Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Για εργασίες πχ στο σπίτι. Ανάλογα το μέγεθος της οικίας και την εργασία το νούμερο μπορεί να φτάσει άλλα επίπεδα. 

 

Αν είναι να μην πιάνει στο αφορολόγητο λόγω μεταφοράς κι όχι "πληρωμής" μέσω e-banking, τότε άλλος ένας λόγος για να ψηθεί ο άλλος να μην πληρώσει ΦΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για εργασίες πχ στο σπίτι. Ανάλογα το μέγεθος της οικίας και την εργασία το νούμερο μπορεί να φτάσει άλλα επίπεδα. 

 

Αν είναι να μην πιάνει στο αφορολόγητο λόγω μεταφοράς κι όχι "πληρωμής" μέσω e-banking, τότε άλλος ένας λόγος για να ψηθεί ο άλλος να μην πληρώσει ΦΠΑ...

 

 

Εργασιες στο σπιτι και ΦΠΑ....Θα μας ακουσει ο αναστηθεντας Χριστος και θα γελαει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από την στιγμή όμως που λόγω CC τα μεγάλα ποσά πληρώνονται αναγκαστικά μέσω τράπεζας, μπορεί ο άλλος να θέλει να κόψει ΦΠΑ σε περίπτωση που εντοπίσουν την μεταφορά. Εκεί τον σκίζεις αν δεν μπαίνουν στο αφορολόγητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δυνατότητα για 5ψηφια νούμερα? Αν ναι, τότε δεν το γνώριζα.

Πιστωτική με πενταψηφιο οριο και σε μία μόνο συναλλαγή σίγουρα γίνεται. Έχει ο πατέρας μου τέτοια και μάλιστα μπορεί να περάσει και το όριο της αν χρειαστεί αλλά θα του σκάσει στο λογαριασμό κάποιο πέναλτι για υπέρβαση του ορίου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πόσοι έχουν τέτοιο όριο όμως? Φαντάζομαι ότι έχει και κάποιο ύψος εισοδήματος για να του δίνουν τόσο μεγάλο όριο. Οι περισσότεροι παίζουν κάτω από 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσοι έχουν τέτοιο όριο όμως? Φαντάζομαι ότι έχει και κάποιο ύψος εισοδήματος για να του δίνουν τόσο μεγάλο όριο. Οι περισσότεροι παίζουν κάτω από 3000.

όπου φτωχός και η μοίρα του  :-D

 

Συνήθως όσο την χρησιμοποιείς και φτάνεις ταβάνι τότε η τράπεζα ανεβάζει και λίγο 

Μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα γιατί η υπερβολή των προηγούμενων χρόνων είδαμε όλοι σε τι οδήγησε μια και ο ελληναράς δεν έχει στοιχειώδη καταναλωτική συμπεριφορά και οικονομική αντίληψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τι να τις κανουμε τις αποδειξεις που μαζευουμε τοσο καιρο? πεταμα?

Δωστες για ανακυκλωση

Χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη.για την Πειραιώς υπάρχει τέτοιο πράγμα για να βλέπω το αφορολόγητο;

΄Οχι ακόμη

Για εργασίες πχ στο σπίτι. Ανάλογα το μέγεθος της οικίας και την εργασία το νούμερο μπορεί να φτάσει άλλα επίπεδα. 

 

Αν είναι να μην πιάνει στο αφορολόγητο λόγω μεταφοράς κι όχι "πληρωμής" μέσω e-banking, τότε άλλος ένας λόγος για να ψηθεί ο άλλος να μην πληρώσει ΦΠΑ...

Μα μεταφορα μπορεις να κανεις για οποιοδηποτε λογο. Ειπα και προηγουμενως οτι μπορεις να στειλεις σε εναν δικο σου 5000€ και να στα ξαναστειλει πισω σε 3 μερες. τι θα γινει τοτε ; θα καλυψετε το αφορολογητο και οι δυο αυτοματα, χωρις καμια δαπανη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι μεταφερεις με τις Μεταφορες λογικα δεν μετραει. Αν μετρουσε, θα καναμε μια μεταφορα π.χ. 5000€ σε εναν φιλο, αυτος θα μας τα επεστρεφε με τον ιδιο τρόπο 2-3 μερες μετα κι ετσι θα ειχαμε χτισει και οι δυο το αφορολογητο ακοπα

Μα μεταφορα μπορεις να κανεις για οποιοδηποτε λογο. Ειπα και προηγουμενως οτι μπορεις να στειλεις σε εναν δικο σου 5000€ και να στα ξαναστειλει πισω σε 3 μερες. τι θα γινει τοτε ; θα καλυψετε το αφορολογητο και οι δυο αυτοματα, χωρις καμια δαπανη ;

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Η μεταφορα πρεπει να δικαιολογηθει. Και αν δικαιολογηθει, να φορολογηθει αναλογως.

