Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο και στα Windows 10 το djay Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εξήγησέ μας λίγο για το XNU γιατί ήμουν άρρωστος και δεν είχα παρακολουθήσει τα μαθήματα στο σχολείο. 

Σου λέει ότι αυτός το χρησιμοποιεί για τους δικούς του λόγους ότι είναι και καλά UNIX(κλάην).

Εσύ όμως επειδή ήσουν άρρωστος και δεν παρακολούθησες πας εδώ , πατάς "ενημέρωση τώρα" και μετά έρχεσαι στο θέμα του Insomnia για το Creators Update και γράφεις τι συνεχίζει ακόμα να δουλεύει.

 

Μετά τα διαβάζουμε οι υπόλοιποι και γελάμε, σχολιάζουμε και τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όσοι από εσάς κρίνετε τα λειτουργικά, ως προς τη συγκεκριμένη χρήση, τα έχετε χρησιμοποιήσει ή απλά γράφετε για να συμμετέχετε; (κάποιοι ναι, αναφέρομαι στους υπόλοιπους)

 

2. Επαγγελματικά DJ για μία 10ετία και ερασιτεχνικά πλέον, οι σοβαροί του χώρου παίζουν ΚΑΙ με βινύλλια για πολλούς λόγους. Οι πωλήσεις τους έχουν ανέβει δραματικά τα τελευταία χρόνια, ενώ των CDs έχουν πιάσει πάτο. Ή ψηφιακά, ή αναλογικά παίζουν πλέον, τα CDs κάνουν για σουβέρ και νταλικέριδες που νομίζουν πως αν τα κρεμάσουν στο παρπρίζ, δε θα τους πιάσει το radar της τροχαίας...

 

3. Ο σοβαρός DJ που σέβεται τον εαυτό του, δεν παίζει μουσική με laptopάκια, αυτά είναι για τον ερασιτέχνη που θέλει να καλύψει ένα πάρτυ. Παίρνει ένα τέτοιο, μαζί με iPad (μόνο...) και κάνει τη δουλειά του. Ποιότητα ήχου με προενίσχυση και όχι έξοδο ακουστικών (μπλιάχ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όσοι από εσάς κρίνετε τα λειτουργικά, ως προς τη συγκεκριμένη χρήση, τα έχετε χρησιμοποιήσει ή απλά γράφετε για να συμμετέχετε; (κάποιοι ναι, αναφέρομαι στους υπόλοιπους)

 

2. Επαγγελματικά DJ για μία 10ετία και ερασιτεχνικά πλέον, οι σοβαροί του χώρου παίζουν ΚΑΙ με βινύλλια για πολλούς λόγους. Οι πωλήσεις τους έχουν ανέβει δραματικά τα τελευταία χρόνια, ενώ των CDs έχουν πιάσει πάτο. Ή ψηφιακά, ή αναλογικά παίζουν πλέον, τα CDs κάνουν για σουβέρ και νταλικέριδες που νομίζουν πως αν τα κρεμάσουν στο παρπρίζ, δε θα τους πιάσει το radar της τροχαίας...

 

3. Ο σοβαρός DJ που σέβεται τον εαυτό του, δεν παίζει μουσική με laptopάκια, αυτά είναι για τον ερασιτέχνη που θέλει να καλύψει ένα πάρτυ. Παίρνει ένα τέτοιο, μαζί με iPad (μόνο...) και κάνει τη δουλειά του. Ποιότητα ήχου με προενίσχυση και όχι έξοδο ακουστικών (μπλιάχ!)

Για πήγαινε να παίζεις σε ξενοδοχείο που έχει 3000 άτομα από 40 διαφορετικές εθνικότητες και ο καθένας θέλει το δικό του. Το ipad σου δίνει ελάχιστο χώρο για μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όσοι από εσάς κρίνετε τα λειτουργικά, ως προς τη συγκεκριμένη χρήση, τα έχετε χρησιμοποιήσει ή απλά γράφετε για να συμμετέχετε; (κάποιοι ναι, αναφέρομαι στους υπόλοιπους)

 

2. Επαγγελματικά DJ για μία 10ετία και ερασιτεχνικά πλέον, οι σοβαροί του χώρου παίζουν ΚΑΙ με βινύλλια για πολλούς λόγους. Οι πωλήσεις τους έχουν ανέβει δραματικά τα τελευταία χρόνια, ενώ των CDs έχουν πιάσει πάτο. Ή ψηφιακά, ή αναλογικά παίζουν πλέον, τα CDs κάνουν για σουβέρ και νταλικέριδες που νομίζουν πως αν τα κρεμάσουν στο παρπρίζ, δε θα τους πιάσει το radar της τροχαίας...

 

3. Ο σοβαρός DJ που σέβεται τον εαυτό του, δεν παίζει μουσική με laptopάκια, αυτά είναι για τον ερασιτέχνη που θέλει να καλύψει ένα πάρτυ. Παίρνει ένα τέτοιο, μαζί με iPad (μόνο...) και κάνει τη δουλειά του. Ποιότητα ήχου με προενίσχυση και όχι έξοδο ακουστικών (μπλιάχ!)

