Προς το περιεχόμενο

PS Vita / PSTV Hacking και Homebrew


xaerialtwistx
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

- Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
- Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

- Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
- Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
- Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

----

----

Αν και ηπήρχει ήδη ένα θέμα psvita hacking θεώρησα πως είναι καλύτερο να φτιαχτεί ένα από την αρχή ώστε να συγκεντρωθούν βασικές πληροφορίες και να απαντηθούν βασικές απορίες λειτουργώντας από αυτό κιόλας το post σαν οδηγός εκκίνησης, και αμέσως μετά να συνεχίσει ως πηγή για οτιδήποτε νεότερο στην homebrew σκηνή των PSVita / PSTV. Αν και αναφέρομαι κατά 99% στο PSVita, ουσιαστικά οτιδήποτε αναφερεται εδω ισχύει και για το Playstation TV εκτός και αν υπάρχει κάποια διευκρίνηση.

ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΕΔΩ

Τον Ιούνιο του 2015 o Yifan Lu κάνει γνωστό το Rejuvenate, ένα σετ εργαλείων το οποίο επιτρέπει την εκτέλεση homebrew εφαρμογών στο PSVita. Παρότι η κονσόλα είχε 'χακαριστεί' χρόνια πριν από τον ίδιο, τα εργαλεία αυτά δημοσιευτηκαν μετά το τέλος της PSM πλατφόρμας από την ίδια την Sony. Το Rejuvenate είχε πολλά προαπαιτούμενα για να εφαρμοστεί από έναν 'κοινό θνητό' αφού μεταξύ άλλων απαιτουσε το PSM (πρωτου το αφαιρέσει η Sony από το κατάστημα) καθώς και μια publishers license ενώ ακόμα και αν κάποιος τα είχε αυτά, δεν ήταν και η πιο φορητή λύση αφού το PSVita θα έπρεπε να είναι συνέχεια συνδεδεμένο με τον υπολογιστή. Το hack παρόλα αυτά βρήκε αρκετούς φανατικούς χρήστες και τα πρώτα homebrew προγράμματα έκαναν την εμφάνιση τους (μαζί με το VitaShell για το οποίο θα γίνει λόγος αργότερα) αλλά αυτή ήταν μοναχά η αρχή.

 

Πάμε 13 μήνες μετά. Η Team Molecule (η οποία αποτελείται από τα μέλη Yifan Lu, Proxima και xyz) εργάζεται πυρετωδώς για μήνες για να βρει έναν εύκολο homebrew enabler και στις 29 Ιουλίου του 2016 ανεβάζει το επίτευγμα της. Το όνομα αυτού; Henkaku. Το Henkaku είναι αυτό ακριβώς που ήθελε ο κόσμος, ένας απλός homebrew enabler με μόνο προαπαιτούμενο ένα PSVita στο firmware 3.60 (που ήταν και αυτό ακριβώς που υπήρχε όταν κυκλοφόρησε το hack). Τα καλά όμως δεν τελειώνουν εδώ.

 

Ο Yifan ανακοινώνει πως όποιος καταφέρει και βρει πως λειτουργεί το Henkaku θα κάνει ένα μεγάλο δώρο στην κοινότητα. (KOTH Challenge). Το δώρο αυτό ονομάζεται TaiHEN / TaiHENkaku και ουσιαστικά δίνει δυνατότητες Custom Firmware στο Henkaku επιτρέποντας το φορτωμα plugin (μεταξύ άλλων). Αν και κανονικά όλα αυτά (Henkaku / TaiHENkaku) ήταν ξεχωριστά μεταξύ τους, πλέον αυτό δεν χρειάζεται να απασχολεί κάποιον αφού έχουν συγχωνευτει όταν το TaiHEN ωρίμασε αρκετά για να βγει από την BETA έκδοση.

 

Με τους hackers να έχουν στρέψει την προσοχή τους στον f00d, το σίγουρο είναι ότι τους επόμενους μήνες θα ακολουθήσουν πολύ μεγαλύτερα πράγματα. 

