Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, MichPanPao79 είπε

καλησπέρα σε όλους

έχω ένα v1 switch και έκανα την διαδικασία του softmod αλλά θέλω να μην φαίνεται το serial του switch μου όταν είμαι σε cfw, τί πρεπει να κάνω;

Πρέπει να σεταρεις το exosphere…

Emunand έφτιαξες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2024 στις 2:08 ΜΜ, d..b είπε

Πρέπει να σεταρεις το exosphere…

Emunand έφτιαξες;;;

ναι

τί είναι και πως σετάρεται το exosphere;

Στις 26/5/2024 στις 2:07 ΜΜ, baspav είπε

Ποιον οδηγό ακολούθησες;

Αν έβαλες το HATS pack πχ το έχει έτοιμο και λογικά θα βλέπεις μηδενικά.

https://nh-server.github.io/switch-guide/ + DeepSea

 

To HATS pack δεν το είχα υποψιν, θα το δοκιμάσω.

Επεξ/σία από MichPanPao79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, MichPanPao79 said:

ναι

τί είναι και πως σετάρεται το exosphere;

https://nh-server.github.io/switch-guide/ + DeepSea

 

To HATS pack δεν το είχα υποψιν, θα το δοκιμάσω.

Για το exosphere εδώ είσαι ένα παράδειγμα:

https://rentry.org/EristaEmuNAND

Το HATS pack του sthetix το χρησιμοποιούμε όλοι σχεδόν πλέον. Εχει αρκετά πράγματα έτοιμα και συνήθως είναι up to date.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, baspav είπε

Για το exosphere εδώ είσαι ένα παράδειγμα:

https://rentry.org/EristaEmuNAND

Το HATS pack του sthetix το χρησιμοποιούμε όλοι σχεδόν πλέον. Εχει αρκετά πράγματα έτοιμα και συνήθως είναι up to date.

 

έβαλα το τελευταίο hats pack, όλα δούλεψαν περίφημα ...

να ρωτήσω κάτι άλλο ? χρειάζεται να βγάλω την sd όταν δουλεύω με ofw (παίζω κάποια original online τα οποία έχω στην sysnand) ή δεν τρέχει κάτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MichPanPao79 είπε

έβαλα το τελευταίο hats pack, όλα δούλεψαν περίφημα ...

να ρωτήσω κάτι άλλο ? χρειάζεται να βγάλω την sd όταν δουλεύω με ofw (παίζω κάποια original online τα οποία έχω στην sysnand) ή δεν τρέχει κάτι ?

Εννοείται πως δεν χρειάζεται να την βγάλεις και παίζεις κανονικά από την στιγμή που είναι όλα σεταρισμενα οπως πρέπει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έκανα το τελευταίο update hats firmware κτλ και πάλι δεν μου έκαψε fuse. Όταν κάνω boot σε ofw δεν φορτώνει και μου βγάζει μάυρη οθόνη. καμιά ιδέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, marksk said:

εγώ έκανα το τελευταίο update hats firmware κτλ και πάλι δεν μου έκαψε fuse. Όταν κάνω boot σε ofw δεν φορτώνει και μου βγάζει μάυρη οθόνη. καμιά ιδέα ;

Μήπως έχει γίνει brick;

Επειδή δε θυμάμαι το ιστορικό σου ακριβώς, πότε ξεκίνησε να βγάζει μαύρη οθόνη το ofw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από το προηγούμενο udate. κατά τα άλλα παίζει κανονικά αλλά όχι σε ofw

 

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marksk είπε

από το προηγούμενο udate. κατά τα άλλα παίζει κανονικά αλλά όχι σε ofw

 

Πες μου τι burned fuses σου βγάζει στο hekate στο hw and fuses info και σε τι firmware ήσουν πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, snaker είπε

Πες μου τι burned fuses σου βγάζει στο hekate στο hw and fuses info και σε τι firmware ήσουν πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα.

Σε 16.01 αν δεν κάνω λάθος. Αν όχι σε 16.0

Screenshot_20240530_152701_Photos.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανε το εξής.

Κατεβασε το 16.1.0 . Μπες απο sysmmc cfw( το μπλε εικονίδιο) και φλασαρε το με daybreak. Δες αν θα μπεις σε ofw. Αν ναι μπες σε ofw και κανε update στο τελευταίο firmware απο εκει με τον κλασσικό official τρόπο και οχι μεσω daybreak.Την emummc σου μην την πειράξεις γιατί είναι έτοιμη.

Επεξ/σία από snaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει θέμα αν κάνω downgrade; Το έχω σκεφτεί σαν τελευταία λύση αλλά φοβάμαι μην γίνει χειρότερα

Δεν υπάρχει θέμα αν ofw και cfw είναι διαφορετική έκδοση;

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κατανοήσεις τι έχει συμβεί.

 

Έχεις κάνει update μέσω του προγράμματος daybreak το οποίο δεν καίει τα fuses για τον λόγο του ότι εσύ μπορεί να θες μελλοντικά να κάνεις downgrade.

 

Τα burned fuses σου αυτή την στιγμή (18) στο system είναι μικρότερα από τα burned fuses που χρειάζεται ώστε να παίξει το 18.0.1 σε ofw(19). 

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Αν θες να παίξεις σε ofw πρέπει τα fuses να καούν.

Γι αυτό πάντα οποίος δεν ενδιαφέρεται για downgrade, για το οποίο προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο, πρέπει πάντα να κάνει update στο ofw με τον κλασικό τρόπο και όχι μέσω daybreak.

 

Αν δες κανεις downgrade δεν θα μπορέσεις ποτέ να μπεις σε ofw γιατί παντα θα εχει mismatch στα burned fuses.

 

Αν παρ όλα αυτά αν κανείς ότι σου είπα και μετά το update απο το ofw δεν αλλαξουν τα burned fuses η δεν μπορεσεις να μπεις καν σε ofw μετά το downgrade, σίγουρα το προβλημα είναι στο  hardware σου και όχι στο software.

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να έχεις αλλο firmware στην emmummc και άλλο σε cfw / ofw στην sysmmc.

Επεξ/σία από snaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...