Προς το περιεχόμενο

Punisher Tv series


Daemonos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείτε πρώτα DD, imho είναι θαύμα που κάναν έναν τόσο mediocre comic hero τόσο cool και badass. Από εκεί και πέρα η σκηνή στην φυλακή είναι όλα τα λεφτά με Punisher οποτε είναι must. Απλά πρέπει να φας στην μάπα την Electra δυστυχώς.

δε καταλαβαινω το θεμα με την ηλεκτρα, εμενα μου αρεσε  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ καλη η σειρα, ΤΕΡΜΑ βιαιη οσο χρειαζεται για punisher, σοβαρη με εμφαση στο σεναριο και πολυ καλη εμβαθυνση χαρακτηρων. Μαλλον θετει νεα στανταρτ σε επιπεδο αγριοτητας στην TV... Ειναι η πρωτη απο τις πετυχημενες  σειρες Netflix της Marvel οπου δεν εχει υπερηρωες και παρολαυτα ειναι πολυ ενδιαφερουσα.

 

Μου αρεσε πολυ. Ως συνηθως, θελει λιγο υπομονη να αναπτυχθει το σεναριο, τα πρωτα επεισοδια απλα χτιζουν την πλοκη, σχετικα αργα αλλα σταθερα, παρουσιαζοντας κι εμβαθυνοντας το στορυ και τους χαρακτηρες, με την κορυφωση να ερχεται στα τελευταια επεισοδια.

 

Αλλωστε, το καλο χτισιμο χαρακτηρων ειναι χαρακτηριστικο των σειρων αυτων, ειναι απαραιτητο στοιχειο για να μεταφερεις στον θεατη αυτα που θελεις να πεις μεσω της σειρας, να θιξεις σοβαρα ζητηματα που απασχολουσαν ανεκαθεν το ανθρωπο (οχι τα σημερινα ανουσια θεματα που δηθεν απασχολουν την κοινωνια και παρουσιαζονται με προπαγανδιστικο τροπο σε αλλες σειρες). Η σειρα θιγει σοβαρα ζητηματα, απο την οπλοκατοχη ως το τι αφηνει σε εναν ανθρωπο ο πολεμος... Και πως αντιμετωπιζει ο καθε ενας τα τραυματα του πολεμου.

 

Ωριμη, μεστη, ενδιαφερουσα σειρα, για οσους αναζητουν ποιοτητα στην τηλεοραση κι οχι σαχλοκωμοδιες φλωρο-περιπετειες, οπως εχουν καταντησει πολλες παρομοιες σειρες την σημερον ημερα. Με δουλεμενο σεναριο, με αρχη μεση και τελος, οχι αρπα κολλα κι ο,τι βγει.

 

Αναμεσα σε DD1,2, JJ, LC, IF, D, της βαζω ΑΡΙΣΤΑ, οχι μονο δεν υστερει, αλλα ειναι ισως απο τις ποιοτικοτερες.

 

Αν μου ζητουσαν να τις καταταξω, θα τις εβαζα καπως ετσι:

 

1) Daredevil 1, Punisher, Luke Cage

2) Daredevil 2, Defenders

3) Jessica Jones, Iron Fist

 

 

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρα πως τα πηγε στο rating? θα εχουμε και δευτερη σεζον; ειπαν κατι;

Το Netflix δεν δημοσιοπιει ratings για καμια σειρα του. Μετα τα αρκετα θετικα σχολια που πηρε, η δευτερη σεζον ειναι σχεδον σιγουρη. Σε κανενα μηνα περιπου προβλεπω να εχουμε και την επισημη ανακοινωση απ το Netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις την τελείωσα και γω. μάλλον η καλύτερη σειρά του netflix που εχω δει. καλο σενάριο και αρκετή δράση χωρίς πολλές υπερβολές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους είδα το τελευταίο επεισόδιο!!! Λοιπόν εγώ θα πώ την γνώμη μου για την σειρά punisher. Δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες σειρές που λέτε και συγκρίνετε.

 

Ο ηθοποιός όπως είπατε οι περισσότεροι συμφωνώ ότι του πάει τέλεια

Η σειρά κατά την γνώμη μου ηταν μέτρια. Απο το επεισόδιο 1-10 και 12 η σειρά θα μπορούσε να ονομαστεί Frank Castle chronicles ή κάτι τέτοιο δηλαδή σάν μία σειρά είναι μια χαρά την παρακολουθείς πολύ άνετα πολύ ωραίοι χαρακτήρες, στόρυ, γυρίσματα ΑΛΛΑ αυτή σειρά punisher για μένα δέν είναι. Καταλαβαίνω ότι έπρεπε να το χτίσουν αλλά αυτά που έβαλαν στο 11 και 13 έπρεπε να τα βάλουν πολύ νωρίτερα. Ισως άμα έκοβαν κάτι άλλο. Με λίγα λόγια για μένα δέν ήταν punisher σειρά άν και πιστεύω ότι η δεύτερη σεζόν θα είναι πολύ καλύτερη γιατί το κούρασαν στην πρώτη. Αλλά τα 2 επεισόδια (11 και 13) ήταν λές και διάβαζα το κόμιξ. Συγκεκριμένες signature moves που μόνο ο punisher θα έκανε μου άρεσαν πάρα πολύ!!!! Απλά μήν ξεχνάμε ότι ο punisher είναι antihero!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σειρά.