Μην στο χαλάσω.Πάλι digital dj είσαι αν παίζεις με ipad.Και με DVS να παίζεις,digital dj είσαι.Δεν έχω δει και πολλούς να κουβαλάνε κανονικά crates με βινύλια τώρα τελευταία.Το 95% παίζει με λαπτοπ,controller all-in-one, και έχει σαν backup 1 usb stick ή έχει έτοιμο καρφί σε rca συνδεδεμένο με το κινητό για την περίπτωση που κολλήσει το mac/windows...

 

Στο θέμα μας τώρα. Αργά ή γρήγορα,θα έβγαινε και για τα windows.Μπορεί όλοι οι φτασμένοι dj's να έχουν mac αλλά η πλειονότητα των dj's ξεκινάει με windows.Σε συνδυασμό με την ύπαρξη αρκετών σοβαρών controllers (Mixon από Reloop) που το στηρίζουν και την χαμηλή τιμή του,μπορεί να χτυπήσει την αγορά.Σταθερό είναι από όσο έχω ψάξει και διαβάσει. Έτσι και αλλιώς, οι wasapi audio drivers έχουν αμελητέες διαφορές με το core audio.Δεν αξίζει καν να έχεις asio4all (για κάτι χρέπια controllers χωρίς δικούς τους asio) παρά μόνο όταν θες να κάνεις περίεργες συνδεσμολογίες στο traktor.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πήγαινε να παίζεις σε ξενοδοχείο που έχει 3000 άτομα από 40 διαφορετικές εθνικότητες και ο καθένας θέλει το δικό του. Το ipad σου δίνει ελάχιστο χώρο για μουσική.

Ποτέ δεν έκανα χατήρια και αυτό δε μου στέρησε την επιτυχία. Όταν είχα ανάλογες περιπτώσεις, φρόντιζα να "διαβάσω" τον κόσμο πριν και να έχω τα απαραίτητα μαζί μου.

Τώρα, αν συγκρίνεις το ποντίκι ή το touch, αν μιλάμε για surface, με τη Numark, μάλλον δεν ξέρεις να τη χρησιμοποιείς...

 

Μην στο χαλάσω.Πάλι digital dj είσαι αν παίζεις με ipad.Και με DVS να παίζεις,digital dj είσαι.Δεν έχω δει και πολλούς να κουβαλάνε κανονικά crates με βινύλια τώρα τελευταία.Το 95% παίζει με λαπτοπ,controller all-in-one, και έχει σαν backup 1 usb stick ή έχει έτοιμο καρφί σε rca συνδεδεμένο με το κινητό για την περίπτωση που κολλήσει το mac/windows...

Δεν τέθηκα εναντίον της ψηφιακής, πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...; Εγώ τόνισα ότι το βινύλιο ανεβαίνει πάλι, επειδή ειπώθηκε ότι είναι πεθαμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν έκανα χατήρια και αυτό δε μου στέρησε την επιτυχία. Όταν είχα ανάλογες περιπτώσεις, φρόντιζα να "διαβάσω" τον κόσμο πριν και να έχω τα απαραίτητα μαζί μου.

Τώρα, αν συγκρίνεις το ποντίκι ή το touch, αν μιλάμε για surface, με τη Numark, μάλλον δεν ξέρεις να τη χρησιμοποιείς...

 

Δεν τέθηκα εναντίον της ψηφιακής, πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...; Εγώ τόνισα ότι το βινύλιο ανεβαίνει πάλι, επειδή ειπώθηκε ότι είναι πεθαμένο.

 Σε αφήνω να νομίζεις πως ξέρεις περι τίνος πρόκειτε, έχεις τις εμπειρίες σου κι εγώ τις δικές μου.

Εγώ δεν έκανα κάποια σύγκριση μεταξί των παραπάνω απλά σου επεσήμανα πως τα ipad και γενικά η φορητές συσκευές του είδους έχουν λίγη χωρητικότητα. Προτιμώ το hands on control που μπορεί να σου παρέχει οποιοσδήποτε controller σε σχέση με οτιδήποτε touch. Αλλά ένα Laptop/Surface/Macbook και ένα mixdeck Quad της Numark ή κάποιο άλλο All-in-one contoller είναι πολύ καλύτερη επιλογή. Ipad με controller είναι εντελώς παιδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MacOS είναι Unix-like OS (με ότι αυτό προσφέρει για όποιον γνωρίζει) και αυτός είναι ένας πολύ βασικός λόγος που το χρησιμοποιούμε. Όλα τα υπόλοιπα είναι fanboyισμοί ασχέτων που δε γνωρίζουν καν τι είναι kernel ή bash και πετάγονται να πουν τη βλακεία τους. Συνεχίστε το απολαμβάνουμε να σας βλέπουμε να εκτίθεστε...

Τωρα κι εσυ ασχολεισαι με Windows-only users που το μονο advanced feature λειτουργικου που ξερουν ειναι να patchαρουν τα cracks των παιχνιδιων.

 

Κυριοι, ο καθενας με οτι λειτουργικο τον βολευει θα πορευτει.

