Προς το περιεχόμενο

Νηστεύετε;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλως ηρθες στον κοσμο του τσακισμενου πνεύματος.

Δεν παίζει λιανική και μόνιμη inner peace για κανέναν λογο. Με τα χρονια το συνηθίζεις.

 

Κατατα κι εγω το βρίσκω λιγο υποκριτικό να νηστευεις για θρησκευτικους λογους και καπακι να κοιτάς πως θα κοροϊδέψεις τον διπλανο σου ξερωγω.

5 χρόνια μεγάλε το ίδιο νιώθω. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει ποτέ αυτό να με νευριάζουν οι απαιτητικοί πελάτες.

 

Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερη "αμαρτία" τον δόλο και την έλλειψη σεβασμού, παρά έναν κεσέ γιαούρτι. (φαγώθηκα με το γιαούρτι. ας πούμε ένα πιτόγυρο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 3 χρόνια νηστεύω μόνο την μεγάλη εβδομάδα, περισσότερο το κάνω για συμβολικούς λόγους μετά από κάποια προβλήματα υγείας που είχαν προκύψει και τα αντιμετώπισα και λιγότερο για θρησκευτικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όταν σταματήσω να δουλεύω υπαλληλάκος ίσως αυτό αλλάξει πάλι, αλλά την τρέχουσα περίοδο δεν νιώθω μέσα μου να θέλω να ακολουθήσω το έθιμο. Γιατί ένα κομμένο γιαούρτι δεν θα μου προσφέρει τίποτα μέσα μου.

Ουτε οι δημοσιοι υπαλληλοι, στ@ρχιδιστες, ανεργοι, αεργοι, αυτοι που  τρεφονται-συντηρουνται απο τους γονεις και γενικα ολοι οι ξε-ανγχωτοι νηστευουν.

 Η νηστεια, με την καθοδηγηση ενος καλου πνευματικου θα σε βοηθησει σε θεματα αυτοσυγκρατησης.Δε ειπε κανενας οτι στην διαρκεια τις νηστειας δεν θα νευριασεις-θυμωσεις-κλαψεις-γελασεις, μπεις σε πειρασμο.Στην διαρκεια τις νηστειας απλως μπαινεις σε πιο χαλαρο mode.Προσπαθεις να μειωσεις ολες τις αισθησεις, ειδικα εκεινεις που βλαπτουν εσενα, τον συνανθρωπο και κυριως σε κρατανε μακρια απο τον Χριστο.Γιατι για τον Χριστο νηστευουμε.Ειναι ενδειξη αγαπης, που τραβαει το ελεος Του πανω μας.Ουτε για το εθιμο, ουτε για τους Παπαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να ηταν και χριστιανικη η νηστεια καλα θα ηταν....οχι μονο η αποχη απο συγκεκριμενες τροφες αλλα ακομα και οι περιοδοι της νηστειας μεσα στο ετος ειναι απλα μια αντιγραφη απο εθιμα αρχαιων θρησκειων οπως πχ ο Ορφισμος.



Πιστευω οτι κανει καλο στο σωμα γενικα σαν αποτοξινωση, οποτε "εκμεταλλευομαι" κατα καποιον τροπο τις διατροφικες συνηθειες των γυρω μου σε περιοδους νηστειας και αποφευγω τις πολλες κρεπαλες για αυτον τον λογο. Παντα σε λογικα πλαισια ομως, δεν θα κατσω να σκεφτω αν το κουλουρακι που εχω μπροστα μου πρεπει να το φαω μη τυχον και εχει ακουμπησει σε βουτυρο οταν φτιαχνοταν η ζυμη και λοιπες αηδιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι για τον Χριστο νηστευουμε.Ειναι ενδειξη αγαπης, που τραβαει το ελεος Του πανω μας.Ουτε για το εθιμο, ουτε για τους Παπαδες.

Η καθημερινότητα δε μου επιτρέπει όμως να ακολουθήσω αυτήν την ηρεμία.

Όσο για την νηστεία σαν νηστεία... Ξέρω άτομα που νηστεύουν 365/365 όχι για την θρησκεία, αλλά ιδεολογικά (vegans). Και μάντεψε, είναι και "άθεοι".

 

Δεν τα λέω αυτά για να δικαιολογήσω τον εαυτό μου. Τα λέω γιατί η νηστεία πέρα από πράξη, θέλει και ψυχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νηστευετε; 

 

https://www.youtube.com/watch?v=uuL6cJPz3Nk

Όσο για την νηστεία σαν νηστεία... Ξέρω άτομα που νηστεύουν 365/365 όχι για την θρησκεία, αλλά ιδεολογικά (vegans). Και μάντεψε, είναι και "άθεοι".

 

Δεν τρώνε καν λάδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθημερινότητα δε μου επιτρέπει όμως να ακολουθήσω αυτήν την ηρεμία.

Φίλε μου, με όλο το θάρρος, αν περιμένεις την καθημερινότητα να αλλάξει.."σώθηκες"!

Το θέμα είναι τι κανεις "εσύ" για να αλλάξει η καθημερινότητα σου.

Μην παρεξηγηθούμε,δεν κατηγορώ κανέναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστεύω τα Χριτούγεννα 40 ἡμέρες, το Πάσχα 47, τῶν Ἀποστόλων ὅσο εἶναι κάθε φορά, καί το Δεκαπενταύγουστο 15 ἡμέρες.

Αὐτο δεν με κάνει καλύτερο ἀπό τούς ἄλλους,ἴσα-ἴσα πού με βοηθάει να καταλάβω ποιός πραγματικά εἴμαι.

Ἔχω δεί το πώς με βοηθάει στην καθημερινότητα μου ἀπό πολλές ἀπόψεις καί κυρίως στην ἐγγράτεια-χαρακτήρα, την ὑπομονή, καί ὅλα αὐτα με στόχο την Ἀγάπη βέβαια.

Προσπάθια συνεχής εἶναι..συνδεδεμένη ἄρικτα με την Πίστη.

 

Παλαιοημερολογιτης εισαι φιλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρώνε καν λάδι?

Τι να σου πω. Δεν γουστάρω την φάρα των vegans (τουλάχιστον των γνωστών μου), προσπαθώ να τους αποφεύγω και να μην ανοίγω θέμα συζήτησης φαγητού μαζί τους. :P

Φίλε μου, με όλο το θάρρος, αν περιμένεις την καθημερινότητα να αλλάξει.."σώθηκες"!

Το θέμα είναι τι κανεις "εσύ" για να αλλάξει η καθημερινότητα σου.

Μην παρεξηγηθούμε,δεν κατηγορώ κανέναν.

Man δεν είναι στο χέρι μου. Το πιο σωστό που μπορώ να πω είναι να φύγω από αυτήν την δουλειά και να μην ξανασχοληθώ με λιανεμπόριο. Παλιά που δούλευα με τον πατέρα μου (τεχνίτης) και η δουλειά περιοριζόταν σε εργασίες χειρός, είχα μυαλό και χρόνο να σκεφτώ πιο καθαρά. Τώρα όταν σκάνε μύτη άτομα από εδώ, μιλάς σε τηλέφωνα, απαντάς σε email κάθε μέρα, όλη μέρα, και τυχαίνει να σου τύχουν και στραβόξυλα, και να ασχολείσαι με 500 κωδικούς καθημερινά, ε κάποια στιγμή κουράζεσαι να σκέφτεσαι καθαρά και αυτό βγαίνει προς τα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...