 

______________________________________________________________________________________________

 

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ HENKAKU;

 

 

 

 

Με το Henkaku μπορούμε να αποκτήσουμε πρόσβαση σε όλα τα partition του PSVita / PSTV και βεβαίως να τρέξουμε homebrew εφαρμογές (οι οποίες ποικίλουν από emulators κονσολων και μεταφορές παλιών παιχνιδιών μέχρι backup των παιχνιδιών μας και εγκατάσταση custom θεμάτων) καθώς και να περάσουμε mod σε παιχνίδια επιτρέποντας πχ να παίξουμε στα αγγλικά παιχνίδια που υπάρχουν μόνο στην Ασιατικη αγορα. Επίσης μπορούμε να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο την δυνατότητα του PSVita να παίζει PS1 / PSP παιχνίδια μέσω διαφορων προγραμματων. Το τι μπορούμε να κάνουμε αν και έχει περιορισμούς από την δυνατή ασφαλεια του PSVita, περιορίζεται κυρίως από τους λίγους προγραμματιστές που ασχολούνται με την συγκεκριμένη κονσόλα.

 

Όσο για το τι δεν μπορούμε να κάνουμε, με το Henkaku ξεχναμε όλους τους νέους τίτλους που βγήκανε μετά την κυκλοφορία του 3.61 firmware ενώ ξεχνάμε και το online παιχνίδι αφού η είσοδος στο PSN είναι αδύνατη στο 3.60 firmware. (και βέβαια ξεχνάμε και ότι άλλο απαιτεί είσοδο στο PSN (πχ συγχρονισμός των trophy)

 

 

 

ΠΩΣ ΤΡΕΧΩ ΤΟ HENKAKU;

 

 

 

 

 

1.jpg?dl=1

 

Καταρχήν θα πρέπει να είμαστε στο 3.60 firmware. Αν είμαστε σε μεγαλύτερο δεν υπάρχει κανένας απολύτως τρόπος να το περάσουμε ούτε να κάνουμε downgrade παρότι με μια αναζήτητη στο google θα βρεις άπειρα site με ψεύτικες πληροφορίες. Αν είμαστε σε μικρότερο firmware μπορούμε να κάνουμε χειροκίνητη αναβάθμιση στο 3.60 (όχι αυτόματο update γιατί θα μας πάει στο τελευταίο firmware).

Το Henkaku θα πρέπει να το ξαναπερνάμε κάθε φορά που κλείνουμε εντελώς την συσκευή.

 

 

1ος Τρόπος: Henkaku.xyz

 

 

 

 

 

Ο κανονικός τρόπος λοιπόν είναι να ανοίξουμε τον Browser του PSVita και να επισκεφτούμε την σελίδα henkaku.xyz και απλά να πατήσουμε στο κουμπί "Install". Ίσως χρειαστούν παραπάνω από μία προσπάθειες μιας και δεν πιάνει πάντα με την πρώτη, αν ο browser πετάξει error τον κλείνουμε και τον ξανανοίγουμε και προσπαθούμε από την αρχή.

 

 

1.jpg?dl=1

 

2.jpg?dl=1

 

3.jpg?dl=1

 

4.jpg?dl=1

 

5.jpg?dl=1

 

6.jpg?dl=1

 

2.jpg?dl=1

 

Αυτός ο τρόπος προϋποθετει βέβαια να βρισκόμαστε πάντα δίπλα σε router με ενεργή σύνδεση (εκτός και αν έχουμε το 3G μοντέλο) αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

 

 

 

 

2ος Τρόπος: Offline Installer

 

 

 

 

 

Με τον Offline Installer δεν θα ξαναχρειαστούμε σύνδεση στο διαδίκτυο για να περνάμε το Henkaku αλλά θα χρειαστεί βεβαίως να είμαστε ήδη σε Henkaku για να μπορέσει να γίνει η εγκατάσταση της εφαρμογής. Αφού λοιπόν επισκεφτούμε το henkaku.xyz και περάσουμε το Henkaku περνάμε τον Offline Installer στο PSVita (αν δεν ξέρεις πως να εγκαταστησεις προγραμματα στο PSVita δες παρακάτω). Υπάρχουν διαφορες εκδοσεις Offline Installer, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το SwitchKaKu το οποίο είχε χρησιμοτητα όταν το Henkaku και το TaiHENkaku ήταν 2 διαφορετικά πράγματα αλλα κάνει μια χαρά την δουλειά που θέλουμε.

