Προς το περιεχόμενο

Iris Instant payment


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας ενημερωσαν πριν λιγο, ότι από τις 20 Μαρτιου ξεκιναει ένα νέο προιον για πραγματοποίηση πληρωμων εντος Ελλαδος. 

 

Θα είναι 24/7 και το οριο θα είναι για 500 € ημερησιως,

 

Η πληρωμές θα γίνονται σε κινητο η αφμ.

 

 

Η Δίας δημιούργησε το νέο προϊόν Instant Payments (SEPA INST) σύμφωνα με το οποίο  πληρωμές ποσών έως €500 εκτελούνται σε άμεσο χρόνο με μοναδικό στοιχείο αναγνώρισης τον αριθμό κινητού τηλεφώνου ή το ΑΦΜ του δικαιούχου. Τα χρήματα αποστέλλονται και καθίστανται άμεσα διαθέσιμα στο λογαριασμό του δικαιούχου. Κάθε πελάτης έχει και συνολικό ημερήσιο όριο τα €500.

Η υπηρεσία διατίθεται μέσω του mobile banking  και winbank web banking  και αφορά πληρωμές σε ευρώ, συνολικού ποσού έως 500€ ημερησίως, ανεξαρτήτως αριθμού συναλλαγών.  Βασική προϋπόθεση είναι η εγγραφή τόσο του αποστολέα όσο και του δικαιούχου στην υπηρεσία.

Η υπηρεσία υποστηρίζει:

  • Πληρωμή φυσικών προσώπων ((P2P)
  • Πληρωμή επαγγελματιών (P2Β)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενεργοποίησα το iris payments και στις 3 τράπεζες που έχω λογαριασμούς (ΕΤΕ, Πειραιώς, Eurobank). Το δοκίμασα και με φίλο που του έστειλα και μου ξαναέστειλε από/προς Πειραιώς και με τον εαυτό μου που έστειλα από δικό μου λογαριασμό Πειραιώς προς δικό μου ΕΤΕ . Έχω αρκετές απορίες όμως.

Για συναλλαγές ιδιωτών:

Η ΕΤΕ δίνει δυνατότητα μέσω του ibank application (μόνο από όσο είδα) να ορίσεις αριθμό κινητού. Η Πειραιώς (το κάνει και μέσω winbank από browser desktop υπολογιστή) αλλά δεν αφήνει να αλλαχθεί ο ήδη δηλωμένος στην τράπεζα αριθμός κινητού. Για να μπορώ να κάνω iris μεταφορές λοιπόν από ΕΤΕ σε Πειραιώς και αντίστροφα, όρισα στην ΕΤΕ που μπορούσα, έναν δεύτερο κινητό που κατέχω.

Η Eurobank, δίνει μέσω του mobile app της κι αυτή να ενεργοποιηθεί και χρησιμοποιηθεί το "PAF" (όπως το λέει). Για business αλλά και για συναλλαγές ιδιωτών και δίνει δυνατότητα ορισμού στοιχείου για τις συναλλαγές εκτός του αριθμού κινητού και του ΑΦΜ, το email καθώς και το facebook account, email και facebook όμως οι άλλες 2 τράπεζες δεν υποστηρίζουν, οπότε αν κατάλαβα καλά οι PAF συναλλαγές με αυτά είναι δυνατές μόνο για αποστολές από/προς άλλους πελάτες της Eurobank και μόνο.

Για επαγγελματικές συναλλαγές:

Χρειάζεται παντού το ΑΦΜ.

 

Οι πρώτες μου απορίες είναι:

1) Έστω ότι με πληρώνει ένας πελάτης από οποιαδήποτε τράπεζα υποστηρίζει τις iris payments χρησιμοποιώντας το ΑΦΜ. Σε ποιά από τις 3 τράπεζες θα πιστωθούν τα λεφτά; Κάπου πήρε το μάτι μου στη Eurobank μια επιλογή να γίνεται πρωτεύων ο λογαριασμός αυτής (υποθέτω ότι ενημερώνεται το σύστημα του iris) ενώ στις άλλες 2 δεν βρήκα κάτι. Έστω ότι σε εμένα δουλεύει. Κάποιος που δεν έχει Eurobank τι κάνει;