 

Συνεπως, το "βαζω 5 χιλιαρικα στον μπατζανακη μου και μετα μου τα γυρναει πισω", θα πρεπει να δικαιλογηθει φορολογικα ΚΑΙ απο τις 2 πλευρες, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Τα εβαλες στον μπατζανακη σου γιατι; Για υπηρεσιες που σου προσεφερε; Για κατι που αγορασες απο αυτον; Που ειναι ο ΦΠΑ; Αν υπαρχουν αποδειξεις προσφορας υπηρεσιων κλπ τοτε βεβαιως και μπορειτε να το κανετε, οπως μπορεις να το κανεις και με οποιαδηποτε αγορα, δεν αλλαζει τιποτα.

Ξεκαρφωτα 5.000 απο τον ενα λογαριασμο στον αλλο χωρις να εισαι συνδικαιουχος και στους δυο, δεν υφισταται, ειναι μαυρα και ως μαυρα οχι απλα δεν γινεται να τα χρησιμοποιησεις για να χτισεις αφορολογητο, αλλα πρεπει να φροντισεις να μην εντοπισουν την "αδικαιολογητη" φορολογικα συναλλαγη αυτη.

 

Για να ολοκληρωσω:

Φυσικα και τα λεφτα απο τη μεταφορα εμπιπτουν στο χτισιμο αφορολογητου. Αν αγορασεις αμαξι 20.000 ευρω και πληρωσεις ολο το ποσο απευθειας, πώς θα πληρωσεις; Με μεταφορα-εμβασμα, κατα πασα πιθανοτητα. Επειδη ειναι "μεταφορα" σημαινει οτι δε θα μετρησουν στο αφορολογητο; ΒΕΒΑΙΩΣ και μετρανε, εφοσον αποδεικνυεται οτι ηταν αγορα μεσα σε αυτες που χτιζουν αφορολογητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Η μεταφορα πρεπει να δικαιολογηθει. Και αν δικαιολογηθει, να φορολογηθει αναλογως.

 

Συνεπως, το "βαζω 5 χιλιαρικα στον μπατζανακη μου και μετα μου τα γυρναει πισω", θα πρεπει να δικαιλογηθει φορολογικα ΚΑΙ απο τις 2 πλευρες, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Τα εβαλες στον μπατζανακη σου γιατι; Για υπηρεσιες που σου προσεφερε; Για κατι που αγορασες απο αυτον; Που ειναι ο ΦΠΑ; Αν υπαρχουν αποδειξεις προσφορας υπηρεσιων κλπ τοτε βεβαιως και μπορειτε να το κανετε, οπως μπορεις να το κανεις και με οποιαδηποτε αγορα, δεν αλλαζει τιποτα.

Ξεκαρφωτα 5.000 απο τον ενα λογαριασμο στον αλλο χωρις να εισαι συνδικαιουχος και στους δυο, δεν υφισταται.

Αν τα βαλεις στη γυναικα σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα βαλεις στη γυναικα σου ;

Η γυναικα μου εμπιπτει φορολογικα σε αλλη κατηγορια -ως γυναικα μου- και δεν εχει σχεση με το παραδειγμα που εφερες, οπου μιλησες για λογαριασμο "φιλου".

 

Μεταφορα αερα-πατερα σε λογαριασμο φιλου και τουμπα μεταφορα απο τον λογαριασμο του στο δικο σου, δεν υπαρχει, δεν την δεχεται η εφορια και ενδεχομενως αν το ποσο ειναι μεγαλο να μη τη δεχονται ουτε οι ιδιες οι τραπεζες. Λαθος παραδειγμα λοιπον.

 

Και οπως ειπα πριν, φυσικα οι μεταφορες σε αλλο λογαριασμο συμπεριλαμβανονται στο χτισιμο αφορολογητου αν και εφοσον δικαιλογουνται αναλογως (πχ αγορες κλπ). Το οτι μια μεταφορα μπορει να χρησιμοποιηθει για να βαλω λεφτα στη γυναικα μου δεν αποτελει επιχειρημα στο οτι γενικοτερα δεν χτιζεται αφορολογητο απο μεταφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναικα μου εμπιπτει φορολογικα σε αλλη κατηγορια -ως γυναικα μου- και δεν εχει σχεση με το παραδειγμα που εφερες, οπου μιλησες για λογαριασμο "φιλου".

 

Μεταφορα αερα-πατερα σε λογαριασμο φιλου και τουμπα μεταφορα απο τον λογαριασμο του στο δικο σου, δεν υπαρχει.

Σκοπος του φορουμ δεν ειναι να συμφωνησουμε, αλλα να ανταλλαξουμε αποψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπος του φορουμ δεν ειναι να συμφωνησουμε, αλλα να ανταλλαξουμε αποψεις.

Δεν περιμενω να συμφωνησουμε. Σου εξηγω οτι κανεις λαθος και σου εξηγω και το λογο που κανεις λαθος. Κυριως επειδη διαβαζουν κι αλλοι.

Το να σε αναγκασω να συμφωνησεις με οτι ισχυει δεν ειναι στο δικο μου χερι. Αν θες το κανεις, αν οχι επιμενεις σε κατι που δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...