Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/10/2021 στις 10:32 ΜΜ, A-Ge0 είπε
θέλω να αγοράσω ένα καρεκλάκι αυτοκινήτου για 4 παιδιά (πολύτεκνος) που υπάρχει μόνο στην Αγγλία και κοστίζει περίπου 3000 ευρω.
 
Τα στοιχεία της εταιρίας είναι 
Automotive Macliver Ltd, Unit 11, Octagon Business Park, Miller Street, Birmingham B6 4NF

Website: www.multimac.com   Email: [email protected] 

 
Μου ζητάνε να πληρώσω μέσω κατάθεσης αλλά μπορώ να ρωτήσω αν δέχονται και μέσω πιστωτικής.
 
Η ερώτηση μου είναι αν αυτή η συναλλαγή θα μετρήσει για το αφορολόγητό μου ή όχι (καθώς η Αγγλία είναι σε περίεργο καθεστώς με την ΕΕ)
 

αφού το γράφει η σελίδα τους ότι δέχονται πιστωτικές κάρτες......εσύ αρκεί να έχεις όριο 3 χιλ

εκτός και αν σου είπαν κάτι άλλο....πως στο ζήτησαν να πληρώσεις ???τηλεφωνικά η με κάποιο e mail?? με καποια προσφορα που σου εστειλαν??? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/10/2021 στις 10:32 ΜΜ, A-Ge0 είπε
θέλω να αγοράσω ένα καρεκλάκι αυτοκινήτου για 4 παιδιά (πολύτεκνος) που υπάρχει μόνο στην Αγγλία και κοστίζει περίπου 3000 ευρω.
 
Τα στοιχεία της εταιρίας είναι 
Automotive Macliver Ltd, Unit 11, Octagon Business Park, Miller Street, Birmingham B6 4NF

Website: www.multimac.com   Email: [email protected] 

 
Μου ζητάνε να πληρώσω μέσω κατάθεσης αλλά μπορώ να ρωτήσω αν δέχονται και μέσω πιστωτικής.
 
Η ερώτηση μου είναι αν αυτή η συναλλαγή θα μετρήσει για το αφορολόγητό μου ή όχι (καθώς η Αγγλία είναι σε περίεργο καθεστώς με την ΕΕ)
 

θα μετρησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν κάνουμε πληρωμή μέσω ebanking σε εταιρία για ασφάλιστρα οχημάτων, μετράει στο αφορολόγητο η όχι όπως τα τέλη κυκλοφορίας;

Επίσης επειδή έχω Alpha, δεν πρόσεξα αν προστίθενται πόντοι στην πληρωμή για ασφάλιστρα, αυτό αφορά μόνον για αγορές σε φυσικά κατάστημα;

Για πληρωμή online με κάρτα η μέσω PayPal σε καταστήματα, προστίθενται πόντοι;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είμαι 26 ετών και μέχρι τον Ιούνιο του ‘21 δεν εργαζόμουν. Από τότε είμαι σε ημιαπασχόληση μισθωτός με 360 ευρώ το μήνα. Έχω 2 κάρτες μια που είμαι συνδικαιούχος με τους γονείς μου και μια της μισθοδοσίας. Σύνολο μου εμφανίζουν αφορολόγητο μεγάλο, κοντά στα 6.000 ευρώ καθώς ο πατέρας μου μεταφέρει λεφτά στον κοινό μας λογαριασμό για να κάνω αγορές με την δική μου κάρτα. Ξέρετε αν θα έχω θέμα με τόσο χαμηλό μισθό και τέτοιο αφορολόγητο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EvZm είπε

Είμαι 26 ετών και μέχρι τον Ιούνιο του ‘21 δεν εργαζόμουν. Από τότε είμαι σε ημιαπασχόληση μισθωτός με 360 ευρώ το μήνα. Έχω 2 κάρτες μια που είμαι συνδικαιούχος με τους γονείς μου και μια της μισθοδοσίας. Σύνολο μου εμφανίζουν αφορολόγητο μεγάλο, κοντά στα 6.000 ευρώ καθώς ο πατέρας μου μεταφέρει λεφτά στον κοινό μας λογαριασμό για να κάνω αγορές με την δική μου κάρτα. Ξέρετε αν θα έχω θέμα με τόσο χαμηλό μισθό και τέτοιο αφορολόγητο; 

για ποιο λόγο το κάνει αυτό; Να έχεις έξοδα λίγο παραπάνω από το εισόδημα δε τρέχει κάτι. έχει συμβεί και σε εμένα. Το θέμα είναι μη ξεφύγεις... Για 2-3 χιλιάρικα δε θα ασχοληθεί κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 8:31 ΜΜ, Bitbit είπε

για ποιο λόγο το κάνει αυτό; Να έχεις έξοδα λίγο παραπάνω από το εισόδημα δε τρέχει κάτι. έχει συμβεί και σε εμένα. Το θέμα είναι μη ξεφύγεις... Για 2-3 χιλιάρικα δε θα ασχοληθεί κανείς

Γιατί σπουδάζω μακριά από το πατρικό μου. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 26/4/2020 στις 1:27 ΜΜ, Vasileios-gr είπε

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

Καλησπέρα με βάση τις δαπάνες του 2021 για το αφορολόγητο έχω δυο χιλιάρικα παραπανω απο αυτο που ζηταει... Θα έχω κάποιο προβλημα??? Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Marinaki1722 είπε

Καλησπέρα με βάση τις δαπάνες του 2021 για το αφορολόγητο έχω δυο χιλιάρικα παραπανω απο αυτο που ζηταει... Θα έχω κάποιο προβλημα??? Ευχαριστώ πολυ

Ποσες φορές θα   ρωτησεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...