Προς το περιεχόμενο

Λαικές αγορές


aggelos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια, γιατί το προϊόν του αγρότη είναι πιο σίγουρο από τα αντίστοιχα του Super market που έχουν περάσει από διάφορες πιστοποιήσεις για να φτάσουν στα ράφια.

Κανένα ΜΗ συσκευασμενο προιόν στα ΣΜ δεν έχει περάσει από...διάφορες πιστοποιήσεις. Απλά σου μεταπωλεί το προιόν, ασυσκευαστο.

 

 

Οι λαικές δεν γίνονται όπου να ναι, αλλά σε δρόμους που έχει φιξάρει ο δήμος, και αλλάζουν 2 (το πολύ 3 φορές) το χρόνο.

Αρα, όλοι μας, όταν αγοράζουμε/νοικιάζουμε σπιτι, αυτή την πληροφορία την ξέρουμε.

Επίσης, δεν είναι ξεφραγο αμπέλι, πληρώνουν "ενοίκιο" στο δήμο, ο οποίος και είναι υποχρεωμένος να καθαρίσει αμέσως μετα τη λήξη της λαικής.

Ξεκίνησα να πηγαίνω λαική όταν έκανα παιδιά, μέχρι τότε, ήταν και για μένα μία "ενόχληση".

ΟΜΩΣ:

Οι τιμές είναι αισθητά χαμηλότερες από ότι στα μαγαζιά (λογικό, γιατί οι περισσότεροι είναι παραγωγοί και όχι μεταπωλητές).

Αναφέρω παράδειγμα, όπου επίτηδες έκανα ακριβως τις ιδιες αγορές σε μανάβικο (24,40 ευρω), και μετά από μία εβδομάδα σε λαική (14,20 ευρώ)

Η ποιότητα είναι αισθητά καλύτερη, ειδικά αν βρεις τους "σωστούς πάγκους".

Το μεσημέρι, θα πάρεις φθηνό φρεσκο ψάρι, πολύ φθηνό.

 

Ναι, ειναι σπαστικοί οι "κράχτες", όπως και οι γριές/γέροι, και κατανοώ το κριτήριο κάποιου να μην πηγαίνει εξαιτίας αυτών, αλλά μη λένε ότι να ναι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βέβαια, γιατί το προϊόν του αγρότη είναι πιο σίγουρο από τα αντίστοιχα του Super market που έχουν περάσει από διάφορες πιστοποιήσεις για να φτάσουν στα ράφια.

Αγνοει ο περισσοτερος κοσμος, πως μονο οι βιολογικες αγορες εχουν τις απαραιτητες βεβαιωσεις και πιστοποιησεις, οπως και οτι ελεγχοντε σε τακτικη βαση. Οι υπολοιποι συμβατικοι ειναι στον "αερα". Θυμηθειτε πχ το περιστατικο με τις πατατες Θηβας οπου ηταν Αιγυπτου, και με επικινδυνες χημικες ουσιες απαγορευμενες στην ΕΕ.

Ειναι ολοι στις λαικες αγορες ετσι; Σαφως και οχι. Φυσικα και υπαρχουν και οι πολυ σωστοι, αλλα ελεγχος και πιστοποιηση σε αυτους δεν υφισταται. Ειχαν γινει πριν λιγα χρονια προσπαθειες, και πηγαν να λιντζαρουν τους ελεγκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Fixed.

 

Ναι όντως. Σκέψου το λίγο περισσότερο. Λίγο μόνο, πχ:

  • Αν πήγαιναν στην αλάνα/πλατεία/πεζόδρομο, στο θρεντ θα γκρινιάζαμε για την αλάνα/πλατεία/πεζόδρομο
  • lolwut φυσικά δεν υπάρχουν παντού αυτά που λες. Αποθήκες/εργοστάσια/βιοτεχνίες; Εκεί που μένεις έχετε πολλά τέτοια μέσα στην πόλη;

 

Στην πόλη μου συγκεκριμένα ναι, υπάρχουν. Όπως υπήρχε πριν πολλά χρόνια και κλειστός χώρος σε κεντρικό σημείο της πόλης στο οποίο γινόταν η λαική κάποτε και είχε μονο αυτήν την χρήση... Για κάποιον λόγο τον έκλεισαν και πλέον γίνεται σε γειτονιές...

Αν θέλεις εναλλακτικες μπορείς να βρεις άπειρες.

