Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν περιμενω να συμφωνησουμε. Σου εξηγω οτι κανεις λαθος και σου εξηγω και το λογο που κανεις λαθος. Κυριως επειδη διαβαζουν κι αλλοι.

Το εξηγησες ...... καλό πάσχα

θες να σου δώσω λογαριασμό;

θα στα γυρίσω ξανά  :ph34r:

Εχεις δικιο. Βρισκόμαστε στην ενοτητα "Μπλα μπλα ...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Μα μεταφορα μπορεις να κανεις για οποιοδηποτε λογο. Ειπα και προηγουμενως οτι μπορεις να στειλεις σε εναν δικο σου 5000€ και να στα ξαναστειλει πισω σε 3 μερες. τι θα γινει τοτε ; θα καλυψετε το αφορολογητο και οι δυο αυτοματα, χωρις καμια δαπανη ;

Γι' αυτό δώσε μου την ευκαιρία να προσκομίσω απόδειξη γι' αυτή τη μεταφορά ώστε να μετρήσει στο αφορολόγητο, αλλιώς no ΦΠΑ και χάνει το κράτος κι από αυτό κι από το φόρο εισοδήματος του ΕΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο λογος για τις Τραπεζες η μονη τραπεζα που εχει το "λεφτα στο λεπτο" ειναι η Πειραιως .

 

Ζητας ενα κωδικο απο τον λογαριασμο σου για ενα ποσο και σου δινει ενα κωδικο .

Στελνεις τον κωδικο  αυτο με sms ή προφορικα σε οποιονδηποτε , παει στο ΑΤΜ χωρις να χρειαζεται καρτα παταει το "Εκτελεση" τον κωδικο και το ποσο και παιρνει τα λεφτα.

Μαυρο χρημα εντος βεβαια των περιορισμων των cc 

 

Εισης για ολες τις Τραπεζες αν καταθεσεις για παραδειγμα με μετρητα 5.000 ευρω μπορεις να ταπαρεις παλι χωρις περιορισμο των cc. Λεγεται "ζεστο χρημα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση να κάνω.

 

Οι γονείς μου έχουν λογαριασμούς στην Εθνική.

Του πατέρα μου είναι μισθοδοσίας και συνήθως από εκεί παίρνουμε τα λεφτά για να πληρώνουμε το ενοίκιο ή/και λογαριασμούς.

Στον λογαριασμό της μητέρας μου μπαίνει ένα επίδομα που παίρνει, σε αυτό τον λογαριασμό είναι συνδικαιούχος και ο πατέρας μου.

 

Μπορεί ο πατέρας μου να "χτίσει" το αφορολόγητο και με τους 2 λογαριασμούς;

 

Πληρωμή για ενοίκιο/ΔΕΗ/κτλ δεν μετράνε υποθέτω; (ή μόνο για ενοίκιο δεν μετράει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση να κάνω.

 

Οι γονείς μου έχουν λογαριασμούς στην Εθνική.

Του πατέρα μου είναι μισθοδοσίας και συνήθως από εκεί παίρνουμε τα λεφτά για να πληρώνουμε το ενοίκιο ή/και λογαριασμούς.

Στον λογαριασμό της μητέρας μου μπαίνει ένα επίδομα που παίρνει, σε αυτό τον λογαριασμό είναι συνδικαιούχος και ο πατέρας μου.

 

Μπορεί ο πατέρας μου να "χτίσει" το αφορολόγητο και με τους 2 λογαριασμούς;

 

Πληρωμή για ενοίκιο/ΔΕΗ/κτλ δεν μετράνε υποθέτω; (ή μόνο για ενοίκιο δεν μετράει ;)

 

 

Αν εχει καρτα και για τους δυο λογαριασμους νομιζω οτι μπορει .Ενοικια δεν μετρανε αλλα ΔΕΗ , τηλεφωνια ,υδρευση  μετρανε κανονικοτατα.

 

Στον δικο μου μισθοδοσιας Eurobank ειναι συνδικαιουχος και  η γυναικα μου και εχει καρτα δικη της . Την Τριτη θα παμε να παρει κωδικους ebanking για να βλεπουμε και αγορες με την δικη της καρτα ας ειναι απο τον ιδιο λογαριασμο .