2) Έστω ότι μου στέλνει φίλος (συναλλαγή μεταξύ ιδιωτών), χρησιμοποιώντας τον αριθμό του κινητού μου. Δυνατότητα ορισμού primary τράπεζας δεν υπάρχει για τις ιδιωτικές συναλλαγές. Αριθμό κινητού έχω -αναγκαστικά- ορισμένο τον ίδιο στην Πειραιώς και τη Eurobank. Σε ποιά από τις 2 θα πάνε τα λεφτά που μου έστειλε;

Υπάρχουν από όσο βλέπω πάρα πολλά κενά και ασάφειες στο ζήτημα αυτό και σαν να κάνει κάθε τράπεζα τα δικά της, οπότε δεν βοηθάει το ψάξιμο πληροφοριών ξεχωριστά στο site κάθε τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τράπεζα Πειραιώς, αναφέρει ότι πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στην τράπεζα που θες. Το ότι δεν υπάρχει όμως αντίστοιχη ρύθμιση στην εν λόγο τράπεζα είναι όντως ένα πρόβλημα. Υποθέτω λόγο της νεότητας της υπηρεσίας. Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι τι τιμές θα βάλουν μετά από την ''γνωριμία'' της υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή, κάποιος που δεν του δίνει δυνατότητα η τράπεζά του να στείλει βάσει του ΑΦΜ, θα πρέπει αναγκαστικά να σε βρει βάσει κινητού.

2) Θα πάνε στην τράπεζα που ενεργοποίησες την υπηρεσία με αυτό το κινητό πιο πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Εθνικής το IRIS που ακριβώς βρίσκεται στο e-banking να το ενεργοποιήσω ?

Μονο μέσα απο την εφαρμογη για κινητά ενεργοποιείται η υπηρεσία στην Εθνική έχω την εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή, κάποιος που δεν του δίνει δυνατότητα η τράπεζά του να στείλει βάσει του ΑΦΜ, θα πρέπει αναγκαστικά να σε βρει βάσει κινητού.

2) Θα πάνε στην τράπεζα που ενεργοποίησες την υπηρεσία με αυτό το κινητό πιο πρόσφατα.

 

1) Και στις τρεις η πληρωμή για επαγγελματικούς λόγους γίνεται μόνο με το ΑΦΜ. Και έτσι πρέπει να είναι γίνεται γιατί οι επαγγελματικές συναλλαγές πρέπει να διαχωρίζονται. Για να προσμετρώνται τα ποσά που πληρώνει στο ενδεχόμενο αφορολόγητο που έχει ο πελάτης, για να διασταυρώνεται -υποτίθεται- ότι εγώ σαν επαγγελματίας έκοψα παραστατικό κλπ.

Το ερώτημά μου είναι σε ποιάς τράπεζας τον λογαριασμό μου θα μπουν τα λεφτά εφόσον το ΑΦΜ είναι μοναδικό και δεδομένο.

2) Το έχεις επιβεβαιώσει πρακτικά αυτό; Κι αν θέλω να πιστωθούν σε άλλη τράπεζα;

Γενικά πάσχει σε πάρα πολλά σημεία η υλοποίηση που έχουν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να δίνεται απλά η δυνατότητα να διαλέγεις και τράπεζα και μετα σε αυτην το ΑΦΜ ή τον αριθμό κινητού και αυτό θα έλυνε το προβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον καλύτερα πρώτα το ΑΦΜ ή το κινητό και μετά την τράπεζα (εφόσον έβρισκε λογαριασμό σε περισσότερες από μια). Κι ας εξαιρούσε τις μεταφορές προς λογαριασμούς του ίδιου προσώπου σε άλλη τράπεζα. Αν και θα πρέπει να τελειώνουμε και με αυτά τα εμπόδια τουλάχιστον για όσο έχουμε capital controls. Είναι αδιανόητο να υπάρχουν οποιεσδήποτε προμήθειες για οποιουδήποτε είδους έμβασμα σε τέτοιους καιρούς. Τα μαγκώνουν από οπουδήποτε αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...