 

Εσένα αν επιτρέπεται σε τιμάει σαν πολίτη του δήμου σου η εικόνα που βλέπεις όταν παιρνάς απο μια λαική;;

Δεν σε κάνει να ντρέπεσαι έστω και λίγο;; Δεν ρωτάω καθόλου ειρωνικά.. :)

 

Βέβαια, γιατί το προϊόν του αγρότη είναι πιο σίγουρο από τα αντίστοιχα του Super market που έχουν περάσει από διάφορες πιστοποιήσεις για να φτάσουν στα ράφια.

 

Ποιο προιόν του αγρότη;;; Αυτό που το ραντίζουν την Δευτέρα και το κόβουν την Τρίτη για να το πουλήσουν την Τετάρτη;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, γιατί το προϊόν του αγρότη είναι πιο σίγουρο από τα αντίστοιχα του Super market που έχουν περάσει από διάφορες πιστοποιήσεις για να φτάσουν στα ράφια.

 

Τζόνι πραγματικά, η ικανότητά σου να έχεις ισχυρή άποψη για πράγματα για τα οποία εμφανώς δεν ξέρεις τίποτα ξεπερνάει οποιονδήποτε άλλο στο φόρουμ. Εδώ τώρα από αυτά που γράφεις είναι φανερό εκτός των άλλων ότι δεν ξέρεις ούτε να ψωνίζεις λαχανικά ούτε ποιοί πάνε στη λαϊκή να τα ψωνίσουν. Αλλά...

 

Κανένα ΜΗ συσκευασμενο προιόν στα ΣΜ δεν έχει περάσει από...διάφορες πιστοποιήσεις. Απλά σου μεταπωλεί το προιόν, ασυσκευαστο.

 

Π.χ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πόλη μου συγκεκριμένα ναι, υπάρχουν. Όπως υπήρχε πριν πολλά χρόνια και κλειστός χώρος σε κεντρικό σημείο της πόλης στο οποίο γινόταν η λαική κάποτε και είχε μονο αυτήν την χρήση... Για κάποιον λόγο τον έκλεισαν και πλέον γίνεται σε γειτονιές...

Καταλαβαίνεις ότι στην πόλη σου υπάρχουν δε σημαίνει τίποτα για τη δική μου πόλη. Αλλά τελείως σοβαρά, αφού είναι έτσι τα πράγματα στην πόλη σου γιατί δεν απευθύνεις μια ερώτηση στο δημαρχείο σχετικά π.χ. με το ποιός ήταν ο κάποιος λόγος; Μπορεί να προκύψει κάτι που δεν έχεις υπόψη.

 

Εσένα αν επιτρέπεται σε τιμάει σαν πολίτη του δήμου σου η εικόνα που βλέπεις όταν παιρνάς απο μια λαική;;

Δεν σε κάνει να ντρέπεσαι έστω και λίγο;; Δεν ρωτάω καθόλου ειρωνικά.. :)

Εμένα προσωπικά σαν πολίτη όχι δε με κάνει να ντρέπομαι. Αν ήταν να ντραπώ από τις λαϊκές τότε θα έπρεπε να είχα αυτοκτονήσει π.χ. από το πάρκινγκ, το κυκλοφοριακό, τα σκουπίδια και περίπου άλλα 1500 πράγματα. Εσένα;

 

Τώρα όσον αφορά την εικόνα της λαϊκής, πιστεύω πως οι εκφράσεις "μετά τη λαϊκή" και "μπουρδέλο" δεν είναι ταυτόσημες. Ταυτόσημες τις κάνει το γεγονός πως οι πωλητές (και οι πελάτες, μη κρυβόμαστε) ενδιαφέρονται μόνο να κάνουν τη δουλειά τους (μηδέν κοινωνική συνείδηση) και δεν πέφτουν πρόστιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις ότι στην πόλη σου υπάρχουν δε σημαίνει τίποτα για τη δική μου πόλη. Αλλά τελείως σοβαρά, αφού είναι έτσι τα πράγματα στην πόλη σου γιατί δεν απευθύνεις μια ερώτηση στο δημαρχείο σχετικά π.χ. με το ποιός ήταν ο κάποιος λόγος; Μπορεί να προκύψει κάτι που δεν έχεις υπόψη.

 

Με ρώτησες αν έχω στην πόλη μου και σου απάντησα για την πόλη μου...

