Προς το περιεχόμενο

Ο νέος σταθμός ηλιακής ενέργειας της Tesla θα τροφοδοτεί την Hawaii τη νύχτα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως το επέτρεψε αυτό ο Τραμπ που είναι κατά τις πράσινης ενέργειας

 

Δεν νομίζω να μπορεί να αποφασίσει και πως θα ηλεκτροδοτείται η κάθε πολιτεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο παραδειγμα ειναι η κρητη: αμετρητα βαρελια πετρελαιου για να ηλεκτροδοτηθει ενα ολοκληρο νησι.

 

Ναι βεβαια, αυτο κανει κακο στην οικονομια αλλα καπως πρεπει να ζησουν και οι πετρελαικες, ετσι δεν ειναι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο παραδειγμα ειναι η κρητη: αμετρητα βαρελια πετρελαιου για να ηλεκτροδοτηθει ενα ολοκληρο νησι. Ναι βεβαια, αυτο κανει κακο στην οικονομια αλλα καπως πρεπει να ζησουν και οι πετρελαικες, ετσι δεν ειναι?

Και μιλαμε, σε σχεση με τη Χαβαη, για την ιδια ακριβως κατασταση: νησιωτικες χωρες. Εμεις, με τοσα πολλα νησια, επρεπε ηδη να εχουμε προβλεψει για καθε νησι ξεχωριστα. 

Εμεις ψαχνουμε ακομα τον τροπο να βυθισουμε καλωδιο απο την ηπειρωτικη Ελλαδα απεναντι στα νησια και στα πελαγα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει ξανά σε κάποιο παρόμοιο άρθρο.Στην Εύβοια έπαιρναν αποφάσεις τα κοινοτικά συμβούλια,ότι από τις ανεμογεννήτριες δεν μπορούν να ζευγαρώσουν οι κατσίκες..Καληνύχτα μας.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσαία αυτόνομα συστήματα (για μεγαλύτερα εξοχικά ή μικρές κύριες κατοικίες) έως 3kw τα οποία "σηκώνουν" κλιματιστικά, σεσσουάρ, ηλεκτρικό σίδερο, ηλεκτρική σκούπα και πλυντήριο και κοστίζουν από 4.000€ έως και 7.000€.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει ξανά σε κάποιο παρόμοιο άρθρο.Στην Εύβοια έπαιρναν αποφάσεις τα κοινοτικά συμβούλια,ότι από τις ανεμογεννήτριες δεν μπορούν να ζευγαρώσουν οι κατσίκες..Καληνύχτα μας.

 

Μιλας σοβαρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Musk... Το ελληνικό δημόσιο θα σε πλήρωνε με τα ίδια ή και περισσότερα χρήματα για την εγκατάσταση powerpack 1kwh έξω από τη βουλή. Και εσύ κάθεσαι και κάνεις ολόκληρες εγκαταστάσεις στις Χαβάες; Μόνο η Siemens θα κονομαει δλδ;

 

Στα δικά μας τώρα. Η Tesla έχει επενδύσει πολύ χαρτί στο R&D μπαταριών απ ότι φαίνεται. Μακάρι να βλέπουμε θετικές εξελίξεις σε αυτόν τον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινόταν στην Ελλάδα τέτοια επένδυση σε 182.109m² δεν ξέρω και εγώ πόσοι περιβαλλοντικοί σύλλογοι θα μαζευόταν (Κορμοράνων,μυρμηγκοφαγων,σαυρών κ.λ.π.).

Τέτοιοι είμαστε! Μια εκτροπή του Αχελώου από 1986 ξεκίνησαν να κάνουν και έως σήμερα δεν έχει γίνει τπτ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινόταν στην Ελλάδα τέτοια επένδυση σε 182.109m² δεν ξέρω και εγώ πόσοι περιβαλλοντικοί σύλλογοι θα μαζευόταν (Κορμοράνων,μυρμηγκοφαγων,σαυρών κ.λ.π.).

Τέτοιοι είμαστε! Μια εκτροπή του Αχελώου από 1986 ξεκίνησαν να κάνουν και έως σήμερα δεν έχει γίνει τπτ.

 

Συνεργασία Χ - Υ για μέγα αιολικό στην Κρήτη...

 

Η συνολική ισχύς των αιολικών, τα οποία πρόκειται να αναπτυχθούν στους 4 νομούς της Κρήτης, θα ανέρχεται σε 950MW.

 

Το έργο αποσκοπεί στη διασφάλιση της αδιάλειπτης τροφοδότησης της Κρήτης με τον απαιτούμενο όγκο ηλεκτρικής ενέργειας, ενώ, ως αποτέλεσμα της εφαρμογής του, θα μειωθούν και τα κόστη της ΔΕΗ από την απόσυρση των πετρελαϊκών σταθμών, οι οποίοι θα χρησιμοποιούνται ως εφεδρείες.

Κορμοράνοι προφανώς... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...