 

 

1.jpg?dl=1

 

Τρέχουμε το Switchkaku από το μενού

 

2.jpg?dl=1

 

3.jpg?dl=1

 

Πατάμε το πλήκτο τρίγωνο για να γίνει εγκατάσταση του TaiHEN στην τελευταία έκδοση (Henkaku R7)

 

4.jpg?dl=1

 

5.jpg?dl=1

 

Πατάμε το πλήκτρο X για να γίνει το TaiHEN ο προεπιλεγμένος Installer

 

6.jpg?dl=1

 

Ανοίγουμε την εφαρμογή Email.

 

7.jpg?dl=1

 

8.jpg?dl=1

 

Μπαίνουμε στο Inbox

 

9.jpg?dl=1

 

Μπαίνουμε στο TaiHENkaku

 

10.jpg?dl=1

 

Σε αυτό το παράθυρο δεν πατάμε τίποτα απολύτως, περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα και όλα θα γίνουν μόνα τους. Αν πετάξει error, κλείνουμε την email εφαρμογή και ξαναδοκιμάζουμε. Αν όλα πάνε καλά θα δούμε την κλασσική μαύρη οθόνη που βλέπουμε και από το henkaku.xyz.

 

11.jpg?dl=1

 

Από εδώ και πέρα όποτε κάνουμε restart στο PSVita και θέλουμε να ξαναπεράσουμε το Henkaku απλα θα ανοίγουμε την εφαρμογή email, θα μπαίνουμε στον λογαριασμό TaiHENkaku Offline και θα περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα για την παραπάνω οθόνη. Για εμένα αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος μιας και δεν απαιτεί κανενός είδους σύνδεση.

 

 

 

3ος Τρόπος: Android Henkaku Server

 

 

 

 

 

Για αυτόν τον τρόπο θα χρειαστούμε βέβαια ένα κινητό με λειτουργικό Android και το πρόγραμμα Henkaku Server. Μόλις γίνει η εγκατάσταση του προγράμματος, το ανοίγουμε στο κινητό μας, τρέχουμε τον Server και μας δίνει μια διεύθυνση την οποία πληκτρολογούμε από τον browser του PSVita.

 

1.jpg?dl=1

 

2.jpg?dl=1

 

3.jpg?dl=1

 

 

 

 

 

 

 

 

ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ;

 

 

 

 

 

Με την εγκατάσταση του Henkaku γίνεται αυτόματα και η εγκατάσταση της 1ης homebrew εφαρμογής με το όνομα molecularShell. Πρόκειται για έναν file manager ο οποίος θα μας χρειαστεί μόνο στην αρχή ώστε να στείλουμε την εφαρμογή VitaShell στο PSVita. Για την ακρίβεια ο molecularShell είναι ένα fork του VitaShell έχοντας πολύ λιγότερες αλλά μεγαλύτερης σημασίας επιλογές μιας και είναι στενά δεμένος με το ίδιο το Henkaku. Τον VitaShell θα τον χρειαστούμε γιατι θα μας δωσει έξτρα επιλογές για μεταφορές αρχείων σε αντίθεση με τον molecularShell ο οποίος μας δίνει μόνο FTP σύνδεση.

 

Πάμε λοιπόν και ανοίγουμε τον molecularShell.

 

1.jpg?dl=1

 

2.jpg?dl=1

 

3.jpg?dl=1

 

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να βγούμε από το Safe Mode.

 

4.jpg?dl=1

 

Πατάμε το πλήκτρο Start και βάζουμε στο On την επιλογή "Enable Unsafe Homebrew".

 

5.jpg?dl=1

 

6.jpg?dl=1

 

7.jpg?dl=1

 

Πατάμε το πλήκτρο Select για να ξεκινήσουμε τον FTP Server και με έναν ftp client στον υπολογιστή μπαίνουμε στην διεύθυνση που μας δίνει. Κατεβάζουμε το VitaShell από εδώ και το στέλνουμε στο PSVita μέσα στο ux0 (που είναι η κάρτα μνήμης). 

 

8.jpg?dl=1

 

Πάμε στον φάκελο που στείλαμε το VitaShell και το επιλέγουμε για να γίνει εγκατάσταση.

