Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γα να ρωτησω κι εγω κατι τοτε μιας και η κουβεντα πηγε στο τεκμαρτο.

Υποθετουμε οτι εχω ετησιο εισόδημα 14000€

Και εχω τεκμηριο επειδη ειμαι παντρεμενος, επειδη εχω σπιτι 96 τετρ. και ενα αυτοκινητο. Υποθετουμε οτι αυτα ειναι περιπου 8000€

Θελεις να πεις οτι αν εχω αγορες με καρτα αλλες 8000€, θα μου πει 8000€ τα τεκμηρια και 8000€ οι αγορες και θα με φορολογησει για 16000€ ; Ισχυει κατι τετοιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Έστω ότι το τεκμαρτό είναι πχ 9999 και το ετήσιο εισόδημά σου είναι 7000. Οι αποδείξεις πρέπει να είναι το 10% του 9999 κι όχι του 7000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι το τεκμαρτό είναι πχ 9999 και το ετήσιο εισόδημά σου είναι 7000. Οι αποδείξεις πρέπει να είναι το 10% του 9999 κι όχι του 7000.

 

Γα να ρωτησω κι εγω κατι τοτε μιας και η κουβεντα πηγε στο τεκμαρτο.

Υποθετουμε οτι εχω ετησιο εισόδημα 14000€

Και εχω τεκμηριο επειδη ειμαι παντρεμενος, επειδη εχω σπιτι 96 τετρ. και ενα αυτοκινητο. Υποθετουμε οτι αυτα ειναι περιπου 8000€

Θελεις να πεις οτι αν εχω αγορες με καρτα αλλες 8000€, θα μου πει 8000€ τα τεκμηρια και 8000€ οι αγορες και θα με φορολογησει για 16000€ ; Ισχυει κατι τετοιο ;

 

 

Έστω ότι το τεκμαρτό είναι πχ 9999 και το ετήσιο εισόδημά σου είναι 7000. Οι αποδείξεις πρέπει να είναι το 10% του 9999 κι όχι του 7000.

Φυσικα και ισχυει αυτο που λεει ο ThReSh

Αλλά ειναι άλλη η δικη μου ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γα να ρωτησω κι εγω κατι τοτε μιας και η κουβεντα πηγε στο τεκμαρτο.

Υποθετουμε οτι εχω ετησιο εισόδημα 14000€

Και εχω τεκμηριο επειδη ειμαι παντρεμενος, επειδη εχω σπιτι 96 τετρ. και ενα αυτοκινητο. Υποθετουμε οτι αυτα ειναι περιπου 8000€

Θελεις να πεις οτι αν εχω αγορες με καρτα αλλες 8000€, θα μου πει 8000€ τα τεκμηρια και 8000€ οι αγορες και θα με φορολογησει για 16000€ ; Ισχυει κατι τετοιο ;

Πρέπει να βγει εγκύκλιος χωρίς ασάφεια για να ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν διάβασα καλά το post σου alfeios, δεν γνωρίζω γι' αυτό που απαντάς. 

 

Αλλά θα μου φαίνεται περίεργο, δλδ τα προηγούμενα χρόνια αν δήλωνες ίδια εισοδήματα δεν υπάρχει λόγος να ζητήσουν εξηγήσεις ή να φορολογηθείς extra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα οποιος εχει αποδειξεις πολυ παραπανω απο αυτες που χρειαζεται  και προστιθεμενες στο εισοδημα του δημιουργουν τεκμιριο θα φορολογηθει για αυτο ?

 

Παραδειγμα 10.000 ευρω εισοδημα και αντι 1.000 ευρω αποδειξεις εχει 7000 αποδειξεις θα φορολογηθει για 17.000 ?

 

Πιο ακραιο για  ιδιο εισοδημα 15.000 ευρω αποδειξεις .Θα εχει προβλημα αν δεν επικλεστει εισοδημα απο παλιες χρησεις που εχει ηδη φορολογηθει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έστω ότι βγάζει κάποιος ένα Χ ποσό κάθε χρόνο και φορολογείται γι' αυτά ενώ ξοδεύει ίσα ίσα για τις αποδείξεις και λίγο παραπάνω και κρατάει τα υπόλοιπα. Μετά από μερικά χρόνια αποφασίζει να πάρει κάτι ακριβό κι επειδή το ποσό πάει πάνω από τις αποδείξεις θα φορολογηθεί πάλι για χρήματα/εισοδήματα που είχε φορολογηθεί τα προηγούμενα χρόνια? Δεν προβλέπεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα μου ήταν ρητορικό. Εγραψα τη φραση "θελεις να πεις οτι " ,.. αρα ηθελα να πω οτι αυτο το συμπερασμα βγιανει με τα λεγομενα του πιο πανω κι εγω το θεωρω απιθανο

Αν ισχυε αυτο ενας φορολογουμενος που ξοδευε το 100% του εισοδηματος του με καρτα (θεωρητικα), θα φορολογουταν για το εισοδημα συν τα τεκμηρια. Αλλα τα τεκμηρια ισχυουν οταν ξεπερνουν το εισοδημα, και δεν προστιθεται σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα οποιος εχει αποδειξεις πολυ παραπανω απο αυτες που χρειαζεται και προστιθεμενες στο εισοδημα του δημιουργουν τεκμιριο θα φορολογηθει για αυτο ?

