Προς το περιεχόμενο

Λαικές αγορές


aggelos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, είχε τα χόρτα (ας πούμε ραδίκια) με ταμπελάκι 3 ευρώ και στο σούπερ μάρκετ ήταν κάτω από 1,5. Τώρα δεν ξέρω αν έπρεπε να πάει να κάνει παζάρι τα 3 ευρώ αλλά αν έτσι λειτουργεί το θέμα, είναι ξεφτίλα. Και είμαι μεγάλη τσιφούτα που δεν ντρέπομαι να παζαρέψω αλλά για...χόρτα? Ε, δεν το κάνω.

 

Ραδίκια 3 ευρώ απλά δεν παίζει, τουλάχιστον αυτή την περίοδο. Μέχρι 1,5 ευρώ (η οποία τιμή κατεβαίνει και κάτω από 1,00 προς το μεσημέρι).

Μόνη περίπτωση για "πρασινάδα" σε λαϊκή στα 3 θα ήταν ή το σταμναγκάθι (που "τσιμπάει" όπου και να το βρεις) ή άγρια ραδίκια (όχι φυτευτά) που έχουν άλλες τιμές αφού μαζεύονται στα...βουνά (ακόμα και στα άγρια πιο συνήθης είναι η τιμή 2-2,50)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Mεσημέρι ήταν, άντε στο κλείσιμο να το είχε μόνο 60% πάνω από το σούπερ μάρκετ.

Σε φάση 14:30 με 15:00 κι ήταν πάλι τόσο ακριβή? Η εμπειρία της μάνας μου από 3 λαϊκές διαφωνεί πάντως, ίσως η συγκεκριμένη να είναι ακριβή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φάση 14:30 με 15:00 κι ήταν πάλι τόσο ακριβή? Η εμπειρία της μάνας μου από 3 λαϊκές διαφωνεί πάντως, ίσως η συγκεκριμένη να είναι ακριβή...

 

Απλά όταν λέει παραπάνω "ας πούμε ραδίκια" προφανώς δεν είναι και εμπεριστατωμένη έρευνα.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάνενα, υπάρχει διαφορά (τιμής και γεύσης) ανάμεσα στις πρασινάδες ακόμα και παρόμοιων οπτικά ειδών.

Άρα το ότι κάτι...πράσινο είχε 3 ευρώ δεν είναι συγκρίσιμο με κάποιο άλλο πράσινο που έχει 1.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε μου πως ακριβώς θέλεις να σου μιλήσω πρακτικά. Να έρθω στην πόλη σου να κάνω αυτοψία και έπτειτα να σου δώσω προτάσεις;;;

Σου μίλησα πρακτικά για την δική μου πόλη δεν σ' άρεσε, σου μίλησα θεωρητικά για το σύνολο, πάλι δεν σ' άρεσε. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Για τη δική σου πόλη βλέπε παρακάτω.

 

Για το σύνολο, εσύ λες ότι μίλησες θεωρητικά. Εγώ λέω ότι μάλλον δεν έπεσα στη μοναδική περίπτωση στην Ελλάδα όπου όλες οι λαϊκές που έχω δει στο Δήμο Θεσσαλονίκης ούτε γι' αστείο δεν υπάρχει τρόπος να γίνουν "κάπου αλλού". Το να μιλάς θεωρητικά δεν είναι κακό, το να μιλάς θεωρητικά εκτός πραγματικότητας όμως δεν είναι και χρήσιμο.

 

Θα σου κάνω έναν παραλληλισμό: το καλοκαίρι ο κόσμος λιώνει από τη ζέστη κι αυτό είναι πρόβλημα. Τι να κάνει; Ε ας πάει να βουτήξει να δροσιστεί λίγο, εμένα που έχει παραλία στα 10 λεπτά από το σπίτι μου αυτό το σύστημα μου δουλεύει τέλεια.

 

Δεν είναι βέβαια κακό να λες ότι για μένα υπάρχει η λύση Α, για άλλον μπορεί να υπάρχει Β. Το να λες ότι αφού για μένα υπάρχει Α τότε αναγκαστικά για τον άλλο υπάρχει Β και άρα όλοι μπορούν να το λύσουν (όπως εδώ) δεν προκύπτει λογικά.

