Προς το περιεχόμενο

Lexman Powerbank 10.000mah 8.90€ απο leroy merlin [ΤΕΛΟΣ]


iaiwannis2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πήρα σήμερα από το κατάστημα Κηφισίας. Καλο-κατασκευασμένο δείχνει. Και κάπως βαρύ - δεν έιχα καταλάβει ότι ήταν 260 γραμμάρια.

Το φορτίζω με ένα φορτιστή Samsung EP-TA20EWE (λέει max 5V 2A).

http://www.skroutz.gr/s/7066222/Samsung-USB-Wall-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-EP-TA20E-Bulk.html

και για πρώτη φορά ο φορτιστής ζεμάτισε.. Τον έχω χρησιμοποιήσει σε τηλέφωνα και tablet χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασίες. Το πολύ 10-12 βαθμούς C πάνω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Ρε παιδιά με τι φορτιστή το φορτίζετε?  Στο χαρτάκι οδηγιών του Lexman γράφει, ότι θέλει φόρτιση με 5 V - 2 A για 6 - 6,5 ώρες.

Συμβαίνει και σε σας να ανεβάζει θερμοκρασίες ο φορτιστής σας? Είναι σύμπτωμα βλαμμένου powerbank να θερμαίνεται πολύ ο φορτιστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει και σε σας να ανεβάζει θερμοκρασίες ο φορτιστής σας? Είναι σύμπτωμα βλαμμένου powerbank να θερμαίνεται πολύ ο φορτιστής?

Προφανώς και όχι...

 

Εγώ το φορτίζω με τον xiaomi φορτιστή του mi5 μου και είναι κομπλέ.

 

Το να είναι "βλαμμένος" φορτιστής δεν σου πέρασε από το μυαλό ε;

 

Από την άλλη είναι λογικό τα κυκλώματα να θερμαίνονται όταν περνάει πολύ ρεύμα. Μάλλον αυτός ο φορτιστής δεν έχει καλή απαγωγή θερμότητας και τον νιώθεις να καίει. Δεν είναι απαραίτητα κακό ή δυσλειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μου πέρασε απ' το μυαλό να φταίει ο φορτιστής, αλλά δεν το κάνει (να ζεσταίνεται πολύ), σε άλλες συσκευές/μπαταρίες.

Ίσως να μην αντιμετωπίζει ΄δύσκολα΄ φορτία; (μικρότερες μπαταρίες τηλεφώνων/τάμπλετ 2000 - 4000 Mha, διαφορετικά/καλύτερα κυκλώματα φόρτισης-σταθεροποίησης). Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μου πέρασε απ' το μυαλό να φταίει ο φορτιστής, αλλά δεν το κάνει (να ζεσταίνεται πολύ), σε άλλες συσκευές/μπαταρίες.

Ίσως να μην αντιμετωπίζει ΄δύσκολα΄ φορτία; (μικρότερες μπαταρίες τηλεφώνων/τάμπλετ 2000 - 4000 Mha, διαφορετικά/καλύτερα κυκλώματα φόρτισης-σταθεροποίησης). Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πιθανώς το κινητό που φορτίζεις να μην τραβάει το maximum ρεύμα του φορτιστή, πράγμα το οποίο μάλλον κάνει το powerbank, οπότε και σε άλλες συσκευές δεν έχεις το ίδιο φαινόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς το κινητό που φορτίζεις να μην τραβάει το maximum ρεύμα του φορτιστή, πράγμα το οποίο μάλλον κάνει το powerbank, οπότε και σε άλλες συσκευές δεν έχεις το ίδιο φαινόμενο.

 

Αυτο σκεφτηκα και γω. Το πιθανοτερο ειναι αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ θενκς, κάποια οικονομική πρόταση για φορτιστή 5V 2-2,5A (δηλαδή στα 10 ευρώ πάνω/κάτω), για να φορτίζει το Lexman, καλύτερος από τον Samsung EP-TA20EWE που ήδη έχω, από την Ελληνική αγορά, έχετε να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε σοβαρούς φορτιστές σε πολύ καλές τιμές κοιτάξτε από Κίνα μεριά Blitzwolf, Aukey, Tronsmart.

 

Τούτο εδώ το πραγματάκι μου φορτίζει ταυτόχρονα QC2.0 συσκευή στο ένα port και το 10άρι PB της Xiaomi στο άλλο port και ίσα ίσα που ζεσταίνεται. Επίσης τις προάλλες μου το πέταξαν από τον δεύτερο όροφο με αποτέλεσμα να φάει γερή σούπα (αφού δεν κατάφερα να το συγκρατήσω) και κάνει σαν κουδουνίστρα αλλά λειτουργεί τέλεια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε σοβαρούς φορτιστές σε πολύ καλές τιμές κοιτάξτε από Κίνα μεριά Blitzwolf, Aukey, Tronsmart.

 

Τούτο εδώ το πραγματάκι μου φορτίζει ταυτόχρονα QC2.0 συσκευή στο ένα port και το 10άρι PB της Xiaomi στο άλλο port και ίσα ίσα που ζεσταίνεται. Επίσης τις προάλλες μου το πέταξαν από τον δεύτερο όροφο με αποτέλεσμα να φάει γερή σούπα (αφού δεν κατάφερα να το συγκρατήσω) και κάνει σαν κουδουνίστρα αλλά λειτουργεί τέλεια. :P

 

Στη θεση σου δεν θα το χρησιμοποιουσα πια. Το κοστος του φορτιστη ειναι μικρο σε σχεση με τις συσκευες που ρισκαρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πηγα πηρα.

 

Στο καλαθακι δεν ειχε, λεω θα φυγω ατυχος, ρωτησα εναν υπευθυνο, πηγε στο ταμειο ειχε τρια κρεμασμενα, μου εδωσε ενα.

 

Αυτο ερχεται προφορτισμενο;

Εχω ακουσει και να μην χρησιμοποιείται, πρεπει να γινεται ανα τριμηνο να γινεται μια φορτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...