Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα, έλα, σας έχω ψωμί!

http://www.guru3d.com/news-story/13-critical-security-vulnerabilities-and-manufacturer-backdoors-discovered-in-amd-ryzen-processors.html

13 Security Vulnerabilities and Manufacturer Backdoors Exposed In AMD Ryzen Processors

Όλα καλά, κι εδώ, λοιπόν.

Μια παρατήρηση, μόνο, αφού το τεχνικό...δεν...

Η Google έδωσε στην Intel περίοδο χάριτος 90+ ημέρες, να τα καλύψει (αν γινόταν) πριν τα αποκαλύψει.

Εδώ, ούτε 24 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα να μπω σ αυτό το thread απ το 2017 τον Αύγουστο νομίζω. 

Μπήκα τώρα και βλέπω ακόμα τον pirmen να σχολιάζει τα ίδια και τα ίδια. 

Αδικείσαι εσύ ρε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 

Δεν αποκλείεται.

Κι ομως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !!!

Δλδ εσενα οι μνημες δουλευουν 3200 με 1.2v μιας και δεν ενεργοποιεις το xmp και δεν πειραζεις τπτ οπως λες και τρεχουν και stable. Για να μην το τραβαμε ειδες απλα ενα βιντεο με τις θεωριες καποιου. Για να παιξουν οι μνημες σε μεγαλυτερα mhz απο 3200 πρεπει να αλλαξεις πολλα πραγματα που και να  στα γραψω δεν θα καταλαβεις τι ειναι γτ απλα δεν εχεις πιασει μητρικη ryzen στα χερια σου και λογικο ειναι να μην τα ξερεις. Αν το προβλημα ηταν τα subtimings μονο τοτε θα παιζαμε ολοι στα 4000 mhz...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έλα, έλα, σας έχω ψωμί!

http://www.guru3d.com/news-story/13-critical-security-vulnerabilities-and-manufacturer-backdoors-discovered-in-amd-ryzen-processors.html

13 Security Vulnerabilities and Manufacturer Backdoors Exposed In AMD Ryzen Processors

Όλα καλά, κι εδώ, λοιπόν.

Μια παρατήρηση, μόνο, αφού το τεχνικό...δεν...

Η Google έδωσε στην Intel περίοδο χάριτος 90+ ημέρες, να τα καλύψει (αν γινόταν) πριν τα αποκαλύψει.

Εδώ, ούτε 24 ώρες...

Με την μόνη διαφορά ότι hardware flaw είναι μόνο το chimera από όλα αυτά, ενώ το fallout είναι μόνο για τους Epyc. Όπως και να έχει απίστευτο "timing" ;) από τους Εβραίους. Βασικά απορώ που τους δώσανε και αυτές τις 24 ώρες αφού είχαν παραλάβει από πριν τα "λύτρα". Μένει να δούμε πως θα διαχειριστεί η AMD το damage control εν όψη ryzen+. Εγώ προσωπικά τους ευχαριστώ γιατί θα έχω ακόμα πιο ασφαλέστερο firmware/microcode.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κι ομως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !!!

Δλδ εσενα οι μνημες δουλευουν 3200 με 1.2v μιας και δεν ενεργοποιεις το xmp και δεν πειραζεις τπτ οπως λες και τρεχουν και stable. Για να μην το τραβαμε ειδες απλα ενα βιντεο με τις θεωριες καποιου. Για να παιξουν οι μνημες σε μεγαλυτερα mhz απο 3200 πρεπει να αλλαξεις πολλα πραγματα που και να  στα γραψω δεν θα καταλαβεις τι ειναι γτ απλα δεν εχεις πιασει μητρικη ryzen στα χερια σου και λογικο ειναι να μην τα ξερεις. Αν το προβλημα ηταν τα subtimings μονο τοτε θα παιζαμε ολοι στα 4000 mhz...  

Αμφισβητείς δηλαδή τα 3466Mhz(και παραπάνω είχε πιάσει) του Spartan επάνω σε ακριβή μητρική, που επίσημα υποστηρίζει μέχρι 3200Mhz OC ram. Όσο δηλαδή και μητρικές ryzen του κιλού.