 

9.jpg?dl=1

 

10.jpg?dl=1

 

11.jpg?dl=1

 

Από εδώ και πέρα ξεχνάμε το molecularShell για εγκαταστάσεις και μεταφορές αρχείων και χρησιμοποιούμε αποκλειστικά το VitaShell. Επίσης ξεχνάμε και την εκνευριστική FTP σύνδεση.

 

12.jpg?dl=1

 

Ο VitaShell με το πλήκτρο select στο PSVita μας δίνει USB Mass Storage οπότε με το κλασσικό του USB καλώδιο απλά αντιγράφουμε ότι θέλουμε από τον υπολογιστή.

 

13.jpg?dl=1

 

Στο Playstation TV μας δίνει την δυνατότητα να διαβάσουμε φλασάκια / εξωτερικούς σκληρούς δίσκους οπότε αντιγράφουμε από τον υπολογιστή ότι θέλουμε σε ένα φλασάκι / εξ. δίσκο, το συνδέουμε στο PSTV, πατάμε το πλήκτρο τρίγωνο (πρέπει να βρισκόμαστε στο root και όχι μέσα σε κάποιο partition) και επιλέγουμε την σχετική επιλογή.

 

Homebrew εφαρμογές μπορούμε να βρούμε (μεταξύ άλλων) εδώ.

 

Και καλές δοκιμές! :-)

 
 
 
ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΩ PLUGINS;
 
 

 

Ο τρόπος είναι παρόμοιος με τον τρόπο που ενεργοποιούσαμε τα plugins στο Playstation Portable (PSP). Τότε είχαμε τον φάκελο seplugins ενώ τώρα έχουμε τον φάκελο Tai στο root της κάρτας μνήμης.
 
1.jpg?dl=1
 
Στέλνουμε τα plugins που θέλουμε (έχουνε κατάληξη suprx) στο ux0:/Tai/ και ανοίγουμε το αρχείο config.txt που βρισκεται εκεί και προσθέτουμε το μονοπάτι του plugin ώστε να φορτώνεται με το τρέξιμο του Henkaku.
Αν για παράδειγμα θέλουμε να τρέξουμε το plugin με το όνομα oclockvita.suprx, το στέλνουμε στον φάκελο Tai και στο αρχείο config.txt γράφουμε
 
ux0:tai/oclockvita.suprx
 
Αναλογα βεβαια με το plugin μπορεί να χρειάζεται να προσθέσουμε έξτρα πληροφορίες στο config.txt.
 
2.jpg?dl=1
 
Μετά την ανανέωση του αρχείου κάνουμε επανεκκίνηση στο PSVita ή ανοίγουμε τον molecularShell και πατάμε το πλήκτρο Start. Εκεί μπορούμε να βρούμε την επιλογή Reload taiHEN config.txt.
 
 
 
ΠΩΣ ΠΑΩ ΣΤΟ 3.60 ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΕΚΔΟΣΗ;
 
 

 

 
PSVita & Playstation TV
 
Πάμε στις ρυθμίσεις του PSVita / PSTV και αλλάζουμε το DNS ώστε να επικοινωνήσουμε με έναν Server που φτιάχτηκε αποκλειστικά για να στέλνει το 3.60. Για να γίνει αυτό επιλέγουμε να συνδεθούμε στο δίκτυο μας και πάμε Advanced Settings / DNS Settings / Manual. Για Primary DNS βάζουμε 212.47.229.76 και στο Proxy Server βεβαιωνουμε ότι ειναι σε "do not use". Πηγαίνουμε πίσω και επιλέγουμε System Update και Update Using Wi-Fi. Αν δεν δουμε μηνυμα που να εμφανίζει τον αριθμό 3.60 δεν συνεχίζουμε.
 
PSVita (2ος τρόπος)
 
1. Κατεβάζουμε το QCMA στον υπολογιστή μας το οποίο λειτουργεί σαν το CMA αλλά έχει περισσότερες λειτουργίες και το κάνουμε εγκατάσταση.
2. Κατεβάζουμε το 3.60 από εδώ.
3. Μετονομάζουμε το 3.60 από PSVUPDAT.PUP σε PSP2UPDAT.PUP και το βάζουμε στον φάκελο του QCMA στα Updates (φυσιολογικά ο φάκελος θα βρίσκεται στα Έγγραφα μέσα με όνομα PSV Updates, αν δεν βρίσκεται εκεί μπορούμε να πάμε στις ρυθμίσεις του QCMA να δούμε που βρίσκεται κοιτώντας στο πεδίο Updates / Web content)
 
1.jpg?dl=1
 
4. Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο και το βάζουμε στον ίδιο φάκελο που βάλαμε το 3.60. Ανοίγουμε το συγκεκριμένο αρχείο με έναν επεξεργαστή κειμένου και αλλάζουμε το σημείο "us" ώστε να ταιριάζει στην χώρα μας.
 