Όσα ανέφερα ήταν παραδείγματα. Ο κάθε δήμος κάθεται, βλέπει τι χώροι υπάρχουν διαθέσιμοι και αποφασίζει ανάλογα...

 

Αλλα αν γίνει αυτό τότε ξέρεις ποιο θα είναι το αποτέλεσμα;;

100-200 δυσαρεστημένοι πωλητές που επειδή θα θεωρούν πως τους τοποθέτησαν σε απομωνομένη περιοχή (Γιατί βλέπεις θέλουμε εμείς οι πελάτες και φθηνές τιμές αλλά και να μην κουνήσουμε λίγο το κωλαράκι μας να πάμε πιο πέρα) θα απειλούν Θεούς και δαίμονες και θα αντιδρούν με τους γνωστούς τους τρόπους. Και ποιος θέλει τώρα τέτοια μπλεξίματα μωρέ...

 

 

Εμένα προσωπικά σαν πολίτη όχι δε με κάνει να ντρέπομαι. Αν ήταν να ντραπώ από τις λαϊκές τότε θα έπρεπε να είχα αυτοκτονήσει π.χ. από το πάρκινγκ, το κυκλοφοριακό, τα σκουπίδια και περίπου άλλα 1500 πράγματα. Εσένα;

 

Οπότε επειδή είναι πολλά τα προβλήματα γάματα, ας μην λύσουμε κανένα.

Για εμένα ξέρεις ή φαντάζεσαι, δεν θα άνοιγα το θέμα αν δεν πίστευα πως κάτι γίνετε λάθος..

 

 

Τώρα όσον αφορά την εικόνα της λαϊκής, πιστεύω πως οι εκφράσεις "μετά τη λαϊκή" και "μπουρδέλο" δεν είναι ταυτόσημες. Ταυτόσημες τις κάνει το γεγονός πως οι πωλητές (και οι πελάτες, μη κρυβόμαστε) ενδιαφέρονται μόνο να κάνουν τη δουλειά τους (μηδέν κοινωνική συνείδηση) και δεν πέφτουν πρόστιμα. 

 

Και οι πωλητές και οι πελάτες μέρος της λαικής είναι και αυτοί. Δεν είναι μόνο οι πάγκοι και τα αγγούρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρώτησες αν έχω στην πόλη μου και σου απάντησα για την πόλη μου...

Όσα ανέφερα ήταν παραδείγματα. Ο κάθε δήμος κάθεται, βλέπει τι χώροι υπάρχουν διαθέσιμοι και αποφασίζει ανάλογα...

Φυσικά. Εγώ λέω πως στη γενική περίπτωση υπάρχει πρόβλημα, οπότε το blanket "λύσεις υπάρχουν" (που είναι καλό σαν ιδεολογία) δε λέει και πολλά όταν μιλάμε πρακτικά.

 

Αλλα αν γίνει αυτό τότε ξέρεις ποιο θα είναι το αποτέλεσμα;;

100-200 δυσαρεστημένοι πωλητές που επειδή θα θεωρούν πως τους τοποθέτησαν σε απομωνομένη περιοχή (Γιατί βλέπεις θέλουμε εμείς οι πελάτες και φθηνές τιμές αλλά και να μην κουνήσουμε λίγο το κωλαράκι μας να πάμε πιο πέρα) θα απειλούν Θεούς και δαίμονες και θα αντιδρούν με τους γνωστούς τους τρόπους. Και ποιος θέλει τώρα τέτοια μπλεξίματα μωρέ...

 

 

Πολλές υποθέσεις κάνεις για τα γούστα μου. Πώς προκύπτει το "απομονωμένη περιοχή"; Μήπως όταν έλεγες "υπάρχουν χώροι" εννοούσες "υπάρχουν χώροι αλλά απομονωμένοι και καμία σχέση με την υπάρχουσα κατάσταση"; Κι αν το εννοούσες έτσι, καταλαβαίνεις ότι η λύση που προτείνεις είναι σα να λέμε "τι σε χαλάει που έκλεισε το ΚΕΠ και τώρα το κοντινότερο είναι στα 10 χιλιόμετρα";

 

Αν θέλεις εξήγησέ το λίγο παραπάνω το γιατί επιλέγεις στην προφητεία σου σχετικά με το τι θα γίνει να εστιάσεις σε αυτό το σενάριο.

 

Οπότε επειδή είναι πολλά τα προβλήματα γάματα, ας μην λύσουμε κανένα.

