Προς το περιεχόμενο

Νηστεύετε;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο θέμα άνοιξες.

 

3 μέρες συνήθως. Αν και δεν είναι δικαιολογία, η δουλειά μου με περιορίζει πολύ στο θέμα "νηστεία". Ή για να το πω καλύτερα, θα ζοριστώ πολύ περισσότερο από κάποιον που κάνει μία δουλειά με καλύτερες συνθήκες (ωράριο, κόπος κλπ).

 

Πάντως, θεωρώ ότι ελάχιστοι νηστεύουν σωστά. Το να πας σε τσιπουράδικα και να πλακώνεσαι στα τσίπουρα και να τρως χταποδάκια, γαρίδες και καλαμάρια, νηστεία δεν είναι και ας είναι νηστίσιμα τα φαγητά.

Νηστεία πρώτα απ' όλα είναι να ξεκολλήσει το μυαλό σου από τις πρόσκαιρες απολαύσεις. Δεν ξέρω πόσοι μπορούν να το καταφέρουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Όχι.

Οχι απο αποψη ή αντίδραση ή κάτι τέτοιο, απλώς βαριεμαι να ασχοληθώ.

Δε θα προσπαθήσω να φαω σουβλακια Μ. Παρασκευή ξερωγω, αλλα δε θα φιλτραρω ιδιαίτερα τη διατροφη μου ενεκα νηστειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια για αποτοξίνωση παιζει να εχω νυστεψει κανα δυο φορες ολη τη μεγάλη εβδομάδα, πλεον μονο μεγαλη παρασκευή και αυτο για να μην ειμαι ο "σπαστικος" και ο "περιεργος". 

 

Δεν βοηθαει και το γεγονος οτι εχω αλλεργία σε γαριδες/καλαμαρια αλλιως δεν με χάλαγαν να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην τρώω γιαούρτι

...

αλλά

...

να ρίχνω καντήλια και βρισίδια, να νευριάζω και να νιώθω ότι τους μισώ όλους, να μην θέλω να βλέπω άλλους ανθρώπους

...

γιατί γίνεται χαμός στα καταστήματα λιανικής όπου και δουλεύω

...

με κάνει καλό άνθρωπο;

 

---Αναθεώρηση---

 

Παλιά νήστευα, κανονικά, ήθελα να τηρώ το έθιμο. Αλλά το έκανα και παράλληλα ένιωθα και ένα inner peace, ένα αίσθημα καλοσύνης και ήμουν πιο εντάξει με αυτά τα θέματα.
 

Πλέον το πράμα έχει ξεφύγει, από τότε που έπιασα δουλειά σε κατάστημα λιανικής έχω ξενερώσει, δεν υπάρχει το inner peace, είμαι μόνιμα μέσα στα νεύρα, ξεφεύγω σε θέματα πίεσης και αυτοελέγχου, και το σημαντικότερο: ο κόσμος πιέζει και εκνευρίζει για να καλύψει την καταναλωτική του μαλακία. Δεν μπορώ πλέον να συνδέσω το Πάσχα με την καλοσύνη. Το έχω συνδέσει με την υπερκατανάλωση. Όλοι συμπεριφέρονται σαν μαλάκες. Όσοι δουλεύουν σε καταστήματα λιανικής μπορούν να με καταλάβουν.

 

Όταν σταματήσω να δουλεύω υπαλληλάκος ίσως αυτό αλλάξει πάλι, αλλά την τρέχουσα περίοδο δεν νιώθω μέσα μου να θέλω να ακολουθήσω το έθιμο. Γιατί ένα κομμένο γιαούρτι δεν θα μου προσφέρει τίποτα μέσα μου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά είχα φάει Μ.Εβδομάδα κάτι σουτζουκάκια απ΄έξω και έπαθα τροφική δηλητηρίαση. Νομίζω το είχα ξαναγράψει, ήταν τότε που πήγα νοσοκομείο για ενυδάτωση επειδή έκανα εμετό και το νερό. Μιλάμε διάρροια και ξέρασμα ταυτόχρονα, να μην ξέρεις που να στοχεύσεις.

Από τότε έμαθα και δεν παίρνω κρέατα απ'εξω την Μ.Εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...

αλλά

...

 

Καλως ηρθες στον κοσμο του τσακισμενου πνεύματος.

Δεν παίζει λιανική και μόνιμη inner peace για κανέναν λογο. Με τα χρονια το συνηθίζεις.

 

Κατατα κι εγω το βρίσκω λιγο υποκριτικό να νηστευεις για θρησκευτικους λογους και καπακι να κοιτάς πως θα κοροϊδέψεις τον διπλανο σου ξερωγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότερες τροφικές δηλητηριάσεις συμβαίνουν μετά την μεγάλη εβδομάδα.

 

Όσοι κάνουν νηστεία, πλακώνονται σε αγριομπούκια και αναστενάζει το στομάχι.

 

Νηστεία ποτέ και για κανένα λόγο. Μάλλον, ο μοναδικός λόγος για "νηστεία" είναι αν συντρέχει ιατρικός λόγος και πρέπει να μην τρως κάποια τροφική ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά είχα φάει Μ.Εβδομάδα κάτι σουτζουκάκια απ΄έξω και έπαθα τροφική δηλητηρίαση. Νομίζω το είχα ξαναγράψει, ήταν τότε που πήγα νοσοκομείο για ενυδάτωση επειδή έκανα εμετό και το νερό. Μιλάμε διάρροια και ξέρασμα ταυτόχρονα, να μην ξέρεις που να στοχεύσεις.

Από τότε έμαθα και δεν παίρνω κρέατα απ'εξω την Μ.Εβδομάδα.

φορουσες κ το κρανος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστεύω τα Χριτούγεννα 40 ἡμέρες, το Πάσχα 47, τῶν Ἀποστόλων ὅσο εἶναι κάθε φορά, καί το Δεκαπενταύγουστο 15 ἡμέρες.

Αὐτο δεν με κάνει καλύτερο ἀπό τούς ἄλλους,ἴσα-ἴσα πού με βοηθάει να καταλάβω ποιός πραγματικά εἴμαι.

Ἔχω δεί το πώς με βοηθάει στην καθημερινότητα μου ἀπό πολλές ἀπόψεις καί κυρίως στην ἐγγράτεια-χαρακτήρα, την ὑπομονή, καί ὅλα αὐτα με στόχο την Ἀγάπη βέβαια.

Προσπάθια συνεχής εἶναι..συνδεδεμένη ἄρικτα με την Πίστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...