2.jpg?dl=1
 
5. Βάζουμε το PSVita σε λειτουργία πτήσης.
6. Ανοίγουμε το QCMA και συνδέουμε το PSVita στον υπολογιστή
7. Πάμε στις ρυθμίσεις του PSVita και επιλέγουμε System Update και Update from PC.
8. Αν δεν δουμε μηνυμα που να εμφανίζει τον αριθμό 3.60 δεν συνεχίζουμε.
 
Playstation TV (2ος τρόπος)
 
Κατεβάζουμε το 3.60 απο εδώ και σε ένα φλασάκι φτιαχνουμε τον φακελο PSVITA και εκει μέσα άλλον έναν με το όνομα UPDATE όπου και βάζουμε το firmware 3.60. Κλείνουμε εντελώς το PSTV και κρατάμε το power μέχρι να μπούμε στο Recovery Menu. Συνδέεουμε ενα PS3 / PS4 χειριστηριο με καλωδιο και παταμε το PS πλήκτρο. Επιλέγουμε Update System Software και μετά Update from USB Storage Device. Σε εκείνο το σημειο θα μας ζητηθεί να βάλουμε το φλασάκι με το firmware. Τα πράγματα είναι πολύ απλά από εδώ και μετά αφού ακολουθούμε απλά τις οδηγίες.
 
 
  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήγα απο Κώτσοβολο και πήρα και το περίφημο PsTV να κάνει παρέα στο PS Vita μου . Το Firmware είναι αρχαίο και φυσικά θέλει αναβάθμιση στο 3.60 . Είχα και ένα κινέζικο χειριστήριο Ps3 και με καλώδιο δουλεύει μια χαρά , λόγω χαλασμένης μπαταρίας του .

Δοκίμασα και ενα usb hub απλό και νομίζω δουλεύει .

 Για όποιον έχει κοντά Κώτσο για 29.9 νομίζω αξίζει το κόπο μετά τα τελευταία νέα . :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σου.Ωραιος και αναλυτικος οδηγος.

 

Ευχαριστώ αν και αυτή είναι μόνο η αρχή  :-D

 

 

Πήγα απο Κώτσοβολο και πήρα και το περίφημο PsTV να κάνει παρέα στο PS Vita μου . Το Firmware είναι αρχαίο και φυσικά θέλει αναβάθμιση στο 3.60 . Είχα και ένα κινέζικο χειριστήριο Ps3 και με καλώδιο δουλεύει μια χαρά , λόγω χαλασμένης μπαταρίας του .

Δοκίμασα και ενα usb hub απλό και νομίζω δουλεύει .

 Για όποιον έχει κοντά Κώτσο για 29.9 νομίζω αξίζει το κόπο μετά τα τελευταία νέα . :-D :-D

 

Έχω πάρει και εγώ μερικά τα οποία σκοπεύω να κρατήσω σφραγισμένα για συλλεκτικούς λόγους. Νομίζω πως η τιμή του είναι ότι πιο value for money αν και παίζω πάντα στο PSVita με μόνο πλεονέκτημα για εμένα στο PSTV το ότι κάποια παιχνίδια έχουν έξτρα local multiplayer (πχ Metal Slug, Spelunky). (και το να συνδέεις φλασάκια είναι πλέον μεγάλο ατού αλλά έχω 32αρες κάρτες και στα δύο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αν και αυτή είναι μόνο η αρχή  :-D

 

 

 

Έχω πάρει και εγώ μερικά τα οποία σκοπεύω να κρατήσω σφραγισμένα για συλλεκτικούς λόγους. Νομίζω πως η τιμή του είναι ότι πιο value for money αν και παίζω πάντα στο PSVita με μόνο πλεονέκτημα για εμένα στο PSTV το ότι κάποια παιχνίδια έχουν έξτρα local multiplayer (πχ Metal Slug, Spelunky). (και το να συνδέεις φλασάκια είναι πλέον μεγάλο ατού αλλά έχω 32αρες κάρτες και στα δύο)

 

  Περιμένω μια 64αρα αλλά η περίπτωση δίσκου έστω και για psp παιχνίδια είνα αρκετά δελεαστική σε τέτοια τιμή  .

