Προς το περιεχόμενο

Λαικές αγορές


aggelos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος γιατί κάνω αυτό το θέμα, μάλλον απ τα νεύρα μου :P

 

Μόνο εμένα ρε παιδιά ενοχλούν οι λαικές αγορές;;

Έρχονται απ το προηγούμενο βράδι στην γειτονιά σου, καταλαμβάνουν δρόμους και πεζοδρόμια, φυσικά αν έχεις αυτοκίνητο πρέπει να το μεταφέρεις, γίνεται ένας πανικός μέσα στο βράδι απ την φασαρία.

 

Την ημέρα φωνές, φασαρία, πανικός, κυκλοφοριακό χάος στην περιοχή. Ώπου γίνεται λαική φυσικά μαζεύονται και οι γύφτοι που σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση μικροκλοπές.

 

Και το καλύτερο για το μεσημέρι: Τα μαζεύουν, φεύγουν και αφήνουν πίσω τους ένα απίστευτο σκουπιδαριο. Τσάντες, χαρτιά, σάπια φρούτα, κούτες, τελάρα κλπ που για τον καθαρισμό τους φυσικά πληρώνουμε εμείς

Την full φοροδιαφυγή, τους παράνομους μικροπωλητές και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες δεν τις αναφέρω καν

 

Είναι άραγε νόμιμο όλα αυτό το πράγμα ή οι δήμοι κάνουν τους χαζούς επειδή τα παίρνουν για τις άδειες που δίνουν;; Δεν θα έπρεπε ή δεν θα ήταν καλύτερο οι λαικες αγορές να γίνονται σε συγκεκριμένους χώρους διαμορφωμένους γι αυτό τον σκοπό;;

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εμένα με νευριάζουν πολύ οι λαϊκές αλλά αρέσουν σε πολύ κόσμο για διάφορους λόγους οπότε θα πρέπει να συνεχίσουμε να τις ανεχόμαστε. Σε εμάς τουλάχιστον ο δήμος καθαρίζει αμέσως μετά το χάλι οπότε μόνο η φασαρία είναι και το κυκλοφορικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχημο έθιμο η λαικη.Δυστηχώς έχουν ασυναγώνιστες τιμες όμως.

Απεχθάνομαι και τους πωλητες(τους περισσοτερους) και τους πελατες(κυριως γιαγιαδες,παππουδια).

 

Όπου υπάρχουν γύφτοι κάτι θα γίνει,τις προαλλες ημουν στον πεζοδρομο του περιστερίου και ηταν κάτι γυφτάκια 10-12 χρονων που απλά περιφεροντουσαν και ενοχλουσαν(με πολυ ασχημο τροπο) κυρίως γυναίκες,ανεξαρτητου ηλικιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος γιατί κάνω αυτό το θέμα, μάλλον απ τα νεύρα μου :P

 

Μόνο εμένα ρε παιδιά ενοχλούν οι λαικές αγορές;;

Έρχονται απ το προηγούμενο βράδι στην γειτονιά σου, καταλαμβάνουν δρόμους και πεζοδρόμια, φυσικά αν έχεις αυτοκίνητο πρέπει να το μεταφέρεις, γίνεται ένας πανικός μέσα στο βράδι απ την φασαρία.

 

Την ημέρα φωνές, φασαρία, πανικός, κυκλοφοριακό χάος στην περιοχή. Ώπου γίνεται λαική φυσικά μαζεύονται και οι γύφτοι που σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση μικροκλοπές.

