Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις πριν λίγα λεπτά παρήγγειλα στα 150 ευρώ την  Asus Prime X370 Pro. Έπεσε η τιμή της και για Χ370 τσιπ την θεώρησα τίμια επιλογή (έχοντας κάποια χαρακτηριστικά που ήθελα) χωρίς να ξέρω όμως αν έχουν καταγραφεί θετικά ή αρνητικά σχόλια από χρήστες της. Έχεις ακούσει κάτι; Με τα VRM της τι παίζει; Είναι ποιοτική μητρική; 

 

Μια χαρα μητρικη ειναι σε γενικες γραμμες.Ετσι και αλλιως οπως ειπες και εσυ δεν ψαχνεις extreme πραγματα οποτε δεν εχει νοημα να ασχολεισαι να εχεις τα καλυτερα VRM...Τωρα το βασικο OC 3.7-3.8ghz για 24/7 με μνημες 3000-3200 δεν νομιζω να υπαρχει μητρικη που να μην το κανει σε λιγο καιρο ειτε αυτη ειναι x370 ειτε ab350.

 

Ελπιζω να το ευχαριστηθεις το νεο μηχανακι :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καμμια νέα μητρική παίζει τίποτε ρε παίδες? Για Χ370. Κάπου κολλήσαμε

 

Δες στο σκρουτζ για την Asus Prime X-370 Pro. Είναι σε προσφορά στα 150.

Χθες την παρήγγειλα. Λογικά μια χαρά θα'ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι η μόνη που πληρεί τα κριτήριά μου. Αλλά με χαλάει λίγο το αισθητικό κομμάτι. Δεν είμαι του ασπρόμαυρου. Θέλω χρώμα στη ζωή μου  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς! Κι εμένα ήταν σχεδόν η μόνη που είχε όσα ήθελα στην τιμή που αποδεχόμουν,αλλά ναι! αισθητικά με χαλάνε κάπως οι λευκές της γραμμές .. όμως σκέφτηκα και είδα στο youtube ότι βάζοντας cpu/στοκ ψύκτρες/M.2 ssd,και μελλοντικά GPU δεν θα φαίνονται και πολλά πράγματα από την mb. Αν συλλογιστώ και τις εντυπωσιακές G.SKILL tridentZ RGΒ που έχω παραγγείλει,τότε όχι δε με χαλάει σχεδόν καθόλου το αισθητικό της κομμάτι. Στα 150 είναι τίμια μητρική (αξιολογώντας την με τις όχι πολλές γνώσεις που έχω πάνω στους υπολογιστές καθώς είχα να ασχοληθώ 9 χρόνια με αυτά). Δεδομένου ότι η μητρική 9ετίας που έχω τη στιγμή αυτή είναι και αυτή asus και δεν μου έχει βγάλει τόσα χρόνια ούτε κιχ,την προτίμησα. & Μου άρεσε που η ASUS έχει κάπου 3 μοντέλα σε Β350 +2 σε Χ370. Δεν υπάρχει αυτό το χάος να συγκρίνεις 10 μοντέλα σε κάθε εταιρία και να πληρώνεις +20 ευρώ για κάθε ένα πραγματάκι που λείπει στο μοντέλο που θα ήθελες(μάρκετινγκ γαρ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις εστησα μετα την ατυχια το συστημα με την MSI Mortar χωρίς κανενα θεμα και κολλημα ,θα μεινω με τις 2400 μεχρι να βγει καμια 3200 ραμ και θα το παρω 3.8 το συστημα :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει συγκεντρωτικά τι να προσέξει κάποιος που ψάχνει μητρική; Για τις μνήμες είναι γνωστό τι τρέχει, αλλά με τις μητρικές είναι περισσότερο πολύπλοκο. Υπήρξε ένα θέμα με τα προγράμματα που ρυθμίζουν RGB φωτισμό, αν θυμάμαι καλά και επίσης κάποιες μητρικές που βγήκαν DOA χωρίς λόγο. Απλά να γράψει συνοπτικά ότι 1) αν πάρεις αυτήν την μητρική, μην κάνεις αυτό μέχρι νεωτέρας 2) κτλ. Τα πιο γνωστά προβλήματα που έχουν παρατηρηθεί δλδ. Αν έχουν επιλυθεί όλα αυτά τώρα, έχει καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oc με pstates για asus motherboards (για οσους δεν εχουν pstates ακόμα στο bios της mb)

 

http://www.mediafire...tates 0.2.2.zip

 

 

 
This software is extremely simple and easy to use under the method : 
1. In the BIOS inside your memory 
2. Then CPU all options AUTO 
3. into the system after opening ASUS ZenStates 0.2.2 
4. set the frequency and voltage you want 
5. Check whether you want to start from the boot And automatically overclocked (recommended to stabilize the frequency and voltage) 
6. Press Apply to 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έφαγα την ημέρα με το 1201 γύρισα πίσω στο 1002 . Δεν μπορεί να  τρέξει την (3200 cl14 rgb) στα 3200 . Μια φορά κατάφερα να μπω στα win10 με 3200 αλλά μετά την επανεκκίνηση ......2133 :mad:   .  Ακριβώς τα ίδια προβλήματα όπως και το bios 1107 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 2933 τα φτάνει τουλάχιστον; Δυστυχώς κάποιες μητρικές δεν έχουν αναπτύξει ακόμη νέο bios γι αυτό είμαι ευχαριστημένος με την msi. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 2933 τα φτάνει τουλάχιστον; Δυστυχώς κάποιες μητρικές δεν έχουν αναπτύξει ακόμη νέο bios γι αυτό είμαι ευχαριστημένος με την msi. 

 

και στην B350 Mortar πήρε τις μνήμες 3200 cl14 με ένα κλικ στο a-xmp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην B350 Mortar πήρε τις μνήμες 3200 cl14 με ένα κλικ στο a-xmp

 

 

δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, στο καινούργιο bios αν έχεις δει έχει διάφορες τιμές για clocking για cl14, cl16, cl18, cl20, δοκίμασα μόνο το cl14 και δεν έπαιξε καθόλου, έπρεπε να κάνω reset το bios

 

 

edit: έπαιξε τέλεια με G.Skill RipJaws V black DDR4-3200 DIMM CL16!!!!  :D  :D  :D

 

post-221012-0-45091500-1495132540_thumb.png

 

απλά επέλεξα στο a-xmp το προφιλ 2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.37volt socllc=lvl1 boot=1.4V soc=1.1volt 53,3 ohm

 

Φαίνεται σταθερή ως τώρα 

3433.jpg


 

Έβαλε το λιθαράκι του και ο pirmen σ' αυτό  :P

 

 
 
Αν πω ότι το αγάπησα ήδη αυτό το BIOS θα είμαι υπερβολικός?
 
4nou1w.png
 
Επιτέλους μπορούμε χωρίς BCLK να ανεβάσουμε μνήμες και να παίξουμε με timings, θα είναι μεγάλο το Σ/K, έχω πολλά πράματα να ψάξω στα καινούργια settings  :D
 
Αυτό θα είναι υπερβολικά καλο για μητρικές χωρίς external clock.

 

Για τι έχομε διαφορές ?

aida64.jpg

 

 

 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...