 

Αν ήθελα να βρω ψεγάδια θα έλεγα πως είναι λίγο υπερβολικό το ξύλο (σφαίρες κτλ) που έτρωγε σχεδόν σε κάθε επεισόδιο και στο επόμενο ήταν μια χαρά αλλά κατά τα άλλα την ευχαριστήθηκα.

 

Απο όσο διάβασα θα έπρεπε να είχα δει πρώτα το DD αλλά έστω και με καθυστέρηση θα το ξεκινήσω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σειρά.

 

Αν ήθελα να βρω ψεγάδια θα έλεγα πως είναι λίγο υπερβολικό το ξύλο (σφαίρες κτλ) που έτρωγε σχεδόν σε κάθε επεισόδιο και στο επόμενο ήταν μια χαρά αλλά κατά τα άλλα την ευχαριστήθηκα.

 

Απο όσο διάβασα θα έπρεπε να είχα δει πρώτα το DD αλλά έστω και με καθυστέρηση θα το ξεκινήσω τώρα.

Το κόμιξ το έχεις διαβάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες σειρές που λέτε και συγκρίνετε.

Οι αλλες σειρες που δεν σε ενδιαφερουν οπως λες ειναι γυρω απο τις οποιες βασιζεται αυτος ο punisher. Αυτος ο punisher ουτως ή αλλως απο το Daredevil ειναι που εγινε τοσο γνωστος τον τελευταιο καιρο που ο κοσμος ζηταγε μια σειρα γυρω απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μήν ξεχνάμε ότι ο punisher είναι antihero!!!!!

 

Με αφορμή το τελευταίο να γράψω κι εγώ κάποια πράγματα που ήθελα, αν και τα πιο πολλά έχουν αναφερθεί.

 

Κατ αρχην υπήρχαν στιγμές που έβλεπες με συμπάθεια τον Καστλ, πράγμα που προσωπικά το θεωρώ λάθος απόδοση του χαρακτήρα. Δεν γίνεται να κάνεις empathise τον Καστλ, όσο Μακιαβελιστής κι αν είσαι. Υπήρχαν πάντως στοιχεία που το διόρθωναν αυτό, όπως οι σκηνές:

  • που του λέει ο Micro "έχεις έναν πόλεμο μέσα σου"
  • που του λέει η Κάρεν "τι θα γίνει μετά, αφού τους σκοτώσεις όλους"
  • που ο ίδιος ο Καστλ λέει στον Micro πως "υπήρχαν στιγμές που προτιμούσα να βρίσκομαι στο πεδίο μέσα στα αίματα και τα χώματα, παρά με την οικογένειά μου"

και τέλος η σκηνή που ο ίδιος πλέον παραδέχεται τον "φόβο" του για μια ζωή που ο πόλεμος έχει τελειώσει.

 

Τα παραπάνω ήταν ακριβέστατες προσεγγίσεις στην ψυχοσύνθεση του Punisher. Αν προσθέσουμε και τις τελευταίες σκηνές, θεωρώ πως όλα όσα προηγήθηκαν ήταν απλά το χτίσιμο του ήρωα και όχι ο Punisher.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostasspil Συμφωνώ απόλυτα.


Οι αλλες σειρες που δεν σε ενδιαφερουν οπως λες ειναι γυρω απο τις οποιες βασιζεται αυτος ο punisher. Αυτος ο punisher ουτως ή αλλως απο το Daredevil ειναι που εγινε τοσο γνωστος τον τελευταιο καιρο που ο κοσμος ζηταγε μια σειρα γυρω απο αυτο.

 

Εγώ αυτήν την σειρά περίμενα γι αυτή είναι το thread αυτή σχολιάζω. Το ότι εμφανίστηκε στο DD που όπως είπα το είδα με το ζόρι για να δώ τον ήρωα συμβαίνει καθαρά λόγω καναλιού (netflix). Δέν έγινε γνωστός απο το DD απλά απο εκεί σου είπαν: ετοιμάσου για σειρά punisher. Και σκέψου το και λίγο αντίστροφα. Μήπως το DD δέν πήγαινε όπως ήθελαν και βάλαν το punisher για να τραβήξει παραπάνω κόσμο? Γιατί εγώ το DD δέν το γούσταρα κυρίως λόγο ήρωα αλλά μόλις είδα punisher έκατσα και το είδα όλο για εκείνον και μόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με τη σειρα και απο crossover αλλα ο punisher "τρομαζει" τον joker, κατι που δεν καταφερε ποτε ο Batman.. :P

 

0f257ea514f06176d3560285b47ffc83.jpg

 

Τα σπαει η σειρα και ειμαι ακομα στο 3ο, δεν ξερω αν κανει κοιλια μετα αλλα ειναι αρκετα πιστη στα comic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...