 

 

Μου επιτρέπεις να μιλήσω για εδώ συγκεκριμένα ή πάλι θα μου πεις πως δεν δίνω λύση που μπορεί να εφαρμοστεί συνολικά;;

Για εδώ: Ένα απ τα σημεία που γίνετε η λαική βρίσκεται ακριβώς δίπλα απο χώρο που θα μπορούσε πανεύκολα και με μεγάλη άνεση να την φιλοξενήσει διχως να δημιουργεί κανένα απολύτος πρόβλημα. Ακριβώς δίπλα όμως, ένα τετράγωνο πιο κάτω. Το είχαν σκεφτεί μάλιστα απ όσο ξέρω να την μεταφέρουν αλλά για κάποιον λόγο δεν προχώρησε...

Γενικά: Στην ανάγκη ας είναι και 10 και 20 km παραπέρα. Δεν είναι υπηρεσία ανάγκης και οτιδήποτε διατίθεται στην λαική μπορείς να το αγοράσεις και απο αλλού... Αλλά θες κοκό (Καλή τιμή) το θες και ξυρισμένο (δίπλα σου). Δεν γίνεται όλες οι γειτονιές ρε παιδιά να έχουν δίπλα τους απο μια λαική, απλά δεν γίνεται.

 

Όπως και οποιοσδήποτε άλλος, μπορείς να μιλήσεις για ό,τι θέλεις και οι υπόλοιποι μπορούμε να το αναλύσουμε.

 

Για εκεί: δεν είναι η πρώτη φορά που λες "το είχαν σκεφτεί αλλά δεν προχώρησε". Ίσως θα ήταν μια καλή ιδέα να μάθεις γιατί δεν προχώρησε; Εκτός κι αν είσαι έμπειρος στη διαχείριση δραστηριοτήτων σε επίπεδο τοπικής κοινότητας μπορεί να υπάρχει κάτι που αγνοείς και καθιστά το πλάνο "γιατί δεν πάτε παραδίπλα" προβληματικό.

 

Γενικά: τι εννοείς "δε γίνεται"; Το θέμα μας δεν είναι το άνοιγμα περισσότερων λαϊκών, μιλάμε για τις ήδη υπάρχουσες, άρα de facto "γίνεται". Εσύ προσωπικά νομίζω πως από τη μία δε θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβουμε πως δε θεωρείς ότι θα σου λείψει η λαϊκή, και από την άλλη (άποψή μου) δεν κάνεις ούτε καν προσπάθεια να είσαι αμερόληπτος παρά μόνο κοιτάς τα πράγματα από την προσωπική σου οπτική.

 

"Ας είναι και 20 km παραπέρα", lol. Πως λέμε, τα παιδιά στο χωριό ας πάνε 20 km παραπέρα στο κεφαλοχώρι για σχολείο, εμένα έτσι κι αλλιώς είναι δίπλα στο σπίτι μου, όλοι θα βολευτούμε κάπως.

 

Δε θα ακολουθήσω το παράδειγμά σου για να πω "στην ανάγκη φύγε νωρίτερα για δουλειά το πρωί, κατά τις 5, problem solved" αλλά αν θες συζήτηση/προβληματισμό, δε γίνεται έτσι. Έτσι γίνεται το κράξιμο. Και πιθανότατα το ξέρεις ήδη αυτό αφού "δεν ξέρεις γιατί ανοίγεις το θέμα, μάλλον από τα νεύρα σου".

 

 

Έχεις δίκιο είπα να το πάω γύρω γύρω ενώ έπρεπε να μπω κατευθείαν στο ψητό

Πιστεύεις οτι πρέπει να κάνουμε κάτι; και αν ναι τι; Οι απαντήσεις σου θα ήθελα να είναι πρακτικές και εφαρμόσιμες.

