Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, miucce είπε

Με το γράμμα του νόμου αυτές οι αγορές δεν μετράνε. Αναφέρεται κάπου στις οδηγίες ότι πληρωμές δεκο σε άλλο όνομα δεν προσμετρουνται. Αλλα επειδη ο κωδικός 049 είναι πολύ αυθαίρετος γενικά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα. Δεν έχουν ασχοληθεί πολύ με αυτό. 

Μη μπλέκω θα ρωτήσω τον λογιστή μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, miucce είπε

Με το γράμμα του νόμου αυτές οι αγορές δεν μετράνε. Αναφέρεται κάπου στις οδηγίες ότι πληρωμές δεκο σε άλλο όνομα δεν προσμετρουνται. Αλλα επειδη ο κωδικός 049 είναι πολύ αυθαίρετος γενικά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα. Δεν έχουν ασχοληθεί πολύ με αυτό. 

Link?

Οι οδηγίες της ΑΑΔΕ γράφουν γενικώς για στέγαση, με μοναδική ρητή εξαίρεση τα μισθώματα, σε ποιες ακριβώς οδηγίες αναφέρεσαι?

edit

Άκυρο το βρήκα:

"Σημειώνεται ότι ειδικά για τους λογαριασμούς ΔΕΚΟ που είναι σε όνομα διαφορετικό από εκείνο που τους εξοφλεί, γίνονται δεκτές οι εν λόγω δαπάνες, εφόσον ο καταβάλλων την δαπάνη είναι και ο πραγματικός χρήστης του ακινήτου."

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, miucce είπε

Με το γράμμα του νόμου αυτές οι αγορές δεν μετράνε. Αναφέρεται κάπου στις οδηγίες ότι πληρωμές δεκο σε άλλο όνομα δεν προσμετρουνται. Αλλα επειδη ο κωδικός 049 είναι πολύ αυθαίρετος γενικά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα. Δεν έχουν ασχοληθεί πολύ με αυτό. 

ο 049 είναι ένα μπαχαλο,από παιδάκι που έκανα την φορολογική του πατέρα μου.

Πριν καν σπουδάσω οικονομικά,είχα καταλάβει πως απλά βάζεις το ποσό που χρειάζεσαι,ειδικά αν είσαι μισθωτός,τι να ελέγξουν;

Τελοσπάντων,η εφαρμογή της τράπεζας καταγράφει κάθε πληρωμή σε ΔΕΚΟ ως μετρήσιμη στο αφορόλογητο.

Στην απίθανη περίπτωση που ελέγξουν μισθωτό,θα κάτσει ο μετακλητος υπάλληλος του ΟΣΕ να δει τις ετήσιες δαπάνες σου,πως το Μάρτη πλήρωσες 2 ΔΕΗ ,αλλά έχεις μόνο ένα σπίτι στο όνομά σου.Ή και κανένα.

Στην Ελλάδα χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο του πατέρα μου,και του βάζω βενζίνη από την κάρτα μου.Τι να ελέγξουν;

Προσωπικά,έχω δει ενοικιαζόμενα στη Μυκονο,να είναι δηλωμένα ως ιδιοκατοικηση στη ΔΟΥ Μυκόνου και ενοικιαζόμενα στη ΔΟΥ Ιλίου.

Γιατί βόλευε.Τι να συζητήσουμε πέραν ταυτού;

Να βάζετε ό,τι ποσό χρειάζεστε στον 049.Για κάμποσα χρόνια τον είχαν κλειδωμένο έτσι και αλλιώς,αποφάσιζε η εφορία τι είχες ξοδέψει.

 

9 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Μη μπλέκω θα ρωτήσω τον λογιστή μου 

Εξαρτάται τι σχέση έχετε.

Ή θα σου πει,τα δικά σου μόνο για να είναι καλυμμένος και να μην ασχοληθεί ξανά.

Ή ,πλήρωνε Κώστα μου ό,τι σου καπνίσει να πιάνεις το στόχο, δεν μπορούν να το ελέγξουν.

Επεξ/σία από NeraBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Marinaki1722 είπε

Καλησπέρα με βάση τις δαπάνες του 2021 για το αφορολόγητο έχω δυο χιλιάρικα παραπανω απο αυτο που ζηταει... Θα έχω κάποιο προβλημα??? Ευχαριστώ πολυ

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, NeraBlack είπε

ο 049 είναι ένα μπαχαλο,από παιδάκι που έκανα την φορολογική του πατέρα μου.

Πριν καν σπουδάσω οικονομικά,είχα καταλάβει πως απλά βάζεις το ποσό που χρειάζεσαι,ειδικά αν είσαι μισθωτός,τι να ελέγξουν;

Τελοσπάντων,η εφαρμογή της τράπεζας καταγράφει κάθε πληρωμή σε ΔΕΚΟ ως μετρήσιμη στο αφορόλογητο.

Στην απίθανη περίπτωση που ελέγξουν μισθωτό,θα κάτσει ο μετακλητος υπάλληλος του ΟΣΕ να δει τις ετήσιες δαπάνες σου,πως το Μάρτη πλήρωσες 2 ΔΕΗ ,αλλά έχεις μόνο ένα σπίτι στο όνομά σου.Ή και κανένα.

Στην Ελλάδα χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο του πατέρα μου,και του βάζω βενζίνη από την κάρτα μου.Τι να ελέγξουν;

Προσωπικά,έχω δει ενοικιαζόμενα στη Μυκονο,να είναι δηλωμένα ως ιδιοκατοικηση στη ΔΟΥ Μυκόνου και ενοικιαζόμενα στη ΔΟΥ Ιλίου.

