Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι το Mig φαινόταν πολύ καλό στην αρχή αλλά με τα προβλήματα που πιθανόν θα δημιουργήσει στους νόμιμους κατόχους θα προτιμούσα να μην έβγαινε ποτέ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, d..b είπε

Βγάλανε και dumper για να κανείς dump τα κασετακια σου αλλά με το dumper + το flash card το κόστος θα ξεπερνάει την εγκατάσταση ενός modchip…

Επίσης με το dumper θα υπάρχει κίνδυνος να πάρεις μεταχειρισμενο παιχνίδι το οποίο θα έχει γίνει dump από τον προηγούμενο κάτοχο και να φας ban χωρίς να ξέρεις τον λόγο…

Καλά ειδικά αυτό με το ξεχωριστό id της κάθε κάρτας και τα bans που θα επέλθουν θα φέρει ουσιαστικά πολύ μεγάλο πλήγμα στα second hand games. Πολύ άσχημο για άτομα που αγοράζουν used games. Και πολύ κρίμα να μπαναριστούν  κονσόλες άδικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι το MIG δεν είναι custom firmware. 

Θεωρητικά κάνεις dump τα δικά σου cartridges για να παίζεις με αυτό αλλά γιατί να το κάνεις και να μην παίξεις απ' ευθείας το cartridge σου.

Αρά πάμε στο θέμα για το οποίο πραγματικά βγήκε: να μπορείς να βάλεις XCI. Τι γίνεται όμως με τα updates/dlc; Θα πας να συνδεθείς και αντί για update θα παίρνεις ban. 

Εχει μέλλον το θέμα και δεν νομίζω ότι αξίζει η αγορά του day one τη στιγμή που το τσιπάρισμα είναι φθηνότερο και καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μονο πραγματικό πρόβλημα με το πιθανό μπανάρισμα είναι ο αποκλεισμός της κονσόλας απο αναβαθμίσεις.

Ενα μη softmod NSw αν μπανιαριστεί τέλος. Μένει εκεί που είναι, οπότε αποκλείονται νεότεροι τίτλοι.

Βέβαια οδεύουμε προς το τέλος του κύκλου ζωής της. Εκει θα εχει ενα νοημα...

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα. 

Μόλις κατάφερα και πέρασα picofly σε ένα OLED switch που έχω.

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να περάσουμε στην κάρτα αρχεία παιχνιδιών >4GB ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/01/2024 at 09:08, DimosMcLaren said:

Καλημέρα στην ομάδα. 

Μόλις κατάφερα και πέρασα picofly σε ένα OLED switch που έχω.

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να περάσουμε στην κάρτα αρχεία παιχνιδιών >4GB ;

Φλασάκι φορμαρισμένο σε exfat ή ntfs, περνάς εκεί το παιχνίδι/α και αφού εγκαταστήσεις dbi ή gold leaf ή ή (υπάρχουν πολλά file managers σε nro, αλλά το dbi, όπως πολύ σωστά πρότεινε συμφορουμιτης, είναι ίσως το καλύτερο ), κάνεις browse USB drive και install. 

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gameleon είπε

Φλασάκι φορμαρισμένο σε exfat ή ntfs, περνάς εκεί το παιχνίδι/α και αφού εγκαταστήσεις dbi ή gold leaf ή ή (υπάρχουν πολλά file managers σε nro, αλλά το dbi, όπως πολύ σωστά πρότεινε συμφορουμιτης, είναι ίσως το καλύτερο ), κάνεις browse USB drive και install. 

Γιατί να τα περάσει σε φλασάκι και να μην συνδέσει το switch απευθείας στο pc??? 
γιατί να κανεί διπλή μεταφορά..?🙂🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο μόνος λόγος για φλασάκι και να μην χρησιμοποιήσεις pc είναι αν έχεις mac συσκευή, στην οποία είναι δυνατόν να εγκαταστήσεις openmtp γιατι το android file tranfer κάνει τα τρελά του, αλλά και πάλι μπορεί να έχεις θεματάκια ανάλογα το μοντέλο. Σε οποιαδήποτε αλλη περίπτωση pc, δεν υπάρχει λόγος για φλασάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, d..b said:

Γιατί να τα περάσει σε φλασάκι και να μην συνδέσει το switch απευθείας στο pc??? 
γιατί να κανεί διπλή μεταφορά..?🙂🙂

 

30 minutes ago, snaker said:

Παιδιά ο μόνος λόγος για φλασάκι και να μην χρησιμοποιήσεις pc είναι αν έχεις mac συσκευή, στην οποία είναι δυνατόν να εγκαταστήσεις openmtp γιατι το android file tranfer κάνει τα τρελά του, αλλά και πάλι μπορεί να έχεις θεματάκια ανάλογα το μοντέλο. Σε οποιαδήποτε αλλη περίπτωση pc, δεν υπάρχει λόγος για φλασάκια.

Παιδιά εμένα μου έχει μείνει κατάλοιπο/ συνήθεια από εποχή sxOS με τα xci στο φλασάκι 😆

  Συνέχισα έτσι, μέχρι που μετέφερα όλη μου την "αποθήκη του θείου 2u" από το  MacBook, στο PC μου.

Τη μέθοδο αυτή την θεωρώ πιο beginner friendly, γι'αυτό την πρότεινα στον άνθρωπο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καταφερα να κανώ τη μεταφορα μέσω pc->switch.

Υπαρχει καποιος τροπος να μην εμφανιζεται η προτροπή για αναβάθμηση οταν ξεκινά το παιχνίδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, DimosMcLaren είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καταφερα να κανώ τη μεταφορα μέσω pc->switch.

Υπαρχει καποιος τροπος να μην εμφανιζεται η προτροπή για αναβάθμηση οταν ξεκινά το παιχνίδι 

Αναβαθμιση του game??? 
να κατεβάσεις το update για το game

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια βοήθεια αν είναι εύκολο.
Είχα πάρα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το switch και το έκανα αναβάθμιση σε 17.0.1 όλα καλά? αλλά προέκυψε το εξής θέμα.
Στο αρχικό μενού του hekate στο launch δεν μου εμφανίζει πλέον να επιλέξω 3 επιλογές αν θυμάμαι καλά
sysnad-cardnad και το original και μου γράφει :
no main boot entries found check that bootloader/hekate_ipl.ini

Στο payload επιλέγω fuse και μπαίνει κανονικά στο atmosphere menu.

Και άλλο ένα θέμα με το NS-USBLOADER ενώ κάποια game μου τα πέρασε κανονικά πχ prince of persia σε κάποια πχ Sonic Superstars μου έβγαλε σφάλμα signature patches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, dreaming123 said:

Μια βοήθεια αν είναι εύκολο.
Είχα πάρα πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το switch και το έκανα αναβάθμιση σε 17.0.1 όλα καλά? αλλά προέκυψε το εξής θέμα.
Στο αρχικό μενού του hekate στο launch δεν μου εμφανίζει πλέον να επιλέξω 3 επιλογές αν θυμάμαι καλά
sysnad-cardnad και το original και μου γράφει :
no main boot entries found check that bootloader/hekate_ipl.ini

Στο payload επιλέγω fuse και μπαίνει κανονικά στο atmosphere menu.

Και άλλο ένα θέμα με το NS-USBLOADER ενώ κάποια game μου τα πέρασε κανονικά πχ prince of persia σε κάποια πχ Sonic Superstars μου έβγαλε σφάλμα signature patches.

Για το boot και Hekate, μάλλον φταιει το ini αρχείο. Σε παρόμοια προβλήματα, σβήνουν τον φάκελο του atmosphere και τον κάνουν copy-paste από untouched. Έπειτα σιγουρευεσαι ότι η δομή/περιεχόμενα του ini , είναι σωστή. Δες αυτό το post και ψάξου. https://www.reddit.com/r/SwitchPirates/comments/qlzym9/hekate_bootloader_issue_no_main_boot_entries_found/

Για τα signature patches, μάλλον δεν τα αναβαθμισες,μετά από το update. Με το atmopack updater, θα βρεις άκρη.

https://github.com/THZoria/AtmoPack-Vanilla/releases

https://github.com/PoloNX/AtmoPackUpdater

 

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...