Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, jdeligiorgis είπε

Τα πράγματα δεν είναι έτσι. Οι συναλλαγές με κάρτες μετράνε στο αφορολόγητο με βάση την ημερομηνία εκκαθάρισής τους και όχι πραγματοποίησής τους. 

Σε μερικές περιπτώσεις οι δύο ημερομηνίες συμπίπτουν (δηλαδή οι συναλλαγές εκκαθαρίζονται αυθημερόν) αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις η εκκαθάριση έπεται της πραγματοποίησής κατά 1 έως 3 ημέρες. 

Επομένως, μην αφήνεις τη συμπλήρωση του αφορολόγητου για τις 30 ή 31/12.

Μιλάς για χρεωστική η πιστωτική κάρτα η και για τις 2 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

ψώνισα μια φορά στις 31 Δεκεμβρίου και η συναλλαγή πέρασε στην επόμενη χρονιά.

 

Κακώς, όμως ούτως ή άλλως ο φορολογούμενος είναι αυτός που έχει την ευθύνη να την δηλώσει στη σωστή χρονιά, τα νούμερα που δίνουν οι τράπεζες είναι απλώς "ενδεικτικά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω, αν εγω ειμαι προστατετυομενο μελος στους γονεις μου, μετανε τα δικα μου εξοδα με καρτα στο ποσο που πρεπει να συμπληρωσουν? Γιατι καπου ειχα διαβασει οτι μετρανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τα λεφτά για όλα αυτά θα του τα δίνουν οι γονείς του δεν θα τα βρίσκει μονος. Και δεν χρειάζεται να πληρώνει εφορία διότι ήδη έχουν φορολογηθεί οι γονείς του. Έχει ήδη το τέλος κυκλοφορίας και το τεκμαρτο είναι ήδη αρκετά εφόσον δεν βγάζει δικό του εισόδημα. 

Αυτό στα bold δεν ισχύει, τα χρήματα δεν φορολογούνται μόνο μια φορά, φορολογούνται κάθε φορά που αλλάζουν χέρια, ακόμα και όταν τα δίνουν οι γονείς στο παιδί.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Backpacker είπε

Αυτό με το υποχρεωτικό ξόδεμα χρηματων είναι ο ορισμός του αντισυνταγματικού νταβατζιλικίου. 

Εγώ βγάζω πχ 45χιλ τον χρονο. Γιατί με το ζόρι πρέπει να ξοδεύω (και με καρτα μαλιστα) 1200-1300 ευρώ τον μήνα ενώ έχω δικό μου σπίτι και τρώω σε συγγενείς πχ άρα μπορώ να την βγάζω και με 100-200 ευρώ (ειδικά φέτος με την καραντινα)
 Γουστάρω να τα κάνω μασούρια ρε φίλε για να αγοράσω αύριο ένα σπίτι ή μια αμαξάρα τα οποία ούτε καν αυτά μετράνε για το αφορολογητο!!!
Με ποιο δικαιώμα το κράτος θέλει να κάνει κουμάντο στα έξοδα μου και στο πορτοφόλι μου? Μαζί τα βγάλαμε? 
Αισχρός νόμος. 

Καλά τα λες - συμφωνώ απόλυτα - αλλά ποιος να σε ακούσει...

Υπάρχει και μια άλλη πτυχή στο πρόβλημα που έχει να κάνει με ξόδεμα παρά με αποταμίευση. Εγώ θέλω να ξοδέψω αυτόν το μήνα. Το ότι έρχονται εορτές δεν σχετίζεται με τις δικές μου αγορές, αλλά ας λάβουμε υπόψη ότι αρκετός κόσμος θέλει να ψωνίζει αυτόν το μήνα. Έχω λοιπόν μερικές μεγάλες αγορές που θέλω να κάνω. Αλλά έχω ήδη πιάσει το αφορολόγητο. Οπότε δεν θα τις κάνω τώρα. Θα τις κάνω του χρόνου, για να πιάσω εύκολα και το αφορολόγητο για το επόμενο έτος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν ισχύει, τα χρήματα δεν φορολογούνται μόνο μια φορά, φορολογούνται κάθε φορά που αλλάζουν χέρια, ακόμα και όταν τα δίνουν οι γονείς στο παιδί.

  Γκανιότα το λένε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stam53 είπε

  Γκανιότα το λένε! 

Καμία σχέση, η γκανιότα - όπου υπάρχει - είναι ανεξάρτητη και συνυπάρχει με το φόρο που εισπράττει το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Καμία σχέση, η γκανιότα - όπου υπάρχει - είναι ανεξάρτητη και συνυπάρχει με το φόρο που εισπράττει το κράτος.