 Τα κρατάς για να τα πουλήσεις σε πολλαπλάσια τιμή ?   ^^ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Περιμένω μια 64αρα αλλά η περίπτωση δίσκου έστω και για psp παιχνίδια είνα αρκετά δελεαστική σε τέτοια τιμή  .

 Τα κρατάς για να τα πουλήσεις σε πολλαπλάσια τιμή ?   ^^ 

 

Προς το παρόν δεν το σκέφτομαι καν, απλά τα έχω στην συλλογή μου και βλέπω μελλοντικά (πάντα κρατάω 2 σφραγισμένα για εμένα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι με 3.60 henkaku αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πχ σε ένα παιχνίδι το uncharted μου βγάζει το βελάκι για update αν το κάνω από εκεί θα έχω θέμα με το Psvita να μου κλειδώσει ή να μου περάσει την v3.63

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Uncharted αν το τρέχεις νόμιμα από την κάρτα του ή κατεβασμένο από το PSN δεν θα έχεις θέμα.

Αν όχι, μετά το update θα σταματήσει να παίζει.

Σε καθε περιπτωση δεν σου κανει update την κονσόλα αλλά μόνο το παιχνίδι.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

VITA HOMEBREW BROWSER

 

Το πρώτο homebrew κατάστημα για το PSVita είναι γεγονός!

Το Vita Homebrew Browser μας επιτρέπει να δούμε τι καινούργιο υπάρχει στο PSVita και να το κατεβάσουμε απευθείας στην συσκευή μας καταργώντας τις συνδέσεις με έναν υπολογιστή και τα χειροκίνητα install. Προς το παρόν δεν υποστηρίζονται homebrew που απαιτούν την εγκατάσταση έξτρα δεδομένων εκτός του vpk τους αλλά θεωρώ πως είναι κάτι που θα μπει σύντομα στην εφαρμογή.

 

Η εφαρμογή κάνει ανανέωση στην λίστα της χρησιμοποιώντας αυτό το site.

 

 

 

 

1.jpg?dl=1

 

2.jpg?dl=1

 

3.jpg?dl=1

 

4.jpg?dl=1

 

5.jpg?dl=1

 

 

 

 

Κατέβασμα από εδώ.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποθηκευτικό μέσο στο psvita είναι μόνο το memory card της sony ή παίρνει και sd κτλ; Γιατί καλά τα hb αλλα αν θέλει ένα σκασμό ακόμα για μερικά Gb τι καταλάβαμε; :P

 

Επίσης το pstv έχει πρακτικά δυνατότητα για kodi/exodus (επεξεργαστικά) ή δύσκολα; Λέω μήπως το κάνω 2σε1 tvbox αν το homebrew πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποθηκευτικό μέσο στο psvita είναι μόνο το memory card της sony ή παίρνει και sd κτλ; Γιατί καλά τα hb αλλα αν θέλει ένα σκασμό ακόμα για μερικά Gb τι καταλάβαμε; :P

 

Επίσης το pstv έχει πρακτικά δυνατότητα για kodi/exodus (επεξεργαστικά) ή δύσκολα; Λέω μήπως το κάνω 2σε1 tvbox αν το homebrew πάει καλά.

 

 

Δυστυχώς μόνο της μαμάς Sony οι οποίες ειναι και πανάκριβες και δυσεύρετες , άλλος ένας λόγος αποτυχίας της κονσόλας.

 Μόνο στο Vita TV βγήκε ένα hack για Usb stick μνήμης αλλά και αυτό με προυποθέσεις .

Οσο για kodi πολύ δύσκολο μια που αναφέρεται οτι η Cpu τρέχει κάπου στα 400 Mhz και άρα αρκετά αδύναμο να το υποστηρίξει πλέον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...