 

Παραδειγμα 10.000 ευρω εισοδημα και αντι 1.000 ευρω αποδειξεις εχει 7000 αποδειξεις θα φορολογηθει για 17.000 ?

 

Πιο ακραιο για ιδιο εισοδημα 15.000 ευρω αποδειξεις .Θα εχει προβλημα αν δεν επικλεστει εισοδημα απο παλιες χρησεις που εχει ηδη φορολογηθει ?

Αν δικαιολογείται το έξοδο από προηγούμενα εισοδήματα δε γίνεται να φορολογηθείς για παραπάνω από οσα πραγματικά έβγαλες, θα υπάρχει πρόβλεψη για αυτό

 

Αν βγάζεις 15Κ το χρόνο με τεκμήρια 10Κ, μαζέψεις λεφτά και σε 5 χρόνια πάρεις ας πούμε ένα αυτοκίνητο 20 χιλιάρικα δεν είναι καθόλου λογικό να σε φορολογήσουν για παραπάνω από 15

 

Ακόμα και αν γίνει κάτι τέτοιο προβλέπεται ήδη να κάνεις ανάλωση προηγούμενων ετών και να αναφέρεις ότι σου έχουν περισσέψει λεφτά από προηγμενα έτη (που θα φαίνονται φυσικά στις δηλώσεις σου)

 

Αν βέβαια δηλώνεις κάθε χρόνο 5 χιλιάρικα και ξαφνικά βρεθείς να ξοδεύεις 30-40 και αυτό μπορεί να φανεί έστω και από τις αποδείξεις σου και όχι από μία μόνο μεγάλη αγορά (αυτοκίνητο που λέγαμε) θα έχεις πιθανότατα θέμα. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση προφανώς και φοροδιαφευγεις όποτε καλώς θα έχεις θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δικαιολογείται το έξοδο από προηγούμενα εισοδήματα δε γίνεται να φορολογηθείς για παραπάνω από οσα πραγματικά έβγαλες, θα υπάρχει πρόβλεψη για αυτό

 

Αν βγάζεις 15Κ το χρόνο με τεκμήρια 10Κ, μαζέψεις λεφτά και σε 5 χρόνια πάρεις ας πούμε ένα αυτοκίνητο 20 χιλιάρικα δεν είναι καθόλου λογικό να σε φορολογήσουν για παραπάνω από 15

 

Ακόμα και αν γίνει κάτι τέτοιο προβλέπεται ήδη να κάνεις ανάλωση προηγούμενων ετών και να αναφέρεις ότι σου έχουν περισσέψει λεφτά από προηγμενα έτη (που θα φαίνονται φυσικά στις δηλώσεις σου)

 

Αν βέβαια δηλώνεις κάθε χρόνο 5 χιλιάρικα και ξαφνικά βρεθείς να ξοδεύεις 30-40 και αυτό μπορεί να φανεί έστω και από τις αποδείξεις σου και όχι από μία μόνο μεγάλη αγορά (αυτοκίνητο που λέγαμε) θα έχεις πιθανότατα θέμα. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση προφανώς και φοροδιαφευγεις όποτε καλώς θα έχεις θέμα

 

 

Εχω την εντυπωση οτι η αναλωση κεφαλαιου που ηδη φορολογηθηκε παει καποια χρονια πισω αλλα ορισμενα και οχι 10+

 

Παλαι νομιζω με επιφυλλαξη οτι ηταν 5ετια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το αφορολόγητο πάλι, εκτός από τις συναλλαγές με κάρτα, μετράνε και οι μεταφορές μέσω ebanking ;

Μετρανε οι πληρωμες μεσω ebanking. Δεν ξερω πως μπορείς να αποδείξεις οτι μια μεταφορα χρηματων απο λογαριασμο σε λογαριασμο, ειναι πληρωμη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το αφορολόγητο πάλι, εκτός από τις συναλλαγές με κάρτα, μετράνε και οι μεταφορές μέσω ebanking ;

 

Οι μεταφορες δεν νομιζω γιατι δεν αποδεικνυουν αγορα οπωσδηποτε .Καλυτερα με καρτα αν δεχεται ο εμορος .

Το ζήτημα είναι αν βγαίνουν απευθείας και στο σύστημα του taxis. 

 

Μπορεί κάποιος με eurobank να το επιβεβαιώσει;

Οχι στο taxis τιποτα ακομα και οταν γινει αν θα γινει δεν θα εχει σχεση με την Τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...