Αν είναι έτσι τότε όντως δεν μπορεί να γίνει κουβέντα.

υ.γ.: Επίσης πρέπει να καταλάβουμε ότι το xmp θέτει κύρια timings και τάση. Τα subtimings ρυθμίζονται από αλλού, αυτόματα.

Δεν είναι ανάγκη να βάλεις επακριβώς αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής της μνήμης. Ας πούμε εγώ τις τρέχω στα 14-16-34 ενώ αυτές είναι rated για 16-18-36(XMP). Και δουλεύουν κανονικά γιατί το κομμάτι που βγήκε από το fab αντέχει τα χαμηλότερα timings. Ούτε απορρυθμίζονται τα subtimings επειδή έβαλα διαφορετικά από τα XMP  κύρια timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αμφισβητείς δηλαδή τα 3466Mhz(και παραπάνω είχε πιάσει) του Spartan επάνω σε ακριβή μητρική, που επίσημα υποστηρίζει μέχρι 3200Mhz OC ram. Όσο δηλαδή και μητρικές ryzen του κιλού.

Αν είναι έτσι τότε όντως δεν μπορεί να γίνει κουβέντα.

υ.γ.: Επίσης πρέπει να καταλάβουμε ότι το xmp θέτει κύρια timings και τάση. Τα subtimings ρυθμίζονται από αλλού, αυτόματα.

Δεν είναι ανάγκη να βάλεις επακριβώς αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής της μνήμης. Ας πούμε εγώ τις τρέχω στα 14-16-34 ενώ αυτές είναι rated για 16-18-36(XMP). Και δουλεύουν κανονικά γιατί το κομμάτι που βγήκε από το fab αντέχει τα χαμηλότερα timings. Ούτε απορρυθμίζονται τα subtimings επειδή έβαλα διαφορετικά από τα XMP  κύρια timings.

Ρε συ pirmen αστο... Αφου δεν ξερεις τι παιζει... Το οτι στην hero και σε καποιες αλλες μητρικες μπορεις να παιξεις stable στα 3466 δεν εχει να κανει με τα subtimings. Τι να σου εξηγω τωρα, εχουμε φαει μηνες εδωπερα και ερχεσαι εσυ να μου πεις οτι αμα βαλω σφιχτα subtimings θα εχω τα 3600 stable... Βρες μου ποσοι στον  κοσμο δουλευουν τα 3600 stable σε ryzen και ποσταρε το μου εδω να σου πω ναι ρε φιλε λεω μαλακιες εχεις δικιο φταινε τα subtimings που δεν παιζουν οι μνημες τοσο ψηλα. Το να μπουταρω στα 3600 και να τρεξω ενα aida memory benchmark απεχει ετη φωτος απο το stable. 

Τα trfc1/2/4 ρυθμιζονται απο xmp? Ναι. Το tfaw ρυθμιζεται απο το xmp? Ναι τα trrd l και s ρυθμιζονται απο το xmp ναι?

Τα υπολοιπα ρυθμιζονται απο την μητρικη/επεξεργαστη με βαση αυτα.Δεν μπορεις να πας να βαλεις οτι timings γουσταρεις τα timings πρεπει να εχουν μια συναρτηση μεταξη τους. Θες να δουμε καποια στιγμη μαζι με μετρησεις ποση διαφορα αποδοσης θα παρεις απο αυτα και ποση θα παρεις αμα πειραξεις τα υπολοιπα να σου λυθει η απορια?

Tο μεγαλυτερο boost το παιρνεις απο τα trfc.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε συ pirmen αστο... Αφου δεν ξερεις τι παιζει... Το οτι στην hero και σε καποιες αλλες μητρικες μπορεις να παιξεις stable στα 3466 δεν εχει να κανει με τα subtimings. Τι να σου εξηγω τωρα, εχουμε φαει μηνες εδωπερα και ερχεσαι εσυ να μου πεις οτι αμα βαλω σφιχτα subtimings θα εχω τα 3600 stable... Βρες μου ποσοι στον  κοσμο δουλευουν τα 3600 stable σε ryzen και ποσταρε το μου εδω να σου πω ναι ρε φιλε λεω μαλακιες εχεις δικιο φταινε τα subtimings που δεν παιζουν οι μνημες τοσο ψηλα. Το να μπουταρω στα 3600 και να τρεξω ενα aida memory benchmark απεχει ετη φωτος απο το stable. 

