όταν αναρωτήθηκα για το αν θα καταφέρουν να λύσουν το θέμα στους νέους ryzen.

Αναφορά σε κείμενο

Δλδ αν εγω βαλω τωρα τις δικες μου  gskill που ειναι 4000mhz στα 3600mhz και βαλω σφιχτα subtimings θα δουλεψουν? Να το ξερω δλδ να μην τις χαραμιζω στα 3266mhz που τις εχω τωρα.

Δεν αποκλείεται.

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...