 

Και το καλύτερο για το μεσημέρι: Τα μαζεύουν, φεύγουν και αφήνουν πίσω τους ένα απίστευτο σκουπιδαριο. Τσάντες, χαρτιά, σάπια φρούτα, κούτες, τελάρα κλπ που για τον καθαρισμό τους φυσικά πληρώνουμε εμείς

Την full φοροδιαφυγή, τους παράνομους μικροπωλητές και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες δεν τις αναφέρω καν

 

Είναι άραγε νόμιμο όλα αυτό το πράγμα ή οι δήμοι κάνουν τους χαζούς επειδή τα παίρνουν για τις άδειες που δίνουν;; Δεν θα έπρεπε ή δεν θα ήταν καλύτερο οι λαικες αγορές να γίνονται σε συγκεκριμένους χώρους διαμορφωμένους γι αυτό τον σκοπό;;

 

Υπολόγισε και τις ζημιές που προκαλούν σε σπίτια με τους πάγκους και τα οχήματά τους. Συμφωνώ με αυτό που γράφεις στο τέλος αλλά σιγά μην έχει προβλεφθεί χώρος από τους δήμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνονται μέσα στις πόλεις. Ειδικά εκεί που μένω κλείνουν κεντρικούς δρόμους, με αποτέλεσμα τα αστικά να αλλάζουν δρομολόγια, να χώνονται στα στενά και να γίνεται ΤΟ χάος. Αν μένεις εκεί που γίνονται λαικές, απλά δεν παρκάρεις εκείνη την μέρα, ή δεν ξεπαρκάρεις.

Επίσης από τιμές αδιάφορες. Χώρια τους ενοχλητικούς κράχτες. Δεν πάω ποτέ.

Θα μπορούσαν να τις κάνουν σε αλάνες κάπου σταθερά σε κάθε περιοχή. Αυτή την καθημερινή μετακίνηση δεν την καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε ή δεν θα ήταν καλύτερο οι λαικες αγορές να γίνονται σε συγκεκριμένους χώρους διαμορφωμένους γι αυτό τον σκοπό;;

 

Ναι αμέ. Το μόνο που μένει είναι να δημιουργήσουμε αυτό το χώρο (υπογείως ίσως?) και να τον συντηρούμε για να χρησιμοποιείται μια φορά τη βδομάδα. Ποιός προσφέρεται;

 

Seriously, θα μπορούσες να πεις το ίδιο ακριβώς πράγμα και για τα αυτοκίνητα. Να παρκάρουν μόνο σε πυλωτές και parking γιατί έτσι που γίνεται τώρα μπλα μπλα μπλα. Γιατί δεν το λες (λέμε)? Τροφή για σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου και εγώ.

 

Μια μεγάλη μπούρδα είναι η λαική.

 

Αυτό που μου την κοπανάει περισσότερο στα νεύρα είναι το γεγονός ότι υπάρχουν λαικές κάθε 5 τετράγωνα!!!

 

Γιατί γίνεται αυτό; Μην και κουραστούν οι γριές και κάνουν 1 βήμα παραπάνω; Καλό θα τους κάνει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαικές λειτουργούν ακριβως για τον λογο που δημιουργήθηκαν κάποτε. Για να πατάξουν την αισχροκέρδεια.

 

Οταν λοιπόν ένα προιόν το αγοράζεις με 1 ευρω από τη τάδε αγορά με απόδειξη, στη λαική θα το βρεις με 30 λεπτά, απευθείας απ τον παραγωγό, χωρις μεσάζοντες.

Το θέμα των αποδείξεων είναι σχετικό στον θεσμό της λαικής. Όλα τα υπολοιπα είναι αναγκαίο κακό. Κι εμένα με ενοχλεί υπερβολικά που απέναντί μου φτιάχτηκε κεντρική λεωφόρος και έχω φασαρία αλλά τι να κάνουμε.

Αθιγγανοι κοκ ειναι θέμα της αστυνομία.

 

Λειτουργουν μέσα στη πολη για την εξυπηρέτηση των κατοικων της περιοχής.

 

Εννοείται οτι ειμαι υπερ του θεσμου της λαικής. Οποιος ξέρει μπορει να ψωνισει καλά και φθηνά πράγματα, και το κέρδος να πάει απευθείας στον παραγωγό που μπορει να ειναι ένας απλός ανθρωπάκος που έχει ένα χωράφι και πήρε άδεια να έχει πάγκο σε μια λαική. 

Οι περισσότεροι πλέον δινουν αποδειξεις. pos δεν έχουν και δε χάλασε ο κοσμος.