Είχε μπει στο παρελθόν και δεν θυμάμαι να αμφισβητήθηκε από κανέναν. Ιδιαιτέρως στα αποτελέσματα των συγκριτικών.

https://www.youtube.com/watch?v=RZS2XHcQdqA

Το να τρέχεις games στα 3600Mhz(και με αρκετά σφικτά timings) και να μην μπορείς να σηκώσεις έστω 3466Mhz stable πολύ χλωμό το κόβω.

 

Αναφορά σε κείμενο

Τα trfc1/2/4 ρυθμιζονται απο xmp? Ναι. Το tfaw ρυθμιζεται απο το xmp? Ναι τα trrd l και s ρυθμιζονται απο το xmp ναι? Θες να δουμε καποια στιγμη μαζι με μετρησεις ποση διαφορα αποδοσης θα παρεις απο αυτα και ποση θα παρεις αμα πειραξεις τα υπολοιπα να σου λυθει η απορια?

Βάλε χειροκίνητα timings, αλλάζοντας παράλληλα και την ταχύτητα της ram σου(πολλαπλασιαστή) και δες αν αλλάζουν και τα subtimings. Για να καταλάβεις τι ρυθμίζεται από XMP και τι κάνει μόνη της η μητρική.

Σχετικά με τις επιδόσεις ο Spartan και άτομα της AMD ήταν αυτοί που πόσταραν θεαματικές +20% αυξήσεις από τα subtimings και μόνο. Όχι εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είχε μπει στο παρελθόν και δεν θυμάμαι να αμφισβητήθηκε από κανέναν. Ιδιαιτέρως στα αποτελέσματα των συγκριτικών.

https://www.youtube.com/watch?v=RZS2XHcQdqA

Το να τρέχεις games στα 3600Mhz(και με αρκετά σφικτά timings) και να μην μπορείς να σηκώσεις έστω 3466Mhz stable πολύ χλωμό το κόβω.

Βάλε χειροκίνητα timings, αλλάζοντας παράλληλα και την ταχύτητα της ram σου(πολλαπλασιαστή) και δες αν αλλάζουν και τα subtimings. Για να καταλάβεις τι ρυθμίζεται από XMP και τι κάνει μόνη της η μητρική.

Σχετικά με τις επιδόσεις ο Spartan και άτομα της AMD ήταν αυτοί που πόσταραν θεαματικές +20% αυξήσεις από τα subtimings και μόνο. Όχι εγώ. 

Σορρυ φιλε αλλα τα εχεις κανει αχταρμα στο μυαλο σου.

Ας τα παρουμε ενα ενα.

Το να κατεβασεις τα subtimings σου δινει μεγαλο  boost δεν ειπα πουθενα οτι δεν συμβαινει ,τα  timings που σου εβαλα παραπανω ανηκουν στα subtimings.

Το xmp θα σου δωσει τα timings των προδιαγραφων χωρις να πειραξεις τπτ.

Μπορεις να βαλει timings χωρις να πειραξεις xmp δεν ειπα οτι δεν γινεται. Τα "εργοστασιακα" timings ειναι αυτα που θα σου βαλει το xmp. Aν εγω γουσταρω να τα κατεβασω το κανω στις περισσοτερες περιπτωσεις με αυξηση τασης. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι λαθος τα timings. 

Σαφως μεγαλα mhz με χαμηλα subtimings ειναι οτι καλυτερο αλλα πανω απο 3200-3333 οι περισσοτερες μητρικες δεν τα καταφερνουν και αυτο δεν εχει να κανει με τα subtimings αλλα με το πως σχεδιαστικαν οι μητρικες εξαρχης.

Δεν εχω να σου πω κατι αλλο προσπαθησα να σου δωσω να καταλαβεις τι παιζει. 