  "Βιδάνιο" εννοούσα, όπως αυτό που κρατούσε ο τσιρίμπασης από τα παίγνια!   (αλλά μάλλον βγήκαμε off topic)

Επεξ/σία από Stam53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stam53 είπε

  "Βιδάνιο" εννοούσα, όπως αυτό που κρατούσε ο τσιρίμπασης από τα παίγνια!   (αλλά μάλλον βγήκαμε off topic)

Τα έσοδα του κάθε κράτους είναι οι ΦΟΡΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stam53 είπε

  "Βιδάνιο" εννοούσα, όπως αυτό που κρατούσε ο τσιρίμπασης από τα παίγνια!   (αλλά μάλλον βγήκαμε off topic)

Βιδάνιο και γκανιότα στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα, άσχετα αν το εισπράττει ο τσιρίμπασης στη φυλακή ή ο καφετζής στο καφενείο ή ο μπουκμέικερ στο στοιχηματικό site, κτλ.

Και όντως είμαστε off topic γιατί - όπως έγραψα και παραπάνω - βιδάνιο/γκανιότα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ, δλδ τους φόρους που επιβάλλει το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Δηλαδή θεωρείς ότι ένας 20χρονος με μηδενικό εισόδημα ( μη μελος οικογένειας δηλαδή με δική του φορολογική δήλωση ) ζει με μηδέν χρήματα και μάλιστα οδηγεί και αυτοκίνητο στο όνομα του ; Ε αν καταφέρνει να τρέφεται  με μηδέν χρήματα και να βάζει βενζίνη με μηδεν χρήματα και να αγοράζει αυτοκίνητο με μηδενικό εισόδημα , θα βρει τον τρόπο να πληρώσει την εφορία , με αυτά τα μηδενικά χρήματα.

Πρωτα πρωτα χαιρομαι που δεν εχεις να σχολιασεις τιποτα αλλο απο αυτο το σεντονι που εγραψα. Και δεύτερον, εαν δεν σε καλυπτει το παράδειγμα με το αυτοκινητο, πες οτι στον 20χρονο αφησε ενα σπιτι 50ετιας η γιαγια του. Συνεχίζουν να ισχυουν τα ιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει το άλλαξα 

Τώρα έχουμε ένα σπίτι που άφησε η γιαγιά και ο 20χρονος δεν έχει εισόδημα και τρώει τα τούβλα από το σπίτι. 

Αυτοί που τον ταϊζουνε ας αναλάβουν και το κοστος της εφορίας. 

Αλλιώς ας του δώσουν μία οικογενειακή κάρτα να εμφανίζεται ότι  ξοδεύει και αυτός τμήμα των αγαθών που η οικογένεια του παρέχει ετσι και αλλιώς.

Το παιχνίδι είναι γνωστό από την προηγούμενη χρονιά δεν προέκυψε τώρα. Όποιος δεν θέλει να παίξει με τους κανόνες ας πληρώσει.

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, miucce είπε

Ειναι τραγικο το 30%,δεν ξερω αν εχουν μεριμνησει για αυτους που εχουν τεκμαρτο εισοδημα λογω αυτοκινητου η κατοικιας και μηδενικο εισοδημα,ειναι πολυ αδικημενη κατηγορια στο συγκεκριμενο θεμα.

Επιπλεον εχουν βαλει καποιες θλιβερες δικλιδες,οπως το να μην μετρανε φορολογικες υποχρεωσεις,στις οποιες πολλα νοικοκυρια ξοδευουν πολυ μεγαλο μερος του εισοδηματος τους καθε χρονο. Μια αλλη δικλιδα που ειτε εχουν βαλει ηδη η ακουσα οτι προετοιμαζουν για το 2021 ειναι οτι οι λογαριασμοι δεκο θα μετρανε ΜΟΝΟ αν ειναι στο ονομα του ατομου που εκανε την συναλλαγη.δεν θα μετραει δηλαδη το ποσο στο αφορολογητο αν πληρωσεις την δεη του θειου σου πχ.

