Προς το περιεχόμενο

PS Vita / PSTV Hacking και Homebrew


xaerialtwistx
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα.εκανα μια παραγγελια απο κοτσοβολο και εγω για παραλαβη απο καταστημα.απλα για να ξερω παιχνιδια μπορει να παιξει απο την καρτα μνημης η μονο απο usb?αν παιζει απο καρτα μνημης τι καρτα παιρνει?ειναι σαν αυτες του εμποριου η θελει συγκεκριμενες δικες του?να παρω οταν παω να παρω την συσκευη αν παιρνει τις κοινες.τα υπολοιπα περι softmod αργοτερα οταν θα την εχω στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.εκανα μια παραγγελια απο κοτσοβολο και εγω για παραλαβη απο καταστημα.απλα για να ξερω παιχνιδια μπορει να παιξει απο την καρτα μνημης η μονο απο usb?αν παιζει απο καρτα μνημης τι καρτα παιρνει?ειναι σαν αυτες του εμποριου η θελει συγκεκριμενες δικες του?να παρω οταν παω να παρω την συσκευη αν παιρνει τις κοινες.τα υπολοιπα περι softmod αργοτερα οταν θα την εχω στα χερια μου.

Παίρνει δικές του μνήμες που μοιάζουν με microsd είναι πανάκριβες και δυσεύρετες. Αν το πάρεις μην το κανείς ενημέρωση να του περάσεις henkaku και να παίζει τα παιχνίδια από φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε παιχνιδι του PSP και αν κανεις backup στο pc θα εχει το ονομα game.psvimg, αυτό το παιρνεις και το βαζεις στον φακελο του psvimgtools. το κλειδι που παιρνεις απο το 4ο βημα το βαζεις στην παρακατω εντολη, όλα τα άλλα όπως τα βλέπεις. αν πχ παιρνεις το κλειδι 1234567890 δινεις 

 

psvimg-extract -K 1234567890 game.psvimg

 

Δοκίμασε το γραφικό περιβάλλον του psvimgtools αν δυσκολεύεσαι, δεν το είχα συμπεριλάβει στον οδηγό γιατί δεν είχε κυκλοφορήσει. Στην επιλογή Easy Installers θα βρεις το Ark και το VHBL.

 

 

 

 

 

Ξανα ξεκινησα σημερα Στον οδηγο που μου εχεις δωσει στο βημα 5 αφου δωσω την εντολη λες οτι δημιουργει ενα φακελο που εχει μεσα ενα αρχειο PBOOT.BPB

 

Ε με την εντολη που δινω δημιουργειτε ο φακελος αλλα δεν εχει μεσα αυτο το αρχειο Εχει ενα ΕBOOT.BPB

 

Οποτε δεν εχω με τι να αντικαταστησω αυτο που λεει το βημα 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... τιποτα.....

:(

Δεν υπαρχει...

 

ο μονος τροπος για να παιξει τα games ειναι να βαλω τα iso στο φακελο του ark κ καθε φορα με overwrite να περναω τα καινουρια.... πολυ χρονοβορο....

 

Ωραια αφου έχεις αυτην την λύση μπορείς να την κάνεις καλύτερα για να μην περνας καθε φορα ολα τα ISO από την αρχή. Μόλις ανοίξεις τον ARK με το select σου εμφανίζει file manager.

Μπορείς να πας στον φάκελο του ARK (ο φάκελος μέσα στο ms0:/PSP/GAME/) και να αντιγράψεις τα παιχνίδια iso στον φάκελο ISO (ms0:/ISO). Οπότε μετά μπορείς να στέλνεις τον Ark μονο με το νεο iso που θες και αμεσως θα το αντιγραφεις και αυτο στον φάκελο iso.

 

 

 

Ξανα ξεκινησα σημερα Στον οδηγο που μου εχεις δωσει στο βημα 5 αφου δωσω την εντολη λες οτι δημιουργει ενα φακελο που εχει μεσα ενα αρχειο PBOOT.BPB

 

Ε με την εντολη που δινω δημιουργειτε ο φακελος αλλα δεν εχει μεσα αυτο το αρχειο Εχει ενα ΕBOOT.BPB

 

Οποτε δεν εχω με τι να αντικαταστησω αυτο που λεει το βημα 6

 

Τελικά έχει EBOOT.PBP ή όχι γιατί με μπερδεψες..