2018-03-13 19.34.29.jpg

Αμα εχεις ορεξη μπες στο overclock.net /amd/ 24/7 ram stability και τσεκαρε.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για subtimings τα οποία ρυθμίζονται από τη μητρική για δεδομένα κύρια timings που βάζεις εσύ ή το XMP profile.

Αυτά τα subtimings είναι επίτηδες λίγο πιο χαλαρά από το βέλτιστο για λόγους σταθερότητας. Στους ryzen υπολογίζονται υπερβολικά χαλαρά subtimings πράγμα που δημιουργεί το πρόβλημα και βλέπεις χαοτικές διαφορές αν βελτιωθούν.

Δεν μπορώ να το πω πιο απλά. Bάλτε χειροκίνητα τα κύρια timings που δίνει το xmp μαζί με τον ανάλογο πολλαπλασιαστή(π.χ. 32 για 3200ram). Και θα πάρετε subtimings ίδια με αυτά του XMP.

Γιατί κολλάτε με το xmp δεν έχω καταλάβει; Το xmp είναι για τον άσχετο που δεν ξέρει τι κύρια timings και τάση πρέπει να περάσει, διαβάζοντας απλά το περίβλημα των μνημών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μιλάμε για subtimings τα οποία ρυθμίζονται από τη μητρική για δεδομένα κύρια timings που βάζεις εσύ ή το XMP profile.

Αυτά τα subtimings είναι επίτηδες λίγο πιο χαλαρά από το βέλτιστο για λόγους σταθερότητας. Στους ryzen υπολογίζονται υπερβολικά χαλαρά subtimings πράγμα που δημιουργεί το πρόβλημα και βλέπεις χαοτικές διαφορές αν βελτιωθούν.

Δεν μπορώ να το πω πιο απλά. Bάλτε χειροκίνητα τα κύρια timings που δίνει το xmp μαζί με τον ανάλογο πολλαπλασιαστή(π.χ. 32 για 3200ram). Και θα πάρετε subtimings ίδια με αυτά του XMP.

Γιατί κολλάτε με το xmp δεν έχω καταλάβει; Το xmp είναι για τον άσχετο που δεν ξέρει τι κύρια timings και τάση πρέπει να περάσει, διαβάζοντας απλά το περίβλημα των μνημών του.

Συγνωμη σου δινει trfc1 το περιβλημα των ραμ σου εσενα? Ξερεις ποσο μπουστ δινουν τα trfc1/2/4 ? Ισως το μεγαλυτερο. 

Βρε χαλαρα ειναι δεν ειπα εγω οτι ειναι σφιχτα. Αλλα οσο και να τα σφιξω 3600 ρε φιλε θα δεν πιασω stable ουτε καν 3466.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα για subtimings. Τα ρυθμίζει αυτόματα η μητρική όταν περαστούν τα κύρια timings μαζί με τον πολλαπλασιαστή.

Ας πούμε η ram είναι στα 3200 και όταν αποφασίσω να την τρέξω στα 2666 με σφικτότερα κύρια timings που "κλέβω" από άλλες ram rated στα 2.666Mhz(και τα οποία συνήθως είναι υπερσταθερά) τότε πέφτουν αυτόματα τα subtimings. Οι βασικές αλλαγές χεράτες, για να μην παρεξηγιόμαστε.

Ο μόνος τρόπος για να το δεις είναι να αλλάζεις χεράτα timings/multipliers και να βλέπεις τις αλλαγές που γίνονται σε subtimings σαν αυτά που ανέφερες. Το κουτί που αναγράφει την τιμή ενός subtiming θα αλλάζει. Αν δεν υπάρχει τέτοια αυτόματη προσαρμογή στα ryzen(πράγμα που δεν νομίζω), απλά τα πράγματα γίνονται πολυπλοκότερα για τον χρήστη.

Αναφορά σε κείμενο

Βρε χαλαρα ειναι δεν ειπα εγω οτι ειναι σφιχτα. Αλλα οσο και να τα σφιξω 3600 ρε φιλε θα δεν πιασω stable ουτε καν 3466.