 

Γιατί γίνεται αυτό; Μην και κουραστούν οι γριές και κάνουν 1 βήμα παραπάνω; Καλό θα τους κάνει!

 

Οταν γινεις κι εσυ γριά, έλα να τα ξαναπουμε ομως :P

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλησουμε λοιπον για την παρουσα μορφη τους.

Καταρχας στη περιοχη μου, δεν ειναι σε σταθερη γειτονια, αλλα καθε 3-4 μηνες αλλαζουν δρομο.

Και επειδη εχω την ευλογια να μενω ακριβως πανω απο το ενα δρομο που γινοντε, η κατασταση σε εμενα παει καπως ετσι:

Ο πρωτος παγκος στηνεται περιπου στις 3 τα ξημερωματα, με τον τελευταιο καπου στις 8 παρα.

Ο θορυβος, βασανιστικος. Απο το κοπανημα για να βγαλουν τα καγκελα και τα ξυλα για τους παγκους, το αδειασμα των προιοντων με τις κασες, μεχρι και τις "συζητησεις" μεταξυ τους.

Το να ακους ολα αυτα τωρα και να εχεις μια ομαδα ανθρωπων να μιλανε δυνατα η και να κανουν καλαμπουρι στα ξημερωματα, δεν βοηθαει κανεναν στη γειτονια.

Χωρια για το οτι ωστε να χωρεσουν τα φορτηγα και τα αμαξια τους, καταστρεψανε τα πεζοδρομια και δεν εκανε κανεις τιποτα μεχρι και σημερα για να επιδιορθωσουν και να σταματησουν να παρκαρουν ετσι.

Καναμε παραπονα ομαδικως, στο δημαρχο και στη δημοτικη αστυνομια, οσο υπηρχε η τελευταια.

Αποτελεσμα;

Τα παιδια της δημοτικης αστυνομιας, να συζητανε και να αστειευονται τα ξημερωματα μαζι με τους υπολοιπους της λαικης. Ακομα δεν καταλαβα γιατι παιρνουν ποσοστο των φορων μας.

Καποιοι σταματησαμε τοτε να αγοραζουμε. Τους λεγαμε ευθαιως πως αφου δεν γινεται κατι και δεν καταλαβαινετε ουτε εσεις, δεν ξαναγοραζουμε τιποτε. Τοτε μονο καπως εβαλαν μυαλο και τουλαχιστον δεν φωναζαν απο τα ξημερωματα.

Το εκπληκτικο στη κατασταση εδω;

Υπαρχουν πολυ κοντα δυο πλατειες και δυο πεζοδρομοι οπου θα μπορουσανε να στησουν λαικη, αλλα προφανως ειναι οτι καλυτερο να γινεται αυτο κατω απο το σπιτι και εξω απο το παραθυρο του καθενος τα ξημερωματα.

Δεν εχω προβλημα στην ιδεα της λαικης γενικοτερα. Αλλα ετσι οπως εφαρμοζεται, οσοι μενουμε κοντα της υποφερουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή εντάσεται στο πλαίσιο των Δημων. Αν οι Δημοι τους έχουν ξέφραγκο αμπελι και δεν ασχολούνται ειναι πρόβλημα.

Τις καλές εποχές υπήρχε δημοτικη αστυνομία από το πρωί που έλεγχε τη κατάσταση. Οι λαικές πήγαιναν σε μεγάλους δρόμους, υπήρχε ενημέρωση από νωρίς κοκ.

Αν τωρα κάποιοι δε σέβονται τιποτε ειναι άλλο θέμα.

 

Πάντως μιλάμε για ένα αναπόσπαστο στοιχείο της ελληνικής αστικής καθημερινότητας εδω και πολλά χρόνια που απ όσο ξέρω διεκδικεί να προστευτει ως πολιτιστικη κληρονομιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λαική θα έπρεπε να υπάρχει σε ένα ανοιχτό σημείο για κάθε δήμο και όχι 40 διαφορετικές λαικές σε κάθε περιοχή όπως γίνεται τώρα.