 

edit: α κατσε τωρα σε καταλαβα, μισό να δω.

edit 2: εκεινο το βήμα το έγραψα λάθος. Δεν κανεις αντικατασταση, απλά πετας το PBOOT μεσα ωστε να εχει και EBOOT και PBOOT. Όλα τα άλλα κανονικά όπως τα λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνει δικές του μνήμες που μοιάζουν με microsd είναι πανάκριβες και δυσεύρετες. Αν το πάρεις μην το κανείς ενημέρωση να του περάσεις henkaku και να παίζει τα παιχνίδια από φλασάκι.

Οποτε θα βρω ενα μεγαλο φλασακι για να κανω τη δουλεια μου.την πεμπτη που θα παω να παραλαβω θα επανερθω για τα περι softmod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SCREENSHOT PLUGIN

 

Ένα ωραίο plugin για να τραβάμε screenshot μέσα σε εφαρμογές και παιχνίδια που δεν το επιτρέπουν.

Όποιος δεν ξέρει να περνάει plugins κοιτάζει το 1ο post.

Κατέβασμα από εδώ.

 

Ένα screenshot μέσα από το ARK που μόλις πριν λίγες ώρες δεν με άφηνε να τραβήξω.  :-D

 

3.jpg?dl=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tιποτα....

 

Ξαναπερασα το ark αλλα παρολα αυτα δεν βλεπει στα saved data τα iso... Εχει μουλαρωσει

 

Μονο τον φακελο ark-2 βλεπει...  Ολα τα αλλα τα βγαζει corrupt file  (ειτε τα ριξω χυμα ειτε κεφαλαια ειτε σε φακελο κ με περιορισμο μεχρι 6 χαρακτηρες)

 

Eβαλα κ εναν snes emu ουτε αυτον τον βλεπει

 

Οποτε  θα περιοριστω στα psp games που φορτωνουν μονο μεσω του ark save...

 

Tι να πω γκαντεμια....

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα, μια απορια το ps tv λειτουργει αυτονομα με φλασακι η psvita mem ή πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με το ps vita?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα, μια απορια το ps tv λειτουργει αυτονομα με φλασακι η psvita mem ή πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με το ps vita?

 

Είναι χωριστό σύστημα , συνδέεις με Hdmi στην TV  , απλά μανίσιο παίζει ελάχιστα πράγματα λόγω έλλειψης touch controls και θες Ps3 ή Ps4 controller  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.. εχω ps tv με 3.60 και henkaku και ενα ps4 με λογαριασμο psn κανονικα. Για remote play υπαρχει καποια λυση που;;

 

Τα ίδια που ισχύουν και για το PSVita. Θα μπορείς κανονικότατα με την αντιστοιχη εφαρμογη που εχει.

 

 

Tιποτα....

 

Ξαναπερασα το ark αλλα παρολα αυτα δεν βλεπει στα saved data τα iso... Εχει μουλαρωσει

 

Μονο τον φακελο ark-2 βλεπει...  Ολα τα αλλα τα βγαζει corrupt file  (ειτε τα ριξω χυμα ειτε κεφαλαια ειτε σε φακελο κ με περιορισμο μεχρι 6 χαρακτηρες)

 

Eβαλα κ εναν snes emu ουτε αυτον τον βλεπει

 

Οποτε  θα περιοριστω στα psp games που φορτωνουν μονο μεσω του ark save...

 

Tι να πω γκαντεμια....

 

Δοκιμασε οτι θες να μεταφερεις να το βαζεις σαν zip στον φακελο του ark-2 και δες αν τα βλέπει ετσι.

Απο τον file manager του ark τα μεταφερεις στον αντιστοιχο φακελο (psp/game αν ειναι ps1 ή homebrew, psp/iso αν ειναι psp παιχνίδι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις αν μου ζηταει το game να κανω rotate to psvita πως μπορω να το κανω με το ds4;;ας πουμε το rayman το ζηταει οσο παιζω στο pstv

Δευτερον για το remote play

Μου ζηταει να κανω login στο psn μου.. φοβαμαι για κανενα ban ή κανενα update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...