 

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε κάτι. Αν το πίστευα όμως τότε η πρότασή μου θα ήταν:

  • Συγκρότηση ομάδας ενδιαφερομένων σε συνοικιακό επίπεδο. Αν αυτό αποδειχτεί μη πραγματοποιήσιμο τότε μάλλον δεν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για το σκοπό, το ξεχνάμε και πάμε γι' άλλα.
  • Προσέγγιση των σχετικών με την περίπτωση ανθρώπων. Ξέρεις δήμαρχε, εμείς εδώ έχουμε αυτό το πρόβλημα. Από τη δική σας την πλευρά πώς το βλέπετε; Ποιός το διαχειρίζεται; Οι παραγωγοί με ποιόν μιλάνε σχετικά και ποιοί είναι οι αντιπρόσωποί τους;
  • Σύνταξη και κατέβασμα πρότασης, συζητήσεις, κλπ κλπ με προοπτική να αλλάξει η τοποθεσία της λαϊκής.

Προφανώς για πράγματα που οργανώνονται σε τοπικό επίπεδο η λύση επίσης δίνεται σε τοπικό επίπεδο και δε θα είχε νόημα να προσπαθεί κανείς να βρει κεντροποιημένη λύση για όλο τον κόσμο. Επίσης, ίσως το παραπάνω να ακούγεται πολλή δουλειά ή/και μη πραγματοποιήσιμο για κάποιον που θέλει απλά να φύγουν από μπροστά του αυτοί που τον ενοχλούν. What can I say, democracy is a bitch.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2: Επαναλαμβάνω. Οταν νοικιάζεις, ή αγοράζεις σπίτι, θεωρητικά ξέρεις (και αν όχι, πρόβλημά σου), αν έχει λαική, εκκλησία, σχολείο, μπουρδέλο, γήπεδο εκεί κοντά. 

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Στη περιοχη μου αλλαζουν σημεια ανα καποια χρονια. Και για καμια 20αρια ηταν σε πολυ σταθερο σημειο οι λαικες αγορες. Τα τελευταια 10 χρονια περιπου αλλαζουν σημεια, και οχι σε σταθερες γειτονιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαϊκές δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Έχω πετύχει και στην επαρχία της Γαλλίας (στην πόλη της Τουλόν συγκεκριμένα) και ήταν μια απίστευτη εμπειρία. Για να το πω απλά ήταν "η λαϊκή που όλοι θέλουμε". Τρομερά προϊόντα απ΄όλο τον κόσμο σε συνθήκες προστασίας και όχι χύμα στο κύμα όπως συμβαίνει στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαϊκές δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Έχω πετύχει και στην επαρχία της Γαλλίας (στην πόλη της Τουλόν συγκεκριμένα) και ήταν μια απίστευτη εμπειρία. Για να το πω απλά ήταν "η λαϊκή που όλοι θέλουμε". Τρομερά προϊόντα απ΄όλο τον κόσμο σε συνθήκες προστασίας και όχι χύμα στο κύμα όπως συμβαίνει στην Ελλάδα.

Aυτο δεν ειναι λαικη τοτε. Η λαική έχει μονο τοπικους παραγωγους, χωρις μεσάζοντες.

Απ όλο το κόσμο = κάτι εντελως διαφορετικο.

Η λαική ειναι Ιταλικος και Ελληνικος θεσμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όταν λέει παραπάνω "ας πούμε ραδίκια" προφανώς δεν είναι και εμπεριστατωμένη έρευνα.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάνενα, υπάρχει διαφορά (τιμής και γεύσης) ανάμεσα στις πρασινάδες ακόμα και παρόμοιων οπτικά ειδών.

Άρα το ότι κάτι...πράσινο είχε 3 ευρώ δεν είναι συγκρίσιμο με κάποιο άλλο πράσινο που έχει 1.

 

Δεν θυμάμαι τι χόρτα ήταν πάντως το ίδιο είδος ήταν φθηνότερο στο Σ/Μ. Τώρα αν ήταν ραδίκια Α τα πρώτα και ραδίκια Β τα δέυτερα, δεν το ξέρω αλλά σίγουρα δεν ήταν ραδίκια τα πρώτα και αντίδια τα δεύτερα. Επίσης ο λαϊκατζής δεν είχε βιολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, ελληνική πατέντα το farmer's market λέει. Πολιτιστική κληρονομιά, δεν υπάρχει πουθενά αλλού λέμε. Εμένα μου αρέσει όπως το κάνουν στην Γερμανία και Γαλλία που τις βάζουν μέσα σε πλατείες ή τεράστια προαύλια εκκλησίας. Εμείς δεν έχουμε τίποτα από τα δύο, οπότε στον δρόμο...