 

Έτσι και αλλιώς ο "θεσμός" δεν θα κρατήσει για πολύ ακόμα. Είναι λίγο σαν την εκκλησία, μόνο οι γριές ψωνίζουν από εκεί. Οι νέοι προτιμάμε τα Super Market τα οποία έχω παρατηρήσει ότι σε μερικά πράγματα είναι και πιο φτηνά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές δεν νομίζω να είναι καλές. Ο άντρας μου πήγε μια μέρα να πάρει κάτι χόρτα και ήταν πάνω από διπλάσια τιμή από του σούπερ μάρκετ (χωρίς προσφορά). Το είδα γιατί η λαϊκή ήταν έξω από το σούπερ μάρκετ και τα πήρε πριν μπούμε.

Αλλά και πιό φτηνά να ήταν, δεν θα άντεχα να πάω στους χλιμίντζουρες που γκαρίζουν "ΠΑΡΕΠΑΡΕΠΑΡΕΠΑΡΕΠΑΡΕΕΕΕΕΕ" και να αφήσω λεφτά. Είναι θέμα αρχής.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμέ. Το μόνο που μένει είναι να δημιουργήσουμε αυτό το χώρο (υπογείως ίσως?) και να τον συντηρούμε για να χρησιμοποιείται μια φορά τη βδομάδα. Ποιός προσφέρεται;

 

Seriously, θα μπορούσες να πεις το ίδιο ακριβώς πράγμα και για τα αυτοκίνητα. Να παρκάρουν μόνο σε πυλωτές και parking γιατί έτσι που γίνεται τώρα μπλα μπλα μπλα. Γιατί δεν το λες (λέμε)? Τροφή για σκέψη.

Υπάρχουν αλάνες, πλατείες, πεζόδρομοι, μεγάλα κτίρια-αποθήκες των δήμου που δεν χρησιμοποιούνται, Εργοστάσια - βιοτεχνίες που πλέον δεν χρησιμοποιούνται κλπ κλπ Τροφή για σκέψη κι αυτό :)

 

Σίγουρα μπορεί να πετύχεις καλές τιμές ειδικά αν το χεις με το παζάρεμα, σίγουρα είναι κομμάτι της Ελληνικής καθημερινότητας (δεν θα τολμήσω να πω πολιτισμού..) αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να αλλάξει και να πάψει να γίνεται κάτω απο αυτές τις τριτοκοσμικές συνθήκες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς ο "θεσμός" δεν θα κρατήσει για πολύ ακόμα. Είναι λίγο σαν την εκκλησία, μόνο οι γριές ψωνίζουν από εκεί. Οι νέοι αυτοί που δεν ξέρουμε ή δε μας ενδιαφέρει να αγοράσουμε ποιότητα η/και ποικιλία προτιμάμε τα Super Market τα οποία έχω παρατηρήσει ότι σε μερικά πράγματα είναι και πιο φτηνά.

 

Fixed.

Υπάρχουν αλάνες, πλατείες, πεζόδρομοι, μεγάλα κτίρια-αποθήκες των δήμου που δεν χρησιμοποιούνται, Εργοστάσια - βιοτεχνίες που πλέον δεν χρησιμοποιούνται κλπ κλπ Τροφή για σκέψη κι αυτό :)

 

Ναι όντως. Σκέψου το λίγο περισσότερο. Λίγο μόνο, πχ:

  • Αν πήγαιναν στην αλάνα/πλατεία/πεζόδρομο, στο θρεντ θα γκρινιάζαμε για την αλάνα/πλατεία/πεζόδρομο
  • lolwut φυσικά δεν υπάρχουν παντού αυτά που λες. Αποθήκες/εργοστάσια/βιοτεχνίες; Εκεί που μένεις έχετε πολλά τέτοια μέσα στην πόλη;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Fixed.

Βέβαια, γιατί το προϊόν του αγρότη είναι πιο σίγουρο από τα αντίστοιχα του Super market που έχουν περάσει από διάφορες πιστοποιήσεις για να φτάσουν στα ράφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...