Προς το περιεχόμενο

Λαικές αγορές


aggelos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος γιατί κάνω αυτό το θέμα, μάλλον απ τα νεύρα μου :P

 

Μόνο εμένα ρε παιδιά ενοχλούν οι λαικές αγορές;;

Έρχονται απ το προηγούμενο βράδι στην γειτονιά σου, καταλαμβάνουν δρόμους και πεζοδρόμια, φυσικά αν έχεις αυτοκίνητο πρέπει να το μεταφέρεις, γίνεται ένας πανικός μέσα στο βράδι απ την φασαρία.

 

Την ημέρα φωνές, φασαρία, πανικός, κυκλοφοριακό χάος στην περιοχή. Ώπου γίνεται λαική φυσικά μαζεύονται και οι γύφτοι που σημαίνει στην καλύτερη περίπτωση μικροκλοπές.

 

Και το καλύτερο για το μεσημέρι: Τα μαζεύουν, φεύγουν και αφήνουν πίσω τους ένα απίστευτο σκουπιδαριο. Τσάντες, χαρτιά, σάπια φρούτα, κούτες, τελάρα κλπ που για τον καθαρισμό τους φυσικά πληρώνουμε εμείς

Την full φοροδιαφυγή, τους παράνομους μικροπωλητές και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες δεν τις αναφέρω καν

 

Είναι άραγε νόμιμο όλα αυτό το πράγμα ή οι δήμοι κάνουν τους χαζούς επειδή τα παίρνουν για τις άδειες που δίνουν;; Δεν θα έπρεπε ή δεν θα ήταν καλύτερο οι λαικες αγορές να γίνονται σε συγκεκριμένους χώρους διαμορφωμένους γι αυτό τον σκοπό;;

πωωω φίλε χαράς το κουράγιο σου, και μόνο που βλέπω πως περνάς θα άλλαζα σπίτι δεν υπήρχε περίπτωση, είναι σα να λέμε κάποιος που μένει δίπλα σε εκκλησία και ακούει τις καμπάνες σε γιορτές Κυριακές γάμους  κηδείες  άλλα η λαϊκή είναι το χειρότερο, μόνο που πέφτει ο ένας πάνω στον άλλον και φωνάζουν παρτεεεεεεεε κοσμεε  το ένα το άλλο άσε άσε μεγάλη πίκρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να πας να ψωνίσεις καλό είναι

Το να μένεις στον ίδιο δρόμο όχι και τόσο.

Τιμές καλύτερες όσο πλησιάζει το μεσημέρι και σε κάποια προϊόντα προς το τέλος βρίσκεις τέλειες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις ότι όσο πιο αργά πας, τόσο πιο χαμηλές είναι οι τιμές έτσι? :P

 

Mεσημέρι ήταν, άντε στο κλείσιμο να το είχε μόνο 60% πάνω από το σούπερ μάρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεσημέρι ήταν, άντε στο κλείσιμο να το είχε μόνο 60% πάνω από το σούπερ μάρκετ.

δεν ξέρω σε τι περίπτωση έπεσες, αλλά απομνημόνευσε 10 τιμές, από ΣΜ, και πηγαινε λαική. Θα δεις ότι το συνολικό "καλάθι" θα σου βγει 6-7 ευρώ κάτω, και κυρίως, με πολύ καλύτερη (γευστικά) ποιότητα.

 

ΥΓ: Μια που αναφέρθηκε κάποιος: Λαικές, στα 20χλμ εξω απο τον ιστό? Really ρε μάγκες? Δηλαδή, θα μένει ο άλλος φιλαδέλφεια, και θα τον στείλετε ας πούμε άγιο στέφανο, ή πειραιά? Πανέξυπνο, brilliant idea! Μην το προτείνετε στην κυβερνηση μόνο, γιατι ειναι τοσο ηλίθιο, που θα το υιοθετήσει!