 

 

o.jpg

Φαντάζομαι σε αυτό το φάρμερς μάρκετ θα πάνε και θα παίρνουν μισή πατάτα 3 ρώγες σταφύλι και 3 χούφτες φακές!

 

Δεν έχω θέμα με τις λαϊκές αρκεί να μην προκαλούν... έχω φίλους λαϊκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ψωνιζουν ολοι στη Β. Ευρωπη. 2 μηλα, ενα τέταρτο καρπουζιου κοκ. 

Εδω τα ειχαμε φθηνότερα πάντα για αυτο και πέρναμε ποσόστητες. Πλέον ποσότητες μονο απο λαικη και συγκεκριμένες ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι τι χόρτα ήταν πάντως το ίδιο είδος ήταν φθηνότερο στο Σ/Μ. Τώρα αν ήταν ραδίκια Α τα πρώτα και ραδίκια Β τα δέυτερα, δεν το ξέρω αλλά σίγουρα δεν ήταν ραδίκια τα πρώτα και αντίδια τα δεύτερα. Επίσης ο λαϊκατζής δεν είχε βιολογικά.

Ρε συ, really, δεν ξέρω που έπεσες.

Αλλά στη λαική, μεσημέρι, οι τιμές ειναι στην καλύτερη -10% ως -20% από ΣΜ, και με καλύτερη ποιότητα.

Σταμπάρισε τιμές, και κάνε την ερευνα, να το δεις.

 

Κατα τα αλλα, εγω λογω δουλειάς, δε μπορώ να πάω στη λαική, και με βολεύει ενα μαναβικο που κλεινει στις 12 το βράδυ. Αρα, με τη λογική κάποιων εδώ μέσα, να κλείσουν οι λαικές, ή να πάνε ρε παιδάκι μου στο σχιστό, που εχει άπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι σε αυτό το φάρμερς μάρκετ θα πάνε και θα παίρνουν μισή πατάτα 3 ρώγες σταφύλι και 3 χούφτες φακές!

 

Δεν έχω θέμα με τις λαϊκές αρκεί να μην προκαλούν... έχω φίλους λαϊκες.

 

Οπως ψωνιζουν ολοι στη Β. Ευρωπη. 2 μηλα, ενα τέταρτο καρπουζιου κοκ. 

Εδω τα ειχαμε φθηνότερα πάντα για αυτο και πέρναμε ποσόστητες. Πλέον ποσότητες μονο απο λαικη και συγκεκριμένες ωρες

 

Το ακριβώς αντίθετο έχω παρατηρήσει! Σχεδόν όλοι ψωνίζουν μεγάλες ποσότητες, διότι ψωνίζουν για όλη την εβδομάδα και τέλος οι έμποροι/παραγωγοί τα πουλάνε συνήθως "χονδρικής" (π.χ. σακούλες με 3+kg μήλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δε μπορω να βρω σε καμια λαϊκη σε Βυρωνα, Παγκρατι, Καισαριανη καλες φραουλες! Ολες ειναι απο μανωλαδα και ειναι τεραστιες γεματες χημικα.

 

Παιζει να βρω σε βιολογικη λαϊκη ή σε καποιο αλλο καταστημα; Ξερω οτι επαρχια υπαρχουν λυσεις, αλλα τι γινεται στην Αθηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να βρω σε καμια λαϊκη σε Βυρωνα, Παγκρατι, Καισαριανη καλες φραουλες! Ολες ειναι απο μανωλαδα και ειναι τεραστιες γεματες χημικα.
 
Παιζει να βρω σε βιολογικη λαϊκη ή σε καποιο αλλο καταστημα; Ξερω οτι επαρχια υπαρχουν λυσεις, αλλα τι γινεται στην Αθηνα;

 

Επειδη εψαχνα και εγω για φραουλες καμια δεν μου γεμισε το ματι...Μηπως ακομα ειναι λιγο νωρις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...