Για εμένα ξέρεις ή φαντάζεσαι, δεν θα άνοιγα το θέμα αν δεν πίστευα πως κάτι γίνετε λάθος..

Αυτό δεν το είπα εγώ και το βγάζεις εσύ από το μυαλό σου για λογαριασμό μου. Με ρώτησες αν ντρέπομαι, σου απάντησα ακριβώς σ' αυτό που ρώτησες. Μήπως ήθελες να ρωτήσεις αν πιστεύω πως πρέπει κάτι να κάνουμε και μπερδεύτηκες; 

 

Και οι πωλητές και οι πελάτες μέρος της λαικής είναι και αυτοί. Δεν είναι μόνο οι πάγκοι και τα αγγούρια

Τους πωλητές και τους πελάτες ως αιτία προβλήματος τους ανέφερα ο ίδιος. Ή δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις, ή εκ παραδρομής διάβασες πάγκοι και αγγούρια αντί γι' αυτό που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ιουνιο μεχρι αρχες σεπτεμβρη εχω την λαικη ακριβως κατω απο το σπιτι μου.Μενω στον 1 οροφο.
Μπορει οπως λετε εκεινες τις ημερες να κανουν φασαρια το πρωι κτλ αλλα κανεις δεν εχει παραπονεθει και εμενα δεν με ενοχλουν.Κανουν την δουλεια τους , εγω αγοραζω μεσα στα ποδια μου οτι θελω και φθηνα..Αυτο.
Αλλωστε 1 φορα την εβδομαδα ειναι.Σιγα τα αυγα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν λεω να μην υπαρχουν λαικες αλλα να μην γινονται εκει που γινονται και χειροτερευουν το ηδη κακο κυκλοφοριακό της πολης.

Χωνονται σε στενα που δεν υπαρχουν ουτε πεζοδρομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε; Οι λαϊκές είναι πολύ κομπλέ...

Αγοράζεις λαχανικά, φρούτα και ψάρια σε αισθητά χαμηλότερες τιμές...

Και στην Θεσσαλονίκη σαν φοιτητής πήγαινα, αλλά και τώρα στο Βέλγιο συνεχίζω να πηγαίνω! Βεβαία εδώ, όταν τελειώσει η Λαϊκή, ούτε σκουπιδάκι δεν παίζει κάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε; Οι λαϊκές είναι πολύ κομπλέ...

Αγοράζεις λαχανικά, φρούτα και ψάρια σε αισθητά χαμηλότερες τιμές...

Και στην Θεσσαλονίκη σαν φοιτητής πήγαινα, αλλά και τώρα στο Βέλγιο συνεχίζω να πηγαίνω! Βεβαία εδώ, όταν τελειώσει η Λαϊκή, ούτε σκουπιδάκι δεν παίζει κάτω!

Gare du midi φάση, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Εγώ λέω πως στη γενική περίπτωση υπάρχει πρόβλημα, οπότε το blanket "λύσεις υπάρχουν" (που είναι καλό σαν ιδεολογία) δε λέει και πολλά όταν μιλάμε πρακτικά.

 

Εξήγησε μου πως ακριβώς θέλεις να σου μιλήσω πρακτικά. Να έρθω στην πόλη σου να κάνω αυτοψία και έπτειτα να σου δώσω προτάσεις;;;

Σου μίλησα πρακτικά για την δική μου πόλη δεν σ' άρεσε, σου μίλησα θεωρητικά για το σύνολο, πάλι δεν σ' άρεσε. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

 

 

Πολλές υποθέσεις κάνεις για τα γούστα μου. Πώς προκύπτει το "απομονωμένη περιοχή"; Μήπως όταν έλεγες "υπάρχουν χώροι" εννοούσες "υπάρχουν χώροι αλλά απομονωμένοι και καμία σχέση με την υπάρχουσα κατάσταση"; Κι αν το εννοούσες έτσι, καταλαβαίνεις ότι η λύση που προτείνεις είναι σα να λέμε "τι σε χαλάει που έκλεισε το ΚΕΠ και τώρα το κοντινότερο είναι στα 10 χιλιόμετρα";

 