Κάποια subtimings μπορεί να έχουν μηδέν σημασία για τις επιδόσεις.

Αν όμως τεθούν πολύ χαλαρά, ορισμένα στικάκια μνημών μπορεί να μην δουλέψουν σωστά. Πέρα δηλαδή από τις επιδόσεις μπορεί να μην είσαι σε θέση να δουλέψεις π.χ. ραμ στα 3400 μόνο και μόνο επειδή επιλέγονται ασύμβατες τιμές. Αυτό λέει ο άλλος στο βίντεο που έφτιαξε.

Και δεν είναι εύκολο να βρεις που γίνεται η ζημιά με τόσα πολλά από δαύτα.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα για subtimings. Τα ρυθμίζει αυτόματα η μητρική όταν περαστούν τα κύρια timings μαζί με τον πολλαπλασιαστή.

Ας πούμε η ram είναι στα 3200 και όταν αποφασίσω να την τρέξω στα 2666 με σφικτότερα κύρια timings που "κλέβω" από άλλες ram rated στα 2.666Mhz(και τα οποία συνήθως είναι υπερσταθερά) τότε πέφτουν αυτόματα τα subtimings. Οι βασικές αλλαγές χεράτες, για να μην παρεξηγιόμαστε.

Ο μόνος τρόπος για να το δεις είναι να αλλάζεις χεράτα timings/multipliers και να βλέπεις τις αλλαγές που γίνονται σε subtimings σαν αυτά που ανέφερες. Το κουτί που αναγράφει την τιμή ενός subtiming θα αλλάζει. Αν δεν υπάρχει τέτοια αυτόματη προσαρμογή στα ryzen(πράγμα που δεν νομίζω), απλά τα πράγματα γίνονται πολυπλοκότερα για τον χρήστη.

Συμφωνοι σε αυτα που γραφεις. Η μητρικη δεν θα σου βαλει τα super optimized timings ομως ρε φιλε θα σου βαλει safe δλδ για τα 3200 δεν σου βαλει για παραδειγμα trfc1 256 που δουλευει στα bdies με 1.35v θα σου βαλει το trfc1 που θα διαβασει στο spd που αν δεν κανω λαθος ειναι 560. Αναλογα θα σου βαλει και τα υπολοιπα που δεν ειναι γραμμενα στο spd. Για παραδειγμα δεν θα σου βαλει tCWL 12 αν το tCL που βαζεις στα αρχικα ειναι 14.

Το θεμα ειναι πως θα φτιαξει η υποστηριξη σε μεγαλυτερα mhz στους νεους ryzen. Μπορει να φτιαξει αν δουλεψουν οι κατασνευαστες μητρικων με την amd πανω σε αυτο.

 

Σου βαζω δυο εικονες απο το aida ,η μια ειναι απο το δικο μου με σφικτα timings και η αλλη ειναι απο μελος εδω με 8700k απλα ενεργοποιωντας το xmp. Αν το παιδι εσφιγγε τα timings του θα ειχε παρομοια νουμερα με εμενα. Απλα εμενα με βοηθανε λογω σχεδιασης τους επεξεργαστη μου σε καποια σεναρια πχ gaming σε αντιθεση με με τον 8700k. Aν δεις τα subtimings δεν θα ειναι σφιχτα ,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι λαθος.

5a5a731fd46f9_.png.06e97a8168f4b6f6516e8ff1fb994874.png.25cfff55d0bacea7a8aad9115556661f.pngimageproxy.png.c70db65e98e489a969dba9e7a81a0823.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μου μυρίζει Intel damage control, τέτοια security flaws δεν τα κανεις leak αν δεν έχουν γίνει κάποια σοβαρά test, και όπως λέει και το Anand:

Αναφορά σε κείμενο

CTS-Labs is very forthright with its statement, having seemingly pre-briefed some press at the same time it was notifying AMD, and directs questions to its PR firm. The full whitepaper can be seen here, at safefirmware.com, a website registered on 6/9 with no home page and seemingly no link to CTS-Labs. Something doesn't quite add up here.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...