ΥΓ2: Επαναλαμβάνω. Οταν νοικιάζεις, ή αγοράζεις σπίτι, θεωρητικά ξέρεις (και αν όχι, πρόβλημά σου), αν έχει λαική, εκκλησία, σχολείο, μπουρδέλο, γήπεδο εκεί κοντά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω απορία , γιατί κλείνουν δημοσίους δρόμους για το λαοπάζαρο, και μάλιστα να σε ενημερώσω , πως στο Γαλάτσι το έχουν πάει ένα βήμα παραπέρα. όχι μόνο δεν απαγόρεψαν αυτή τη γυφτιά που γίνεται , αλλά τώρα κλείνουν (wait for it) και κεντρική λεωφόρο με 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση για τη λαϊκή , ενώ μόλις 500 μέτρα παραπέρα υπάρχουν άφθονες αλάνες που θα μπορούσαν κάλλιστα να φιλοξενούν μονίμως αυτές τις αγορές. Αλλά είπαμε , στην Ελλάδα τα πάντα πρέπει να γίνοντια με δυσκολία και εις βάρος των άλλων και πάντα με τον λανθασμένο τρόπο. Δεν έχω κάτι με τις λαϊκές και ούτε με τους ανθ΄ρωπους που προσπαθούν να βγάλουν μεροκάματο , θέμα έχω με αυτούς που αποφάσισαν πως πρέπει να γίνονται μεσα σε γειτονιές. Μάλιστα τώρα πια σε έναν όμορο δήμο έχουν βάλει και ταινίες ελαστικές που προειδοποιούν πως θα καλείται η τροχαία για κατάσχεση οχήματος σε περίπτωση στάθμευσης στο δρόμο όπου γίνεται η λαϊκή.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βολεύει, έχω συνηθίσει, γουστάρω να ψωνίζω από s/m; Στην πυρά η λαϊκή

 

Είμαι άθεος, μουσουλμάνος, βουδιστής; Πάρκα οι εκκλησίες

 

Δεν είμαι γέρος, μαμά με καρότσι, ανάπηρος; Parking τα πεζοδρόμια

 

Τα παραπάνω ("λίγο" τραβηγμένα) περιγράφουν το σκεπτικό πολλών οι οποίοι στο μυαλό τους θεωρούν ότι έχουν και αντικειμενική άποψη.

Ενημερωτικά, ότι δεν μας βολεύει/αρέσει προσωπικά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να εξαλειφθεί από προσώπου γης.

Δεν θα έλεγα τίποτα αν πολλές από τις απόψεις που εκφράσθηκαν δήλωναν ότι είναι προσωπικές ("πιστεύω", "νομίζω", "γνώμη μου είναι", κλπ) οι οποίες  και είναι σεβαστές, αλλά δυστυχώς πολλοί τις "ενδύουν τον χιτώνα της απόλυτης αντικειμενικής αλήθειας" (γαμάτη ατάκα ε; :-) )

 

Για την ιστορία μου αρέσει ο θεσμός των "λαϊκών" (δυστυχώς, λόγω ωραρίου εργασίας, δεν πολυπηγαίνω) για πολλούς λόγους. Δεν είναι η απόλυτη λύση (όπως δεν είναι και τα s/m) αλλά μία εναλλακτική. Και συγχαρητήρια  :P  σε όσους πρεσβεύουν την εξάλειψη των εναλλακτικών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη χαλκίδα γίνεται μονίμως σε έναν συγκεκριμένο χώρο και όλοι είναι ευχαριστημένοι. όταν δεν είναι λαϊκή αξιοποιούν κάπως αλλιώς το χώρο αυτό. ποτέ όμως μέσα σε δρόμους.

 

Ναι αμέ. Το μόνο που μένει είναι να δημιουργήσουμε αυτό το χώρο (υπογείως ίσως?) και να τον συντηρούμε για να χρησιμοποιείται μια φορά τη βδομάδα. Ποιός προσφέρεται;

 

Seriously, θα μπορούσες να πεις το ίδιο ακριβώς πράγμα και για τα αυτοκίνητα. Να παρκάρουν μόνο σε πυλωτές και parking γιατί έτσι που γίνεται τώρα μπλα μπλα μπλα. Γιατί δεν το λες (λέμε)? Τροφή για σκέψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεσημέρι ήταν, άντε στο κλείσιμο να το είχε μόνο 60% πάνω από το σούπερ μάρκετ.