Ενα αλλο θεμα ειναι ο τζογος,δεν εχουν ξεκαθαρισει αν μετραει η οχι,ειναι ουσιαστικα ουδετερη ζωνη,με διαφορα αποτελεσματα. Ενα πολυ συνηθες παραδειγμα ειναι οτι καποιος με μηδενικο εισοδημα καταθετει 50 ευρω σε μια στοιχηματικη εταιρια,κανει αναληψη 500 ευρω,και μετα ξανακαταθετει και τα 500.ετσι του παρουσιαζονται αγορες 550 ευρω,ενω εχει βγαλει απο την τσεπη μολις 50.Θα μου πεις που ειναι το κακο,συμπληρωσε χωρις κοπο ηλεκτρονικες αγορες.Ναι ομως εμφανιζει λεφτα με μηδενικο εισοδημα,και αν σας φαινονται λιγα τα 550 ωστε να παρεμβει η εφορια για μαυρο χρημα για καντε το επι 10 η επι 100. Μια αλλη τρυπα ειναι οτι μπορει καποιος να συμπληρωσει το αφορολογητο μεσω οπαπ(οσοι ξερουν ξερουν) που παλι ειναι κινηση ''παιζω με την φωτια'' γιατι οπως ειπα στην αρχικη προταση,δεν εχουν ξεκαθαρισει το πεδιο του τζογου σε οτι αφορα το αφορολογητο.Ειναι ξεκαθαρα ουδετερη ζωνη.

Προχειροτητες επι προχειροτητων, εχουν μαζευτει οι μαθητευομενοι μαγοι και κανουν δοκιμες και πειραματα,τα οποια φυσικα θα εχουν και αντικτυπο,οταν ενας 20χρονος με μηδενικο εισοδημα και αυτοκινητο θα πρεπει να κανει 1000 ευρω ηλεκτρονικες αγορες για παραδειγμα,αλλιως θα πρεπει να σκασει 220 ζεστα ευρω στον δικο μας uncle sam(επαναλαμβανω με μηδενικο εισοδημα).

παντως εμενα στο e banking μετραει στο αφορολογητο τις καταθεσεις στις στοιχηματικες, αρα φανταζομαι θα μετρανε και στο συστημα. επισης, στο παραδειγμα που λες οτι καποιος εβαλε 50 ευρω, τα εκανε 500 και μετα τα βαζει ξανα στην στοιχηματικη ειναι σαν αγορα. Γιατι τα 500 ευρω που εκανε καταθεση θα πρεπει να τα τζιραρει με αποδοση πανω απο 1,5 συνηθως, αρα θα τα ρισκαρει. δεν θα μπορει πχ να κανει καποιος καταθεση 100 ευρω σε μια στοιχηματικη και μετα να τα κανει αναληψη χωρις να τα παιξει. αλλιως ολοι αυτο θα κανανε για χτισουν το αφορολογητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Εντάξει το άλλαξα 

Τώρα έχουμε ένα σπίτι που άφησε η γιαγιά και ο 20χρονος δεν έχει εισόδημα και τρώει τα τούβλα από το σπίτι. 

Αυτοί που τον ταϊζουνε ας αναλάβουν και το κοστος της εφορίας. 

Αλλιώς ας του δώσουν μία οικογενειακή κάρτα να εμφανίζεται ότι  ξοδεύει και αυτός τμήμα των αγαθών που η οικογένεια του παρέχει ετσι και αλλιώς.

Το παιχνίδι είναι γνωστό από την προηγούμενη χρονιά δεν προέκυψε τώρα. Όποιος δεν θέλει να παίξει με τους κανόνες ας πληρώσει.

 

Το συστημα των τεκμηριων ειναι οτι χειροτερο και αδικο εχει υπαρξει ποτε,το εχουν παραδεχτει και οι ιδιοι οι κυβερνοντες και εχουν σκοπο να το αλλαξουν. https://www.liberal.gr/economy/stadiaki-meiosi-ton-tekmirion-apo-to-2021/313836

δεν περιμενα οτι θα εβρισκα ανθρωπο στην Ελλαδα να το υποστηριζει. Να σαι καλα φιλε καλη συνεχεια.

13 λεπτά πριν, colombiano747 είπε

παντως εμενα στο e banking μετραει στο αφορολογητο τις καταθεσεις στις στοιχηματικες, αρα φανταζομαι θα μετρανε και στο συστημα. επισης, στο παραδειγμα που λες οτι καποιος εβαλε 50 ευρω, τα εκανε 500 και μετα τα βαζει ξανα στην στοιχηματικη ειναι σαν αγορα. Γιατι τα 500 ευρω που εκανε καταθεση θα πρεπει να τα τζιραρει με αποδοση πανω απο 1,5 συνηθως, αρα θα τα ρισκαρει. δεν θα μπορει πχ να κανει καποιος καταθεση 100 ευρω σε μια στοιχηματικη και μετα να τα κανει αναληψη χωρις να τα παιξει. αλλιως ολοι αυτο θα κανανε για χτισουν το αφορολογητο.

