Προς το περιεχόμενο

Νηστεύετε;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με νηστίσιμες πίτσες, σοκολάτες, παγωτά, τηγανητές πατάτες, μπισκότα, πατατάκια και κέικ; Go figure. Σαν να έχει χάσει το νόημά της η νηστεία στις μέρες μας. 

 

Btw εκτός από τις παρατεταμένες περιόδους νηστείας σαν τη Σαρακοστή, μέρες νηστείας είναι και όλες οι Τετάρτες και Παρασκευές εκτός από 5 εβδομάδες το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστεύω τη Μ. Εβδομάδα. Μια χρονιά όταν ήμουν μικρή ο πατέρας μου μας είχε πάρει πίτες-γύρο την Μ. Παρασκευή και επειδή γενικά εκείνο το Πάσχα ήταν το πιο αδιάφορο ever, έκτοτε μου έχει κάτσει και εθιμοτυπικά για "το καλό" Δευτέρα με Σάββατο ως την πρώτη Ανάσταση δεν τρώω τίποτα ζωϊκό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ποτε απο τοτε που γεννηθηκα

Παρομοιως. Δε βρίσκω κανένα λόγο και το θεωρώ και λιγάκι υποκριτικό όταν ξεσκίζεσαι στα θαλασσινά ας πουμε.

 

Επισης δεν ειναι απαραίτητο να νηστέψεις by the book... αν θες να κανεις κατι, αν το νιώθεις πραγματικά, μπορείς να στερηθείς κατι που σε ικανοποιεί και σε ευχαριστεί ακόμα κι αν αυτο ειναι ας πουμε να μη πιεις καθόλου κόκα κολα που συνηθίζεις να καταναλώνεις καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστεύω αλλά δεν το κάνω επειδή το λένε οι θρησκείες των Εβραίων ,αλλά γιατί η νηστεία ωφελεί τον οργανισμό. Επίσης έχει αποδειχτεί ότι όσο λιγότερο τρως τόσο περισσότερο ζεις. Δεν λέω να λαμβάνεις 300 θερμίδες ,αλλά αυτός που λαμβάνει 2000 θερμίδες θα ζήσει πολύ περισσότερο από αυτόν που λαμβάνει 3500.

 

Και το λέω εγώ που τρώω ότι βρω μπροστά μου. Πάντα όταν νηστεύω ή κάνω δίαιτα χάνω λίπος και νιώθω τέλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστευετε; Και αν ναι, μονο τη μεγαλη βδομαδα η παραπανω; Εγω μονο τη μεγαλη βδομαδα, πιο πολυ εθιμοτυπικα παρα για θρησκευτικους λογους.. γενκα οι περισσοτεροι νηστευουν η οχι;

 

Έφαγα ένα γυρόνι σήμερα άλλο πράμα.

 

Η ερώτηση αν νηστεύεις δεν απέχει και πολύ απ το αν αυτομαστιγώνεσαι όταν αμαρτάνεις.

 

Αυτομαστιγώνεστε;

 αν το νιώθεις πραγματικά, μπορείς να στερηθείς κατι που σε ικανοποιεί και σε ευχαριστεί ακόμα κι αν αυτο ειναι ας πουμε να μη πιεις καθόλου κόκα κολα που συνηθίζεις να καταναλώνεις καθημερινά.

 

Γιατί είναι καλό πράμα το να στερηθείς κάτι που σου αρέσει;

Στο αυτομαστίγωμα καταλήγω πάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω οτι αν θες να νηστεψεις , αν θες να στερηθείς, δεν ειναι ανάγκη να το κανεις στο κρέας.

 

Δε κρίνω αν ειναι καλο η κακό, όπως το νιώθει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε οι δημοσιοι υπαλληλοι, [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>, ανεργοι, αεργοι, αυτοι που  τρεφονται-συντηρουνται απο τους γονεις και γενικα ολοι οι ξε-ανγχωτοι νηστευουν.

 Η νηστεια, με την καθοδηγηση ενος καλου πνευματικου θα σε βοηθησει σε θεματα αυτοσυγκρατησης.Δε ειπε κανενας οτι στην διαρκεια τις νηστειας δεν θα νευριασεις-θυμωσεις-κλαψεις-γελασεις, μπεις σε πειρασμο.Στην διαρκεια τις νηστειας απλως μπαινεις σε πιο χαλαρο mode.Προσπαθεις να μειωσεις ολες τις αισθησεις, ειδικα εκεινεις που βλαπτουν εσενα, τον συνανθρωπο και κυριως σε κρατανε μακρια απο τον Χριστο.Γιατι για τον Χριστο νηστευουμε.Ειναι ενδειξη αγαπης, που τραβαει το ελεος Του πανω μας.Ουτε για το εθιμο, ουτε για τους Παπαδες.