Λοιπον για χαρη του διαλογου βγαζω valid ολα τα επιχειρηματα κατα των λαικων, ας πουμε, αλλα βρε κοπελα μου αν καταφερατε να ψωνισετε απο λαικη πιο ακριβα απο σουπερμαρκετ και δη στο κλεισιμο(!) ή ο μαναβης ηταν ο πιο γατος πωλητης στην ιστορια των διαπραγματευσεων και πρεπει να φυγει για Βρυξελλες αυριο κιολας ή αν διαπραγματευτειτε ποτε τιμη αγορας σπιτιου ή αμαξιου, παρτε και κανα φιλο μαζι για sense-check.

 

Δεν γινονται αυτα, μαλλον κοιτουσατε εντελως αλλη ποιοτητα ή ειδος. Και στο λεει αυτο καποιος που ουτε φαν της λαικης ειναι, ουτε μπορει να καταταξει το πρασο ποιοτικα σε 18 κατηγοριες, δυαδικο μονο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω απορία , γιατί κλείνουν δημοσίους δρόμους για το λαοπάζαρο, και μάλιστα να σε ενημερώσω , πως στο Γαλάτσι το έχουν πάει ένα βήμα παραπέρα. όχι μόνο δεν απαγόρεψαν αυτή τη γυφτιά που γίνεται , αλλά τώρα κλείνουν (wait for it) και κεντρική λεωφόρο με 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση για τη λαϊκή , ενώ μόλις 500 μέτρα παραπέρα υπάρχουν άφθονες αλάνες που θα μπορούσαν κάλλιστα να φιλοξενούν μονίμως αυτές τις αγορές. Αλλά είπαμε , στην Ελλάδα τα πάντα πρέπει να γίνοντια με δυσκολία και εις βάρος των άλλων και πάντα με τον λανθασμένο τρόπο. Δεν έχω κάτι με τις λαϊκές και ούτε με τους ανθ΄ρωπους που προσπαθούν να βγάλουν μεροκάματο , θέμα έχω με αυτούς που αποφάσισαν πως πρέπει να γίνονται μεσα σε γειτονιές. Μάλιστα τώρα πια σε έναν όμορο δήμο έχουν βάλει και ταινίες ελαστικές που προειδοποιούν πως θα καλείται η τροχαία για κατάσχεση οχήματος σε περίπτωση στάθμευσης στο δρόμο όπου γίνεται η λαϊκή.  

 

Ε καλά μην υπερβάλεις κι εσυ. Σιγά τη κεντρικη λεωφόρο η Βενιζέλου. Η Γαλατσίου και η Βείκου τι ειναι τοτε? Αυτοκινητόδρομοι?:P

 

Αύθονες αλάνες υπάρχουν πάνω στο βουνό, επειδή αναφέρεσαι για Γαλάτσι. Επίσης υπάρχει στο άλσος Βείκου. Να τη πάνε τη Λαική εκει;

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε κάποιοι ειναι οτι αυτός είναι ακριβως ο σκοπός της λαικής. Να ειναι μέσα στη πόλη, κάτω από το σπίτι σου, όχι κάπου απόμερα. Αυτοί που το αποφάσισαν το έχουν κάνει εδω και 80 χρόνια. Αν πάει κάπου απόμερα δε θα ειναι λαική αγορά ούτε θα έχει αυτή την υπόσταση. Θα ειναι κάτι άλλο, διαφορετικό.

 

Και ναι υπάρχει ενημέρωση εδω και χρόνια πως θα καλείτε τροχαία αν ενοχλείς λαική. Που οι περισσότεροι επειδή καταλαβαίνουν πως κάποιος μπορει να ξεχαστεί, δεν καλούν τροχαία. 

Υπάρχει το επισημο σάιτ των λαικων που ενημερώνουν πότε ειναι που.

 

Ο δήμος πληρώνεται για αυτό. Δεν έρχονται τζαμπα οι έμποροι.

 

Όσο και να γκρινιάζετε κάποιοι, αποτελεί μια λύση για όσους πραγματικά ξέρουν να ψωνίζουν και να κάνουν πραγματική οικονομία, ενώ παράλληλα αποτελεί θεσμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αλάνες, πλατείες, πεζόδρομοι, μεγάλα κτίρια-αποθήκες των δήμου που δεν χρησιμοποιούνται, Εργοστάσια - βιοτεχνίες που πλέον δεν χρησιμοποιούνται κλπ κλπ Τροφή για σκέψη κι αυτό :)

 

 