Η eurobank τους δινει αμεσως και δωρεαν ενω η Εθνικη θελει 10 ευρω νομιζω και οχι αμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ενεργοποίησα τις υπηρεσίες web banking και mobile banking της Alpha Bank.

Κατέβασα και το app στο κινητό.

 

Ξέρει κανείς πού να κοιτάμε για να ελέγχουμε πόσες αγορές έχουμε κάνει απ'αυτές που χρειάζονται για το αφορολόγητο; Υπάρχει κάποια σχετική επιλογή; Κάπου να λέει πχ ότι έχω φτάσει το 65% του ποσού που χρειάζεται να μαζέψω.

 

[Ή έχω μπόλικη φαντασία;]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει ακομα στην εφαρμογη της αλφα, τους εστειλα στο τουιτερ και ειπαν θα το βαλουν συντομα,

για την ωρα μονο eurobank, καμια αλλη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ενεργοποίησα τις υπηρεσίες web banking και mobile banking της Alpha Bank.

Κατέβασα και το app στο κινητό.

 

Ξέρει κανείς πού να κοιτάμε για να ελέγχουμε πόσες αγορές έχουμε κάνει απ'αυτές που χρειάζονται για το αφορολόγητο; Υπάρχει κάποια σχετική επιλογή; Κάπου να λέει πχ ότι έχω φτάσει το 65% του ποσού που χρειάζεται να μαζέψω.

 

[Ή έχω μπόλικη φαντασία;]

 

 

Ποσοστο δεν θα σου πει γιατι δεν μπορει να ξερει το εισοδημα σου για το 2017.Για την εφαρμογή υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοστο δεν θα σου πει γιατι δεν μπορει να ξερει το εισοδημα σου για το 2017.Για την εφαρμογή υπομονη.

Ε να έδινε την δυνατότητα εισαγωγής του εισοδήματος, κάπως έτσι.

Γιαααα να δούμε τί θα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε να έδινε την δυνατότητα εισαγωγής του εισοδήματος, κάπως έτσι.

Γιαααα να δούμε τί θα γίνει!

 

Μισθωτοι και συνταξιούχοι το πολύ με αποκλιση 5-10% το ξερουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χμμμμ. πλήρωσα χθες μεσώ e banking την δεη αλλα ακόμα δεν έχει φανεί κάτι στο app της eurobank. η δεη είναι στο όνομα της ξαδέρφης μου αλλα έχουμε το ίδιο επώνυμο...παίζει να μην μετρήσει λέτε?

επίσης τελικά ρε παιδιά μετράει το paypal κτλ? η eurobank ότι συναλλαγή έχω κάνει με "κινεζακια" στο ebay την μετράει κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ. πλήρωσα χθες μεσώ e banking την δεη αλλα ακόμα δεν έχει φανεί κάτι στο app της eurobank. η δεη είναι στο όνομα της ξαδέρφης μου αλλα έχουμε το ίδιο επώνυμο...παίζει να μην μετρήσει λέτε?

 

επίσης τελικά ρε παιδιά μετράει το paypal κτλ? η eurobank ότι συναλλαγή έχω κάνει με "κινεζακια" στο ebay την μετράει κανονικότατα.

 

 

Χθες ηταν αργια .Αυριο αν οχι σημερα θα φανει η ΔΕΗ .Δεν εχει σημασια το ονομα  λογαριασμου.

 

Για paypal δεν ξερω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

true true. Σημερα φανηκαν οι πληρωμες στην δεη. ευχαριστω πολυ Γιάννη!

 

 

Παντα θελουν 2ωρο εργασιμο .Μια χαρα ειναι η εφαρμογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης τελικά ρε παιδιά μετράει το paypal κτλ? η eurobank ότι συναλλαγή έχω κάνει με "κινεζακια" στο ebay την μετράει κανονικότατα.

 

 

Για paypal δεν ξερω

 

 

.Μια χαρα ειναι η εφαρμογη

το σίγουρο ειναι οτι η Eurobank μετραει και τις αγορες απο Κινα μεσω Paypal στο αφορολόγητο. Το ερωτημα ειναι αν πρεπει ή όχινα τις μετραει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...