Γιατί βόλευε.Τι να συζητήσουμε πέραν ταυτού;

Να βάζετε ό,τι ποσό χρειάζεστε στον 049.Για κάμποσα χρόνια τον είχαν κλειδωμένο έτσι και αλλιώς,αποφάσιζε η εφορία τι είχες ξοδέψει.

 

Εξαρτάται τι σχέση έχετε.

Ή θα σου πει,τα δικά σου μόνο για να είναι καλυμμένος και να μην ασχοληθεί ξανά.

Ή ,πλήρωνε Κώστα μου ό,τι σου καπνίσει να πιάνεις το στόχο, δεν μπορούν να το ελέγξουν.

ΑΛΛΟ πράγμα είναι η χρήση της κάρτας σου για λογαριασμό τρίτου και ΑΛΛΟ η δήλωση στην εφορία σαν δική σου δαπάνη.

Το ερώτημα εδώ είναι αν αναλαμβάνει ΡΙΣΚΟ η όχι.

Από ότι κατάλαβα, εσύ λες ότι αναλαμβάνει αλλά πολύ μικρό η όχι ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΑΛΛΟ πράγμα είναι η χρήση της κάρτας σου για λογαριασμό τρίτου και ΑΛΛΟ η δήλωση στην εφορία σαν δική σου δαπάνη.

Το ερώτημα εδώ είναι αν αναλαμβάνει ΡΙΣΚΟ η όχι.

Από ότι κατάλαβα, εσύ λες ότι αναλαμβάνει αλλά πολύ μικρό η ό

Εγω αυτά φοβάμαι να τα πειραξω να σ πω την αλήθεια.... Απλά φοβάμαι μην έχω θέμα π έχω ξεπεράσει το ελάχιστο αλλά όχι το εισόδημα μου

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2022 στις 7:39 ΜΜ, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς όταν λες "ετήσιο μισθό", αλλά είναι το 30% του πραγματικού (στο πραγματικό δεν υπολογίζεται η εισφορά αλληλεγγύης) εισοδήματος.

Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι θα φαίνονται σωστά στις τράπεζες, και είναι δική σου ευθύνη να συμπληρώσεις το σωστό ποσό.

Το οποίο πραγματικό ειναι το φορολογήτεο μειον την εισφορα αλληλεγγύης. Δεν ειναι το καθαρό δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Εκτός θεματος)

Για αλλαγη του password στις εφαρφογες της ΑΑΔΕ παμε στο " Ορισμός νέου κωδικού" και χειαζεται ο κλειδαριθμος ή υπαρχει δυνατοτητα να αλλαξει και αλλιως;

Αν δεν τον εχουμε τον κλειδάριθμο που μας δωδηκε πριν 20 χρονια, πρεπει να κανου "Επενεγγραφη" ;

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκλεισα ένα Airbnb και πλήρωσα με κάρτα. Κοιτώντας στο e-banking βλέπω ότι η τράπεζα (Πειραιώς) το πέρασε στο αφορολόγητο. Περνάει όντως στο αφορολόγητο ή μπορεί θα θεωρηθεί ως false positive; Ρωτάω γιατί από όσο ξέρω τα "ενοίκια" δεν προσμετρούνται στο αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Έκλεισα ένα Airbnb και πλήρωσα με κάρτα. Κοιτώντας στο e-banking βλέπω ότι η τράπεζα (Πειραιώς) το πέρασε στο αφορολόγητο. Περνάει όντως στο αφορολόγητο ή μπορεί θα θεωρηθεί ως false positive; Ρωτάω γιατί από όσο ξέρω τα "ενοίκια" δεν προσμετρούνται στο αφορολόγητο.

με την ιδια λογική, αν πας εκδρομη και μεινεις σε ξενοδοχειο, δεν πρεπει να μετρησει; Δεν ειναι ενόίκιο, δαπανη ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alfeios είπε

με την ιδια λογική, αν πας εκδρομη και μεινεις σε ξενοδοχειο, δεν πρεπει να μετρησει; Δεν ειναι ενόίκιο, δαπανη ειναι

Αν το πας με την λογική, ο καθένας έχει την δικιά του και με το κράτος και την εφορία σίγουρα δεν έχεις λογική, για αυτό ρωτάω.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Έκλεισα ένα Airbnb και πλήρωσα με κάρτα. Κοιτώντας στο e-banking βλέπω ότι η τράπεζα (Πειραιώς) το πέρασε στο αφορολόγητο. Περνάει όντως στο αφορολόγητο ή μπορεί θα θεωρηθεί ως false positive; Ρωτάω γιατί από όσο ξέρω τα "ενοίκια" δεν προσμετρούνται στο αφορολόγητο.

Πάει αφορολογητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα αγνοεί τι ακριβώς αγόρασες από έναν έμπορο. 

Αν από έκθεση μηχανών αγοράσεις μηχανή  δεν περνάει κανονικά. Αν πάρεις Κράνος περνάει. 

Στην πράξη η τράπεζα τα περνάει όλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Πάει αφορολογητο.

Οκ, καλώς. Εγώ πάντως για καλό και για κακό πάντα μαζεύω λίγες αποδείξεις παραπάνω για να είμαι σίγουρος, αν για παράδειγμα κανονικά πρέπει να μαζέψω 900 ευρώ σε αποδείξεις, εγώ μπορεί να μαζέψω 1000-1200 ευρώ για να είμαι σίγουρα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...