Ναι σε βιομηχανικη ζωνη κυριως.Δηλαδη θα περπαταει η θα οδηγει ο αλλος 5 χιλομετρα για να παρει ενα ματσακι μαιντανο  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σημαντική οδός δεδομένου ότι όταν κόβεις μία κεντρική οδό που ενώνει την τραλλέων με τη γαλατσίου , ξέρεις όλοι οι οδηγοί αποκτούν μόνο μία προσβαση για διοχετευση της κίνησης όταν κλεινει αυτη η οδός. Μένει μόνο φανάρι τραλλέων και βεϊκου. Για αυτά τα 100 μέτρα θες κάπου στο 20 λεπτο, μερικές φορές έχω κάνει και παραπάνω. Δεύτερον δεν υπάρχει λόγος να πας τόσο μακρία στο άλσος , αλλά πολύ πιο κάτω, πιό κάτω και από τα αυθαίρετα με τα κοτέτσια, υπάρχει ο χώρος που κάποτε ήταν το λούνα παρκ. τώρα απλώς είναι μία τσιμετωμένη επιφάνεια. αν και εκεί είναι μακριά τότε δίπλα από το σχολείο ακόμη πιο κάτω,  είναι πιο βολικό. εκτός και αν δυσκολεύονται πολλοί λόγω της ανηφόρας. γενικώς στη συγκεκριμένη περιοχή έχει επιλογές. Στην όμορη φιλοθέη , η λαική , γίνεται σε ένα δρομάκι συνολικού μήκους 40 μέτρων που κατά τις ώρες αιχμής περνούν δεν περνούν 2 αυτοκίνητα και όχι στην κεντρική οδό τους που είναι η μισή από τη βενιζέλου και με πολλή λιγότερη κίνηση.  Δε λέω βολικό είναι να πηγαίνεις κάτω από το σπίτι σου, αλλά και πάλι δεν εξυπηρετούνται όλοι. όταν μπροστά από τη γκράβα γίνεται η λαϊκή δες πόσα αυτοκίνητα σταθμευόυν πάνω στη Γαλατσίου. Που σημαίνει πως ναι , πολλοί παίρνουν αυτοκίνητο για να αγοράσουν 1 κιλό λάχανο ή τομάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σημαντική οδός δεδομένου...........................

 

Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν βρίσκεις λίγο άκυρο να συγκρίνεις Γαλάτσι με Φιλοθέη;

Αν και θ' ακουστεί σαν κλισέ από ελληνική ταινία, άλλος ο κόσμος/ανάγκες/συνήθειες του Γαλατσίου και άλλες της Φιλοθέης

Ακόμα και το ότι έχει λαϊκή η Φιλοθέη είναι υπερβολή (φαντάζομαι αυτός είναι και ο λόγος του 40μετρου που αναφέρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στηρίζω λαϊκή αγορά, ότι το έχουν λίγο πιο ακριβά σε σχέση με τα Σ/Μ πάλι το παίρνω από αυτούς.εάν έχει μεγάλη διαφορά δεν αγοράζω απλά.σε σχέση με την ποιότητα συμφωνώ με τον ντεφ σε όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτό βρε gdriver ειναι πρόβλημα του Έλληνα γενικά που θέλει το αμάξι του ακόμα και για ένα ματσάκι μαιντανό και να παρκάρει αν ειναι δυνατόν και διπλα στον ΄πάγκο.

 

Υπάρχουν περιοχές που οι λαικές γινονται σε κεντρικους δρόμους, διπλα ακριβως σε αλάνες. Ο λογος ειναι πως οι αλάνες χρησιμοποιόύνται για να παρκάρουν τα φορτηγάκια. Το προβλημα ομως παραμένει. Ο δρόμος ειναι κλειστός και όσοι δεν έχουν συνηθίσει την ιδέα γκρινιάζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είχε τα χόρτα (ας πούμε ραδίκια) με ταμπελάκι 3 ευρώ και στο σούπερ μάρκετ ήταν κάτω από 1,5. Τώρα δεν ξέρω αν έπρεπε να πάει να κάνει παζάρι τα 3 ευρώ αλλά αν έτσι λειτουργεί το θέμα, είναι ξεφτίλα. Και είμαι μεγάλη τσιφούτα που δεν ντρέπομαι να παζαρέψω αλλά για...χόρτα? Ε, δεν το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...