μετρανε και στο ebanking και στην φορολοταρια και οταν πας να συμπληρωσεις το Ε1,αλλα η κυα δεν αναφερει πουθενα τις αγορες σε ονλαιν καζινο και στοιχηματικες να μετρουν, αλλα ουτε και να μην μετρουν.ειναι ουδετερη ζωνη,ελπιζω να το λυσουν στις νεες φορολογικες τον μαιο.

για τα 500 ευρω δεν ειπα οτι τα εκανε αναληψη μετα, λεω 

1)καταθετω 50 ευρω

2)κανω αναληψη 500 γιατι σταθηκα τυχερος

3)σταδιακα καταθετω ολη την αναληψη δηλαδη τα 500 και τα χανω.και εκει τελος

τι εχω στο τελος? εχω ηλεκτρονικες αγορες 550 ευρω, εχοντας βγαλει μονο 50 απο την τσεπη,και οταν εμφανιζεις ''αγορες'' 500 ευρω η γενικα καποιο αξιοπρεπες ποσο ενω εσυ δεν εχεις καθολου εισοδημα,γρηγορα γρηγορα μπαινεις στο στοχαστρο της εφοριας.Εκει μπορεις μεν να επικαλεστεις αναλωση κεφαλαιου απο προηγουμενα χρονια αλλα μπαινουμε σε αλλα χωραφια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, miucce είπε

Ειναι τραγικο το 30%,δεν ξερω αν εχουν μεριμνησει για αυτους που εχουν τεκμαρτο εισοδημα λογω αυτοκινητου η κατοικιας και μηδενικο εισοδημα,ειναι πολυ αδικημενη κατηγορια στο συγκεκριμενο θεμα.

Επιπλεον εχουν βαλει καποιες θλιβερες δικλιδες,οπως το να μην μετρανε φορολογικες υποχρεωσεις,στις οποιες πολλα νοικοκυρια ξοδευουν πολυ μεγαλο μερος του εισοδηματος τους καθε χρονο. Μια αλλη δικλιδα που ειτε εχουν βαλει ηδη η ακουσα οτι προετοιμαζουν για το 2021 ειναι οτι οι λογαριασμοι δεκο θα μετρανε ΜΟΝΟ αν ειναι στο ονομα του ατομου που εκανε την συναλλαγη.δεν θα μετραει δηλαδη το ποσο στο αφορολογητο αν πληρωσεις την δεη του θειου σου πχ.

Ενα αλλο θεμα ειναι ο τζογος,δεν εχουν ξεκαθαρισει αν μετραει η οχι,ειναι ουσιαστικα ουδετερη ζωνη,με διαφορα αποτελεσματα. Ενα πολυ συνηθες παραδειγμα ειναι οτι καποιος με μηδενικο εισοδημα καταθετει 50 ευρω σε μια στοιχηματικη εταιρια,κανει αναληψη 500 ευρω,και μετα ξανακαταθετει και τα 500.ετσι του παρουσιαζονται αγορες 550 ευρω,ενω εχει βγαλει απο την τσεπη μολις 50.Θα μου πεις που ειναι το κακο,συμπληρωσε χωρις κοπο ηλεκτρονικες αγορες.Ναι ομως εμφανιζει λεφτα με μηδενικο εισοδημα,και αν σας φαινονται λιγα τα 550 ωστε να παρεμβει η εφορια για μαυρο χρημα για καντε το επι 10 η επι 100. Μια αλλη τρυπα ειναι οτι μπορει καποιος να συμπληρωσει το αφορολογητο μεσω οπαπ(οσοι ξερουν ξερουν) που παλι ειναι κινηση ''παιζω με την φωτια'' γιατι οπως ειπα στην αρχικη προταση,δεν εχουν ξεκαθαρισει το πεδιο του τζογου σε οτι αφορα το αφορολογητο.Ειναι ξεκαθαρα ουδετερη ζωνη.

Προχειροτητες επι προχειροτητων, εχουν μαζευτει οι μαθητευομενοι μαγοι και κανουν δοκιμες και πειραματα,τα οποια φυσικα θα εχουν και αντικτυπο,οταν ενας 20χρονος με μηδενικο εισοδημα και αυτοκινητο θα πρεπει να κανει 1000 ευρω ηλεκτρονικες αγορες για παραδειγμα,αλλιως θα πρεπει να σκασει 220 ζεστα ευρω στον δικο μας uncle sam(επαναλαμβανω με μηδενικο εισοδημα).

Κανείς λάθος.

Έχουν μεριμνήσει.

Στο 30% μέτρα το πραγματικό εισόδημα (ότι δηλώσεις) και όχι το τεκμαρτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...