 

Ευλόγησον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νήστευα Μ.εβδομαδα όσο εμενα με τους γονείς μου. Δλδ μέχρι πριν 25 χρόνια περίπου.

Τώρα που δεν νηστευω ΜΕ ενοχλούν αυτοί που δεν βάζουν στο στόμα τους κρέας, αλλα βγάζουν κακία.

Και είναι πολλοί ρε γμτ.

 

Ερώτηση πάνω στο ίδιο του OP:

Όσοι νηστευετε, νηστευετε και στο σεξ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νήστευα Μ.εβδομαδα όσο εμενα με τους γονείς μου. Δλδ μέχρι πριν 25 χρόνια περίπου.

Τώρα που δεν νηστευω ΜΕ ενοχλούν αυτοί που δεν βάζουν στο στόμα τους κρέας, αλλα βγάζουν κακία.

Και είναι πολλοί ρε γμτ.

 

Ερώτηση πάνω στο ίδιο του OP:

Όσοι νηστευετε, νηστευετε και στο σεξ ;

Οπως ακριβώς και τις μπάμιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστεύω αλλά δεν το κάνω επειδή το λένε οι θρησκείες των Εβραίων ,αλλά γιατί η νηστεία ωφελεί τον οργανισμό. Επίσης έχει αποδειχτεί ότι όσο λιγότερο τρως τόσο περισσότερο ζεις. Δεν λέω να λαμβάνεις 300 θερμίδες ,αλλά αυτός που λαμβάνει 2000 θερμίδες θα ζήσει πολύ περισσότερο από αυτόν που λαμβάνει 3500.

 

Σημασια εχει ποσο τρως ή τι τρως? Σα να είναι ολες οι τροφες το ιδιο το' πες.

Έφαγα ένα γυρόνι σήμερα άλλο πράμα.

 

Η ερώτηση αν νηστεύεις δεν απέχει και πολύ απ το αν αυτομαστιγώνεσαι όταν αμαρτάνεις.

 

Αυτομαστιγώνεστε;

 

Γιατί είναι καλό πράμα το να στερηθείς κάτι που σου αρέσει;

Στο αυτομαστίγωμα καταλήγω πάλι...

 

 

 

Εγω εχω κοψει τα γυρονια, αλλα όχι για θρησκευτικους λογους :)

 

 

Τις σκουπιδοτροφες πρεπει να τις αποφευγεις για να μη πας προωρα. Δεν είναι αυτομαστιγωση, απλα θα τις αντικαταστησεις με υγιεινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πρωτη φορα νηστεψα φετος τη μεγαλη βδομαδα. Εφαγα σχετικα λιγο θα ελεγα. Αλλα σκεφτομαι οτι μια βδομαδα χωρις βουτυρα, χωρις γλυκα, αυγα, τηγανιτα και κρεατα μονο καλο μπορει να κανει. Το κρεας ειδικα δε μου ελειψε καθολου. Πιο πολυ το τυρι μου ελειψε και το γαλα γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι και όχι.

 

φέτος πχ νήστευα για κάνα 20ημερο αλλά τελικά την Μ. Δευτέρα δεν άντεξα και τσίμπησα 2 σουβλάκια.


ΥΓ: Τουλάχιστον ρε μάγκες μην ανεβάζετε φωτογραφίες στο Facebook. 

 

Ο άλλος να ούμε μεγάλη βδομάδα και ανέβασε φωτογραφία με σουβλάκι.

 

όχι πως οι άλλοι νηστεύουν αλλά ξέρετε πως είναι η γ@#$νη κοινωνία του facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πρωτη φορα νηστεψα φετος τη μεγαλη βδομαδα. Εφαγα σχετικα λιγο θα ελεγα. Αλλα σκεφτομαι οτι μια βδομαδα χωρις βουτυρα, χωρις γλυκα, αυγα, τηγανιτα και κρεατα μονο καλο μπορει να κανει. Το κρεας ειδικα δε μου ελειψε καθολου. Πιο πολυ το τυρι μου ελειψε και το γαλα γενικοτερα.

 

Το τυρι και το γαλα δεν είναι νηστισιμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...