Εγω προσωπικα προτιμω Mac OS και Linux λειτουργικα απο τα Windows, παρολο που το κυριο μου λειτουργικο σε σπιτι και γραφειο ειναι τα Windows (φυσικα οχι τα 10αρια, θεος φυλαξει απο αυτη την αηδια για Desktop).

 

Τα features της εφαρμογης για Windows 10 ειναι ακρως ενδιαφεροντα.

Εν τελει ομως, η επαγγελματικη κονσολα για τους DJ ειναι αναντικαταστατη για την ωρα.

 

Οποτε ναι, αν καποιος γουσταρει το MacOS σαν λειτουργικο, παλι με Mac θα πορευτει.

Μπάχαλο τα έχει κάνει η MS.

Στην εταιρια που δουλευω (η οποια απασχολει 100.000 προσωπικο παγκοσμιως), η HP εχει κανει ειδικη συμφωνια με την Microsoft για leasing υπολογιστων με Windows 7.

Αντε τωρα να εξηγεις στα fanboys τον λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριοι ολοι εχουμε καταλαβει ότι οι χρηστες των mac είναι ειτε DJ ειτε νομιζουν ότι είναι στο 2010 και ότι τα osχ είναι κατι το ιδιαιτερο ειτε τιποτα τηλεοπτικες σειρες που τα παιρνουν χοντρα για να τα βαλουν πρωτη μουρη.

 

Τοσα ποστ το μονο καλο που εχουν αυτά τα mac είναι το μικρο latency στον ηχο. δεν εχω διαβασει και κατι άλλο.

 

αφήστε εμας τους ταπεινούς windows users να τα κανουμε όλα με το πατημα ενός κουμπιού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον είναι ψευτοDJ αυτό το πράγμα που είναι οι περισσότεροι γιατί DJ δεν είναι να πατάς Play και να βάζεις ήχους σειρήνες μόνο και μόνο για να κρατήσεις ένα party και να πουλάς μούρη.

Καταρχάς οι περισσότεροι δεν ξέρουν να κάνουν EQ και ο ήχος τσιρίζει πολύ με αποτέλεσμα να θέλω να φύγω και να λέω τι σκ@τα dj είναι αυτός δεν ακούει ότι τσιρίζει ??? + που έχω δει να έχουν ακριβό Controller και να πατάνε μόνο play και να κουνιούνται λες και κάνουν κάτι.

 

To Mac και το ακριβό controller δεν πάει να πει ότι σε κάνει μεγάλο DJ !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για ολους τους dj που έδωσαν τόσα λεφτά σε Macbook pro που δε θα τα βγάλουν πότε. :(

τι βλακείες ακούω θεέ μου ,θα σου ζητήσουν και συγνώμη δηλαδή που το βγάλανε για windows να το χρησιμοποιεί περισσότερος κόσμος και ένας dj να μπορεί με 300 ευρώ να κάνει την δουλειά του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον είναι ψευτοDJ αυτό το πράγμα που είναι οι περισσότεροι γιατί DJ δεν είναι να πατάς Play και να βάζεις ήχους σειρήνες μόνο και μόνο για να κρατήσεις ένα party και να πουλάς μούρη.

Καταρχάς οι περισσότεροι δεν ξέρουν να κάνουν EQ και ο ήχος τσιρίζει πολύ με αποτέλεσμα να θέλω να φύγω και να λέω τι σκ@τα dj είναι αυτός δεν ακούει ότι τσιρίζει ??? + που έχω δει να έχουν ακριβό Controller και να πατάνε μόνο play και να κουνιούνται λες και κάνουν κάτι.

 

To Mac και το ακριβό controller δεν πάει να πει ότι σε κάνει μεγάλο DJ !!

Αν τα ειδες αυτα, τοτε μαλλον δεν ξερεις να επιλεγεις μαγαζια για διασκεδαση :P
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κυριοι ολοι εχουμε καταλαβει ότι οι χρηστες των mac είναι ειτε DJ ειτε νομιζουν ότι είναι στο 2010 και ότι τα osχ είναι κατι το ιδιαιτερο ειτε τιποτα τηλεοπτικες σειρες που τα παιρνουν χοντρα για να τα βαλουν πρωτη μουρη.

 

Τοσα ποστ το μονο καλο που εχουν αυτά τα mac είναι το μικρο latency στον ηχο. δεν εχω διαβασει και κατι άλλο.

 

αφήστε εμας τους ταπεινούς windows users να τα κανουμε όλα με το πατημα ενός κουμπιού.

 

Ε όχι και μόνο το latency. Κάποιοι το παίρνουμε και για το φως που βγάζει το σήμα από πίσω το λαπτοπ.

 

Ξέρεις πόσες φορές με βοήθησε;

 

Το αφήνω ανοιχτό το βράδυ αν πρέπει να πάω τουαλέτα να μην χτυπήσω σε κάνα έπιπλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξήγησέ μας λίγο για το XNU γιατί ήμουν άρρωστος και δεν είχα παρακολουθήσει τα μαθήματα στο σχολείο. 

 

Μικρός είσαι, γράψου σε νυχτερινό να τα παρακολουθήσεις ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...