Μου επιτρέπεις να μιλήσω για εδώ συγκεκριμένα ή πάλι θα μου πεις πως δεν δίνω λύση που μπορεί να εφαρμοστεί συνολικά;;
Για εδώ: Ένα απ τα σημεία που γίνετε η λαική βρίσκεται ακριβώς δίπλα απο χώρο που θα μπορούσε πανεύκολα και με μεγάλη άνεση να την φιλοξενήσει διχως να δημιουργεί κανένα απολύτος πρόβλημα. Ακριβώς δίπλα όμως, ένα τετράγωνο πιο κάτω. Το είχαν σκεφτεί μάλιστα απ όσο ξέρω να την μεταφέρουν αλλά για κάποιον λόγο δεν προχώρησε...
Γενικά: Στην ανάγκη ας είναι και 10 και 20 km παραπέρα. Δεν είναι υπηρεσία ανάγκης και οτιδήποτε διατίθεται στην λαική μπορείς να το αγοράσεις και απο αλλού... Αλλά θες κοκό (Καλή τιμή) το θες και ξυρισμένο (δίπλα σου). Δεν γίνεται όλες οι γειτονιές ρε παιδιά να έχουν δίπλα τους απο μια λαική, απλά δεν γίνεται.
 
 

 

Αν θέλεις εξήγησέ το λίγο παραπάνω το γιατί επιλέγεις στην προφητεία σου σχετικά με το τι θα γίνει να εστιάσεις σε αυτό το σενάριο.

 

 Το κληρονομικό μου χάρισμα.

 

 

Αυτό δεν το είπα εγώ και το βγάζεις εσύ από το μυαλό σου για λογαριασμό μου. Με ρώτησες αν ντρέπομαι, σου απάντησα ακριβώς σ' αυτό που ρώτησες. Μήπως ήθελες να ρωτήσεις αν πιστεύω πως πρέπει κάτι να κάνουμε και μπερδεύτηκες; 

 

 

Έχεις δίκιο είπα να το πάω γύρω γύρω ενώ έπρεπε να μπω κατευθείαν στο ψητό

Πιστεύεις οτι πρέπει να κάνουμε κάτι; και αν ναι τι; Οι απαντήσεις σου θα ήθελα να είναι πρακτικές και εφαρμόσιμες.

 

 

Τους πωλητές και τους πελάτες ως αιτία προβλήματος τους ανέφερα ο ίδιος. Ή δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις, ή εκ παραδρομής διάβασες πάγκοι και αγγούρια αντί γι' αυτό που έγραψα.

 

Ή να μπερδεύτηκα εγώ, όπως και να έχει το βασικό είναι το ερώτημα απο πάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ΜΗ συσκευασμενο προιόν στα ΣΜ δεν έχει περάσει από...διάφορες πιστοποιήσεις. Απλά σου μεταπωλεί το προιόν, ασυσκευαστο.

Δεν ισχυει αυτο. Αν και υπαρχουν συγκεκριμενες εξαιρεσεις, επι το πλειστον υπαρχει ελεγχος και στο παραγωγο, και στο προιον, με χαρτια και με συμβασεις. Δεν ισχυει το ιδιο για τις κοινες λαικες αγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, ελληνική πατέντα το farmer's market λέει. Πολιτιστική κληρονομιά, δεν υπάρχει πουθενά αλλού λέμε. Εμένα μου αρέσει όπως το κάνουν στην Γερμανία και Γαλλία που τις βάζουν μέσα σε πλατείες ή τεράστια προαύλια εκκλησίας. Εμείς δεν έχουμε τίποτα από τα δύο, οπότε στον δρόμο...

 

 

o.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι τιμές δεν νομίζω να είναι καλές. Ο άντρας μου πήγε μια μέρα να πάρει κάτι χόρτα και ήταν πάνω από διπλάσια τιμή από του σούπερ μάρκετ (χωρίς προσφορά). Το είδα γιατί η λαϊκή ήταν έξω από το σούπερ μάρκετ και τα πήρε πριν μπούμε.

 

Το ξέρεις ότι όσο πιο αργά πας, τόσο πιο χαμηλές είναι οι τιμές έτσι? :P

Οι λαικές λειτουργούν ακριβως για τον λογο που δημιουργήθηκαν κάποτε. Για να πατάξουν την αισχροκέρδεια.

 

Καλά όταν η συντριπτική πλειοψηφία των εσόδων είναι μαύρα, ξέρω κι εγώ να πουλάω φτηνότερα... :D

 

Που αν δεν ζητήσεις/επιμένεις για απόδειξη δεν κόβει σχεδόν κανείς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...